بازار کار فارغ التحصیلان رشته زبان و ادبیات عرب ۱۳۹۱/۱۱/۱۹ - ۲۱۲۱۲ بازدید

مشورت ادراک و هشیاری دهد
عقل ها مر عقل را یاری دهد
گفت پیغمبر بکن ای رای‌زن
مشورت کالمستشار المؤتمن (امین و مورد اعتماد)
(مثنوی معنوی مولوی)

از مکاتبه تان با ما، که نشانگر اعتماد شما به این مرکز است خرسندیم و خوشحالیم مخاطبمان فردی است که در مواجهه با دغدغه های ذهنی اش، اقدام به مشاوره خواهی می کند. این را بدانید که یکی از نشانه های افراد عاقل و پویا، کسب آگاهی در زمینه های مورد نیاز است. به خاطر این فهم زیبا به شما تبریک می گوییم و امیدواریم راهنمای خوبی برایتان باشیم.

مشورت ادراک و هشیاری دهد
عقل ها مر عقل را یاری دهد
گفت پیغمبر بکن ای رای‌زن
مشورت کالمستشار المؤتمن (امین و مورد اعتماد)
(مثنوی معنوی مولوی)

از مکاتبه تان با ما، که نشانگر اعتماد شما به این مرکز است خرسندیم و خوشحالیم مخاطبمان فردی است که در مواجهه با دغدغه های ذهنی اش، اقدام به مشاوره خواهی می کند. این را بدانید که یکی از نشانه های افراد عاقل و پویا، کسب آگاهی در زمینه های مورد نیاز است. به خاطر این فهم زیبا به شما تبریک می گوییم و امیدواریم راهنمای خوبی برایتان باشیم.
پرسشگر گرامی؛ فارغ التحصیلی تان در دوره کارشناسی رشته زبان و ادبیات عرب را تبریک گفته و امیدواریم با صحت و سلامتی، خدمت مقدس سربازی را نیز به پایان ببرید و گام های موفقیت را یکی پس از دیگری طی کنید. در پاسخ به پرسشی که مطرح کردید، ابتدا موقعیت شغلی و بازار کار فارغ التحصیلان رشته زبان و ادبیات عرب را خدمتتان تقدیم می کنیم و در پایان نکاتی مهم و کلی در زمینه بازار کار ارائه می نماییم، که توجه و عمل به آن ها مفید خواهد بود.

*** موقعیت شغلی و بازار کار فارغ التحصیلان رشته زبان و ادبیات عرب :
- یکی‌ از مهمترین‌ و اساسی‌ترین‌ مراکز جذب‌ فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌، وزارت‌ آموزش‌ و پرورش‌ است‌. شما می توانید به عنوان معلم عربی به استخدام آموزش و پرورش در بیایید.
- تدریس در موسسات و مراکز خصوصی که اهتمام به آموزش زبان عربی دارند.
- فارغ‌التحصیلانی‌ که‌ زبان‌ عربی‌ را خوب‌ فرا گرفته‌اند و بر آن مسلط هستند، می‌توانند در آزمون‌های‌ اداره‌ فنی‌ قوه‌ قضائیه‌ شرکت‌ کرده و در صورت‌ موفقیت‌ به‌ عنوان‌ مترجم‌ رسمی‌ دادگستری‌ مجوز تأسیس‌ دارالترجمه‌ را بگیرند؛ البته‌ دایره‌ این‌ کار بسیار محدود است‌ و هر ساله‌ قوه‌ قضائیه‌ به‌ تعداد محدودی‌ از متقاضیان‌ مجوز می‌دهد.
- به عنوان مترجم در سفارت خانه های کشورهای عربی، وزارت خانه های کشور و همچنین مترجم و رایزن فرهنگی در سازمان حج و زیارت.
- کار در دفتر روزنامه ها، نشریات، مجلات و موسسات فرهنگی و پژوهشی، به عنوان مترجم و محقق.
- ترجمه متون و کتب عربی؛ بازار کتاب‌ ما نیاز مبرمی‌ به‌ مترجمانی‌ دارد که‌ به‌ زبان‌ عربی‌ و کار ترجمه‌ مسلط‌ باشند.
- فارغ التحصیلان این رشته، با تحصیل در مقاطع بالاتر (ارشد و دکترا) می توانند بازار کار خود را وسیع تر کنند (مانند تدریس در دانشگاه و ...).

