انتساب لقب سیدالشهدا به حمزه عموی پیامبر(ص) ۱۳۹۹/۱۰/۲۰ - ۸۴۶ بازدید

با سلام مجددظاهرا شما دقت نکردید بنده ساعت و روز از شما نخواستم بلکه مطلبی که آدرس داده اید دقیق نیست چنان که گفتم این مطلب مطابق آدرس داده شده نیست و مطلب ذخائرالعقبی هم نگفته بعد از احد. دوباره مطالعه بفرمایید.

بله حق با شماست، بزرگوار اگر از اول این سوال را کرده بودید عرض می‌کردیم!- شیخ المحدّثین صدوق رحمه الله در ضمن حدیث مفصّلی، با اسناد به حضرت سلمان، نقل می کند:«در ایام مریضی رسول خدا صلی الله علیه و آله که به ارتحال آن بزرگوار منتهی گردید، در کنار بستر آن حضرت بودم که فاطمه زهرا علیهاالسلام وارد شد، وقتی ضعف شدید را در پدر بزرگوارش دید، اشک به صورتش جاری گردید. رسول خدا برای تسلّی و آرامش دخترش، از عنایات و برکات خداوند بر اهل بیت سخن گفت و بخشی از نعمت های خدا را، که بر این خاندان ارزانی داشته است، بر شمرد تا بدینجا رسید که: ... دخترم! ما اهل بیتی هستیم که خداوند شش صفت و ویژگی را بر ما عطا کرده است که بر هیچیک از گذشتگان و آیندگان عطا ننموده است؛ زیرا پیامبر ما سیّد انبیا و مرسلین است و آن پدر تو است و وصیّ ما سید اوصیا است و آن همسر تو است و شهید ما سیدالشهدا است و آن حمزة بن عبدالمطلب عموی پدر تو است.
فاطمه علیهاالسلام گفت: ای فرستاده خدا، آیا او فقط سید شهیدانی است که با وی به شهادت رسیده اند؟
پیامبر فرمود: نه، بلکه او سید شهدای اوّلین و آخرین، بجز انبیا و اوصیا است.»(1)
با توجه به مضمون این حدیث، معلوم می شود که هم حضرت حمزه و هم حضرت حسین بن علی علیهماالسلام برای همیشه، از افتخار «سید الشهدا» بودن برخوردارند. و این لقب برای همیشه به آن دو بزرگوار اطلاق می گردد؛ با این تفاوت که حسین بن علی حتی نسبت به حضرت حمزه هم سید و سرور است ولی حضرت حمزه سید است نسبت به سایر شهدا.
- شیخ صدوق همچنین از انس بن مالک نقل می کند که: رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: ما فرزندان عبدالمطلب، سروران اهل بهشتیم. رسول اللّه ، حمزه سید الشهدا، جعفر ذوالجناحین، علی، فاطمه، حسن، حسین و مهدی علیهم السلام .(2)
- در پایه عرش نوشته شده است: «حمزه اسداللّه » و ...
در بصائرالدرجات در حدیثی از امام باقر علیه السلام از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل کرده که آن حضرت در باره تعداد انبیا و تعداد اولوالعزم از آنان و اینکه هر پیامبری دارای وصی بوده، سخن گفته و آنگاه به خصوصیات خود و خاندانش اشاره می کند و در ضمن آن می فرماید:
«وَعَلی قائمة العرش مکتوبٌ: حمزة اسداللّه و اسد رسوله و سیّد الشهداء».(3)
برگرفته از پایگاه پرتال جامع علوم انسانی
پی‌نوشت:
1. «قالت یا رسول اللّه صلی الله علیه و آله هو سیّد الشهداء الذین قُتِلوا معه؟ قال بل سید شهداء الأوّلین و الآخرین، ما خلا الأنبیاء و الأوصیاء». مشروح و متن این حدیث را در اکمال الدین، ج1، صص 264 ـ 263، چاپ دارالکتب الاسلامیه ملاحظه کنید.
2. «نحن بنو عبدالمطلب سادة أهل الجنة، رسول اللّه و حمزة سیدالشهداء ...». امالی صدوق، مجلس هفتاد و دوم.
3. بصائر الدرجات، ص34؛ بحارالأنوار، ج27، ص7

