اولین نماز جماعت پیامبر(ص) ۱۳۸۹/۱۰/۱۶ - ۲۵۹۱ بازدید

اصل نماز پس از معراج واجب شد، پس قضیه اولین نماز جماعت پیامبر(صلى الله علیه وآله) با مولا على(علیه السلام) در سال هاى قبل از معراج چیست؟

بر اساس آنچه که در منابع روایى شیعه از امام صادق(علیه السلام) نقل گردیده اولین نماز جماعت توسط پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله) و امیرالمومنین(علیه السلام) و جعفر طیار برگزار گردید.امام صادق(علیه السلام) داستان برگزارى اولین نماز جماعت را اینچنین نقل فرموده اند: اول نماز جماعتى که رسول خدا خواند تنها امیر المؤمنین با او بود ابو طالب به آنها گذشت و جعفر همراهش بود باو گفت پسر جانم به پهلوى عموزاده ات وصل شو، چون رسول خدا احساس کرد که او بنماز ایستاد پیش ایستاد از آن رو ابو طالب شاد برگشت و مى گفت:على و جعفرم پشت و پناهند بگاه سختى و هنگام شدت نسازم من پیمبر خوار و بیکس نه فرزندم که باشد مرد همت
شما دست از محمد بر ندارید ز باب و مام باشد بن عموتان ؛ شعر عربى که ابوطالب گفته اند و در متن روایت آمده این ابیات مى باشد: إِنَّ عَلِیّاً وَ جَعْفَراً ثِقَتِى عِنْدَ مُلِمِّ الزَّمَانِ وَ الْکَرْبِ
وَ اللَّهِ لَا أَخْذُلُ النَّبِیَّ وَ لَا یَخْذُلُهُ مِنْ بَنِیَّ ذُو حَسَبٍ
لَا تَخْذُلَا وَ انْصُرَا ابْنَ عَمِّکُمَا أَخِى لِأُمِّى مِنْ بَیْنِهِمْ وَ أَبِى.؛
آن اول جماعت بود که در آن روز اقامه شد. شیخ صدوق، أمالى الصدوق، ص 508، المجلس السادس و السبعون.. و پس از این دو زید بن حارثه و خدیجه کبرا به آنها ملحق شدند.. نجفى خمینى محمد جواد، تفسیر آسان، تهران، انتشارات اسلامیه، 1398 ق، اول، ج 9، ص 97.
اما در توضیح این که این نمازها قبل از معراج و واجب شدن نماز بوده خاطر نشان مى کنیم که هرچند نماز پس از معراج بر مسلمانان واجب گردید اما قبل از معراج این عمل براى پیامبر اسلام واجب و بر دیگر مسلمانان نیز مستحب موکد بود. طباطبایى سید محمد حسین، تفسیر المیزان، موسوى همدانى سید محمد باقر، قم، دفتر انتشارات اسلامى جامعه ى مدرسین حوزه علمیه قم، 1374 ش، پنجم، ج 13، ص 35؛ نماز در قرآن و حدیث محمّدى رى شهرى، آذرماه 1375؛ نجفى خمینى محمد جواد، تفسیر آسان، تهران، انتشارات اسلامیه، 1398 ق، اول، ج 1، ص 28. لذا هیچ جاى منافاتى ندارد که شخصیت هاى بزرگوارى همچون على(علیه السلام) و جعفر طیار و حضرت خدیجه(علیه السلام) به این مساله پایبند بوده و براى نماز خود به پیامبر اقتدا نمایند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.