ایران و صلح یمن؟ ۱۳۹۵/۱۱/۳۰

با سلام و احترام خدمت شما فرهیخته گرامی ، جمهوری اسلامی بارها نسبت به تجاوز و جنگ طلبی عربستان در یمن اعتراض نموده و این تجاوز و حملات را محکوم نموده است و از مردم مظلوم یمن حمایت کرده است . چندین بار نیز برای برقراری آتش بس و جلوگیری از حملات عربستان به این کشور تلاش شده است ، اما هر بار با عدم پایبندی و نقض آتش بس توسط عربستان همراه بوده است و بی تردید حمایت بی دریغ آمریکا و انگلستان و برخی کشورهای اروپایی از این کشور و سکوت مجامع بین المللی بر گستاخی و تجاوز طلبی این کشور در حملات وحشیانه و غیر انسانی علیه مردم مظلوم یمن افزوده است .
با سلام و احترام خدمت شما فرهیخته گرامی ، جمهوری اسلامی بارها نسبت به تجاوز و جنگ طلبی عربستان در یمن اعتراض نموده و این تجاوز و حملات را محکوم نموده است و از مردم مظلوم یمن حمایت کرده است . چندین بار نیز برای برقراری آتش بس و جلوگیری از حملات عربستان به این کشور تلاش شده است ، اما هر بار با عدم پایبندی و نقض آتش بس توسط عربستان همراه بوده است و بی تردید حمایت بی دریغ آمریکا و انگلستان و برخی کشورهای اروپایی از این کشور و سکوت مجامع بین المللی بر گستاخی و تجاوز طلبی این کشور در حملات وحشیانه و غیر انسانی علیه مردم مظلوم یمن افزوده است . رهبری و مسئولان جمهوری اسلامی موافق برقراری صلح میان دو کشور و متوقف شدن تجاوزات عربستان به یمن هستند و از هیچ تلاشی در این راستا فرو گذاری نمی کنند ، اما نکته این است که عربستان به چیزی جز تسلیم شدن مردم یمن در برابر خواسته های آنان و بازگشت منصور هادی به قدرت راضی نمی شود و انصار الله و مردم یمن حاضر به پذیرش این ذلت نیستند و خواهان حق تعیین سرنوشت خویش توسط خودشان هستند و مردم یمن نشان داده اند که با گذشت حدود دو سال از تجاوز عربستان به این کشور در مقابله با زیاده خواهیهای این رژیم مقاومت نموده و به دنبال احقاق حقوق خود هستند . در شرایطی که سازمان های بین المللی در این باره سکوت اختیار کرده اند ، این وظیفه کشورهای اسلامی و سازمان کنفرانس اسلامی است که به وظیفه دینی و قرآنی خویش عمل نمایند که می فرماید : «وَإِنْ طَائِفَتَانِ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ اقْتَتَلُوا فَأَصْلِحُوا بَیْنَهُمَا فَإِنْ بَغَتْ إِحْدَاهُمَا عَلَى الْأُخْرَى فَقَاتِلُوا الَّتِی تَبْغِی حَتَّى تَفِیءَ إِلَى أَمْرِ اللَّهِ فَإِنْ فَاءَتْ فَأَصْلِحُوا بَیْنَهُمَا بِالْعَدْلِ وَأَقْسِطُوا إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطِینَ» « و اگر دو طایفه از مؤمنان با هم بجنگند میان آن دو را اصلاح دهید و اگر [باز] یکى از آن دو بر دیگرى تعدى کرد با آن [طایفه اى] که تعدى مى کند بجنگید تا به فرمان خدا بازگردد پس اگر باز گشت میان آنها را دادگرانه سازش دهید و عدالت کنید که خدا دادگران را دوست مى دارد » (سوره حجرات ، آیه ۹) اما متأسفانه شاهد انفعال این کشورها و این سازمان در قبال این مسأله هستیم . ورود بیش از این به قضیه یمن از سوی جمهوری اسلامی نیز موجب پیچیده تر شدن شرایط خواهد شد . تلاش برای ایجاد اتش بس و صلح میان دو کشور باید به خواست و مطالبه جمعی کشورهای اسلامی تبدیل شود و باید شاهد موضع گیری فعال و جدی در مواجه با چنین رفتارهایی در کشورهای اسلامی باشیم . البته عربستان با چنین اقدام غیر عاقلانه و غیر منطقی راه به جایی نخواهد برد و ادامه این تجاوز به ضرر این کشور خواهد بود و خسارات سنگینی را به این کشور تحمیل خواهد نمود که آثار و تبعات آن بر اقتصاد این کشور نمایان شده است .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.