انقلاب اسلامی و توسعه زیر ساخت ها ۱۳۹۷/۱۱/۲۳ - ۱۹۹۸ بازدید

ایا بیشتر زیرساختهای کشور ما مربوط به قبل انقلاب است؟ لطفا زیر ساختهای کشور را در قبل و بعد انقلاب را مقایسه کنید

بخش زیرساخت‌ها، شامل زیرساخت‌های عمرانی، انرژی، حمل‌ونقل، ارتباطات، بهداشت، فرهنگی، نظامی و ... می شود که یکی از مهم‌ترین بخش‌های اثرگذار در پیشرفت اقتصادی کشور بوده و عملکرد سایر بخش‌های اقتصادی و اجتماعی و حتی فرهنگی کشور بدان وابسته است. مقایسه عملکرد انقلاب اسلامی در زمینه ایجاد و توسعه زیر ساخت های مختلف به هیچ وجه با رژیم گذشته قابل مقایسه نیست و رشد خیره کننده و بسیار چشمگیری داشته است . شاید برخی با توجه به تک نمونه هایی مانند ساخت چند کارخانه و جاده به دنبال ارایه تصویری مناسب در اذهان مردم به ویژه نسل جوانی باشند که آن دوران را به چشم ندیده است ، اما پیشرفت و توسعه کشور مجموعه بزرگی است که با چند نمونه کوچک و محدود آن هم توسط بیگانگان نمی تواند نماینگر عملکرد رژیم در این زمینه و ملاک ارزیابی و قضاوت قرار بگیرد . از این رو به ارزیابی و مقایسه عملکرد انقلاب اسلامی در حوزه زیر ساخت ها با رژیم گذشته می پردازیم .
دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه زیرساخت‌های حمل‌ونقل
پس از انقلاب اسلامی پروژه ساخت شبکه عظیم بزرگراهی در کشور به طول بیش از ۱۶۰۰۰ کیلومتر آغاز شد و تمام مناطق کشور بخصوص کلان‌شهرها را به هم متصل نموده است.
در سال‌های اخیر ۲۸۰ هزار کیلومتر راه در کشور احداث شد که این آمار قبل از انقلاب و در سال ۵۷ به میران ۴۶ هزار کیلومتر راه بوده است و نشان از افزایش ۶ برابری کل راه‌های کشور می‌دهد به‌نحوی‌که تمام ۱۲۴۵ شهر و ۶۱ هزار روستا را به هم مرتبط شده است.
افزایش ۵۰۰ برابری راه آسفالته روستایی با رسیدن از ۲۰۰ کیلومتر در سال ۵۷ به ۱۰۷ هزار کیلومتر در سال ۹۵ بیانگر سرعت بی‌وقفه جمهوری اسلامی ایران در تکمیل زیرساخت حمل‌ونقل کشور دارد.
پس از انقلاب طول تونل‌های جاده‌ای ساخته‌شده به ۱۵۷ هزار متر افزایش یافت و بیش از ۳۰ برابر شد. ساخت بیش از ۳۵۵ هزار پل نیز از برکات جمهوری اسلامی ایران است.
کشور ایران از یک واردکننده محض واگن و لوکوموتیو در قبل از انقلاب به طراح و سازنده واگن و لوکوموتیو در سال‌های بعد از انقلاب تبدیل‌شده است.
طول خطوط ریلی کشور در بازه زمانی ۳۷ ساله نسبت به میزان خطوط ۶۲ ساله قبل انقلاب افزایش۳ برابری داشته است و میزان آن از ۴۵۶۷ کیلومتر به ۱۳۴۳۷ کیلومتر رسیده است.
جمهوری اسلامی ایران افتخار دارد که رتبه ۲ جهان ازنظر سرعت ساخت، رتبه ۹ جهان ازنظر تعداد خطوط، رتبه ۸ جهان ازنظر جابجایی مسافر در حوزه مترو برای ایران به ثبت رسیده است، درحالی‌که بسیاری از کشورها از بیش از ۵۰ سال پیش اقدام به ساخت مترو کرده‌اند.
در حوزه حمل و نقل هوایی :
ایران از یک کشور ۱۰۰ درصد واردکننده هواپیما، حتی هواپیماهای سم‌پاشی به سازنده انواع هواپیماهای کوچک و متوسط تبدیل‌شده است.
تعداد فرودگاه‌های کشور بادانش و توان مهندسی شرکت‌ها و مهندسین داخلی از ۳۲ به ۵۴ فرودگاه افزایش یافت به‌نحوی‌که به استاندارد شعاع ۲۵۰ کیلومتری دسترسی به فرودگاه دست‌یافته‌ایم.
در بخش حمل‌ونقل دریایی:
ساخت کشتی، تولید انواع قایق و موتور دریایی برای اولین بار در تاریخ کشور در سال‌های بعد از انقلاب رخ‌داده است.
دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه زیرساخت‌های انرژی و تولید
۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۷۳ درصد جمعیت روستایی تحت پوشش شبکه آب شرب سالم قرارگرفته است، این در حالی است که در سال ۵۵ حدود ۸۰ درصد روستاها فاقد تأسیسات لوله‌کشی بوده‌اند.
۱۰۰ درصد روستاهای بالای ۱۰ خانوار و ۹۹.۵ درصد روستاهای زیر ۱۰ خانوار بعد از انقلاب برق‌دار شده است؛ درحالی‌که این میزان در سال‌های قبل از انقلاب صرفاً ۷ درصد بود.
از ابتدای انقلاب تاکنون به‌طور متوسط هرروز برای ۴ روستا برق‌رسانی شده است به‌طوری‌که امروزه تعداد روستاهای برق‌دار شده با ۱۳ برابر افزایش از ۴ هزار روستا به ۵۷ هزار روستا رسیده است.
تعداد شهرهای گازرسانی شده از ۹ شهر قبل از انقلاب به ۱۰۸۳ شهر در سال ۹۵ نشان از رشد ۱۲۰ برابری در این حوزه است. همچنین تعداد روستاهای گازرسانی شده از ۱ روستا قبل انقلاب به ۲۳ هزار روستا در سال ۹۵ رسیده است.
ایران از یک واردکننده به تولیدکننده تمام‌عیار تجهیزات گازی و پالایشگاهی تبدیل‌شده است به‌گونه‌ای که هم‌اکنون ۹۵ درصد تجهیزات موردنیاز گازرسانی و ۸۰ درصد اقلام پالایشگاهی در داخل کشور تولید می‌شود.
دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه سد و منابع آبی
با رشد ۳۰ برابری سدهای مخزنی کشور بعد از انقلاب و رسیدن تعداد آن‌ها از ۱۳ سد به حدود ۴۰۰ سد بزرگ در سال۱۳۹۵، آب‌های هرز و بلااستفاده کشور در خدمت صنعت، کشاورزی و شرب مردم مدیریت‌شده است.
ایران از یک کشور نیازمند به ساخت پالایشگاه توسط بیگانگان به سازنده پالایشگاه‌های مدرنی همچون پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس تبدیل‌شده است، تا حدی که اقدام به ساخت پالایشگاه در کشورهای خارجی می‌نماید.
درحالی‌که متوسط مصرف روزانه بنزین ۸۴ میلیون لیتر محاسبه‌شده، تولید بنزین در پالایشگاه‌های کشور ۹۰ میلیون لیتر است که در حقیقت خودکفایی بی‌نظیری در تولید بنزین عملاً اتفاق افتاده است.
ایران با دستیابی به فن‌آوری و دانش کامل چرخه سوخت هسته‌ای در ردیف پنج کشور برتر جهان قرارگرفته است.
طی سال‌های بعد از انقلاب با ساخت و راه‌اندازی نزدیک به ۱۰۰۰ شهرک صنعتی در سراسر کشور زمینه توسعه صنایع کوچک و تولید انواع کالاهای ایرانی فراهم‌شده است.
دستاوردهای انقلاب در حوزه زیرساخت‌های ارتباطات
با ایجاد زیرساخت‌های تلفن ثابت در کشور، حدود ۹۰ درصد روستاهای کشور از نعمت ارتباط تلفنی برخوردار شده‌اند. که از این میزان، ۵۴ هزار و ۲۸۶ روستا دارای ارتباط و ۴۸ هزار و ۳۳ روستا دارای تلفن خانگی شدند.
با افزایش ۱۰۴ درصد ضریب نفوذ تلفن همراه و دایری این شبکه به ۸۳ میلیون خط فعال در کشور رسید که کل پهنه سرزمین ایران تحت پوشش شبکه تلفن همراه قرارگرفته است.
تعداد شبکه‌های تلویزیونی کشور از ۲ شبکه سیاه‌وسفید چندساعته در سال ۱۳۵۷ به ۶۲ شبکه ۲۴ ساعته در سال ۱۳۹۵ رسیده و با رشد بیش از ۳۰ برابر، زمینه و بستر ارتقاء فرهنگ عمومی جامعه را فراهم نموده است.
با گسترش اینترنت رساندن آن تا سطح روستاها، بستری برای ارائه خدمات الکترونیک برای مردم فراهم شد.
دستاوردهای حوزه زیرساخت‌های بهداشت
با ساخت بیش از ۱۸۰۰۰ خانه بهداشت، ۳۵۰ مرکز بهداشت شهرستان و تأسیس بیش از ۵۰ دانشگاه علوم پزشکی و ۱۷۰ دانشکده در رشته‌های مختلف علوم پزشکی؛ ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و روستایی کشور به مراقبت‌های بهداشتی و درمانی دست‌یافته‌اند که این امر موجب شده تا ایران رتبه اول در منطقه را کسب کند.
