انعکاس رفتار فرزندان ۱۳۹۹/۰۴/۰۳ - ۱۲۶ بازدید

سلام؛ایا روایت و حدیثی معتبر در مورد اینکه هر طور با پدر و مادرمون برخورد و رفتار بکنیم، فرزندانمون با ما رفتار خواهند کرد وجود داره؟ این نتیجه قطعیه؟ یعنی هرکس با پدر و مادرش اینطور باشه، فرزندانش هم اینگونه خواهند بود؟ممنون.

در دستورات اسلامی به ما سفارش کردند که به پدر و مادر خود احسان کنید تا فرزندان شما نسبت به شما نیکی کنند؛ چون این کار یک آموزش عملی است که فرزندانمان ازما می‌آموزند؛ لذا امام صادق علیه‌السلام فرمودند: برُّوا آبائَکُمْ یَبُرُّکُمْ أبْناوُکُمْ. به پدرتان احترام کنید که فرزندانتان به شما نیکی کنند.[۱]کسی که به پدر و مادرخود نیکی کند، فرزندان نیز در آینده به آنان نیکی خواهند کرد و کسی که عاق والدین شود، فرزندان خودش نیزبه وی بی احترامی خواهند نمود.قال رسول الله صلی اللَّه علیه وآله: بِرُّوا آبائَکمْ یبَرُّکمْ ابْنائُکمْ.[۲]به پدرومادر خود نیکی کنید تا فرزندانتان به شما نیکی کنند.و حضرت امیر علیه السلام نیز فرموده است:مَنْ بَرَّ والِدَیهِ بَرَّهُ وَلَدَهُ.[۳]کسی که به پدر و مادرش نیکی کند، فرزندانش به وی نیکی می کنند._____________________________________.
[۱].بحارالانوار،ج۷۱، ص ۶۵. وسایل الشیعه، ج ۱۴، ص ۷۹
[۲] همان، ص ۱۷۵.
[۳] همان، ص ۱۷۸.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.