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
میزان ظرفیت ذخیره سازی مغز انسان چقدر است؟ وضوح چشم انسان چند پیکسل میباشد!؟ پوست انسان ضدآب است ولی براحتی زخمی میشود آیا میتوان پوستی ضد زخم برای انسان ساخت!؟
پرسمان
سلام علیکم، ۱. دانشمندان به تازگی کشف کرده اند که ظرفیت مغز انسان ده برابر بیشتر از آن میزانی است که در گذشته تصور می شد. به گفته دانشمندان آمریکایی که ظرفیت ذخیره سازی سیناپس های مغز را اندازه گیری می کنند اتصالات مغزی محل ذخیره حافظه مغز است و مغز می تواند اطلاعات ۴.۷ میلیون کتاب را حفظ کند. محققان دریافتند به طور متوسط هر سیناپس می تواند تقریبا ۴.۷ بیت اطلاعات را نگه داری کند. این بدان معناست که ظرفیت مغز انسان یک پتابایت معادل یک تریلیون است یک پتابایت معادل ۲۰ میلیون فایل های اداری ۴ کشو که با اسناد متنی پر شده، ۱۳.۳ سال ضبط فیلم ، ۴.۷میلیون کتاب یا ۶۷۰ میلیون صفحه وب است. حجم بسیاری زیادی از اطلاعات می تواند همزمان در بخش های مختلف مغز ذخیره شود اما دسترسی به آرشیو اطلاعات و خاطرات ذخیره شده بسیار کم‌تر از میزان ذخیره شده است. استاد تری سنجنوفسکی، از موسسه سالک مطالعات بیولوژیکی در کالیفرنیا گفت: کشف این میزان ظرفیت مغزهمانند بمب واقعی در حوزه علوم اعصاب است و ما توانستیم قفل اصول طراحی نورون های هیپوکامپال را بازگشایی کنیم و به این موضوع پی ببریم که این نورون ها چگونه با انرژی کم اما قدرت محاسباتی بالا عمل می کنند. وی افزود: اندازه گیری های جدید ما ظرفیت حافظه مغز را تا ۱۰ برابر بیشتر نشان داد این ۱۰ برابر یا همان ۱ پتابایت به طور تقریبی معادل ظرفیت شبکه جهانی وب است. www.yjc.ir/fa/news/۵۴۸۳۱۴۰

۲. براساس اطلاعات منتشر شده، ظرفیت حافظه‌ی مغز انسان، ۱۰ برابر بیشتر از چیزی است که در گذشته اعلام شده بود. حافظه‌ی مغز انسان یک میلیون گیگابایت ظرفیت دارد. همیشه گفته شده که مغز انسان یک کامپیوتر بسیار قدرتمند است که می‌تواند تصمیم‌های منطقی در مدت زمان بسیار کمی بگیرد. مغز انسان برای انجام فعالیت‌های مختلف به غیرممکن‌ترین کارها هم فکر می‌کند. البته همیشه این سوال مطرح بوده که مغز انسان چه مقدار اطلاعات را می‌تواند در خودش ذخیره کند. با توجه به تحقیقاتی که به تازگی انجام شده، ظرفیت حافظه‌‌ی مغز انسان ۱۰ برابر بیشتر از اندازه‌ای است که در گذشته تخمین زده شده بود. باتوجه به تحقیقاتی که دکتر «تری سنوسکی» (Terry Sejnowski) و پروفسور «فرانسیس کریک» (Francis Crick) انجام داده‌اند، مدل سه بعدی از قسمت «اسبک مغز» (Hippocampus) موش به وسیله‌ی کامپیوتر تهیه شده و آنالیز دقیق‌تری از این قسمت مغز انجام شده است. با توجه به اطلاعات بدست آمده مشخص شد که باید درباره‌ی باورهای قبلی پیرامون متوسط حافظه‌ی مغز انسان تجدید نظر شود. همچنین مشخص شده «سیناپس‌های» (Synapse) مغز خیلی گوناگون‌تر از چیزی هستند که قبلا تصور می‌شد.
Brain Memory Capacity ‌‌‌‌‌‌‌با توجه به اطلاعات منتشر شده حافظه‌ی مغز انسان ۱۰ برابر بیشتر از چیزی است که در گذشته به آن اشاره شده بود و این میزان «۱ پتابایت» (۱ Petabyte) است که معادل ۱ میلیون گیگابایت می‌شود. ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌۳. تصاویر دیجیتالی از میلیون ها جزئیات بسیار ریز تشکیل شده اند. هر چقدر که این اجزایی ریز که به آن ها پیکسل می گوییم بیشتر باشند، رزولوشن و کیفیت تصویر بیشتر خواهد بود. ۱ مگاپیکسل جداگانه برابر با یک میلیون پیکسل در یک عکس می باشد. اگر عرض و طول تصویر را بدانید، می توانید محاسبه کنید که چند عدد پیکسل توسط دوربین شما ثبت می شود. سپس به سادگی آن ها را ضرب کنید. مگاپیکسل همچنین هیچ ربطی به کیفیت تصویر ندارد. کیفیت بستگی به فوکوس، نور ، لنز دوربین و عوامل مختلف دیگر دارد. اگرچه که چشم انسان مانند یک دوربین دیجیتالی عمل نمی کند. در یک محیط با نور مناسب می توانید دو خط را از یکدیگر مجزا کنید اما در صورتی که این خطوط حداقل شش دهم با یکدیگر فاصله داشته باشند، سایز پیکسل آن برابر با سه هم خواهد بود. اکنون اگر دید کلی شما ۱۲۰ درجه افقی و ۶۰ درجه عمودی باشد، بنابراین رزولوشن و کیفیت چشم شما برابر معادله زیر خواهد بود:

۱۲۰ * ۱۲۰ * ۶۰ * ۶۰ / (۰.۳ * ۰.۳) = ۵۷۶۰۰۰۰۰۰ pixels = ۵۷۶ Megapixels
بیشتر بخوانید: رزولوشن یا کیفیت چیست؟ همان طور که گفتیم مگاپیکسل برابر با کیفیت دوربین شما یا همان رزولوشن نیست. مثلاً می شنویم که به ما می گویند رزولوشن فلان تصویر برابر با ۱۹۲۰×۱۰۸۰ است. رزولوشن به عوامل مختلفی بستگی دارد. تراکم پیکسل ممکن است که در یک فاصله خاص اصلاً موضوع پر اهمیتی محسوب نشود. تفاوت بین پیکسل و رزولوشن بسیار مهم است که بدانیم بین رزولوشن با پیکسل تفاوت وجود دارد. زمانی که به تصاویر موجود در تلویزیون های HD، ۴K و ۸K نگاه می کنید، هر چقدر که رزولوشن بیشتر باشد، تعداد پیکسل ها هم بالاتر خواهد بود. پیکسل ها نقاط نور هستند که یک تصویر دیجیتالی را ایجاد می کنند. مثلاً یک تلویزیون ۸K، ۳۳, ۱۷۷ و ۶۰۰ پیکسل دارد. مفهوم ۸K یعنی ۸ هزار پیکسل که به صورت افقی در هر خط تصویر نشان داده می شود. اگر چه که بینایی و چشم انسان حاوی این پیکسل ها نیست. اتفاقی که بر اثر تعداد پیکسل ها می افتد، می تواند به طور ناخودآگاه در مغز و چشم شما هنگام دیدن اجسام خارج از تصویر نیز اتفاق بیفتد. رزولوشن چشم انسان چیست؟ از آن جایی که چشم انسان نمی تواند همه پیکسل ها را ببیند، پس مقایسه آن با یک صفحه دیجیتالی کار سختی خواهد بود اما افراد کنجکاوی هستند که دوست دارند به این قضیه پی ببرند و این دو را با یکدیگر مقایسه کنند تا ببینند که چشم انسان قادر به دیدن چند عدد پیکسل می باشد. بعضی از افراد باهوش در این زمینه از فرمول های پیچیده ریاضی استفاده کردند و به عدد ۵۷۶ مگاپیکسل رسیدند. ۵۷۶ مگاپیکسل یعنی ۵۷۶۰۰۰۰۰۰ پیکسل جداگانه. بنابراین در نگاه اول به نظر می رسد که چشم ما شبیه به یک تلویزیون ۸k عمل می کند اما قضیه به همین سادگی ها هم نیست. مثلاً زمانی که چشم خود را حرکت می دهیم این عدد صدق می کند، اما زمانی که به یک جای ثابت خیره می شویم فقط ۵_۱۵ مگاپیکسل داریم. همچنین چشم انسان می تواند نوسانات زیادی را تحمل کند که یک دوربین دیجیتالی قادر به آن نخواهد بود. چشم ما می تواند طیف بسیار متنوعی از رنگ ها را مشاهده کند و آن ها را از یکدیگر تفکیک دهد. تمام این ها در یک چشم معمولی وجود خواهد داشت . ۴. در مورد پرسش سومتان باید گفت : فعلا منتظر بمانید ببینیم پیشرفت علم چه می کند.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.