* تذکر :
شما اگر در رشته زبان و ادبیات عرب، متبحر باشید، مشکلی از لحاظ شغلی نخواهید داشت؛ یعنی فردی مسلط به زبان و ادبیات عرب باشید و بتوانید در حد یک مترجم خوب، کار کنید (آشنایی کامل داشتن با ادبیات عرب (واژه ها، دستور زبان و ...)، ترجمه کتب عربی و صحبت های یک فرد عرب زبان)؛ فراموش نکنید که خیلی اوقات ما به شغل مطلوب خود نمی رسیم، چون توانایی های لازم را در خود به وجود نیاورده ایم.

*** پرسشگر گرامی؛ بهتر است بدانید بازار کار برای کسی که در رشته اش متخصص واقعی باشد و پشتکار لازم را داشته باشد همیشه فراهم است. نیروی های متخصص و فعال هیچ گاه بیکار نمی مانند و به راحتی جذب می شوند. البته در این راه باید ملاحظاتی را در نظر گرفت :
1. برای یافتن شغل مناسب هیچ گاه ناامید نشوید. در این راه موفقیت از آن کسانی است که تلاش می کنند و ناامید نمی شوند. وظیفه شما تلاش است و تلاش است و تلاش، نتیجه را دیگر خداوند رقم می زند و بی شک هر چه او تقدیر کند نیکوست. بی تلاشی و ناامیدی مسلما تقدیر زیبایی را رقم نخواهد زد.
2. تلاش لازم را برای یافتن شغل انجام دهید ولی عجله هم نداشته باشید. فردی را می شناختم که 5 سال به دنبال شغل می گشت و در نهایت به آنچه می خواست رسید.
3. تنها به دنبال استخدام رسمی در سازمان های دولتی نباشید. در کشور 75 میلیونی ما کمتر از 3 میلیون نفر، کارمند دولت هستند و به استخدام در آمده اند و بقیه نیروی کار در کشور ما به صورت آزاد، قرار دادی و ... مشغول به کار هستند. هر ساله افراد فراوانی برای استخدام در ارگان های رسمی اقدام می کنند و تعداد کمی قبول می گردند و اکثر افراد به دلایل مختلف رد می شوند (نیاوردن نمره لازم در آزمون کتبی یا مصاحبه و ...)؛ همیشه تعداد قبول نشده ها در این آزمون ها چندین برابر قبول شده هاست، چرا که ظرفیت استخدامی در ارگان های دولتی محدود است. آیا این افرادی که قبول نمی شوند (به هر دلیلی) همه باید دست از کار بکشند و زانوی غم بغل کنند! مسلما این نگاه، نگاه درستی نیست. شما با توسل به توانایی هایتان باید فرصت های کاری مناسب را برای خود ایجاد کنید.
4. تا زمانی که به شغل دلخواه خود برسید، تخصص هایی که در دانشگاه کسب کرده اید را تقویت کنید، تا هنگام یافتن فرصت شغلی به دلیل کم تسلطی به مباحث رشته تان رد نشوید.
5. توقعات مالی بالا در ابتدای راه نداشته باشید و فرصت های شغلی تان را به این خاطر از دست ندهید. برخی افراد را می شناسم که ابتدا بدون دستمزد در جایی مشغول شدند و پس از مدتی به استخدام در آمده اند. با این کار هم تجربه کسب کردند و هم در نهایت صاحب شغلی با درآمد شدند.
6. اگر می توانید، خودتان کارآفرینی کنید و برای خود فرصت شغلی بسازید.
7. همچنین می توانید به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر (ارشد و دکترا) بپردازید و با داشتن تخصصی بیشتر، فرصت های شغلی خود را گسترش دهید.

* پرسشگر محترم؛ بسیاری از افرادی که دم از بیکاری می زنند، به مواردی که در بالا گفتیم توجهی نمی کنند. هر جامعه انسانی و متمدن، همواره به نیروی کار متخصص نیاز دارد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که هر ساله افراد زیادی از نیروی کار از دنیا می روند، بازنشسته می شوند، اخراج می شوند و...؛ جای خالی اینها هم باید به طریقی درست پر شود. سازمان های مختلفی به وجود می آیند که نیاز به نیروی کار دارند و ...؛ پس با توجه به این ها، باید همیشه به پیدا کردن شغلی مناسب امیدوار بود؛ شاید یافتن شغل کمی زمان بر باشد ولی در نهایت جوینده یابنده بود.

موفق باشید. باز هم با ما سخن بگویید.

نویسنده : علی حسینعلی پور

نظرات

میهمان
از همه دوستانی که نظر گذاشتن متشکرم . من مهر ۹۸ مترجمی عربی دانشگاه چمران اهواز قبول شدم ولی شک داشتم برم یا نه. اخرش بهمن ثبت نام کردم چون شک داشتم . بعدش تا الان هم دوباره شک دارم ادامه بدم یا نه. که با توجه به نظرات دوستان ، بهتره ادامش ندم و برم سراغ رشته های معروف تر و با بازار کار وسیع تر.
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی، سلام؛ اگر با فکر و تامل و مشورت و مشاوره به این نتیجه برسید که به این رشته یا هر رشته دیگری علاقه ندارید یا بازار کار آن با شرایط شما جور نیست می توانید دوباره اقدام کنید تا شاید رشته دیگری که با روحیات، استعدادها یا شرایط شما تناسب بیشتری دارد قبول شوید. موفق باشید.
میهمان
من از خدا خاستم ی رشته بیارم ک ب درد دنیا وهم اخرتم بخوره عربی اوردم خخخخ
میهمان
سلام به همه دوستان از شما خواهشمندهستم که کسایی که این رشته رو با دل و جون دوستش دارن با حرفاتون خراب نکنین رشته هایی دیکه هم مثل این رشته باید پارتی داشته باشین نمیدونم چرا ذهن یه عده پر شده که فقط حسابداری وحقوق خوبه نه رشته های دیگه هم هست جمع کنین این افکار مسخره رو لطفا
میهمان
سلام عزیز.هیچ وقت به حرف مردم گوش نکن.به اعتقاد وعلاقه ات درزندگی فکرکن وزندگی کن.
مردم دم دمی مزاج هستند.زبان عربی زبان قران هست .باتوکل به خدا وپشتیبانی قران دز زندگی موفق خواهی شد.
میهمان
سلام دوست عزیز
اول اینکه هر انسانی علایق و سلایق خاص خودش رو داره شما خودتون رو با کسی که از سر اجبار اومده این رشته یا تحملش کمه یا وقی دچار مشکل کاری تو رشتش میشه مقایسه نکنید
من رشتم مترجمی عربی ورودی ۹۵ هم هستم.عاشق حقوق بودم.اما الان عاشق رشته خودمم و پشیمون نیستم.چون الان در حیطه رشتم مشغول ب کارهم هستم.زبان عربی اونقدرا تلخ و خشک نیست من خودم موقع تدریس صرف و نحو با قواعدش رمز میسازم عین یه بازی یا موقع تست زدن با دیدن ی کلمه ب بچه ها میگم که جواب این...خیلی چیزا ب خودت ادم بستگی داره هم میتونی با تفکراتت کابوس بسازی از رشتت هم رویا
دست خودته
میهمان
سلام. من پیش دانشگاهی رشته ریاضی هستم و میخوام کنکور زبان برای رشته مترجمی زبان انگلیسی و کنکور انسانی برای مترجمی عربی رو کنکور بدم و از ضوابط ۲ رشته بطور همزمان استفاده کنمو خواستم بدونم که مترجمی عربی بهتره یا ادبیات عرب؟؟؟

