ایذاء مؤمن ۱۳۹۱/۱۱/۲۳ - ۳۰۳۳ بازدید

ایذاء مؤمن یعنی چه توضیح دهید؟

درپاسخ به مطالبی توجه کنید .
1.      ایذاء به عمنای اذیت کردن و آزردن است و ایذاء مومن هر نوع عملی است که موجب اذیت و آزار او گردد .
2.     ایذاء مؤمن در اسلام موضوع بسیار مهمی است. انسان مومن در قرآن کریم و احادیث اسلامی   از ارزش والایی بر خوردار است. در حدیث معروفی آمده است که امام صادق علیه السلام فرمود:
الْمُؤْمِنُ أَعْظَمُ حُرْمَةً مِنَ الْکَعْبَةِ ؛ حرمت مومن از حرمت کعبه بزرگتر است .
بحارالأنوار   ج  64   ص  71   
همان حضرت در روایتی دیگر می فرماید :
یَقُولُ قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ لِیَأْذَنْ بِحَرْبٍ مِنِّی مَنْ آذَى عَبْدِیَ الْمُؤْمِنَ وَ لْیَأْمَنْ غَضَبِی مَنْ أَکْرَمَ عَبْدِیَ الْمُؤْمِنَ الْحَدِیثَ
خداوند متعال می فرماید : هر کس بنده مومن مرا بیازارد به من اعلام جنگ داده و هر کس او را اکرام کند از غضب من در امان است .
بحار ج 64 ص 71
بر طبق این روایت کسانی که بندگان مؤمن را ایذاء کنند خداوند بر آنها غضب می کند و کسانی که با بندگان مؤمن مهربان باشند خداوند هم آنها را در سایه ی امن خودش قرار می دهد.
در دستورات طواف (مستحب) آمده است که اگر شخص مؤمنی از ما کمکی بخواهد طواف را باید قطع کرد و به دنبال قضای حاجت او رفت چرا که آن کار ثوابش از این طواف بالاتر است.
3.   ایذاء مؤمن انواع و مصادیق مختلفی دارد. گاه به شکل کتک زدن است و گاه به صورت اذیت کردن و فحش دادن و تهمت زدن و غیبت کردن   با زبان است . گاه فرد همسایه مومن اش را اذیت می کند.
4.    حتی صدای بلند گوی مساجد هم نباید موجبات آزار و اذیت همسایگان را فراهم کنند (البته بجز اذان که باید با صدای مناسب همه جا پخش شود.) .گاه آزار و اذیت در مورد بدهکار نسبت به طلبکار است که می تواند دین خود را پرداخت کند و امروز و فردا می کند و یا در ادارات، فرد مسئولی حوصله ی بررسی پرونده ای ندارد و زمان رسیدگی آن را به تاخیر می اندازد. همه ی اینها از کسانی هستند که خداوند به آنها اعلان جنگ می کند.
 

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید