امتیازات آخرالزمان -امتیازات مردم آخرالزمان -دین داری آخرالزمان ۱۳۹۱/۰۶/۰۷ - ۲۵۱۲ بازدید

یه حدیث داریم پیامبرمی فرماید:مردمان آخرالزمان بهترین امت من هستند،امامشان راندیده اند،فقط شنیده اندوایمان آورده اند. امادرسوره واقعه برای درجه عالی بهشت خدامی گویدعده ی کثیری ازامت نخستین هستندوعده ی قلیلی ازامت آخرالزمان هستند، چرا؟

این مساله هیچ منافاتی با آیه یاد شده ندارد و روایت پیامبر اکرم ناظر به ارزش و فضیلت منتظران و انسانهای با تقوا در آخرالزمان است ؛ نه تعداد و شمار آنها . پس مردم مومن و منتظران واقعی در آخرالزمان از نظر صبر و ایمان و استقامت از سایر مردم برترند , نه از لحاظ تعداد و شمار . در هر حال جایگاه منتظران واقعی نزد رسول خدا بسیار والاست، به صورتی که شاید رسیدن به این جایگاه برای هم عصران حضرت محمد صلوات الله علیه دور از دسترس بوده است.
در حدیثی آمده است که پیامبر گرامی خطاب به خداوند فرمودند: خداوندا! برادرانم را به من بنمایان. یکی از اصحاب گفت: مگر ما برادران شما نیستیم، ای رسول خدا؟ ایشان فرمودند: نه! برادران من کسانی هستند که در آخرالزمان می آیند و به من، ندیده ایمان می آورند... آن ها مثل مشعل های هدایت هستند که خداوند آن ها را از فتنه های تیره و تار نجات می بخشد( بحارالانوار،ج۵۲، ص۱۲۴؛ ).
همچنین به نقل از ایشان آمده است که فرمودند: بعد از شما قومی خواهد آمد که پاداش هر یک از آن ها برابر پاداش پنجاه نفر از شماست. گفتند: یا رسول الله! مگر نه این است که ما در حضور شما در بدر و احد و حنین شرکت جستیم و قرآن در میان ما نازل شد؟ حضرت فرمودند: اگر آنچه بر آن ها روی خواهد داد، بر شما روی می داد، شما نمی توانستید چون آن ها صبر و شکیبایی را پیشه خود سازید( منتخب الاثر، ص۵۱۵)

فضیلت انتظار و ارزش منتظر
یکی از مسائل مهم مربوط به مهدویت، مسأله ی ”انتظار“ است. در این جا به روایاتی که درباره ی ارزش انتظار و ثواب منتظران وارد شده است، اشاره می کنیم. این روایات بسیار فراوانند و ما برای نمونه شماری از آنها را نقل می کنیم:
الف. همگامان شهدای بدر و احد
امام سجاد علیه السلام فرمودند: «هر کس که در زمان غیبت غائب ما بر ولایت ما ثابت قدم بماند، خداوند اجر هزار شهید از شهدای بدر و احد را به عطا می کند»(۱)
ارزش شهدای بدر را ـ که اسلام بنابر حمایت آنان قوت یافت ـ نمی توان بیان کرد؛ اما بنابر این حدیث شریف، منتظران حضرت حجت علیه السلام که در زمان غیبت و طولانی شدن آن بر ولایت اهل بیت علیهم السلام پایدار می مانند، ثواب یک هزار نفر از شهیدان غزوه های بدر و احد را احراز خواهند کرد و این نشان دهنده ی ارزش منتظران در مکتب الهی تشیع است.
ب. روزه داران شب زنده دار
حضرت باقر علیه السلام در حدیثی شریف که در شماری از جوامع روایی وارد شده است، درباره ی ارزش منتظران فرمودند:
«بدانید کسی که منتظر این امر[ظهور امام زمان] باشد، ثواب کسی را دارد که روزها را روزه داشته و شب ها به عبادت الهی بر ژای ایستاده باشد.»(۲)
ج. همراهی پیامبر اعظم(صلوات ا... علیه و آله)
از رسول گرامی اسلام(صلوات ا... علیه و آله درباره ی منتظران پرسیدند؛ حضرت چنین فرمود:« او مانند کسی که همراه قائم(عج) در خیمه ی آن حضرت [آماده به خدمت] باشد. »(۳)
آن گاه حضرت صادق علیه السلام، پس از تأملی کوتاه فرمود: او مانند کسی است که همراه رسول خدا بوده است.
د. راه نجات از هلاکت
حضرت امام حسن عسکری علیه السلام می فرمایند: « مثل این فرزند من ... در این امت همانند حضرت خضر و حضرت ذوالقرنین است. به خدا قسم! او غیبتی خواهد داشت که در آن هیچ کس از هلاکت نجات نمی یابد مگر آن کس که خداوند او را بر اعتقاد به امامت امامان پایدار دارد و به دعا برای تعجیل در فرج آن حضرت موفق سازد.»(۴)
هـ. برترین مردمان
امام سجاد علیه السلام فرمود:« آنان که زمان غیبت او زندگی می کنند و به امامت او اعتقاد داشته و منتظر ظهور او هستند، از مردمان همه ی زمانها برتر می باشند.»(۵)

روایات این باب همه نشان از ارزش انتظار و جایگاه منتظران از نگاه معصومین دارد؛ ولی چرا این همه فضیلت برای انتظار برشمرده شده است؟
اینک برخی از حکمت های آن را برمی شماریم:
اول: دینداری در دوره ی آخرالزمان، حقیقتا دشوار است؛ به طوری که در برخی روایات شخص منتظر را به کسی تشبیه کرده اند که گویی از آتش در دست دارد یا می خواهد بوته خاری را با دست از زمین درآورد.
دوم: طبق روایات ارزش اعمال به نیات آنهاست. هر چه نیت خالص تر و بزرگ تر باشد ارزش عمل بیشتر است. ارزش انتظار نیز متناسب با منتظر شکل می گیرد.
شخص منتظر در انتظار ظهور مهدی فاطمه(علیه السلام) تحقق همه ی خوبیهارا در عالم و برای همه ی مخلوقات در جان خود می پرورد.
سوم: از روایات پیامبر اکرم“صلوات ا... علیه و آله“ می توان فهمید که آنان برترین مردم دوران ها هستند. آن حضرت به امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود:
«ای علی! بدان که شگفت انگیزترین ایمانها در مردم و بزرگ ترین یقین ها در ایشان از آنِ گروهی در آخرالزمان است که پیامبر را درک نکرده اند و امام هم از دیدگانشان پوشیده است و به سیاهی روی سفیدی(نوشته های روی کاغذ) ایمان آورده اند.(۶)
پی نوشت:
۱ـ بحارالانوار، ج۵۲، ص۱۲۵؛ کمال الدین، ج۱، ص۳۲۳
۲- کافی، ج۲، ص۲۲۲؛ بحارالانوار، ج۷۲، ص۷۳
۳- بحارالانوار، ج۵۲، ص۱۲۵
۴- اعلام الوری، ج۱، ص۲۳۱
۵- احتجاج، ج۲، ص۳۱۷
۶- کمال الدین، ج۲،باب ۲۵، ح۸

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.