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://www.moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ربات سروش، بله و گپ پرسمان : @porsemanbot
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات سروش، بله و گپ پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام . میخواهم بدانم معتبرترین مدرک تخصصی زبان عربی از کدام دانشکده یا کدام دانشگاه جهان صادر میشود ؟
سپاس
میهمان
این زبان زبان بسیار سختی هست و اکثرا که میگن زبان قحطی بود ، حاکی از بی عرضه بودن خودشون هست که این زبان نتونستن بخونن
و شما باید به خودتون ببالید که زبان به این سختی رو انتخاب کردید و به اینجا رسوندینش.
میهمان
واقعا ممنون مشاور محترم
من ترم ۴ عربی دانشگاه الزهرا هستم و با این که عاشق رشتم هستم ،،حرفای شما انگیزم بیشترو بیشتر کرد .
سپاس.
میهمان
سلام من امسال ارشد مترجمی عربی قبول شدم
چرا هرجا میرم و به هرکس میگم عربی میخونم میگه اه اه زبان قحطی بووووود!؟
خیلی ناراحتم ک رشته م در دید بقیه مضخرفه
تمام انگیزه م با این حرفا پودر میشه
تاحالا هیچکس نگفته چ رشته ی خوبی
بازار کار هم ک نداره
این چه کاری بود که با آینده خودم کردم...
توصیه میکنم نیایید این رشته
میهمان
سلام.راهنماییهاتون خیلی مفید بود.من کارشناسی شیمی سال آخرم.نظرات بقیه رو که خوندم فهمیدم همه ی رشته ها همینجوره.من که شیمی خوندم میخواستم سال دیگه عربی یاد بگیرم شاید کاری برام باشه!!ولی الان به این نتیجه رسیدم چیزی که واقعا علاقه دارم و متخصصش میشم رو باید بخونم.به بقیه هم همین پیشنهاد رو میکنم چون من علاقه به حوزه علمیه داشتم ولی بخاطر خانواده که گفتن باید دانشگاه بری ۴سال از عمرم رو رشته ای که دوست نداشتم خوندم با اینکه علم کسب کردم ولی چون علاقه ندارم در اینکار پیشرفتی نمیبینم.پیشنهادم به شما اینه که فقط فقط فقط دنبال چیزی برین که علاقه دارین وگرنه مثل من افسوس میخورین.حتی اگه یکی علاقه به شغلهای آزاد داره بره دنبالش چون دوست داشتن چیزی بهتون انگیزه یادگیری میده
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
با سلام . من کارشناسی زبان و ادبیات عربی از سخت ترین دانشگاه یعنی پیام نور رو دارم سخت از این نظر که نه استاد داشتیم و نه کلاس و نه کتاب . خدا وکیلی بدبخت تر از ما پیام نوری ها هیچکس نیست . به هر حال با هزار بدبختی و با این افتخار که تونستم با مشکلات بیماری که داشتم تو ۴ سال لیسانس گرفتم . تو این مدت تو مدارس رفتم و تدریس داشتم و ۵ سال با معلولان کار کردم و حتی تو یه مدرسه دوره کارورزی گذروندم به امید اینکه یه روز معلم بشه . یعنی آرزوم بود . بعد فارغ التحصیلی خیلی جالب بود دیگه کاری نبود . من با ۶ سال سابقه تئریس وقتی وارد مدارس میشم میگن ما دبیر بازنشسته مجرب داریم به شما نیازی نیست . آموزش و پرورش هم که خدا خیرش بده دو