انگور خواستن امام رضا علیه السلام ۱۴۰۱/۰۵/۰۹ - ۷۷ بازدید

ایا این روایت که امام رضا ع در سفر به مرو، از صاحب باغی خواست برای او انگور بیاورد و به دلیل امتناع او، باغدار را نفرین کرد و باغ اتش گرفت صحیح است؟ یا این روایات مربوط به علاقه حضرت به انگور، از سمت افراد معاند ساخته شده است؟ ممنون

بر اساس برخی از روایات در منابع معتبر، امام رضا(علیه السلام) در مسیر سفر خود به مرو در شهر اهواز، از ساکنان آن‌جا خواست تا برای ایشان نیشکر بیاورند؛ اما آنان پاسخ دادند که الآن فصل نیشکر نیست! آن‌جناب فرمود: جست‌وجو کنید که آن‌را خواهید یافت! بعد از مدتی خبر آوردند که مقداری نیشکر وجود دارد که برخی از افراد، آن‌را برای زراعت نگهداری کرده بودند(و مشخص شد که درخواست امام، خواهشی ناممکن نبود).(1) اما آنچه مربوط به جریان درخواست انگور توسط حضرت امام رضا علیه السلام است در روایات و منابع معتبر یافت نشده است و تنها منبعی که آن‌را نقل نموده کتابی است که در یکی دو سده اخیر تألیف شده است؛ شرح آن چنین است: امام رضا(علیه السلام) در قدمگاه، باغبانی را طلبید و از وی خواست تا انگوری بیاورد. باغبان گفت: اکنون فصل زمستان است و نمی‌توان انگور پیدا نمود. اما با درخواست امام(علیه السلام)، باغبان به داخل باغ رفته و بر اساس قدرت خدا و معجزه و کرامت امام(علیه السلام) هر درخت میوه‌ای که در باغ بود را پر از میوه‌های تازه و رسیده مشاهده نمود، اما از آن‌جا که باغبان از هواداران آل‌مروان بود، و از هدایت و توفیق محبت اهل بیت علیهم السلام، بهره‌ای نداشت، حریص شد و خواست تا این نعمت‌ها برای وی باقی بماند، با دست خالی از باغ بیرون آمد. امام(علیه السلام) پرسید: چرا برای ما انگور نیاوردی؟! وی پاسخ داد: در این باغ انگوری نبود! امام(ع) از دروغ او ناراحت شد و از خدا خواست تا باغ و باغبان را بسوزاند. بعد از خروج امام(علیه السلام) از آن منطقه، باغبان شادمان به سوی باغ خود رفت؛ اما ناگهان ابری پدیدار گردید و رعد و برقی زد و صدای مهیبی از آسمان بر آمد و آتشی پیدا شد و در آن باغ افتاد و در یک لحظه باغبان را به همراه باغش در آتش سوزاند.
منبعی که روایت فوق را نقل کرده از منابع معتبر حدیثی محسوب نمی شود و این روایت اعتبار سندی ندارد چرا که تنها کتابی که آن نقل نموده، (2) یک منبع متأخر در قرن 14 ه.ق می باشد و این روایت نیز بدون سند نقل شده است. هر چند محتوای قابل دفاع است و صاحب باغ به حجت الهی، حضرت امام رضا علیه السلام دروغ گفت.
بنا براین، همانگونه که درپاسخ قبلی نیز بیان گردید، این روایت در منابع معتبر حدیثی یافت نشد و به طور کلی، روایت ها و خبرهای واحدی که در فقط در منابع متأخر بدون ذکر سند، نقل شده و مورد مشابهی در منابع معتبر حدیثی نداشته باشند، ارزش و اعتبار سندی ندارد.
پی نوشت:
(1) عیون اخبار الرضا(علیه السلام) شیخ صدوق، با تصحیح مهدی لاجوردی، ج 2، ص 205.
(2) تحفه الرضویه، اثر نوروز علی بن محمدباقر بسطامی، ص 108. مشهور به فاضل بسطامی.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید