انتقال اموات ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۶۱۱ بازدید

در مورد تعویض قبور در شب اول قبر و حکم سر قبر رفتن بر طبق این مطلب چیست و توضیح دهید ؟

رسول خدا (ص) فرمود : خداوند فرشتگانی را به نام ‹‹ ملائکه نقاله ›› خلق کرده است که جنازه ها را به مکان هایی که مناسب آنها باشد انتقال می دهند .(۱) از میثم تمار نقل شده است که به حضرت علی (ع) عرض کرد فدایت شوم آیا اذن می دهی جنازه برادرم را به سوی مدینه انتقال دهم ؟ حضرت فرمود : لازم نیست اگر برادر تو از صالحان باشد بدون این که بدانی و زحمتی درباره انتقال آن متحمل شوی او را به آن مکان منتقل می کنند (۲)
از کمیل بن زیاد نقل شده است که گفت : از امیر المومنین شنیدم که فرمود : هر کجا مایل باشید اموات خود را دفن کنید زیرا اگر آنها را مومنان و صالحان باشند ملائکه نقاله آنان را در جوار بیت الله الحرام ومدینه منوره منتقل می کنند و اگر از فاسقان و مجرمان باشند آنها را انتقال می کنند بسوی مکان هایی که اهل گناه و فاسقان دفن شده اند .(۳)
امام صادق (ع) می فرماید : خداوند متعال هفتاد هزار فرشته خلق کرده که آنها را ملائکه نقاله می گویند و آنان در تمام روی زمین پراکنده و جنازه های اموات را می گیرند و در جایی که مناسب آنها باشد دفن می کنند .
حتی آن جنازه ها را از داخل تابوت و کفن بر می دارند و دیگری را به جای آن می گذارند بطوری که شما نمی توانید ببینید و نه درک کنید و از قدرت پروردگار هم بعید نیست .(۴)
‹‹ حکایت ››
مولی محمد کاظم هزار جریبی نقل می کند روزی در محضر استاد خودم مرحوم آیت الله بهبهانی بودم مردی وارد شد و کیسه ای تقدیم ایشان کرد و گفت : این کیسه پر از زیور آلات زنانه است در هر راهی که صلاح می دانید مصرف کنید .
استاد فرمود : داستان چیست ؟ قضیه را برایم نقل کن .
گفت : داستانی عجیب دارم من اهل شیروان هستم و برای تجارت به روسیه رفتم عاشق دختر از دین مسیحی بوده شده ام و باوی ازدواج کرده ام .
در خلوت و تنهایی در دیار غربت به یادسالار شهیدان امام حسین (ع) می گریستم و یک یک مصیبت های سید شهیدان را به زبان می آوردم و گریه می کردم .
روزی به شدت می گریستم و اشک از دیدگانم جاری بود همسرم بسیار ناراحت بود و برای کشف حقیقت اصرار می کرد .
هر قدر خواستم از افشای سوز درون خودداری کنم نتوانستم و گریه ام را بخاطر امام حسین (ع) برای رهائی از ناراحتی و رنج درونی خود برایش بیان کردم .
همسرم به حقیقت حال من آگاه شد زنگ کفر از قلبش زدوده شد و اسلام اختیار کرد و هر دو نفر تصمیم گرفتیم مخفیانه مال خود را جمع آوری کنیم و کربلا مشرف شویم و برای همه عمر مجاورت قبر مقدس امام را برگزیده و افتخار دفن در کنار مرقد امام حسین (ع) را به خود اختصاص دهیم . متاسفانه پس از چند روزی همسرم بیمار گردید و از دنیا رفت.
و او را با طلا ها و زیور آلات زنانه اش به رسم مسیحیان به خاک سپرده تصمیم گرفتم از تاریکی شب استفاده کنم و جنازه بانوی تازه مسلمانم را از قبر بیرون آورم و به کربلا حمل نمایم.
هنگامی که شب فرار رسید از خانه به سوی قبرستان رفتم و قبرهمسرم را شکافتم تا جنازه او را بیرون آورم ولی به جای نعش همسرم جنازه مردی سبیل نتراشیده مانند مجوس در قبر او دیدم .
گفتم : عجبا ! این چه منظره است آیا اشتباه کرده ام و قبر دیگری را شکافتم ؟
دیدم خیر این همان قبر همسرم می باشد و با خاطر پریشان به خانه رفتم و به همین حال خوابیدم در عالم خواب گوینده ای گفت : خوشحال باش که ملائکه نقاله جنازه عیالت را به کربلا بردند و زحمت حمل و نقل را از تو برداشتند زن تازه مسلمانت اینک در صحن شریف امام حسین (ع) دفن است و جنازه ای که در قبر دیدن از فلان راهزن بود که به جای او دفن شده ولی ملائکه نگذاشتند که او در آنجا بماند .
بعد از آن به کربلا آمدم و از خدام حرم جریان را پرسیدم جواب مثبت دادند و قبر را شکافتند دیدم درست است زیور آلات طلا را برداشتم و حضورتان آوردم تا به مصرفی که صلاح می دانید برسانید .(۱)
معرفی منبع :
۱- پرسش ها و پاسخ ها ( معاد) سید جواد رضوی .
۲- انسان از مرگ تا بررخ ، صالحی حاجی آبادی .
۳- برزخ ،شهید دستغیب .
۴- حیات پس از مرگ ،شیخ عباس قمی .
۵- پرسش ها پاسخها ،آیت الله جعفر سبحانی .
۶- پرسش ها پاسخها ،آیت الله مکارم شیرازی .
۷- معاد ( ابعاد تربیتی آن ) ،محمد علی راجی.
۱) الوقایع ، ج ۳ ،ص ۳۲۱ محمد باقر ملبوبی .
به نقل از اداره پاسخگویی آستان قدس رضوی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.