امکان رجعت-دلایل عقلی رجعت-زنده شدن مردگان-معجزات حضرت عیسی(ع)-معجزه حضرت عیسی(ع)-معنای رجعت ۱۳۸۶/۱۰/۲۴ - ۸۵۰ بازدید

اگر بازگشت از فعلیت به قوه محال است وانسان پس ازمردن به فعلیت می رسد: الف) چگونگی زنده کردن مردگان به اذن حضرت عیسی(ع) را توضیح دهید؟ ب) در مورد رجعت و معاد جسمانی توضیح دهید؟

انسان موجودی است مرکب از بدن و نفس(روح). و تا انسان در عالم مادّه است بین بدن مادّی او و نفسش اتحاد برقرار است و به واسطه ی همین اتّحاد وجودی، نفس به واسطه بدن و در اثر حرکت جوهری آن و در اثر اعمال اختیاری خودِ نفس که از طریق بدن انجام می دهد، رشد می کند و مرگ یعنی قطع شدن ارتباط بین بدن مادی و نفس ؛ و قطع شدن ارتباط بین بدن و نفس در دو حالت ممکن است؛ حالت اوّل این است که بدن در اثر حرکت جوهری تمام قوّه و استعداد خود را به فعلیت برساند و به عبارتی حرکت جوهری خود را تمام کند؛ در چنین حالتی مرگ را «موت حتمی یا اجل حتمی یا اجل مسمّی» گویند. اگر کسی با چنین مرگی از دنیا خارج شود بازگشت او به بدن مادی محال خواهد بود. حالت دوم قطع ارتباط بین نفس و بدن مادی این است که مشکلی اساسی در بدن ایجاد شود به طوری که نفس نتواند ارتباط تدبیری خود را با بدن مادی حفظ کند. مثلا شخص دچار مرگ مغزی یا سکته قلبی شود در این حالت از آنجایی که هنوز تمام استعدادهای وجود انسان به فعلیّت نرسیده است امکان بازگشت روح به بدن وجود دارد. اگر مانع ایجاد شده در بدن رفع شود و بدن قابلیّت لازم را برای بازگشت روح داشته باشد، روح به بدن تعلّق می گیرد تا استعدادهای باقی مانده را به فعلیت برساند؛ لذا کسی که با سکته قلبی مرده است با شوک الکتریکی وامثال آن قابل احیاء است ؛ چنین مرگی را «موت اخترامی یا اجل معلّق» گویند. بنابراین امواتی که به دست حضرت عیسی(ع) زنده شدند یا پرندگانی که بدست حضرت ابراهیم(ع) زنده شدند با اجل معلق مرده بوده اند. زنده شدن حضرت عزیر و اصحاب کهف نیز از همین قسم است. کسانی هم که در عصر ظهور ولی عصر(عج) رجعت می کنند با اجل معلّق(مریضی ، سم یا شهادت و... ) از دنیا رفته اند.بعد از اینکه نفس از بدن مادی جدا شد(موت تحقّق یافت)، نفس در عالم برزخ با بدنی برزخی که اصطلاحاً آن را« بدن مثالی» می گویند به حیات خود ادامه می دهد. بدن مثالی، موجودی غیرمادی و در واقع باطن بدن مادی است. این بدن در زمان حیات دنیوی متّحد با بدن مادی است و قوام بدن مادی به همین بدن است و در واقع تدبیر نفس بر بدن به واسطه ی همین بدن مثالی است. به عقیده ملاصدرا و تابعین او انسان بدن لطیفتر از بدن مثالی نیز دارد که آن را بدن اخروی می گویند و انسان در آخرت با آن بدن محشور می شود. رابطه این سه بدن طولی است یا به عبارتی رابطه ظهور و بطون است. بدن اخروی یا جسم اخروی انسان از آن جهت که جمیع کمالات بدن برزخی و دنیوی را داراست عین آن دو است ولی از آن جهت که این دو بدن همه کمالات بدن اخروی را ندارند،‌ غیر آن هستند. به قول ملاصدرا جسم اخروی همان جسم برزخی و دنیوی است حقیقتا و غیر آنهاست رقیقتاً.بنابراین معاد جسمانی از دیدگاه حکمای صدرایی با جسم لطیف اخروی است نه با جسم مادی دنیوی و به عبارت دیگر معاد، جسمانی است نه مادی. ـــ ماده غیر از جسم است جسم بدون ماده می تواند باشد ولی ماده بدون جسم نمی تواند باشد، توجه: ماده و جسم در اصطلاح فلسفه غیر از اصطلاح علم فیزیک است ـــ جسم اخروی از هر حیث مثل بدن مادی است ولی مجرد از ماده است. در مقابل این دیدگاه، دیدگاه اکثر متکلمین است که معتقدند جسم اخروی همان جسم مادی و عنصری است.جهت مطالعه بیشتر به منابع زیر رجوع کنید:- معاد از دیدگاه امام خمینی(ره)
- معاد یا بازگشت به سوی خدا ؛ استاد محمد شجاعی
- رجعت از دیدگاه عقل، قرآن، حدیث؛ حسن طارمی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.