بار نیرو گرفت هر دو بار هم فقط مرد میخواست . الان من چکار کنم این ۶ سال به قول خودم رو کجای دلم بذارم به کی بگم . وضعیت ترجه که اونجوری وضعیت استخدام آموزش و پرورش هم که اینطور بخوام خصوصی شاگرد بگیرم تو شهر کوچیک ما کسی خصوصی کار نمیکنه بخوام برم تهران خونه زندگی و همسرم رو چکار کنم . دل و دماغ ادامه تحصیل رو هم ندارم به خدا خسته شدم دو سال ارشد قبول شدم ولی نتونستم برم چون هزینه ش برام سخت بود. چرا امید میدید . ما که متلا خوباش بودیم گیر کردیم . خیلی سخته لیسانس یه رشته ای باشی که همه از شنیدن اسم عربی حالشون بهم میخوره بیکار باشی . من تازه میفهمم باسواد بیکار یعنی چی . الان هم تصمیم دارم رشته م رو برای ارشد عوض کنم ولی بازم میترسم همین بلا سرم بیاد.....
دعا کنید
میهمان
سلام.من امسال رشته ی عربی قبول شدم وثبت نام کردم.اما با خوندن نظرات خیلی نا امید شدم.ب نظرم کار اشتباهی کردم
میهمان
نیازمند مترجم مسلط به زبان عربی (عراقی) جهت کار در بخش درمان بیماران خارجی واقع در تهرانپارس مجتمع هلال ایران می باشیم.
میهمان
به نظر من تو این دوره زمونه اتکا به یک رشته و کلا تک بعدی بودن کار خیلی اشتباهیه من قبلا فکر میکردم که با درس خوندن دیگه همه چی تمومه و ادم به هر چی میخواد میرسه!!! من الان کارشناسی عربی دارم ولی کنارش با دوستام زدیم تو کار پرورش زنبور عسل از همون موقع ورود به دانشگاه رفتم برق و تعمیرات لوازم خانگی رو یاد گرفتم مدرک درجه یکشون هم گرفتم الان دارم کار هم میکنم به نظرم هیچی بهتر از یاد گرفتن یه حرفه و صنعت نیست هیچی، به امید خدا تا دو سال دیگه هم میخوام تافل رو امتحان بدم بزرگترین گرفتاری من الان سربازیه نمیدونم چیکارش کنم اینو
میهمان
و اما کار توی حوزه ی ترجمه . تنها تهران و چند تا استان بزرگ مثل اصفهان و مشهده و... که نیاز به مترجم عربی داره و مترجمان ردیف اول کسانی هستند که از طرف پدر یا مادر یا هر دو عرب هستند و ظرفیتشون هم کم نیست . به خاطر دانشجویان عرب زبانی که رشته عربی حقوق یا ادبیات فارسی رو در دانشگاه انتخاب کردن و در کنارش کار ترجمه رو انجام میدن . بعد از اونها بقیه مترجم ها کارای سنگین رو با حق الزحمه ی بسیار ناچیز انجام میدن که واقعا نهایت بی انصافی در حق این نوع از مترجماست . چون همه توانایی داشتن دارالترجمه مختص به خودشون رو ندارن و مجبورن برای موسسات انجام پایان نامه یا همون دارالترجمه ها کار کننن که همشون دلالای فرهنگی محسوب میشن و اگر به ازای هر کلمه فرضا خودشون ۱۰۰تومن بگیرن به مترجم بی نوا ۱۰تومن میدن . (من این کار رو هم تجربه کردم و بوسیدم گذاشتم کنار) توی سفارت خونه ها و ... اگه کسی استخدام شده بیاد به ما هم بگه . اصلا مگه چند تا سفارت خونه عربی توی ایران هست و سر جمع چند نفر نیاز دارن که شما این حجم عظیم فارغ التحصیل شده ازین رشته به سمتش راهنمایی می کنید. تو رو خدا به حرفاتون فکر کنین .صرفا لفظ قلم سخن راندن که نشد هنر .
