اهل سنت و قیام امام حسین(ع) ۱۳۹۰/۷/۱۴ - ۲۰۰ بازدید

لطفا روایاتی که مربوط به واقعه کربلا در کتابهای اهل سنت نقل شده را بفرستید؟

در منابع اهل سنت در رابطه با قیام امام حسین علیه السلام و واقعه کربلا و شهادت آن بزرگوار روایات فراوانی دیده می شود و بسیاری از اهل سنت نیز بدان اعتراف کرده اند. ما به طور نمونه به برخی از این روایات اشاره می کنیم: ۱- ام سلمه می گوید: شنیدم که جنیان بر حسین بن علی (علیه السلام) نوحه می کردند. (مجمع الزوائد، هیثمی، جلد۹، صفحه۱۹۹، ناشر: دارالکتب العلمیة، بیروت، لبنان.) هیثمی این مطلب را از طبرانی نقل نموده و سند آن را صحیح اعلام می کند.۲-سیصد سال پیش از بعثت پیامبر اکرم علیه وآله السلام، سنگی یافت شد که برآن نگاشته شده بود: آیا امتی که حسین را بکشد، در روز قیامت به شفاعت جدش امیدوار است؟! (تاریخ مدینة دمشق، ابن عساکر، جلد۱۴، صفحه۳۴۲، ناشر: دارالفکر للطباعة و النشر و التوزیع، بیروت، لبنان؛ المعجم الکبیر، طبرانی، جلد۳، صفحه۱۲۴، ناشر: دار احیاء التراث العربی؛ نظم درر السمطین، زرندی حنفی، صفحه۲۱۹؛ تهذیب الکمال، المزی، جلد۶، صفحه۴۴۲، ناشر: موسسة الرسالة، بیروت، لبنان)
۳-در آن شب که علی بن ابیطالب و حسین بن علی (علیهمالسلام) را شهید کردند، صبح آن، در بیت المقدس هر سنگی را که از جای برمی داشتند، از زیر آن خون تازه برمی آمد. (العقد الفرید، جلد۴، صفحه ۳۸۵-۳۸۷)
۴- هـنگامى که امیرالمؤمنین(ع) به طرف صفین مى رفت در راه از کربلا گذشت در آن جا توقفى کـرد وچـنـان گـریست که زمین را از اشک خیس کرد آنگاه فرمود: «روزى خدمت رسول خدا رسـیـدم دیـدم حـضـرت گـریه مى کند، گفتم: پدر و ماردم فدایت یا رسول اللّه(ص) چرا گریه مى کنى؟ فـرمـود: هـم اکـنـون جبرئیل این جا بود، او به من خبر داد که پسرم حسین در کنار شط فرات در زمـیـنـى به نام کربلا کشته خواهدشد و مشتى از خاک آنجا را برایم آورد تا ببویم و من نتوانستم از گریه خوددارى کنم و هـمـان جـا بـود که امیرالمؤمنین(ع) فرمود: این جاست اقامتگاه و بارانداز ایشان، این جاست کـه خونشان را مى ریزند، گروهى از آل محمد در این صحرا کشته مى شوند که زمین و آسمان به حالشان گریه خواهد کرد (ینابیع الموده، ص ۳۲۰، باب ۶۰)
۵- ام‌فضل همسر عباس می‌گوید: نزد رسول خدا رفتم و عرض کردم خواب عجیبی دیده‌ام با این توضیح که در خواب دیدم پاره‌ای از بدن شما جدا و روی پاهای من گذارده شده، فرمود: «فاطمه پسری به دنیای می‌‌آورد و تو او را روی پای خود می‌گذاری.» سپس رسول خدا گریه کرد و فرمود: «این فرزند شهید می‌شود.» عالمان اهل سنت حتی نصرت‌خواهی پیامبر‌‌ را نیز آورده‌اند و بر این نکته تاکید کرده‌اند که پیامبر به مومنان توصیه یاری حسین علیه‌السلام را کرده است. از بخاری، بغوی و ابن‌سکین نقل شده که پیامبر فرمود: فرزندم حسین علیه‌السلام در کربلا شهید می‌شود، پس هر کس حاضر است باید او را یاری کند(ینابیع الموده، ص۳۱۸)
۶- ام‌سلمه می‌گوید: پیامبر خدا‌‌ را دیدم در حالی که دست بر سر حسین علیه‌السلام می‌کشید و گریه می‌کرد، سبب گریه آن حضرت را پرسید فرمود: جبرئیل به من خبر داده فرزندم حسین در سرزمینی به شهادت خواهد رسید که آن را کربلا گویند (ینابیع الموده، ص۳۱۸)