ساخت و توسعه زیرساخت‌های صنعت داروسازی و تولید بیش از ۹۵ % داروی موردنیاز کشور در داخل کشور، ایران را به مرز خودکفایی در این زمینه رسانده است.
در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ شرکت تولیدکننده تجهیزات پزشکی در کشور وجود دارد و تولید بسیاری از ملزومات و تجهیزات پزشکی در داخل کشور انجام می‌گیرد. راه‌اندازی مراکز پزشکی هسته‌ای و برنامه‌ریزی برای توسعه بیمارستان‌های هسته‌ای برای اولین بار بعد از انقلاب اسلامی اتفاق افتاده است.
دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه زیرساخت‌های فرهنگ
با افزایش تعداد مساجد کشور از ۲۵ هزار در قبل از انقلاب به ۷۲ هزار در سال ۱۳۹۳، دسترسی مردم به مساجد افزایش قابل‌توجهی پیداکرده است.
تعداد کتابخانه‌های عمومی کشور، بدون در نظر گرفتن تعداد بی‌شمار کتابخانه‌های غیررسمی موجود در مساجد و مدارس کشور، نسبت به قبل از انقلاب افزایش ۸ برابری داشته است که تعداد آن از ۴۰۰ کتابخانه به ۳۲۷۸ کتابخانه افزایش‌یافته است.
دانشگاه‌ها از ۲۲۳ دانشگاه در سال ۵۵ به ۲۶۴۰ دانشگاه در سال ۱۳۹۵ رسیده است که رشد بیش از یازده برابر داشته به‌طوری‌که هرکسی که در ایران تمایل داشته باشد می‌تواند به مدارج آموزش عالی دست پیدا کند.
طی سال‌های بعد از انقلاب تعداد مدارس کشور از ۴۸ هزار مدرسه به ۱۰۸ هزار مدرسه (به‌طور میانگین ۴ مدرسه در روز) و تعداد کلاس‌های درس از ۱۸۵ هزار کلاس در سال ۱۳۵۷ به ۵۸۷ هزار در سال ۱۳۹۶ (به‌طور میانگین ۲۸ کلاس در روز) افزایش پیداکرده است و در سایه آن درصد باسوادی در کشور نزدیک به ۱۰۰ درصد شده است.
با ساخت و توسعه اماکن ورزشی در سراسر کشور اعم از شهرها و روستاها، سرانه اماکن ورزشی در کشور باوجود دو برابر شدن جمعیت از ۲ صدم مترمربع در قبل از انقلاب به حدود یک مترمربع طی سال‌های اخیر رسیده است. (افزایش ۱۰۰ برابری)
دستاوردهای زیرساخت‌های شهری
تهیه طرح‌های توسعه شهری (طرح جامع، تفصیلی و هادی) برای تمامی ۱۱۴۸ شهر کشور توسط مهندسین و متخصصین معماری و شهرسازی داخلی؛ این در حالی انجام شد که معدود طرح‌های جامع شهری قبل از انقلاب توسط مهندسین مشاور فرانسوی، آلمانی و آمریکایی تهیه گردیده است.
طی سال‌های بعد از انقلاب تعداد واحدهای مسکونی شهری با مصالح بادوام و مقاوم به ۸۸ درصد کل واحدها رسیده است.
طی سال‌های بعد از انقلاب تعداد پارک‌ها و بوستان‌های شهری از ۷۵ پارک به ۲۱۳۵ پارک رسیده است.
دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه زیرساخت‌های انسانی و نهادی
طی سال‌های بعد از انقلاب تا به امروز بیش از ۴۰۰ هزار نفر مهندس ساختمان و ده‌ها هزار مهندس در سایر رشته‌ها تربیت‌شده است و کشور را از خدمات مهندسان خارجی بی‌نیاز نموده است به‌نحوی‌که ایران به بزرگ‌ترین صادرکننده خدمات مهندسی در دنیا تبدیل‌شده است.
دستاوردهای زیرساخت‌های دفاعی
با دستیابی به دانش و فن ساخت هواپیماهای نظامی باسرنشین و بدون سرنشین و ساخت انواع هواپیماهای جنگی همچون آذرخش، صاعقه و قاهر ۳۱۳ ایران در بین معدود کشورهای سازنده این هواپیماها قرارگرفته است.
طی سال‌های بعد از انقلاب با دستیابی ایران به چرخه کامل فناوری ماهواره‌ای و قرارگیری در بین ۹ کشور صاحب این فناوری موفق به پرتاب انواع ماهواره به فضا شده است.
زیرساخت‌های امنیتی
با ایجاد ۳۰۰۰ پاسگاه و کلانتری در کشور در کنار پایگاه‌های بسیج مردمی، تأمین امنیت پایدار در کشور اتفاق افتاده است.(farhangesadid.ir/fa/news/۵۰۰)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.