اینکه می گویند دعای فرج بخوانید تا امام زمان(عج) زودتر ظهور کند و اینکه خدا علائم ظهور را نزدیکتر می کند و از آنجایی که یکی از علائم ظهور، فساد جامعه است یعنی خدا فساد را گسترش می دهد؟ ۱۳۹۰/۹/۷ - ۲۰ بازدید


اینکه می گویند دعای فرج بخوانید تا امام زمان(عج) زودتر ظهور کند و اینکه خدا علائم ظهور را نزدیکتر می کند و از آنجایی که یکی از علائم ظهور، فساد جامعه است یعنی خدا فساد را گسترش می دهد؟

طرح سوال :
دعا برای فرج امام زمان (ع)به معنی رفع موانع ظهور ایشان است نه گسترش فساد.

اینکه می گویند دعای فرج بخوانید تا امام زمان(عج) زودتر ظهور کند و اینکه خدا علائم ظهور را نزدیکتر می کند و از آنجایی که یکی از علائم ظهور، فساد جامعه است یعنی خدا فساد را گسترش می دهد؟

طرح سوال :
دعا برای فرج امام زمان (ع)به معنی رفع موانع ظهور ایشان است نه گسترش فساد.
دعا برای تعجیل فرج امری بسیار پسندیده و مطلوب و تاثیر گذار است و وظیفه هر انسان حق گرا و خدا خواه می باشد . اما فساد وتباهی وستمگری ناستوده و حرام و مورد خشم و غضب الهی است و باید در هر حال از آن دوری کرد و باعاملان آن مبارزه نمود. فساد امری شیطانی است که به دست انسانهای ناسالم و مفسد صورت می گیرد و به همین جهت امام زمان قیام میکند تا با آنها مبارزه کند . البته مشخص نیست که فاصله زمانی قیام امام و گسترش مفاسد چه مقدار است ؟ چه بسا سالیانی بگذرد و ایشان ظهور نکند . البته فساد ظلم از علایم خاص ظهور نیست و از نشانه های عمومی به حساب می آید ونمی توان گسترش فساد را حتما به معنای نزدیکی ظهور دانست .

مقصود و مفهوم کامل روایات آخر الزمان را در ضمن چند امر می توان به دست آورد:
امر اول: در بعضی از روایات ما به وضوح و روشنی شاهد تاسف شدید و نگرانی حضرت رسول وامامان از وجود این مفاسد در جامعه اسلامی می باشیم، که خروج مردم را از دین و شریعت و عصیان و نافرمانی آنان را از دستورات الهی و زیرپا گذاردن عدالت و دادگری را که پی آمدهای ناگواری برای امت اسلامی دارد توصیف می فرمایند.
چگونه می شود که حضرت از رویدادهای ناگوار متاثر نباشد، و حال آنکه خداوند فرموده است: «یَا حَسْرَةً عَلَى الْعِبَادِ ? مَا یَأْتِیهِم مِّن رَّسُولٍ إِلَّا کَانُوا بِهِ یَسْتَهْزِئُونَ » وقتی که رسول خدا این سخنان را به اصحاب خود می گوید، نمی خواهد که فقط آنان را مخاطب قرار دهد و از ارتکاب این کارهای ناشایسته که هلاکت و نابودی آنان را در بردارد بر حذر سازد؛ بلکه غرض و مقصود اساسی آن حضرت، آن است که با نسلهای آینده صحبت کند و آنان را پیش آمدها و حوادثی که در پیش روی دارند آگاه سازد، تا از بی خبری و نا آگاهی به درآمده و دچار این انحرافات و تبهکاریها نشوند؛ و با این اخطار، حجت را بر آنها تمام سازد.
این گونه اتمام حجتها و اخطارهای شدید، در وجدان انسان های با اخلاص تاثیر مطلوب داشته، بر درجه اخلاص و تقوای آنها می فزاید و میزان احساس مسئولیت آنها را نسبت به مسائل اسلامی بیشتر می کند، و موجب می شود تا از انحرافات به دور مانند و به سطحی برسند که شایسته زندگی در روز موعود باشند و با برنامه ریزی کلی الهی هماهنگ گردند.
امر دوم: این گونه روایات از جهت انگیزه صدور و نتایج مترتبه بر آنها در برنامه کلی الهی شریک و هماهنگ می باشند.اما از جهت سبب و انگیزه صدور؛ بدان جهت که رسول خدا و ائمه (ع) از برنامه های خدایی و تمام پیشامدها و رویدادهای آینده که در طول تاریخ انجام می گیرد آگاه بوده و بدانها عالم می باشند، و لذا می بینیم که از وقوع آنها خبر داده اند همان گونه که از دیگر برنامه های الهی نیز خبر داده اند.
و اما نسبت به نتایج و آثار؛ بدان جهت که این اخبار حجت را بر مرد تمام کرده و آنان را از غفلت و بی خبری به در آورده و موجب می شود درجه اخلاص مردم بالاتر رفته و بدین وسیله شرایط ظهور حضرت آماده گردد.
امر سوم: مقصود رسول خدا و ائمه (ع) از پیشگویی این مطالب، آن بوده است که امت اسلامی را نسبت به انحرافات اساسی که موجب دوری از مفاهیم عدالت بخش اسلامی است و با تعالیم اسلامی در زمینه های گوناگون اجتماعی و اخلاقی منافات دارد آگاه سازد، تا با پیروی از تمامی دستورات واجب و مستحب در زمینه های مختلف عبادات و اخلاقیات، جامعه ای عادل و دادگر تشکیل دهند و اگر از هر یک از آن دستورات منحرف شوند، به همان اندازه از آن هدف عالی دور شده اند. و لذا در برخی از این روایات انحراف از مستحبات را می بینیم همچون ترک صدقه مستحبه، و آراستن و زیور کردن قرآنها، و طلاکاری مساجد، و بلند ساختن مناره ها، و امثال این گونه کارها که ترک مستحب است.
امر چهارم: . باید بدانیم که این اتفاقات صورت خواهد گرفت؛ اما نه اینکه همه فاسد و ظالم باشند؛ بلکه در برابر عده ای از فسادگران و ستمگران باید انسان های حق طلب صالح و خداخواهی باشند که مردم را به خیرات و نیکی ها دعوت می کنند و زمینه را برای ظهور امام عصر آماده می سازند. اینان همان کسانی اند که در فرمان قیام به یاری ایشان می شتابند و در تشکیل حکومت جهانی اسلام نقش دارند.
اتفاقاً ما از این روایات و پیش بینی ها باید بترسیم و بر آنها گریه کنیم، چون همه ـ حتی خود ما نیز ـ در خطر انحراف و فساد و فتنه قرار داریم و دائماً آزمایش و امتحان می شویم !! نمی توان گفت بلافاصله بعد از شیوع ظلم و فساد را در جهان امام ظهور خواهد فرمود!! چه بسا سالیان متمادی طول بکشد و دنیا غرق در تباهی گردد!!اینها نه از شرایط ظهور است و نه از علایم خاص آن؛ تنها پیش گویی غیبی از وضعیت دنیا در آخرالزمان (و احیاناً قبل از ظهور) و هشداری به همه انسان ها است که مواظب این خطرات و انحرافات باشند و خود را از این وضع نجات دهند.
انقلاب جهان حضرت مهدی (عج) نیز در جهت اصلاح انسان ها و جامعه بشری از دین ناراستی ها و قرار دادن آنان در مدار انسانیت و عبودیت است؛ وظیفه ای که ما در هر حالی باید بدان پایبند باشیم

برای مطالعه بیشتر ر.ک: مهدویت ( پس از ظهور ) , رحیم کارگر , نشر معارف

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.