اکنکار منشأ ادیان؟ ۱۳۹۰/۶/۲۸

در مباحث نظری و علمی باید کسی که ادعایی دارد به اثبات آن بپردازد و طرف مقابل تنها می‌تواند بگوید ادعای شما بی‌دلیل است.
در مباحث نظری و علمی باید کسی که ادعایی دارد به اثبات آن بپردازد و طرف مقابل تنها می‌تواند بگوید ادعای شما بی‌دلیل است.
اکنکار برای این ادعای خود هیچ دلیل درخوری ارائه نکرده است. البته گاهی برای تمامی ادعاهایشان سندی ارائه می‌کنند و آن نوشته‌هایی است به نام نأکل(نع کل). البته هنگامی که از چیستی این نوشته‌ها پرسش می‌شود باز هم توضیح درستی وجود ندارد. آنها مدعی‌اند این نوشته‌ها که پال از آن‌ها نوشته‌ها و ادعاهایش را ترجمه کرده در طبقات نامرئی عالم نگهداری می‌شوند و بجز اساتید اکنکار کسی را یارای دیدن آنها نیست. البته ناگفته نماند دکتر سی لین ثابت کرده که نوشته‌های توئیچل گرته برداری از نوشته ‌های افرادی چون مادام بلاواتسکی، ال ران هوبارد، سنت مت، کیرپال سینگ و حتی مولوی و حافظ می‌باشد و هیچ ارتباطی با طبقات نامرئی عالم ندارد.
البته باید توضیح داد که وی درباره تمامی ادیان مطالعاتی داشته و به چندین فرقه نیز گرایش پیدا کرده و لذا در آموزه‌های خود از تعالیم تمامی ادیان و عرفان‌ها بهره جسته است. البته این بهره‌گیری گاهی به نحو بسیار ساده‌ای تناقض‌نما و معجون وار است. مثلا در خداشناسی تلاش دارد نظام توحیدی اسلام را در قالب سوگماد با نظام ثنویت در قالب نیروهای کل و اک و نظام تثلیث در قالب بنی ماهانت و جیوان موکتی جمع نماید. جریان آن گاه پیچیده تر می‌شود که سیستم خداشناسی به تقلید از برخی عرفان‌های شرقی به استاد خدایی رسیده و بالاخره در تقلیدی روشن از سنت روشن فکری به هیچ خدایی و یا آگاهی خدایی می رسد. از این دست سخنان در اکنکار بسیار زیاد است.
نوشته شده توسط عبدالحسین مشکانی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.