امام مهدی علیه السلام و جمکران ۱۴۰۰/۰۸/۲۶ - ۷۷ بازدید

آیا اینکه میشود امام زمان را در جمکران دید درست است؟

مسجد مقدس جمکران از اماکن بسیار مقدس دینی است . مورد وثوق دانشمندان بزرگی مانند مرحوم میرزا حسین نوری از قول دانشمندان معاصر شیخ صدوق در کتاب «تاریخ قم» به نقل از کتاب «مونس الحزین فی معرفته الحق و الیقین»(1) نقل کرده است: حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف مرا به نام خواندند و فرمودند: برو به حسن بن مثله جمکرانی بگو: اینجا زمین شریفی است و حق تعالی این زمین را بر زمین های دیگر برگزیده و شریف کرده است. ... آن گاه فرمود : به مردم بگو:به این مکان رغبت کنند و آن را عزیز بدارند.(النجم الثاقب، صفحه 383 – 292)
آیت الله العظمی مرعشی نجفی در تأیید مسجد جمکران می فرماید: این مسجد شریف؛ مورد احترام کافه شیعه از غیبت صغرا تا به امروز بوده است که بیش از 1202 سال می گذرد. بالجمله این مسجد مقدس مورد احترام علمای اعلام و محدثان کرام شیعه بوده و کرامات متعددی از مسجد جمکران دیده شده است .( به نقل از با گام های سبز انتظار، ص 194). 
الزامی بر تشرف به محضر مقدس حضرت امام مهدی ارواحنا فداه در این مکان نیست .

پی نوشت:

(1) انتساب کتاب «مونس الحزین فی معرفة الحق و الیقین» به شیخ صدوق(علیه الرحمه) مورد تردید قرار دارد. در کتاب مناقب آل أبی طالب(علیهم السلام) اثر ابن شهر آشوب، ج 4، ص 8، (علامه ، قم ، 1379 قمری ، چاپ اول، فصل فی معجزاته) کتاب یاد شده را به محمد بن حسن فتال نیشابوری (از واعظین بزرگ قرن 5 و 6 ه.ق و شاگرد شیخ طوسی)، نسبت داده و در کتاب الذریعه الی تصانیف الشیعه، مرحوم آقابزرگ تهرانی، ج 23، ص 282 انتساب این کتاب را به شیخ صدوق (علیه الرحمه) نسبت داده اند.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید