انسجام اسلامی-اتحاد ملی ۱۳۹۰/۹/۱ - ۱۷ بازدید

T}ضرورت اتحاد ملی و انسجام ملی {Tبا توجه به تلاش موذیانه دشمن برای ایجاد اختلاف و تفرقه میان قومیت ها و طوائف ایرانی و مذاهب اسلامی، که با تثبیت نظام جمهوری اسلامی و پیشرفت های آن در زمینه های مختلف از جمله دستیابی به انرژی هسته ای و پیروزی حزب الله لبنان در جنگ سی و سه روزه با رژیم صهیونیستی و تبلور تشیع در جهان، ابعاد تازه ای به خود گرفته است،‌ ضرورت اتحاد ملی و انسجام اسلامی برای خنثی نمودن توطئه های دشمنان بیش از پیش آشکارتر می سازد.

ضرورت اتحاد ملی و انسجام ملی


با توجه به تلاش موذیانه دشمن برای ایجاد اختلاف و تفرقه میان قومیت ها و طوائف ایرانی و مذاهب اسلامی، که با تثبیت نظام جمهوری اسلامی و پیشرفت های آن در زمینه های مختلف از جمله دستیابی به انرژی هسته ای و پیروزی حزب الله لبنان در جنگ سی و سه روزه با رژیم صهیونیستی و تبلور تشیع در جهان، ابعاد تازه ای به خود گرفته است،‌ ضرورت اتحاد ملی و انسجام اسلامی برای خنثی نمودن توطئه های دشمنان بیش از پیش آشکارتر می سازد. دشمنان قسم خورده اسلام و ایران اسلامی امروزه دست در دست هم نهاده و در برابر ما صف کشیده اند و انواع و اقسام ابزارها را برای درهم شکستن این دو حقیقت بر حق به کار گرفته اند. این صف بندی شیطانی هر ایرانی وطنخواه را به وحدت و یگانگی با یکدیگر هم میهن مان و هر مسلمان راستین و بیدار را به همگرایی و انسجام با دیگر مسلمانان فرا می خواند.
از این رو مقام معظم رهبری با هوشیاری و فراست بالا امسال را سال «اتحاد ملی و انسجام اسلامی» نام نهادند و فرمودند: « امسال،‌ سال «اتحاد ملی و انسجام اسلامی» است یعنی در درون ملت ما اتحاد کلمه همه آحاد ملت و قومیتهای گوناگون و مذاهب گوناگون و اصناف گوناگون ملی و در سطح بین المللی،‌ انسجام میان همه مسلمانان و روابط برادرانه میان آحاد امت اسلامی از مذاهب گوناگون و وحدت کلمه آنها، امروز عظمت اسلام هم وابسته به استقلال ملتها و عزم راسخ ملتهاست و ملت مسلمان ایران در این راه تا کنون بحمداله پرچمدار بوده است و پرچمدار خواهد بود.»

راهکارهای تقویت اتحاد ملی


راهکار اصلی تقویت اتحاد ملی، تأکید و تمرکز بر اصول مشترک فیما بین اقوام و گروهها و طوایف مختلف در درون جامعه است مهمترین مبانی و اصول مشترکی که می تواند موجد وحدت و تقویت همگرایی و یکپارچگی ملی تلقی گردد به قرار زیرا است:
دین و مذهب واحد، سرزمین مشترک، زبان مشترک، نیازهای اولیه و ثانویه، اصول مشترک انسانی،‌ دشمن مشترک، فرهنگ و آداب و سنن مشترک، نژاد واحد و ... به طور طبیعی تأکید و تمرکز بر این سلسله عوامل موجبات تقویت وحدت و همگرایی ملی را فراهم می آورد. علاوه بر این بازشناسی و عواملی که موجب خدشه دار شدن همگرایی و اتحاد ملی می شوند، مانند تکیه بر قومیتها و طوایف خاص، ترجیح منافع شخصی و جناحی بر منافع ملی، تقویت دلبستگی ها و وابستگی های مادی و تکاثر طلبی ... نیز زمینه افزایش و تقویت اتحاد ملی را فراهم می سازد.
بنابراین تأکید و تمرکز بر اصول مشترک بین طوایف و قومیت های مختلف کشور و بازشناسی و تلاش برای برطرف نمودن عواملی که موجب ضربه زدن به اتحاد ملی می شود راهکار اساسی و محوری تقویت اتحاد ملی است و در این راه رسانه ها به ویژه رسانه ملی نقش مهمی را ایفا می کند و باید با پرهیز از پرداختن به اختلاف، قومیت ها و طوایف مختلف کشور را به دست همگرایی و اتحاد ملی سوق دهند و این روحیه را در آنان تقویت کنند.

راهکارهای تقویت انسجام اسلامی


ساز و کار انسجام اسلامی و تقویت آن همانند اتحاد ملی تأکید و تمرکز بر اصول و ارزشها و آرمانهای مشترک است مقام معظم رهبری فرمودند: « ما اگر بخواهیم اتحاد ملی و انسجام اسلامی تحقق پیدا کند باید بر اصولی که بین ما مشترک است تکیه کنیم نباید خودمان را سرگرم فروعی بکنیم که مورد اختلاف است».(روزنامه جمهوری اسلامی ۸۶/۱/۱۴ ص۲ سخنرانی مقام معظم رهبری در اولین روز بهار ۸۶ در جمع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی){
V بنابراین راه تقویت انسجام اسلامی‌، تبیین مبانی، اصول و ارزشها و آرمان های مشترک است که به دنبال آن منافع مشترک بدست می آید و همگرایی و انسجام را عینیت می بخشد. قرآن کریم پیوند میان مسلمانان را پیوند دلهایی می داند که از استحکام و استواری خاصی برخوردار باشد،‌ این نعمت و موهبتی الهی است که خداوند با تصرف در دلهای مؤمنان ایجاد می کند. از این رو شایسته است که مسلمانان دستور « وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّهِ جَمیعًا وَ لا تَفَرَّقُوا»
(آل عمران/۱۰۳) را نصب العین خویش سازند تا در سایه آن به عزت و سربلندی و افتخار نایل آیند که اختلاف و تفرقه ثمره ای جز سستی و از دست رفتن نیروی آنان نخواهد داشت « وَ لا تَنازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَ تَذْهَبَ ریحُکُمْ»(انفال/۴۶) شناخت و درک صحیح مسلمانان از جایگاه و موقعیت خویش و خطرات و دشمنانی که آنها را تهدید می کند و تأکید و تمرکز بر اصول و ارزشها و آرمانهای مشترک موجب تقویت و افزایش انسجام مسلمانان خواهد شد و به نظر می رسد کشورهای اسلامی از طریق کنفرانس اسلامی و با محوریت آن و ارتقاء سطح مناسبات و همکاری های مختلف اقتصادی، سیاسی، نظامی، فرهنگی و ... می توانند انسجام و همگرایی میان خویش را تقویت نماید و عزت و جایگاه واقعی خویش را در سطح جهان پیدا نمایند.
مقام معظم رهبری فرمودند: «بیش از یک میلیارد انسان در دنیا هستند که درباره خدا و پیامبر و نماز و حج و کعبه و قرآن و بسیاری از احکام دینی با هم یک عقیده دارند یک چند مورد اختلاف هم دارند اینها بیایند همان چند اختلاف را بگیرند،‌ با هم بجنگند تا آن کسی که با اصل خدا و پیامبر و دین و همه چیز مخالف است کار خودش را انجام بدهد، آیا این عاقلانه است؟ ... اگر مسلمین دست در دست هم بگذارند و با هم صمیمی باشند ولو عقایدشان مخالف با یکدیگر باشد اما آلت دست دشمن نشوند، دنیای اسلام سربلند خواهد شد.»
(حدیث ولایت، ج۵ ص۲۳۰) (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبری، کد: ۱۴/۱۰۰۱۰۰۹۰۸)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.