امر فرمانده ۱۳۸۶/۸/۲۰ - ۲۷۵ بازدید

آیات قرآن و حدیث در مورد اطاعت از امر فرمانده را می خواهم؟

آیه ۲۴۷سوره بقره که در مورد فرماندهی طالوت و داوود –ع- است از جمله آیاتی است که بر لزوم اطاعت از فرمانده دلالت دارد . در این آیه برخی معیارها و ملاک های فرماندهی بیان شده است .
در روایتی از امیرالمومنین- ع - آمده است :آفه الجند مخالفه القاده {تصنیف غررالحکم, ح ۷۶۷۴},یعنی آفت لشکر و سپاه مخالفت کردن با فرمانده و اطاعت نکردن از او است . در روایتی دیگر از آن حضرت آمده است : اطع من فوقک یطعک من دونک یعنی از ما فوقت اطاعت کن تا زیر دستت از تو اطاعت کند .{عیون الحکم و المواعظ، اللیثی الواسطی ، ص ۸۶}
پس از فتح مکه پیامبر اسلام –ص- با وجود مشایخ و بزرگان عرب عتاب بن اسید را که بیش از ۲۱ سال نداشت به فرماند اری مکه انتخاب کرد و چون قدرت اداره را در این جوان می دید به اعتراض دیگران توجه ننمود . همچنین رسول خدا در واپسین روز های عمر خود لشکر عظیمی را برای جنگ با روم آماده کرد و با وجود شخصیت های با سابقه از مهاجر و انصار در میان لشکر ، آن حضرت اسامه بن زید را که هجده سال داشت به فرماندهی منصوب کرد و از همه افسران و سربازان خواست تا از فرمانده لایق و شایسته خود پیروی کنند .
{ر.ک : نگرشی بر مدیریت اسلامی ، سید رضا تقوی دامغانی ، چاپ دوم ، ص ۱۴۳}

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.