اولین عزادار امام حسین(ع) ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۵۵۲۲ بازدید

اولین کسی که برای امام حسین (علیه السلام) عزاداری کرد چه کسی بود ؟ چرا ؟

حضرت آدم (علیه السلام) و جبرئیل امین اولین کسانی بودند که برای امام حسین( علیه السلام) عزاداری نمودند .هنگامی که خداوند متعال اراده فرمود توبه آدم را بپذیرد پرده از جلو چشم آدم برداشته شد و در ساق عرش اسامی خمسه آل عبا را مشاهده کرد و آنها را بر زبان راند و از جبرئیل پرسید : اینان کیستند ؟ جبرئیل آنها را معرفی کرد و سپس گفت : خدا را به این اسامی بخوان تا توبه‌ات را بپذیرد ، آدم پرسید : چگونه بخوانم ؟ جبرئیل گفت : بگو یا حمید به حق محمد ، یا علی بحق علی ، یا فاطر بحق فاطمه ، یا محسن بحق‌الحسن و الحسین و .... .وقتی جبرئیل نام امام حسین (علیه السلام) را برد قلب آدم علی نبینا و آله و (علیه السلام) ، شکست و اشکش جاری شد و گفت : برادرم جبرئیل چرا هنگامی که نام پنجمی را بر زبان جاری نمودم قلبم شکست و اشکم جاری شد ؟جبرئیل گفت : برای این فرزند مصیبتی روی می‌دهد که همة مصائب در پیش آن کوچک و حقیند . آدم گفت : ای برادر آن مصیبت چگونه است ؟
جبرئیل گفت : او را با لب تشنه می‌کشند در حالی غریب و بی‌کس و تنها است و یار و یاوری ندارد . و اگر ببینی او را در آن روزه می‌گوید : وای از تشنگی و کمی یار و یاور ، چنان تشنگی بر او غلبه کند که آسمان به چشمش تیره و تر آید مثل اینکه دود فاصله شده است . پس هیچکس او را یاری نکند مگر با شمشیر که به جانش افتند و او را مانند گوسفند ذبح کنند و سرش را از قفا ببرند و دشمنان پس از کشتن اموالش را غارت کنند و سرهای او و یارانش را شهر به شهر و دیار به دیار بگردانند و زنانش را اسیر نمایند . و این چنین در علم خدای منان گذشته است .
سپس آدم و جبرئیل گریستند مانند زنی که فرزندش مرده باشد . جبرئیل ماجرای شهادت امام حسین (علیه السلام) را برای پیامبران دیگر مانند حضرت زکریا ، حضرت نوح و حضرت سلیمان نیز نقل می‌کنند و همة آنها در مصیبت امام حسین (علیه السلام) گریه و عزاداری می‌کنند . به عنوان مثال حضرت زکریا پس ازشنیدن مصیبت امام حسین (علیه السلام )سه روز از مسجد خارج نشد و به گریه و مرثیه‌خوانی مشغول گردید و می‌گفت : الهی آیا این چنین جنایت هولناکی دربارة بهترین مخلوقات بوقوع می‌پیوندد ؟ ! برادر عزیز ! اینان اولین عزاداران امام حسین (علیه السلام) از اول خلقت انسان بوده‌اند اما اولین عزاداران امام حسین (علیه السلام) بعد از شهادت حضرت اهل بیت ایشان بودند . چنانکه نقل شده پس از آنکه یزید دریافت برنامه قتل امام برخلاف تصورات قبلی‌اش نتوانست محبت اهل بیت را از دلها خارج کند و پایه‌های حکومتش بیشتر متزلزل شد در مقام رضایت خاطر اهل بیت امام حسین (علیه السلام) برآمد و آنان را در مجلسی خصوصی احضار کرد و گفت : شما دوست دارید در شام بمانید و محترمانه زندگی کنید یا به مدینه برگردید ؟ اهل بیت گفتند : ما برای حسین (علیه السلام) عزاداری نکردیم فعلاً می‌خواهیم عزاداری کنیم . یزید اجازه داد و خانه‌ای مجلل در اختیارشان قرار داد و هفت روز در دمشق پایتخت حکومت بنی‌امیه به عزاداری پرداختند‌. تمام زنان قریشی و هاشمی که در شام زندگی می‌کردند و حتی زنان بنی‌امیه و خانواده یزید لباس سیاه پوشیدند و در عزاخانه حسینی شرکت کردند .
امیدوارم خداوند همه ما را در زمرة عزاداران واقعی امام حسین (علیه السلام) قرار دهد .
منابع :
1- آنچه در کربلا گذشت ، تألیف آیت ا... محمد علی عالمی ، چاپ سوم ، 1377 .
به نقل از اداره پاسخگویی آستان قدس رضوی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.