انجمن آتش جهنم ۱۳۹۳/۱/۳ - ۱۷ بازدید

انجمن آتش جهنم۱، یکی از گسترده‌ترین و تأثیرگذارترین گروه‌های ماسونی در طول قرن هجدهم است که در راستای ترویج آئین های شیطان گرایی نقش بسزایی بازی نموده است.
jahanam.jpgانجمن آتش جهنم۱، یکی از گسترده‌ترین و تأثیرگذارترین گروه‌های ماسونی در طول قرن هجدهم است که در راستای ترویج آئین های شیطان گرایی نقش بسزایی بازی نموده است.

ین انجمن که ابتدا در سال ۱۷۱۹ میلادی توسط فیلیپ دوک وارتن[۲] و دوستانش در انگلستان تأسیس شد. شعار اصلی این انجمن که بعدها جزء اصلی‌ترین شعارهای جریان شیطان گرایی در قرن های بعد گردید این‌گونه بیان می شد: «هرکاری دوست‌داری انجام بده»[۳]. این شعار اولین بار در قرن ۱۶ توسط نویسنده اومانیست فرانسوی فرانکیس رابله[۴] مطرح شده بود.

مشهورترین شاخة انجمن آتش جهنّم توسّط شخصی به نام سرفرانسیس داشوود[۵] در سال ۱۷۴۶ در انگلستان پایه‌گذاری شد. داشوود در آن زمان یکی از سیاستمداران و از اعضای پارلمان انگلیس بود و بعدها به عنوان رییس کل خزانه‌داری انگلستان منصوب شد. این گروه که در ابتدا تنها ۱۲ نفر عضو داشت پس از مدت کوتاهی اعضای زیادی از میان طبقه اشراف و سیاستمداران انگلیس را به خود جذب نمود. یکی از مراکز تجمع این گروه در دهکده وست ویکمب[۶] امروزه به مکانی توریستی با عنوان «غارهای انجمن آتش جهنم»[۷] در انگلستان مبدّل شده است.--------------------------------------------------------------------------------


[۱] . Hellfire Club.


[۲] . Philip, Duke of Wharton.


[۳] . Do what thou wilt.


[۴] . François Rabelais.


[۵] . Sir Francis Dashwood.


[۶]. West Wycombe


[۷] . West Wycombe Caves.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.