اندیشکده صلح آمریکا: موفقیت‌های ۳۴ ساله انقلاب اسلامی ایران چیست؟ ۱۳۹۱/۱۱/۲۶ - ۱۲ بازدید

اشراف: یک اندیشکده آمریکایی در گزارشی به بررسی دستاوردهای ایران طی ۳۴ سال پس از انقلاب اسلامی ایران پرداخت.سایت خبری تحلیلی اشراف بدون تایید محتوا و ادعاهای مطرح شده در این گزارش، ترجمه آن را برای اطلاع نخبگان و تصمیم گیران عرصه سیاسی کشور از رویکردها و دیدگاه‌های اندیشکده‌های غربی منتشر می‌کند.
■ ایران هم اکنون یک قدرت منطقه‌ای محسوب می‌شود■
Eshraf_ir-usip-iran-successes-revolution.jpgاشراف: یک اندیشکده آمریکایی در گزارشی به بررسی دستاوردهای ایران طی ۳۴ سال پس از انقلاب اسلامی ایران پرداخت.سایت خبری تحلیلی اشراف بدون تایید محتوا و ادعاهای مطرح شده در این گزارش، ترجمه آن را برای اطلاع نخبگان و تصمیم گیران عرصه سیاسی کشور از رویکردها و دیدگاه‌های اندیشکده‌های غربی منتشر می‌کند.
■ ایران هم اکنون یک قدرت منطقه‌ای محسوب می‌شود■
به گزارش اشراف، اندیشکده صلح آمریکا در گزارشی به قلم «دنیل برومبرگ» نوشت: ایران هم اکنون یک قدرت منطقه‌ای محسوب می‌شود که این مدیون پیشرفت‌های اجتماعی، اقتصادی، دیپلماتیک و نظامی است. اما همه‌ی این پیشرفت‌ها واضح و شفاف نیستند. خیلی از دستاوردهای ایران موجب ایجاد چالش‌های جدید شده‌اند و یا حتی به شکست‌های سیاسی و دیپلماتیک انجامیده است.


■ یکی از این دستاوردها این است که ایران توانسته طبقه‌ی متوسط خود را گسترش دهد■


جامعه

یکی از این دستاوردها این است که این کشور توانسته طبقه‌ی متوسط خود را گسترش دهد. خیلی از متخصصان، کارمندان اداری و کارگران حرفه‌ای در طول سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸ و همزمان با جنگ عراق وارد قشر متوسط شدند، زمانی که انزوای بین‌المللی کشور در حال افزایش بود. با توزیع درآمد نفت به این جریان کمک به سزایی شد.

ثروت کشور، تحصیل و وسایل رفاهی نیز از نقش مهمی در این بین برخوردار بودند. ایران نیز به صورت ناگهانی میزان نرخ تولید مثل را از طریق سیاست‌های تنظیم خانواده پایین آورد. این میزان از عدد ۶. ۶ فرزند برای هر زن به صورت متوسط در سال ۱۹۷۷ به دو فرزند در سال ۲۰۰۰ رسید. دولت آموزش عالی و میزان سواد آموزی به خصوص در بین زنان را افزایش داد. در سال ۱۹۹۸ و بعد از گذشت دو دهه از انقلاب ایران، ایران بین ده کشور دنیا قرار داشت که توانست شکاف جنسیتی در آموزش را پر کند.

■ایران در دهه‌های گذشته به موفقیت‌های اقتصادی نیز دست یافته است■


اقتصاد

ایران هم چنین طی سه دهه گذشته به موفقیت‌های اقتصادی نیز دست یافته است. ایران موفق شد تا وام‌های خود به بانک‌های آمریکایی را در طول مدت دو سال بعد از انقلاب ۱۹۷۹ پرداخت کند. دولت با استفاده از درآمد نفتی موفق به ساخت بزرگراه‌ها، راه آهن، کارخانجات، نیروگاه‌های انرژی، فرودگاه‌ها و زیر بناهای اقتصادی شد.


