انسان دوستی-نوع دوستی-عشق به هم نوع ۱۳۸۷/۰۸/۰۸ - ۳۰۰۴ بازدید

عشق و محبت به انسانها را چگونه در خود تقویت کنیم؟

بنی آدم اعضای یک پیکرند- که در آفرینش ز یک گوهرند.
مهمترین عامل انسان دوستی و پروراندن عشق و محبت به انسان ها توحید است، اگر ما به این اعتقاد برسیم که تمامی انسان ها و بلکه پدیده های جهان مظاهر خداوند هستند، همه را دوست خواهیم داشت.
البته تنها معشوق انسان خدای متعال است و اگر بنا باشد ما چیزی یا کسی را دوست بداریم، باز این عشق به معبود هستی است که توجیه کننده آن خواهد بود. تمام علاقه های یک انسان موحد و مومن به اشیا و انسان ها به خاطر نسبت و پیوندی است که آن شی و یا انسان به خداوند دارد. دوستی ما نسبت به ائمه معصومین(ع) نیز به همین خاطر است. ما آنها را به خاطر قرب آنها به خداوند و اینکه آنها آینه تمام نمای الهی هستند، دوست داریم و به ایشان عشق می ورزیم. به هر مقدار که نگاه توحیدی را در خودتان تقویت نمایید، محبت شما نسبت به دیگران بیشتر می شود.
انسان , شریفترین مخلوقات پروردگار یکتا است که خداوند او را بر جماد و نبات و حیوان و حتی فرشتگان , برتری داد . و لقد کرمنا بنی آدم و حملناهم فی البر والبحر و رزقناهم من الطیبات و فضلناهم علی کثیر ممن خلقنا تفصیلا (1)ما فرزندان آدم را کرامت بخشیدیم و بر دریا و خشکی سوارشان کردیم و از چیزهای خوش و پاکیزه روزیشان دادیم و بر بسیاری از آفریدگانمان برتریشان دادیم .البته انسانی که از مسیر انسانیت خارج نگشته و با ایمان باشد .
امام باقر علیه السلام می فرماید : خداوند هیچ آفریده ای نیافرید که از مؤمن نزد خدا گرامیتر باشد زیرا فرشتگان خدمتگزار مؤمنان هستند . (2)
اجازه دهید از زاویه ای دیگربه این مساله بپردازیم .
یاد آوری نعمتهای بیشمار حضرت حق , محبت او را در دل بیشتر می کند ؛ انسان نیز فطرتا آثار و جلوه های محبوب را دوست دارد . لذا هر چه محبت خدا در دل تشدید شود , محبت به مخلوقات او نیز در دل شدید می گردد ؛ بالاخص عشق به گل سرسبد خلقت , که انسان است .
کار عشق و محبت به جایی می رسد که نه تنها همنوع خویش را دوست می دارد بلکه به حیوان و گیاه و سنگ نیز به دیده ای دیگر می نگرد ؛ به قول شاعر : به دریا بنگرم دریا تو بینم ...
در این خصوص , به دو نکته در ارتباط با اطرافیانتان اشاره می شود .
- با آنها با آغوشی باز و رویی گشاده برخورد داشته باشید تا کم کم این حالت , در دل و قلب ما نیز نفوذ کند .
توجهی اندک به احادیثی که در این زمینه وارد شده است , برای ایجاد انگیزه در این خصوص کفایت می کند . بعنوان مثال هر گاه با یکی از دوستان یا محارم خویش برخورد کردید , برای دست دادن و آغوش کشیدن آنها پیش قدم شوید .
امام علی علیه السلام می فرمایند : هر گاه به برادران خود برخوردید , با یکدیگر دست دهید و اظهار خرمی و خوشرویی کنید ؛ از هم که جدا شدید , هر چه گناه داشته اید از بین رفته است . (3)
امام صادق علیه السلام فرمودند : هر گاه دو مؤمن معانقه کنند غرق در رحمت (خدا) شوند و هر گاه به خاطر خداوند و نه به منظور اهداف دنیوی , یکدیگر را در آغوش کشند به آنها گفته شود : آمرزیده شدید , عمل کردن را از نو آغاز کنید .(یعنی نامه اعمال گذشته پاک شد اعمال خود را دوباره آغاز کنید . ) (4)
- دیدن خوبیهای افراد و نادیده گرفتن نواقص رفتاری و کرداری آنها نیز در ایجاد محبت مؤثر است . به قول اهل معرفت , انسان باید زنبور صفت باشد نه مگس صفت ؛ لذا دیده مؤمن میبایست بر روی گل محاسن دیگران بنشیند و خوبیها را ببیند نه اینکه همچون مگس چشم بر آلودگیها گشوده و تنها زشتیها را ببیند .(1) اسرا / 70
(2) میزان الحکمه / ج1 – ص 427
(3) میزان الحکمه / ج7 – ص 3077
(4) میزان الحکمه / ج9 – ص 4097
برای مطالعه در این زمینه به کتاب های زیر رجوع شود.
1- آیین مهرورزی محمد رضا کاشفی.
2- آیین مهرورزی احمد نبی پور.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.