ایرانیان در مواجهه با لشکر اسلام ۱۳۹۹/۰۵/۰۹ - ۵۰۶ بازدید

من یه شیعه هستم..طبق اخبارگفته شده..ازهمون اول تاهم.الان هم اعراب نسبت به ایرانی بدنظرن..اگه غیراینه ائمه ازامام سجادبه اونور..مادرشون ازماست حتی یه حرفی یادی ازش نیس..ولی ازبینام ترین زن عرب یه کتاب مینویسن..حقیقته بپذیریم...پس آیه لااکراه فالدین چیه..اسلام باشمشیرچیه..یکیشون اشتباهه

اولا بهتر است به آدرس‌هایی که در متن آمده مراجعه نمایید و با دقت مطالعه کنید.
ثانیا در خصوص مادر امام سجاد(ع) در تاریخ اختلاف نظرها وجود دارد و مورخین سند متقن و قطعی در این خصوص ارائه نداده اند تا اختلاف نظرها تمام شود . در همین سایت اطلاعات بیشتری به دست آورید.
ثالثا ایرانیان در بیشتر مناطق با پرداخت جزیه و حفظ دین خود با مسلملنان فاتح به توافق رسیدند و در آن حمله مسلمان نشدند و مسلمان شدن ایرانیان طی دو سه قرن صورت گرفته است.
رابعا اعراب تازه مسلمان شده پس از رحلت پیامبر (ص) شروع به گسترش قلمرو اسلام کردند و درگیری آنها عمدتا با نظامیان و کسانی بود که در مقابل آنها مقاومت می کردند.
فراموش نکنیم طبق اسناد تاریخی پیامبر خدا(ص) سالها قبل عبدالله‌بن حُذافه سهمى را براى دعوت کردن خسرو به اسلام، همراه نامه‌اى نزد او روانه کرد. عبدالله مى‌گوید: نامه پیامبر خدا را تسلیم خسرو کردم. چون نامه را براى او خواندند، آن را گرفت و پاره کرد. وقتى این خبر به پیامبر خدا رسید، فرمود: «پروردگارا! [نظامِ ] پادشاهىِ او را از هم بگسل!»
خسرو، طى نامه‌اى به «باذان» کارگزار خود در یمن، دستور داد که: دو مرد چابک‌سوار را نزد این مرد در حجاز بفرست تا خبرى از او براى من بیاورند.
باذان، پیشکار خود و یک نفر دیگر را با نامه‌اى فرستاد. آن دو، وارد مدینه شدند و نامه باذان را به پیامبر(ص) دادند. پیامبر خدا لبخندى زد و آن دو را که به خود مى‌لرزیدند، به اسلام دعوت کرد و فرمود: «امروز بروید و فردا پیش من بیایید تا آنچه را که لازم است، به شما بگویم».
روز بعد، آن دو، نزد پیامبر آمدند. پیامبر به آنان فرمود: «به ارباب خود بگویید که خداوندِ من، دیشب، هفت ساعت از شب گذشته، خدایگان او، خسرو را کُشت». آن شب، شب سه‌شنبه دهم جمادى اوّلِ سال هفتم هجرت بود. [پیامبر اضافه فرمود که] «خداى متعال پسر خسرو، شیرویه [قباد دوم] را بر وى چیره گردانید و او خسرو را به قتل رساند».
آن دو فرستاده با این خبر نزد باذان باز گشتند و [و وقتی به حقانیت پیامبر پی بردند] باذان و تمام ایرانیانى که در یمن بودند، مسلمان شدند.
خامسا در خصوص شان نزول آیه لا اکراه فی الدین بهتر است به تفسیر خود آیه در کتب تفسیری مراجعه شود ویا در همین سایت در بخش فلسفه و کلام جواب خود را در این خصوص جستجو کنید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام من یک متنی رو خوندم که در اون نوشته شده بود که هنگامی که اعراب به ایران حمله کردند هزاران کودک و زن رو به قتل رسوندند و حتی از خون اونها یک جوی درست کردند و با اون جوی اسیاب رو گردوندند و برای سباهیان خود نان درست کردند ایا این مطلب درست است ؟ لطفا کامل توضیح دهید
پرسمان
سلام علیکم، این حرف مربوط به صدر اسلام نیست بلکه بنابر نقل طبری گفته و قسم یکی از فرماندهان لشکر بنی عباس در سال 98 هجری برای فتح طبرستان و گرگان بوده که چون موفق به فتح و انجام آن نمی شدند، قسم خورد که اگر جرجان را فتح کنم چنان کنم و چنان... بسياري از اعراب شركت كننده در فتوحات افرادي تازه مسلمان بودند. اين بدان معنا است كه آنان با تعاليم اسلامي آشنايي كاملي نداشتند و شايد بتوان تصريح نمود كه اسلام در جان و روح بسياري از آنان ريشه نداشت. در نيتجه هرگز نمي‌توان چنين ادعايي نمود كه تمامي شئونات اخلاقي توسط تمام سپاه اسلام رعايت شده و آنان مرتكب هيچ‌گونه جنايتي نشده باشند. اما با اين حال بر روي چند نكته بايد تاكيد نمود: 1. توجه داشته باشيم كه «دين اسلام» و «رفتار مسلمانان» دو حقيقت كاملا متفاوت است. بين «دين اسلام» و «رفتار مسلمانان» فرق بگذاريم و رفتار ناشايست برخي مسلمانان را به حساب دين نگذاريم. 2. در مقايسه با ساير هجوم هاي صورت گرفته به اين سرزمين در طول تاريخ (همچون مغول‌ها، تيموريان، استعمار و ...)، شايد بتوان اين حمله را داراي تبعات منفي اخلاقي كمتري دانست. 3. همچنين بر عكس ساير هجوم ها كه دستاوردي جز ويراني براي ايران به همراه نداشت اين حمله، دين مبين اسلام، فرهنگ و تمدن اسلامي و شيعي را كه بعدها و در نتيجه اين حمله به ايرانيان رسيد با خود به ارمغان آورد. 4. باز تاكيد بر اين نكته كليدي و بسيار مهم را لازم مي‌دانم كه: ما شيعيان اسلام ارائه شده توسط خلفا را اسلام ناب نبوی نمي‌دانيم تا چه رسد به اعمال برخي عوامل و فرماندهان آنان در مناطق جنگي. لذا هرگز از اعمال مسلمانان مهاجم به ايران دفاع نمي‌كنيم و اعمال آنان را نيز بر اساس اسلام ناب نمي‌دانيم. چرا كه اگر اين اعمال مطابق اسلام ناب بود اميرالمومنين علي عليه‌السلام از آن كناره نمي‌گرفت (به گونه‌اي كه ايشان حتي در يك نبرد بر عليه ايرانيان شركت نكرد). 5. دقت داشته باشيم كه: برخي جنايات ذكر شده در كتاب‌هاي تاريخي مربوط به فتوحات عصر امويان و عباسيان است . دوره‌اي كه هدف از فتوحات در آن در بسيارى ازموارد (اگر نگوييم در همه موارد) كشورگشايى و قتل و غارت اموال و نواميس‌سرزمين‌هاى مفتوح و در نتيجه جلب غنايم و ثروت بيشتر براى خزانه دربار و به اسارت‌بردن كنيزكان و غلامان بى شمار در جهت به خدمت گرفتن در دربار حاكمان و خويشان وخاندان صاحب منصب و وابسته به آنان بود. از اين‌رو حاكمان اموى و عباسى و سپاهيان‌و سرداران آنان‌، هيچ گونه بهره‌اى از پاى‌بندى به احكام دين و سنت‌هاى پيامبر«ص» را دارا نبودند. نمونه‌اى از بى اعتقادى و عدم اعتنا به تعاليم و احكام دين را در رفتار حجاج نسبت به ذمّيان تازه مسلمان مى‌توان يافت‌. در عصر خلافت عبدالملك بن مروان‌،حجاج بن يوسف ثقفى (حاكم دست نشانده عبدالملك‌) دستور داد از تازه مسلمانان به بهانه آن‌كه درآمد دولت كم شده است‌، جزيه بگيرند كه اين امر سبب شد كه تازه مسلمانان به دين قبلى خويش برگردند.[1] هم چنان كه «يزيد بن مهلّب‌» در سال 98هجرى هنگام فتح جرجان (گرگان‌) مى‌گفت‌:«با خدا پيمان بسته‌ام كه اگر بر اهل جرجان‌دست يافتم‌، آن قدر خون ريزى كنم كه با آن خون‌، آسياب را به گردش درآورده‌، گندم‌آرد نمايم و از آن نان تهيه كرده و بخورم‌!»[2] پی نوشت: [1] . طبرى‌، همان‌، ج‌5، ص‌1982؛ عبدالرحمن بن عبدالحكم‌، فتوح مصر و اخبارها، تحقيق محمد الحجيرى‌،ص‌272؛ مقريزى‌، همان‌، ج‌1، ص‌77 و ابوالقاسم اجتهادى‌، بررسى وضع مالى و ماليه مسلمين‌،ص‌135ـ136. [2] . پيشين، ص300.
میهمان
چگونه شما از رنگ لبخند زدن پیامبر و لرزه آن دو سوار اطلاع موثق دارید اما در خصوص ازدواج اعراب و دختر پادشاه ساسانی مردد هستید!؟ ببخشید ! شخص خودتان چگونه در مقابل این موضوعات خودرا قانع میکنید براحتی برایتان قابل باور میشوند؟؟ محال است انسان فرهیخته قرن ۲۱ چنین موضوعاتی را اینقدر جدی بگیرد تا حدی ک چپوراستوشمالوجنوبش همین چیزها بشود!!! اصلن قابل درک نیست
پرسمان
سلام علیکم، بدون دلیل و مدرک حرف زدن خیلی آسان است، هر جا سند قابل ارایه بر مطلبی وجود داشته باشد باید گفت و دفاع کرد اما اگر مستندات قابل خدشه و رد کردن بود باید آنرا لحاظ کرد . مطالب تاریخی نیازمند مستند محکم است و ربطی به تکنولوژی قرن ۲۱ ندارد . بیان حادثه تاریخی نوعی امانتداری است و جایی برای تعصبات ملی یا مذهبی نیست.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.