امام پدر مهربان ۱۴۰۱/۰۴/۱۰ - ۲۳۶ بازدید

سلام خداقوت
سوالی درباره اقا امام زمان دارم خدمتتون
اینکه: من خیلی دوست دارم که به امام زمان پدر بگم و ایشون رو پدر خودم بدونم و به نظرم این کار روی خودم هم تاثیر میزاره که بیشتر یاد اقا بیفتم وقتی که بهشون بگم بابا مرتقب باشم دلشون نشکنه و رابطه معنوی بهتری باهاشون داشته باشم
اما مخیر هستم که بگم یا نه اخه امام حسین و حضرت عباس باهم برادر خونی بودن ولی حضرت عباس ایشون رو برادر صدا نمیکردن بلکه اقا، سرور و مولایم صداشون میکردن و اینگونه ادب میکردن
به نظرتون حالا اینکه ما امام زمان رو پدر صدا کنیم دور از ادب نیست؟

در روایات به پدری معنوی امام برای امت اشاره شده است .
از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل فرموده اند: «أَنَا وَ عَلِیٌّ أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّة» یعنی من و علی علیه السلام پدران این امت هستیم .
از نظر معنوی این پدری معنا می یابد. چون تربیت و هدایت و تکامل روحی امت بر عهده پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و امامان علیهم السلام بعد از ایشان است.
این ویژگی همه ائمه اطهار علیهم السلام به ویژه امام عصر عجل الله فرجه است .
چنین مقامی را دارند یعنی بعد از خداوند همانطور که پدر و مادر بیشترین رحمت ودلسوزی را به فرزندان خود دارند، امام زمان ارواحنا فداه نیز چنین هستند و ما را هدایت و از حمایت شان بهره مند میفرمایند. از امام رضا علیه السلام نیز نقل است:
امام را به والد شفیق (پدر مهربان) تعبیر نموده اند .
امام همچون پدر فرزند صالح و در مسیر را عاق و طرد نمی کند. اگر به شان امام واجب الاطاعه علیه السلام معرفت نداشته باشیم و در مسیر دین قدم برنداریم، مورد عاق پدر معنوی خود قرار می گیریم و در روایات است که بدبخت ترین مردم در قیامت آنها هستند که عاق والدین شده اند .
حضرت رسول الله صلی الله علیه و آله مومنان را در جامعه همچون یک پیکر و از غم و شادی یکدیگر متاثر شونده دانسته اند .
از امام رضا علیه السلام نقل است : هیج شیعه ای بیمار نمی شود مگر اینکه ما در بیماری او محزون می شویم یا شاد نمی شود مگر آنکه ما هم در شادی او شاد شویم .
معمولا محبتی که دیگران دارند خالص نبوده و با نوعی منت گذاری و بده و بستان همراه است اما محبت امام زمان ارواحنا فداه خالص، بی نهایت و بی منت و از دل و اعماق جان است.روشن است هر چه جایگاه اخلاص و تقوا و ایمان شخص دعاکننده بیشتر باشد دعای او به اجابت نزدیک تر است، از این رو علی رغم فرموده معصومین علیهم السلام که ما و خانواده هایمان را همیشه دعا مینمایند ما هم باید همیشه در جلب دعای امام زمان ارواحنا فداه سعی و تلاش نماییم .این دعاهاست که به ما آرامش روحی و معنوی می دهد. از دادن هدیه های معنوی برای پدران به عنوان قدردانی کوتاهی ننماییم . و عباداتمان را با دقت تقدیم محضرشان نماییم.
این اطاعت و پیرویسبب رشد و ترقی و موجبات رستگاری دنیا و آخرت ما می شود چراکه تنها راه توفیق دنیوی و اخروی ما اطاعت از امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است.
بر اساس آیات قرآن کریم اجر و مزد رسالت مودت است : «قل لا أسألُکُم علیهِ أَجراً إِلاّ المَوَدَّةَ فیِ القُربی» . دوری از گناه و اهتمام به خیرات ، حفظ حرمت و احترام نسبت به ایشان نماییم .
در سبک زندگی و منش شیعه خوبی برای امام زمان ارواحنا فداه باشیم.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.