در سال ۲۰۱۰ محمود احمدی نژاد موفق شد تا اصلاحاتی را در سیستم یارانه‌ای برای کالاهای اساسی ایجاد کند و آن را کاهش دهد، کاری که پیشینه‌ی آن به دهه‌ی ۱۹۸۰ باز می‌گردد. این اقدام از زمان قانون هدفمندی سوخت در سال ۲۰۰۷، بزرگ‌ترین طرح اقتصادی محسوب می‌شود. یارانه‌ها همواره باری بر دوش اقتصاد ایران بوده‌اند، که بیست و پنج درصد از تولید ناخالص ملی را شامل می‌شد. گفته می‌شود دولت حدود سی درصد از یارانه‌ها را پیش از آن که مجلس فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را تصویب کند، اصلاح کرده بود. همچنین با وجود کاهش میزان صادرات نفت ایران و تنگ تر شدن حلقه‌ی تحریم‌های بین‌المللی، ایران به لحاظ تولید ناخالص ملی در رتبه‌ی هجدهم جهان در سال ۲۰۱۲ قرار دارد .

■ در سال ۲۰۱۲ ایران میزبان نشست سران جنبش عدم تعهد بود، که این خود برای ایران نشان موفقیت در سیاست خارجی است■


روابط خارجی

آمریکا و متحدانش ایران را به لحاظ اقتصادی و دیپلماتیک کاملاً منزوی ساخته‌اند. اما این انزوا ایران را به سمت پیش گرفتن یک دیپلماسی عملی و در جهت کاستن از فشار تحریم‌های بین‌المللی سوق داده است.

ایران نیز در عوض به توسعه‌ی روابط تجاری، و اقتصادی خود با قدرت‌های غیر غربی مانند چین و روسیه پرداخته است. ایران هم چنین روابط خود با قدرت‌های منطقه‌ای مانند برزیل و نیجریه را و هم چنین با کشورهای مستقلی مانند کره شمالی، سوریه و ونزوئلا تحکیم کرده است. ایران روابط تجاری خود با کشورهایی مانند هند، عراق و تایلند را در جهت توسعه و گسترش سیاست خود در آسیا، تحکیم کرده است. جمهوری اسلامی هم اکنون خود را یک قدرت پیشگام غیر غربی می‌داند. در سال ۲۰۱۲ ایران میزبان نشست سران جنبش عدم تعهد بود، که این خود برای ایران نشان موفقیت در سیاست خارجی است.

■ ایران به عنوان یک قدرت در منطقه‌ی خلیج فارس ظهور یافته است■


نظامی و امنیتی

ایران اخیراً به عنوان یک قدرت در منطقه‌ی خلیج فارس ظهور یافته است. حتی خیلی از کشورهای عربی مهم در این منطقه نیز ترجیح می‌دهند تا ایران را کمک کنند تا این که ریسک یک رویارویی نظامی را به جان بخرند. نیروهای نظامی متعارف و نامتعارف ایران، قابل مقایسه با توان نظامی آمریکا نیستند. اما ایران از قدرت بازدارندگی بالایی برخوردار است که شامل ذخیره‌ی بالای موشک و قدرت انجام حملات غیر متقارن می‌شود.

قدرت نظامی ایران تا حدودی ریشه در برنامه‌ی اتمی این کشور دارد، که می‌تواند برای اهداف نظامی نیز استفاده شود. موفقیت تهران در زمینه‌ی اتمی نه تنها به خاطر غنی سازی اورانیوم بیست درصدی است، بلکه به خاطر این که تأسیسات خود را در دل زمین پنهان کرده است.

■اسرائیل از تجهیزات نظامی کافی برای نفوذ به تأسیسات اتمی برخوردار نیست■


این پنهان کردن تأسیسات در دل زمین می‌تواند موجب پیشگیری از تخریب احتمالی ناشی از حمله‌ی اسرائیل و یا آمریکا شود. اسرائیل احتمالاً از تجهیزات نظامی کافی برای نفوذ به این تأسیسات برخوردار نیست. آمریکا نیز احتمالاً برای این کار باید این حملات را به مدت چند هفته ادامه بدهد که این می‌تواند آن‌ها را وارد یک جنگ تمام عیار بکند. ایران نیز در مقابل می‌تواند از نیروهای نظامی متعارف و نامتعارف خود و هم چنین از قدرت نمایندگانش مانند حزب الله برای ضربه زدن به آمریکا و متحدانش استفاده کند. حکومت ایران ترجیح آمریکا برای راه حل دیپلماتیک را به عنوان نشانه‌ای از قدرت و توانایی بازدارندگی خود می‌داند.

پایان

http://eshraf.ir/index.php/geography/۵۵-topnews/۳۳۱۶-----۳۴------

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.