ایام البیض ۱۳۸۶/۰۴/۲۴ - ۵۵۵۰ بازدید

لطفا بفرمایید «ایام البیض» چیست و فضیلت آن چه اندازه است و درمورد اعمال این ایام توضیحاتی را به صورت کامل و مبسوط بفرمایید.

معنای و وجه نامگذاری ایام البیض:روزهای 13و14و15 از هر ماه را ایام البیض می نامند و دربارهْ علت نامگذاری آن دو مطلب گفته شده است:
الف: چون شب های این سه روز،دراثر کامل بودن و درخشندگی ماه،روشن و سفید است،روزهای این سه شب را ایام البیض یعنی روزهای سفید نامیده اند و در واقع یعنی روزهایی که شب هایی سفید و نورانی و درخشان دارد ‌‌[ایام جمع یوم به معنای روز و بیض جمع ابیض به معنای سفید و درخشان است]
ب: در روایتی از پیامبر بزرگوار اسلام (ص) آمده است: وقتی حضرت آدم (ع) دچار آن خطا که ترک اولی بود گردید،بدنش سیاه شد. سپس به دلش الهام گردید که این سه روز یعنی روزهای 13و14و15 را روزه بگیرد . هر روز از این سه روز را که روزه گرفت،یک قسمت از بدنش سفید گردید،یعنی پس از سه روز تمام بدنش سفید گشت،به همین علت به این سه روز،روزهای سفید گفته شد. رجوع کنید به بحار الانوار ج11ص171 وکتاب: شرح لمعه،شهید ثانی،کتاب الصوم،روزه های مستحب
روزه این سه روز بویژه درماه رجب مستحب است اعتکاف این روزها وانجام عمل ام داود در روز نیمه رجب وسایر اموری که درمفاتیح الجنان آمده فضیلت فراوانی دارد از جمله بخشش گناهان انسان.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.