انواع عرفان های نوظهور ۱۳۹۵/۵/۱۱ - ۶۱ بازدید

پاسخ: سلام. تشکر از ارتباط مجدد شما با «مجموعه پرسمان».
در یک تقسیم بندی کلی می‌توان عرفان‌های نوظهور را در ایران به ۵ قسم بیان نمود:
پاسخ: سلام. تشکر از ارتباط مجدد شما با «مجموعه پرسمان».
در یک تقسیم بندی کلی می‌توان عرفان‌های نوظهور را در ایران به ۵ قسم بیان نمود:
۱. شبه معنویت‌های غربی: عرفان‌های طبیعت گرایی مانند عرفان سرخ‌پوستی، شمنیسم، اکنکار که با استعمال قرص‌های روان‌گردان و توهم‌زا مثل پیوت و مسکالین و... اهداف شوم خود را پی می‌گیرند. این نوع عرفان‌ها با ترویج افکار انحرافی افرادی مانند کاستاندا و پائولو کوئلیو و... در قالب رمان، داستان‌ها و خاطره‌ها در حال سرازیر شدن به جامعه است. البته از عرفان‌هایی مانند کابالا و شیطان‌پرستی نیز نباید غافل شد که توسط ترویج موسیقی متال (مرلین منسون) و ترویج نمادها در ایران در حال گسترش است.
۲. شبه معنویت‌های شرقی: عرفان‌های تعالی بخش معروف به تی ام (TM)، یوگا، فالون دافای، ریکی، که عمدتا توسط مراقبه‌های و مدیتیشن و تله‌پاتی، انرژی درمانی و... اهداف خود را پی ‌می‌گیرند. این نوع عرفان‌ها نیز از ترویج بعضی افکار عرفانی شرقی‌ها مانند مجموعه کتاب‌های مراقبه اشو، لی هنگجی، دالای لاما، سای بابا، کریشنا مورتی و... از بهره می‌برند.
۳. شبه معنویت‌های روان‌شناختی: ترویج افکار رهبران تفکر نوین (تکاملی) مانند: قانون جذب، خودخدایی، اومانیسم و... را در دستور کار دارند. از جمله نویسندگانی که جزء رهبران تفکر نوین شناخته می‌شود و کتاب‌های آن‌ها در ایران ترجمه و پخش شده است می‌توان، باربارا مارکس، دیپاک چوپرا، وین دایر، راندا برن، جک کینفیلد و... را نام برد.
۴. شبه معنویت‌های متافیزیکی: عرفان‌هایی که توسط اجنه و شیطان یا سحر و جادو و... اهداف شوم خود را پی می‌گیرند.
۵. شبه معنویت‌هایی بومی: در این نوع شبه معنویت‌ها می‌توان مواردی را پیدا کرد که از هیچ‌کدام از ابزارهای بالا استفاده نکرده‌اند؛ مانند: فرقه احمد الحسن یا علی یعقوبی، یا علی اکبر تهرانی و... که عمدتا از ترفند خواب یا استخاره برای جذب مریدان خود استفاده می‌کنند. و می‌توان شبه معنویت‌هایی را نم برد که از یک یا چند قسم از ۴ مورد بالا برای رهبری فرقه عرفانی خود استفاده کرده است. مانند: الف) فرقه رام الله (مؤسس: پیمان فتاحی) که از هیپنوتیزم، سحر و جادو، قانون جذب برای اهداف شوم خود بهره می‌برد. ب) عرفان حلقه (مؤسس: محمد علی طاهری) که از اجنه و شیاطین با خدعه و نیرنگ فرادرمانی، اتصال به شعور کیهانی، برون‌ریزی و درون‌ریزی موجودات غیر ارگانیک و... استفاده می‌کنند. ج) فرقه وناکی یا ابرآگاهی (مؤسس: محمد بابایی) که از عرفان‌های طبیعت گرا برای اهداف شوم خود استفاده می‌کنند. د) و افرادی که مروج هر یک از این افکار هستند و فرقه خاصی ندارند؛ از جمله محمد علی اکبری (از انرژی درمانی)، ابراهیم میرزایی (از عرفان شرقی)، آزمندیان (قانون جذب)، عباس منش (قانون جذب).

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.