امام و انرژی هسته ای ۱۳۹۰/۸/۱۸ - ۵۵ بازدید

مروری دقیق در نظرات و بیانات حکیمانه حضرت امام (ره) بیانگر این واقعیت است که ایشان انرژی هسته ای را به صورت مطلق نفی نکرده اند بلکه ایشان بر اساس آموزه های اسلامی و مبانی انسانی و اخلاقی در موارد متعددی همواره تولید و استفاده سلاحهای هسته‌ای و کشتار جمعی را محکوم کرده و آن را شیطانی دانسته اند ؛ چنانکه به مناسبت ۱۲ فروردین ۱۳۶۲، سالروز استقرار نظام جمهوری در سخنرانی خویش می فرمایند : «علم و تخصص بدون تهذیب و تربیت ، بلایی است که امروز بشر مبتلای به آن است و می‌رود تا عالم را به آتش کشد.
مروری دقیق در نظرات و بیانات حکیمانه حضرت امام (ره) بیانگر این واقعیت است که ایشان انرژی هسته ای را به صورت مطلق نفی نکرده اند بلکه ایشان بر اساس آموزه های اسلامی و مبانی انسانی و اخلاقی در موارد متعددی همواره تولید و استفاده سلاحهای هسته‌ای و کشتار جمعی را محکوم کرده و آن را شیطانی دانسته اند ؛ چنانکه به مناسبت ۱۲ فروردین ۱۳۶۲، سالروز استقرار نظام جمهوری در سخنرانی خویش می فرمایند : «علم و تخصص بدون تهذیب و تربیت ، بلایی است که امروز بشر مبتلای به آن است و می‌رود تا عالم را به آتش کشد. و مسابقه و رقابت دو ابرقدرت در مجهز شدن به سلاح‌های مدرن اتمی و هسته‌ای که از مبادی شیطانی و نفسانی سرچشمه می‌گیرد ، چه مصیبت‌هایی برای بشریت دارد ؛ مگر آن که دستی از غیب بیرون آید و بشریت را نجات دهد.» (صحیفه امام (ره) جلد ۱۷ - صفحه ۳۹۰ )
اما دست یابی به دانش صلح آمیز هسته ای به عنوان دانش و فن آوری که امروزه نقش مهمی در پیشرفت رشته های مختلف علمی ، استقلال ، توسعه و شکوفائی اقتصادی کشور دارد ، از ارکان و اصولی است که رهبر کبیر انقلاب همواره همه جوانان ، مسئولین و مراکز علمی را به آن تشویق و ترغیب می نمودند . وصیتنامه الهی و سیاسی آن امام همام نیز در واقع دستورالعملی ملی برای پیشرفت و توسعه و سرافرازی ایران می باشد و این گونه بود که بعد از انقلاب اسلامی و با تدابیر و رهنمودهای حکیمانه حضرت امام خمینی(ره) تلاش شد تا این عقب ماندگی های علمی ، صنعتی و ... رفع شود و از نیمه دوم دهه ۶۰ و با همفکری و همراهی شورای عالی انقلاب فرهنگی و تدابیری که در این شورا اندیشیده شد مسیر رشد و بالندگی علمی، تحقیقاتی و پژوهشی کشورمان هموار گردید . به گونه ای که امروزه شور و اشتیاق برای ابداع و اختراعات علمی در پیشرفته ترین علوم بشری جامعه علمی و دانشگاهی ما را در بر گرفته و بسیاری از اساتید دانشگاه و صاحب نظران معتقدند که کشور ما در بعد از انقلاب اسلامی هیچ وقت در خلأ زمانی به سر نبرده و هر لحظه در حال پیشرفت و توسعه بوده است، به گونه ای که امروزه ایران اسلامی در عرصه های مختلف علمی در جهان حرف های فراوانی برای گفتن دارد. و این در شرایطی است که علاوه بر تحریم ها و موانع متعدد در طول دهها سال، دینداری را مانع پیشرفت، و غربزدگی را عامل رشد و توسعه تبلیغ می کردند اما امام بزرگوار و مقتدر، تأکید می کرد و در عمل نیز نشان داد که روح انقلابی، روح پیشرفت و ابتکار و نوآوری است و ملت ایران، امروز این حقیقت روشن را در میدان های مختلف از جمله عرصه های علم و سیاست به اثبات رسانده و جوانان ملت با همین اعتقاد همچنان به پیش خواهند رفت . (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبری، کد: ۱/۱۰۰۱۰۸۲۰۳)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.