میهمان
من ارشد عربی دارم و بیکارم . آموزش پرورش توی این ده سالی که من توی این رشته مشغول به تحصیل شدم فقط یک بار رشته ی عربی رو میخواست اونم فقط یک یا دو نفر در هر استان و بعضی از استان ها هم عددش صفر بود . به این خاطر که عزیزان حوزوی که برای تدریس در سه درس عربی و دینی و قرآن کارایی بیش تری دارن برای آموزش و پرورش و ظاهرشون مطلوب تره جای نیرو های به روز این رشته رو گرفتن . من فوقم رو با مشقت از دانشگاه علامه طباطبایی گرفتم و ایده ها و روش های برای تدریس بسیار آکادمیک تر و خلاقانه تر از نیروهای کنونی مشغول به تدریسه . من خودم رو به هر دری زدم تا به علاقم به تدریس توی این رشته برسم اما چه فایده . همه ی انگیزه هام توی این راه از بین رفت و روحیه ام رو کاملا از دست دادم . جالبه توی تدریس خصوصیم متوجه شدم که دبیر شاگردم دفتر شاگرد خصوصیم رو گرفته تا نکاتی رو که من بهش یاد دادم رو یاد بگیره. یعنی یه دبیر با سابقه ی آموزش پرورش نباید از هر لحاظ به درسش مسلط باشه . واقعا جای تأسف داره . و در عین که از این نکته ها استفاده می برد با شاگرد من گرشزد کرده بود که کی به تو گفته معلم خصوصی بگیری ؟بله .... وقتی در مورد وضعیت استخدام در آموزش پرورش اطلاع ندارید . عزیز به سربازی رفته رو نوید استخدام در آموزش پرورش ندید
میهمان
من معتقدم اگر حاکمان ظالم اثر کشورهای عربی، نوکر استعمارگران نبودن این رشته بیشتر از زبان خارجه اشتغال و اهمیت داشت ان شاءالله بیشتر از۲ یا۳ سال طول نمی کشه تو زباله تاریخ گذاشته خواهن شد این و مطمئنم..
میهمان
باعرض سلام به فردی که هیچ اطلاعی از رشته ادبیات عربی نداره . به تو توصیه می کنم دهنت رو ببندی و به جای تلاش برای منصرف کردن دیگران از این رشته بهتر بدونی هر کاری و هر چیزی لیاقت می خواد و کم بودن طرفداران و بیلیاقتی یک عده در این رشته بخاطر لیاقت نداشتن اون افراده . باتشکر فراوان از تهیه کنندگان این سایت.
میهمان
به نام او که روزی دست اوست
سلام و خسثه نباشید به همه دوستانی که عربی خوندن
اگر عربی اصولى و مانند زبان انگلیسى خوانده شود برایش کار هست.
میهمان
با سلام. بنظر بنده حقیر تحصیل در رشته ادبیات عربی واقعاً تلف کردن وقته. آدم بره غاز بچرونه بهتره چون جای کار أصلاً براش نیست. همه ی گنده های عربی تو امرار معاش موندن البته بجز عده ای قلیل. واقعاً باید این رشته رو به خاک سپرد خواهشاً هیچکس از این رشته داغون طرفداری نکنه که فاتحش خوندس.
بای
میهمان
شاید تو درس خواندی نه فهم
زمن بشنو که باید درس فهمی وگر صد بیست گیری تو بمانی
میهمان
سلام منم ارشد عربی دارم دانشگاه سراسری اونم چون نفر اول بودم بدون کنکور و از طریق استعداد های درخشان ولی خدا میدونه به هردری که زدم کمتر نتیجه گرفتم حالا تازه میخوام شروع کنم حقوق بخونم. دلم واسه عمر و جوونی بر باد رفتم میسوزه
