انواع جهاد - انواع ثواب - ثواب استحقاقی و تفضلی - خانواده داری یا جهاد - تشخیص اولویت ۱۳۹۶/۵/۱۶ - ۳۵ بازدید

پرسشی که بنده دارم راجع به دو موضوع ازدواج – خانواده و اندیشه سیاسی هستش؛ در واقع یک شبهه ای در ذهن بنده است که تلفیقی از این موضوع است؛ لذا خواهشمندم پاسختان مستدل و علمی باشد چرا که نحوه پاسخگویی تان، در اندیشه و مسیر زندگی این حقیر، تاثیر گذار خواهد بود.
متن سوال:
بنده یک روایتی را مشاهده کردم با منبع و نویسنده مشخص که راجع به خدمت کردن به همسر در امور منزل می باشد:
عن عَلِیٍّ(ع) قَالَ دَخَلَ عَلَیْنَا رَسُولُ اللَّهِ(ص) وَ فَاطِمَةُ جَالِسَةٌ عِنْدَ الْقِدْرِ وَ أَنَا أُنَقِّی الْعَدَسَ قَالَ یَا أَبَا الْحَسَنِ قُلْتُ لَبَّیْکَ یَا رَسُولَ اللَّهِ قَالَ اسْمَعْ مِنِّی وَ مَا أَقُولُ إِلَّا مَنْ أَمَرَ رَبِّی مَا مِنْ رَجُلٍ یُعِینُ امْرَأَتَهُ فِی بَیْتِهَا إِلَّا کَانَ لَهُ بِکُلِّ شَعْرَةٍ عَلَى بَدَنِهِ عِبَادَةُ سَنَةٍ- صِیَامٍ نَهَارُهَا وَ قِیَامٍ لَیْلُهَا وَ أَعْطَاهُ اللَّهُ تَعَالَى مِنَ الثَّوَابِ مِثْلَ مَا أَعْطَاهُ اللَّهُ الصَّابِرِینَ وَ دَاوُدَ النَّبِیَّ وَ یَعْقُوبَ وَ عِیسَى(ع) یَا عَلِیُّ مَنْ کَانَ فِی خِدْمَةِ الْعِیَالِ فِی الْبَیْتِ وَ لَمْ یَأْنَفْ کَتَبَ اللَّهُ تَعَالَى اسْمَهُ فِی دِیوَانِ الشُّهَدَاءِ وَ کَتَبَ اللَّهُ لَهُ بِکُلِّ یَوْمٍ وَ لَیْلَةٍ ثَوَابَ أَلْفِ شَهِیدٍ وَ کَتَبَ لَهُ بِکُلِّ قَدَمٍ ثَوَابَ حِجَّةٍ وَ عُمْرَةٍ- وَ أَعْطَاهُ اللَّهُ تَعَالَى بِکُلِّ عِرْقٍ فِی جَسَدِهِ مَدِینَةً فِی الْجَنَّةِ یَا عَلِیُّ سَاعَةٌ فِی خِدْمَةِ الْعِیَالِ خَیْرٌ مِنْ عِبَادَةِ أَلْفِ سَنَةٍ وَ أَلْفِ حَجٍّ وَ أَلْفِ عُمْرَةٍ وَ خَیْرٌ مِنْ عِتْقِ أَلْفِ رَقَبَةٍ وَ أَلْفِ غَزْوَةٍ وَ أَلْفِ عِیَادَةِ مَرِیضٍ وَ أَلْفِ جُمُعَةٍ وَ أَلْفِ جَنَازَةٍ وَ أَلْفِ جَائِعٍ یُشْبِعُهُمْ وَ أَلْفِ عَارٍ یَکْسُوهُمْ وَ أَلْفِ فَرَسٍ یُوَجِّهُهَا فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَ خَیْرٌ لَهُ مِنْ أَلْفِ دِینَارٍ یَتَصَدَّقُ عَلَى الْمَسَاکِینِ وَ خَیْرٌ لَهُ مِنْ أَنْ یَقْرَأَ التَّوْرَاةَ وَ الْإِنْجِیلَ وَ الزَّبُورَ وَ الْفُرْقَانَ وَ مِنْ أَلْفِ أَسِیرٍ أَسَرَ فَأَعْتَقَهَا وَ خَیْرٌ لَهُ مِنْ أَلْفِ بَدَنَةٍ یُعْطِی لِلْمَسَاکِینِ وَ لَا یَخْرُجُ مِنَ الدُّنْیَا حَتَّى یَرَى مَکَانَهُ مِنَ الْجَنَّةِ یَا عَلِیُّ مَنْ لَمْ یَأْنَفْ مِنْ خِدْمَةِ الْعِیَالِ دَخَلَ الْجَنَّةَ بِغَیْرِ حِسَابٍ یَا عَلِیُّ خِدْمَةُ الْعِیَالِ کَفَّارَةٌ لِلْکَبَائِرِ- وَ یُطْفِئُ غَضَبَ الرَّبِّ وَ مُهُورُ حُورِ الْعِینِ وَ یَزِیدُ فِی الْحَسَنَاتِ وَ الدَّرَجَاتِ- یَا عَلِیُّ لَا یَخْدُمُ الْعِیَالَ إِلَّا صِدِّیقٌ أَوْ شَهِیدٌ أَوْ رَجُلٌ یُرِیدُ اللَّهُ بِهِ خَیْرَ الدُّنْیَا وَ الْآخِرَه.
حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام فرمود:
روزی رسول خدا صلی الله علیه و آله بر ما در منزل وارد شد. فاطمه علیها السلام نزدیک دیگ غذا نشسته بود و من هم برایش عدس تمیز می کردم. آن حضرت مرا با لقب ابالحسن می خواندند، عرض کردم: بفرمایید. اظهار داشتند:
« بشنو از من آنچه را که به دستور پروردگارم می گویم! هیچ مردی نیست که در کارهای منزل به همسرش کمک کند مگر اینکه پاداش او به هر تار مویی که بر بدنش روییده باشد، ثواب یک سال عبادتی است که تمام روزهایش را روزه گرفته و تمام شب هایش را به عبادت ایستاده، شب زنده داری کرده باشد و خداوند به او ثوابی می بخشد که به انبیای صابر خود مثل حضرت داوود و یعقوب و عیسی علیهم السلام بخشیده باشد. ای علی! کسی که در کارهای خانه به همسر خود ب
الف. گفته اند: چو دانی و پرسی، خطا است.
ب. خوب خانواده داری کردن یا مبارزه با طاغوتیان و انجام کارهای سیاسی، فرهنگی و مانند آنها هر کدام وجهی و بعدی از جهاد در راه خدا است و ثواب خود را دارد.
جهاد در راه خدا با نفس اماره، جهاد اکبر؛ جهاد با مظاهر سیاسی و فرهنگی طاغوتی و ناسالم، جهاد کبیر؛ و جهاد با شیاطین جنی و انسی جهاد اصغر، است.
عرصه زندگی محل ظهور و بروز این جهاد ها است. و هر کس در موقیعت خود باید ببیند الآن وظیفه اش چه جهادی است آن را انجام دهد و از ثواب آن برخوردار شود. و منافات ندارد که در هر سه بعد از جهاد انسان مشغول شود.
ج. روایات کثیره از طریق عامه و خاصه از حضرت رسول خدا (ص) و ائمه علیهم السلام رسیده که مشتمل است بر اجرا و ثوابهایی که مترتب بر عبادات و اعمال مستحبه می باشد که هیچ قابل طرح و رد نیست. و بعضی از اهل ایمان از شنیدن این قبیل روایات، شوقی در آنها حاصل می گردد و در اعمال صالحه بیشتر سعی می نمایند و یقینا به بعضی از مراتب ثواب خواهند رسید، خصوصا با ملاحظه آنچه مسلم است که هر کس روایتی از ثواب به او برسد و به امید آن عملی را بجا آورد، به آن خواهد رسید، هر چند پیغمبر (ص) یا امام علیهم السلام نفرموده باشند و این عده از مومنین اهل نجات و سعادتمند، ولیکن عده دیگر از شنیدن ثوابها و اجراهایی که برای اعمال جزئی وارد گردیده است استبعاد می نمایند، بلکه بعضی جرأت نموده و انکار و رد این قبیل روایات را می نمایند و حال آنکه هزاران حدیث معتبر و صحیح در این موضوع در کتب عامه و خاصه موجود است، و بعضی دیگر نعوذبالله استهزاء می نمایند در اثر جهالت و بی خبری از معانی آن روایات، لذا برای جلوگیری از استبعاد عده ای و مفسده انکار یا استهزای عده ای چند جواب نگاشته می شود و امید است از خداوند منان آنچه نوشته می شود، موجب ازدیاد معرفت و بصیرت گردد.
