انجام واجبات ۱۳۸۶/۰۹/۲۱ - ۱۶۱۳ بازدید

اگر انسانی از نظر شخصیتی، انسان وارسته و شایسته ای باشد و در مواد اخلاقی مورد سوئی نداشته باشد، اما واجبات دینی ا انجام ندهد، چه می توان گفت؟

ملاک وارستگی و شایستگی تسلیم بودن در برابر اوامر الهی و عمل به وظایفی است که خداوند برای تامِین سعادت انسان برای او تعیین نموده است . وارستگی حقیقی در پیوستن به حق و گسستن از غیر اواست و حقیقت اخلاق تنها در سایه دین و تدین واقعی تبلور می یابد . اگر فردی از اخلاق کریمه بر خوردار باشد به همان اندازه متدین و دیندار است هر چند به ظاهر خود را دیندار نداند زیرا دین دارای ابعاد مختلف و مجموعه ای از عقائد و احکام و اخلاق است . اگر کسى فلسفه وجوب واجبات و محرمات را به درستى درک کند و بداند واجبات انسان را به مقام قرب الهى و سرمنزل سعادت و بهروزى مى رساند و در مقابل محرمات و امورى که خداوند از آنها نهى کرده، باعث تیره شدن روح و محجوب شدن فطرت و ضعیف شدن ارتباط با حقیقت و ملکوت عالم مى گردد، ممکن نیست بین واجبات و محرمات را جمع کند و در کنار واجبات، محرمات و امور خلاف شرع را نیز مرتکب گردد. آیا ممکن است مریض عاقلى که دکتر به او دارو داده و از یک سرى کارها او را منع نموده، هم دارو را بخورد و هم چیزهایى را که باید از آنها پرهیز نماید؟ آیا او خودش را فریب مى دهد و یا دکتر را؟ آیا اگر آبى زلال را وارد استخرى که پر از لجن است و لایروبى نشده نمایند آیا این آب قابل استفاده است؟ آیا متعفن نمى گردد. خداوند در دل انسان دو قلب قرار نداده است، یا باید بنده خدا و مطیع فرمان او باشد و یا بنده هوا و هوس و خواست خود. قرآن کریم مى فرماید: ما جعل الله لرجل من قلبین فى جوفخداوند در درون هیچ انسانى دو قلب قرار نداده است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.