۷-در منابع اهل سنت نحوه قیام تا شهادت امام هم به وفور مشاهده می شود تا جایی که بسیاری از مورخانی که این واقعه را نقل کرده اند از اهل سنت می باشند. ما در اینجا تنها به دو نمونه از منابع و مطالب اهل سنت پیرامون نحوه شهادت آن حضرت می پردازیم:
روز عاشورا وقتی امـام حـسین تنها ماند و هر چه نگاه کرد، جز زنان و کودکان در اطراف خویش یاورى نیافت دروسـط مـیـدان ایـستاد و با صداى بلند فرمود: آیا کسى هست که از حرم رسول خدا(ص ) دفاع کند؟ آیاخداپرستى هست که در مورد ما از خدا بترسد؟ آیا فریاد رسى هست که به فریاد ما برسد؟ آیا کسى هست که به انتظار پاداش الهى ما را یارى کند؟ و اینجا بود که صداى شیون و زارى از زنان و حرم برخاست (مقتل خوارزمى، ج ۲ ، ص ۳۲.) هنگامی که فـرزنـد رسـول خـدا(ص ) روى زمـیـن افـتـاده بـود شمر و سنان بالاى سرش آمدند، حضرت از تـشـنـگـى زبانش را در دهان مى چرخاند شمر با لگد بر سینه مبارکش کوبید و گفت: اى پسر ابو تـراب! مـگر تو نمى گویى پدرت ساقى کوثر است و به هر کس دوست دارد از آب کوثر بدهد صبر کـن تا به دست او سیراب شوى آنگاه به سنان گفت: سرش را جدا کن سنان امتناع کرد و گفت: نمى خواهم در قیامت پیامبر خصم من باشد شمر خشمگین شد بر سینه مبارک امام نشست دست به خنجر برد حضرت لبخندى زد فرمود: نمى دانى من کیستم که مرا مى کشى؟ گـفـت: بـه خـوبـى مـى شـنـاسـمـت، مـادرت فاطمه زهراست، پدرت على مرتضاست و جدت مـحـمـد مـصـطـفى، ولى بى باکانه ترا مى کشم آنگاه شمشیر کشید و جسم شریف حضرت را زیر ضربات شمشیرگرفت و در نهایت سر مبارکش را جدا کرد (مقتل خوارزمى، ج ۲، ص ۷ ـ ۳۶.)
به هر حال در باره قیام کربلا در میان اهل سنت کتب بسیاری نیز نگارش شده است که به طور نمونه به برخی از آنها اشاره می کنیم و شما می توانید با مراجعه به آنها به انبوهی از این روایات دست یابید:
۱. ذکری ابی الشهداء، تألیف سید قطب.
۲. استشهاد الامام الحسین(رض) تألیف سید ابوالاعلی مودودی.
۳. شهید اعظم تألیف مولانا ابوالکلام آزاد.
۴. ابوالشهداء، الامام الحسین، تألیف عباس محمود عقاد که توسط مسعود انصاری با عنوان «واقعه کربلا» به فارسی ترجمه شده است.
۵. أبناء رسول فی کربلاء، تألیف خالد محمد خالد که توسط حسن فرامرزی با عنوان «فرزندان پیامبر در کربلا» به فارسی ترجمه شده است.
۶. اشعه من حیاه الحسین. تألیف شیخ عبدالله علایلی که توسط سید محمد مهدی جعفری با عنوان «بدترین هدف در بدترین نهاد» به فارسی ترجمه شده است.
۷. آل محمد فی کربلا... و الحسین بن علی حفید محمد بن عبدالله‌‌، تألیف عمر ابونصر که توسط میر سید جعفر غضبان با عنوان «سیدالشهدا» ترجمه شده است.
۸. الحسین ثائراً شهیداً، تألیف عبدالرحمن شرقاوی.
۹. شهید کربلا، تألیف مفتی محمد شفیع دئوبندی که توسط محمد امین حسین بر فارسی ترجمه شده است.
۱۰. حیات الامام الحسین، تألیف محمود شبلی.
۱۱. الحسن و الحسین(رض) تألیف محمد رضا مصری.
۱۲. سید شباب اهل الجنه ابن بنت رسول الله‌‌صلی‌ الله علیه و آله الحسین بن علی (رض)، تألیف حسین محمد یوسف مصری.
۱۳. سیده الامام الحسین (رض)، تألیف محمد محمود عبدالحمید و...
۱۴. ابوالشهدا‌ الحسین، تألیف توفیق ابوعلم.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.