جواب اول: مستفاد از روایات این است که اجر و ثواب بر دو قسم است:
۱- استحقاقی «ثواب استحقاقی» آن اجر و مزدی است که خدای تعالی به حکمت بالغه خود در مقابل هر یک از اعمال صالحه واجبه و مستحبه قرار داده است و برحسب قرار داد الهیه هرکس آن عمل را بجا آورد مستحق مقدار معین از اجرا خواهد گردید و به او خواهد رسید.
۲- تفضلی «ثواب تفضلی» این است که زاید از این مقدار مقرر برحسب اقتضای مشیت خداوند از فضل خود به عباد صالح به بهانه جزئیه آنها مرحمت می فرماید بدون حساب ".....و الله ذوالفضل العظیم" (سوره جمعه / آیه ۴)
پس از تذکر این مطلب گوییم: ممکن است روایاتی که رسیده مثلا هرکس فلان نماز یا فلان دعا را بخواند، خدای تعالی ثواب شهید به او خواهد داد، مراد این باشد که به این شخص نمازگزار تفضلا نه استحقاقا، ثواب استحقاقی کشته شدن در راه خدا را مرحمت می فرماید و البته آنچه را که تفضلا به شهید داده می شود زاید بر ثواب استحقاقی اش فوق ادارک عقول است. و به عبارت دیگر، شخص به واسطه فلان نماز به مرتبه استحقاقی شهید می رسد، نه به مرتبه تفضلی شهید، و در روایاتی رسیده، کسی که فلان عمل را بجا آورد برای اوست ثواب صد پیغمبر و صد وصی و ملائکه، ممکن است مراد این باشد که هرگاه صد پیغمبر و وصی این عمل را بجا بیاورند چه مقدار ثواب استحقاقی دارند، همان مقدار را تفضلا به این شخص عامل می دهند؛ مثلا اگر وارد شود کسی که دو رکعت نماز امشب را بخواند ثواب استحقاقی صد پیغمبر را دارد؛ یعنی هرگاه صد پیغمبر این دو رکعت نماز را بخوانند همان مقدار اجر تفضلا به این شخص عنایت می شود نه اینکه ثواب صد پیغمبر که یک عمر مشغول عبادت و تبلیغ رسالت بوده اند به این شخص داده می شود.
