ایرانیان در مواجهه با لشکر اسلام ۱۳۹۹/۰۵/۰۹ - ۲۷۷ بازدید

من یه شیعه هستم..طبق اخبارگفته شده..ازهمون اول تاهم.الان هم اعراب نسبت به ایرانی بدنظرن..اگه غیراینه ائمه ازامام سجادبه اونور..مادرشون ازماست حتی یه حرفی یادی ازش نیس..ولی ازبینام ترین زن عرب یه کتاب مینویسن..حقیقته بپذیریم...پس آیه لااکراه فالدین چیه..اسلام باشمشیرچیه..یکیشون اشتباهه

اولا بهتر است به آدرس‌هایی که در متن آمده مراجعه نمایید و با دقت مطالعه کنید.
ثانیا در خصوص مادر امام سجاد(ع) در تاریخ اختلاف نظرها وجود دارد و مورخین سند متقن و قطعی در این خصوص ارائه نداده اند تا اختلاف نظرها تمام شود . در همین سایت اطلاعات بیشتری به دست آورید.
ثالثا ایرانیان در بیشتر مناطق با پرداخت جزیه و حفظ دین خود با مسلملنان فاتح به توافق رسیدند و در آن حمله مسلمان نشدند و مسلمان شدن ایرانیان طی دو سه قرن صورت گرفته است.
رابعا اعراب تازه مسلمان شده پس از رحلت پیامبر (ص) شروع به گسترش قلمرو اسلام کردند و درگیری آنها عمدتا با نظامیان و کسانی بود که در مقابل آنها مقاومت می کردند.
فراموش نکنیم طبق اسناد تاریخی پیامبر خدا(ص) سالها قبل عبدالله‌بن حُذافه سهمى را براى دعوت کردن خسرو به اسلام، همراه نامه‌اى نزد او روانه کرد. عبدالله مى‌گوید: نامه پیامبر خدا را تسلیم خسرو کردم. چون نامه را براى او خواندند، آن را گرفت و پاره کرد. وقتى این خبر به پیامبر خدا رسید، فرمود: «پروردگارا! [نظامِ ] پادشاهىِ او را از هم بگسل!»
خسرو، طى نامه‌اى به «باذان» کارگزار خود در یمن، دستور داد که: دو مرد چابک‌سوار را نزد این مرد در حجاز بفرست تا خبرى از او براى من بیاورند.
باذان، پیشکار خود و یک نفر دیگر را با نامه‌اى فرستاد. آن دو، وارد مدینه شدند و نامه باذان را به پیامبر(ص) دادند. پیامبر خدا لبخندى زد و آن دو را که به خود مى‌لرزیدند، به اسلام دعوت کرد و فرمود: «امروز بروید و فردا پیش من بیایید تا آنچه را که لازم است، به شما بگویم».
روز بعد، آن دو، نزد پیامبر آمدند. پیامبر به آنان فرمود: «به ارباب خود بگویید که خداوندِ من، دیشب، هفت ساعت از شب گذشته، خدایگان او، خسرو را کُشت». آن شب، شب سه‌شنبه دهم جمادى اوّلِ سال هفتم هجرت بود. [پیامبر اضافه فرمود که] «خداى متعال پسر خسرو، شیرویه [قباد دوم] را بر وى چیره گردانید و او خسرو را به قتل رساند».
آن دو فرستاده با این خبر نزد باذان باز گشتند و [و وقتی به حقانیت پیامبر پی بردند] باذان و تمام ایرانیانى که در یمن بودند، مسلمان شدند.
خامسا در خصوص شان نزول آیه لا اکراه فی الدین بهتر است به تفسیر خود آیه در کتب تفسیری مراجعه شود ویا در همین سایت در بخش فلسفه و کلام جواب خود را در این خصوص جستجو کنید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
چگونه شما از رنگ لبخند زدن پیامبر و لرزه آن دو سوار اطلاع موثق دارید اما در خصوص ازدواج اعراب و دختر پادشاه ساسانی مردد هستید!؟ ببخشید ! شخص خودتان چگونه در مقابل این موضوعات خودرا قانع میکنید براحتی برایتان قابل باور میشوند؟؟ محال است انسان فرهیخته قرن ۲۱ چنین موضوعاتی را اینقدر جدی بگیرد تا حدی ک چپوراستوشمالوجنوبش همین چیزها بشود!!! اصلن قابل درک نیست
پرسمان
بدون دلیل و مدرک حرف زدن خیلی آسان است، هر جا سند قابل ارایه بر مطلبی وجود داشته باشد باید گفت و دفاع کرد اما اگر مستندات قابل خدشه و رد کردن بود باید آنرا لحاظ کرد . مطالب تاریخی نیازمند مستند محکم است و ربطی به تکنولوژی قرن ۲۱ ندارد . بیان حادثه تاریخی نوعی امانتداری است و جایی برای تعصبات ملی یا مذهبی نیست.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.