اهمیت بعُد امنیتی انتخابات ۹۰؟ ۱۳۹۰/۱۱/۲۲ - ۴۹۶ بازدید

موعد انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی به تدریج نزدیک می شود و در این میان بر اهمیت این رخداد سیاسی در کشور نیز افزوده می شود. انتخابات اسفند ۹۰ که اولین انتخابات پس از حوادث سال ۸۸ به حساب می آید از جهات مختلفی دارای اهمیت است.در بدایت امر موضوع حضور حداکثری مردم در انتخابات و تحقق مشارکت حداکثری مطمح نظر می باشد.

موعد انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی به تدریج نزدیک می شود و در این میان بر اهمیت این رخداد سیاسی در کشور نیز افزوده می شود. انتخابات اسفند 90 که اولین انتخابات پس از حوادث سال 88 به حساب می آید از جهات مختلفی دارای اهمیت است.در بدایت امر موضوع حضور حداکثری مردم در انتخابات و تحقق مشارکت حداکثری مطمح نظر می باشد.

از سوی دیگر برگزاری انتخابات به عنوان یک مولفه تحکیم کننده امنیت کشور نیز مد نظر قرار دارد.رهبر معظم انقلاب در خطبه های عید سعید فطر امسال در همین خصوص فرمودند: انتخابات همیشه در کشور ما تا حدودی یک حادثه‌ چالش‌برانگیز است... مردم را متوجه می کند. مراقب باشید این چالش به امنیت کشور صدمه نزند. انتخابات که مظهر حضور مردم است، ... باید پشتوانه‌ امنیت ما باشد.

نباید اجازه داد که این چیزی که ذخیره‌ امنیت است... به امنیت ما صدمه وارد کند.

از این روست که ایجاد سازوکارهایی برای کاهش تنش ها در ورطه انتخابات و تلاش برای تحقق مشارکت حداکثری باید مورد توجه فعالان حوزه سیاسی باشد.

با این حال تحلیلگران می گویند به دلیل تجربه بالای نیروهای امنیتی در مهار اعتراضات در کلانشهر ها و همچنین محدودیت هایی که برای برخی از شاخه های اطلاعاتی فتنه پدید آمده است نباید انتظار داشت که حوادث سال 88 دوباره تکرار شود بلکه همچون 32 سال گذشته در تاریخ سیاسی انقلاب ، این بار نیز باید انتظار اتفاق تازه ای را داشته باشیم. در واقع در آستانه انتخابات نهم مجلس شورای اسلامی با توجه به اختصاصات انتخابات مجلس پروژه انقلاب مخملی منطبق بر یکی از نوین ترین شیوه های شبکه سازی اجتماعی به منظور براندازی پیگیری می شود.

این الگو برداری از تحرکات غرب گرایانه روبان سفیدها در روسیه علیه پوتین و حزب روسیه متحد صورت
می پذیرد که بر اساس آن به جای متد کلاسیک، که طبقات متوسط جدید در کلانشهرها ارتش شورشی برای انقلاب مخملی می شوند در الگوی روسی با توجه به وسعت کشور ساکنین شهرها، روستاها و قصباتی که در آنها پتانسیل شکاف های قومیتی، مذهبی و سیاسی بیشتر است به درجه پیاده نظامی جنگ نرم مفتخر می شوند.

در این الگو بر خلاف انقلاب های مخملی متداول سمت و سوی حرکت اعتراضی از حاشیه به مرکز است. در الگوی سن پترزبورگ - مسکو اعتراضات دستکم در 60 شهر روسیه رقم خورد و پیوند معناداری بین این اعتراضات و مرکز کشور برقرار شد. این اعتراضات از شرق روسیه و از شهرهای ‘یوژنوساخالینسک’ و ‘ولادی وستوک’ در خاور دور گرفته تا سن پترزبورگ در غرب روسیه برگزار و در نهایت به سمت پایتخت شیفت پیدا کرد.

در ایران با توجه به از هم گسیختگی شبکه های اجتماعی فتنه گران و از هم پاشیدگی ارتباطات مالی و سازمانی آنها همچنین به منظور احیای جریان در حال احتضار موسوم به سبز بخصوص در کلانشهرهایی مثل تهران تنها راه حل باقی مانده دشمنان انقلاب تزریق یک بنزین جدید به جریان سبز و شوک روانی به این نیروهای فاقد انگیزه است.

از این رو دشمن در پی آن است تا با ایجاد چالش امنیتی در شهرها و روستا ها در هنگام انتخابات مجلس و همچنین حین اعلام نتایج پیوند معناداری بین جنبش های پیرامونی و پویش خفته اعتراض در مرکز ایجاد کند . غربی ها بر این باورند در الگوی روسی به علت سطح گسترده اعتراضات در کل کشور، امکان مهار آن برای نظام به مراتب سخت‌تر خواهد بود.

البته سئوال معنادار در این زمینه اینجاست که چه عاملی می تواند جرقه اعتراضات در شهرستان ها را بزندو به صحنه آشوب ها تبدیل کند؟برخی معتقدند که این جرقه شاید از درون سیستم زده شود.

فرض کنیم که در یک شهر 100 هزار نفری که غالبا 70 درصد مردم نیز در انتخابات شرکت می کنند یک نماینده بتواند بیش از 70 درصد آرا را به خود اختصاص دهد و در عین حال فرمانداری و یا استانداری به دلایلی انتخابات را دارای مشکل بداند و این آغازی برای شروع اعتراضات است.

ضمن آنکه موضوع قومیت ها و یا شیعه و سنی نیز قابلیت به تنش کشیدن انتخابات در شهرهای کوچک را دارد.اما در ذیل و در پایان این بخش به اختصار 10مورد از تکنیکهای مورد استفاده آمریکا در رابطه با انتخابات پارلمانی روسیه که با کمک تئوریسین های انقلابهای رنگی و جنگ نرم طراحی و اعمال شده است به اجمال ذکر می شود:

1. همراه سازی اپوزیسیون با معترضان داخلی

2. بزرگنمایی رسانه ای تظاهرات

3. حمایت مالی از معترضین

4. تحریک افکار عمومی و فضاسازی با تشکیک در صحت انتخابات و مکانیسم آن

5. مطالبه سازی و افزایش هزینه های سیاسی، حقوق بشری و...

6. ساختار شکنی با طرح شعارهای جسورانه در جریان اعتراضات خیابانی و...

7. تلاش برای همگون سازی معترضین بارنگ مشترک (طرح روبان سفید)

8. استفاده وسیع از ابزارهای سایبری (فیس بوک، توئیتر،
شبکه ای از وبلاگ نویسان و...)

9. آلتر ناتیو سازی برای رهبری موجود

10. مرتبط سازی اعتراضات روسیه با بهار عربی.
http://www.jangnarm.com/index.aspx?siteid=51&pageid=2835&newsview=69581

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.