جواب دوم: شبهه ای نیست در اینکه اجر و ثواب هر عملی موقوف بر قبولی آن عمل و قبولی هر عبادت واجبه و مستحبه، موقوف بر اخلاص است: "و امروا الا لیعبدوا الله مخلصین" (سوره بینه/ آیه۵)، و اخلاص را مراتبی است، مرتبه نخستین اخلاص، آن است که آن عمل از ریا و سمعه و شرک خفی نباشد چون یقینا باطل است و علاوه بر اینکه صاحبش ثوابی نخواهد داشت، جزء گناهان شمرده شده و سزاوار عقاب خواهد بود؛ زیرا ریا از گناهان کبیره است و از اقسام شرک شمرده می شود. دیگر از مراتب اخلاص آن است که صاحب عمل، نظری به ثواب مترتب بر آن نداشته باشد و داعی او به آن عمل فقط امتثال امر مولا و تقرب به او باشد چنانکه از حضرت امیرالمومنین علیه السلام مروی است: «عبادتی که از خوف عذاب بجا آورده شود، عبادت عبید و غلامان است، عبادتی که به طمع بهشت انجام گیرد، عبادت تجار و معامله گران است و عبادتی که از روی استحقاق حق تعالی انجام گیرد، عبادت احرار است.» پس از دانستن این مقدمه گوییم ممکن است ثوابهای کثیری که در روایات رسیده به اعتبار مراتب اخلاص باشد جایی که هرکس هر مرتبه از اخلاص را دارا باشد مرتبه ای از ثواب را خواهد داشت. بر شخص بصیر واضح است که رسیدن به مراتب اخلاص بسیار صعب و محتاج به مجاهدات نفسانیه و افاضات رحمانیه است و هر مرتبه از مراتب آن عزیزالوجود بلکه بعضی از مراتب آن یافت نمی شود مگر برای انگشت شماری از مردم، و امثال ما اگر اعمال عبادیمان به مدد الهی دارای مرتبه نخستین اخلاص و از شرک خفی خالی باشد، امید از خداوند منان آن است که تفضلا بعضی مراتب ثواب را عنایت فرماید، هر چند رسیدن به همین مرتبه از اخلاص هم برای امثال ما خیلی مشکل است؛ زیرا مادامی که در دل حب مدح و بغض ذم باشد مأمون از ریا نخواهد بود. و اگر طوری شود که اعمال عبادی ما جزء سیئات ما محسوب نشود، باید خیلی شکر نمود. و جناب سیدبن طاووس (ره) رسیدن به ثوابهای مترتبه بر اعمال را که در روایات رسیده موقوف دانسته به دارا بودن مرتبه دوم از اخلاص که ذکر گردید؛ بعضی این ثوابها برای کسی است که عملش به طمع ثواب نباشد. و بالجمله اگر در حدیثی مشاهده نمودید اگر کسی فلان عمل بجا آورد ثواب صد شهید دارد هیچ جای تعجب و استبعاد نیست، زیرا یقینا مراد کسی است که دارای مرتبه ای از مراتب اخلاص باشد و دارا شدن هر مرتبه از مراتب اخلاص بدون مجاهدات نفسانیه میسر نخواهد شد، اگر شهید یک دفعه به میدان جنگ می رود و کشته می شود، طالب اخلاص، شبانه روز در میدان جنگ با نفس خود و شیطان است.
در کتاب شریف کافی، مروی است که رسول خدا(ص) از غزوه ای مراجعت فرمودند و به اصحاب فرمودند: "مرحبا بقوم قضوا الجهاد الاصغر و بقی علیهم الجهاد الأکبر" و چون از حضرت سوال نمودند که جهاد اکبر چیست، فرمود: «جهاد با نفس».
جواب سوم: سبب استبعاد و با انکار این قبیل روایات این است که شخص می بیند خواندن فلان دعا یا فلان نماز یا صوم یا اطعام و غیر از آنها در کمال سهولت انجام می گیرد؛ مثلا در مدت چند دقیقه می شود آن دعا یا نمار یا فلان سوره را خواند و لیکن جهاد یا حج در کمال سختی است، چگونه موازنه می شود بین فلان دعا و کشته شدن در راه خدا؟
جواب: این توهمی است باطل و منشأ آن غفلت از مراد از دعا و نماز و سایر عبادات است؛ چون خیال کرده که مراد همان انجام صورت آنهاست و البته آن هم در کمال سهولت است و حال آنکه صورت عبادات به تنهایی قیمت ندارد، و شأن و اهمیت هر عملی به مقدار دارا بودن حقیقت و به اعتبار روح آن عمل است.
همانطوری که بدن بی روح شأنی ندارد، صورت عبادات به تنهایی ارزشی ندارد؛ مثلا اگر کسی دو رکعت نماز بخواند و فقط بدنش مشغول حرکات مخصوص از قیام و رکوع و سجود و زبانش به قرائت و ذکر مشغول ولیکن از اول نماز تا آخر، توجه قلبش جاهای دیگر باشد؛ مثلا در عرض اینکه در حال قیام متذکر قیام بین یدی «الله» باشد و در حال رکوع متذکر ادب و خضوع لله و در حال سجده متذکر انجام وظیفه عبودیت یعنی خشوع لله و در حال تسبیح متذکر منزهیت حق تعالی و در حال تکبیر متذکر عظمت او و در حال حمد متذکر نعمتهای او و در تهلیل متذکر وحدانیت او و هکذا در تمام این حالات متذکر حالات شخصیش و معاملاتش با اهل دنیا باشد، این نماز بی روح اگر مبعد نباشد یقینا مقرب نخواهد بود و چگونه آن همه ثوابهای عظیم برای چنین نمازی خواهد بود و همچنین کسی که مشغول خواندن دعایی بشود در حالی که از اول تا آخر فقط زبانش مشغول حرکت است عملش بسیار کم نفع است، و اگر در روایتی دیدید که برای خواندن فلان دعا، ثواب شهید است یقینا در صورتی است که دارای حقیقت و روح دعایی باشد و حقیقت دعا عبارت است از یقین به عجز و اضطرار خود و جمیع ما سوی الله در جمیع امور و یأس از جمیع اسباب و اینکه موثریت آنها موقوف به اذن حق تعالی است و کمال انقطاع و دل بریدگی از غیر او و تمام توجه به سوی او. و اگر این حالت در موقع خواندن دعان برای کسی پیدا شود، یقیقنا به حال کسی که میدان جنگ می رود و در راه خدا کشته می شود مساوی خواهد بود، بلکه ممکن است مرتبه کامله این حالت اگر برای کسی میسر گردد به مراتب بهتر و بالاتر باشد از حالات بسیاری از شهدا در موقع جهاد کردن آنها و بالجمله اگر کسی در مواقع خواندن دعا حالش مثل حال شهید در موقع جهادش باشد؛ یعنی همانطوری که شهید می رود برای کشته شدن چگونه دل بریده است از جمیع علایق و تمام توجهش به پروردگارش است، اگر دعا خواندن این حال را دارا شود، یقینا با شهید فرقی نمی کند. اگر گفته شود که هرچند به حسب حال و حقیقت هر دو مساوی باشند یقینا صورت عمل شهید سخت تر از صورت عمل خواننده دعاست، جواب گوییم: همانطوری که در جواب دوم اشاره شد، پیدایش این حالت به سهولت میسر نیست و بدون مجاهدات نفسانیه دست نمی دهد و تا کسی هزار ها دفعه با نفس و شیطان جهاد نکند، چگونه چنین حالات عزیزالوجودی نصیبش می گردد؟
نظیر آنچه در باب دعا ذکر گردید مرحوم شیخ جعفر شوشتری علیه الرحمه در کتاب خصایص الحسینیه در بیان توجیه حدیث نبوی در باب فضیلت زیارت حضرت سیدالشهدا علیه السلام نقل می کند که رسول خدا (ص) فرمود: «زیارت حسین معادل است با نود حج و نود عمره که من بجا آورم.» می فرماید: «و اینکه زیارت آن حضرت معادل با حج پیغمبر است، شاید جهتش این باشد که چون زایر از روی شوق و محبت آن سرور و محبت حضرت رسول(ص) به سوی زیارت او رود، بیت الله حقیقی را زیادت نموده است به قلبی که مناسب است با قلب پیغمبر(ص) در محبت و ارتباط، پس چون حاضر شود نزد قبر او یا از دور، قلب خود را متوجه آن جناب سازد و زیارت کند با دل شکسته پس گویا به قلب محمد(ص) توجه نموده است به آن جناب و چون شنید که پیغمبر خدا بر آن حضرت رقت نمود در وقتی که به پشت آن سرور سوار شد درحال سجودش که او را به زیر نیاورد بلکه صبر نمود تا خود به زیر آید پس اگر تصور کنی در وقت زیارتش که آن حضرت از ضربت نیزه «صالح بن وهب» ملعون به زمین افتاد و به سلام، جبران قلب او را نمایی پس آن مانند این است که پیغمبر (ص) قصد او را نموده باشد و چون آن سرور افضل است از بیت الله به نود مقابل، به جهت سری که بر ما معلوم نیست از این جهت ثواب زیارت او ثواب نود حج پیغمبر را خواهد داشت.»

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.