میهمان
خواهرم در این رشته قبول شده
او به این رشته علاقه دارد
او استرس بازار کار دارد
لطفا به من مشاوره بدید
میهمان
دوست عزیر در نوبت دوم علامه طباطبایی امکان قبولی تا ۱۰۰۰۰ یا۱۱۰۰۰ سهمیه وجود داره بقیه رو بقیه رو باید رتبت پایین باشه
میهمان
اولا که اموزش پرورش ازمون و مصاحبه داره اگه. قبول شی تمومه دوما مگه بازار کار این رشته فقط معلمیه؟؟؟؟!!باید تلاش کرد میدونی یه مترجم عربی برای ترجمه کتب کلی پول بهش پیشنهاد میشه؟؟؟باید باعلاقه بری جلو شما با این حرفات داری به همه فاز منفی میدی،لطفا مردم رو نامید نکن فاز مردم رو هم خراب نکن.
میهمان
سلام داداش من هم تازه میخوام وارد رشته ادبیات عرب بشمبه نظرت مترجمیش بهتره یا ادبیاتش؟وایا میتونم معلم بشم؟
میهمان
سلام
من ترم یک زبان وادبیات عربی هستم یلی به رشتم علاقه دارم وبه بازارکارش ایمان کامل دارم یک مترجم مجرب هیچوقت بیکارنمی مونه هردانشگاهی کمه کمش به شیش تااستادبرای پاس کردن واحدای عربی دانشجوهاش نیازداره مترجمی خیلی رشته ی پول دربیاریه برای ترجمه ی یک سند صدصفحه ای به استادما۴۰میلیون پول پیشنهادشده بود!!!!!!
میهمان
من خیلییییییی خرخونم ولی عربی میخوام بخونم و خیییییلی هم دنبال کارم ینی من که عاشق دوبله ام و میخوام دوبلر صدا و سیما شم و استاد دانشگاه به عنوان یک کنکوری که شاگرد اولم و تو ازمونام رتبم خوب میشه نباید برم سراغ عربی؟
میهمان
سلام ایا بنده که رشتم عربیه و واسه ارشد ادامه تحصیل دادم و الان مشغول به تحصیلم و تازه سربازی مم مونده و با این وضع بازار کار که اموزش وپرورشم درش تخته شده کار خوبی کردم ادامه ددادم امید داشته باشم واسه استخدامی تو رشتم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟یا بزنم به کار ازاد با یه دنیا افسوسسسس از عمری که رفته بر باد:((
میهمان
سلام. اقا من خودم الان ترم ۴ این رشته رو دارم می خونم.معدل کل سه ترم گذشته ام هم ۱۹/۲۰ بوده و خود مدیر گروه رشته ی ما گفته که میتونم با این معدل الف بدون کنکور ارشد رو بخونم و به این رشته هم خیلی علاقه دارم حتی اولویت اولم هم تو انتخاب رشته کنکور بوده.الان که می بینم نظرات رو یه سکته ناقص رو زدم، نمی دونم چیکار کنم تغییر رشته بدم یا همینو تا تهش برم؟
میهمان
با سلام.من امسال کنکوری هستم در رشته انسانی.میخواستم اینجاکه اکثرا اساتید عربی هستن بپرسم که با چه رتبه ودرصدی میشه عربی دانشگاههای روزانه خوب مثل دانشگاه تهران یاشهیدبهشتی یا علامه را اورد.قبلا ازهمتون ممنونم
میهمان
با عرض سلام
امید وارم ناراحت نشید ولی اگه کار میخواین رابطه باید داشته باشین
رابطه داری بسم الله نداری خوش اومدی
البته در ۹۰% مواقع اینجوریه در موارد نادر بدون رابطه میشه کار پیدا کرد
یا علی مدد
میهمان
با سلام
من هم اکنون دانشجوی دکتری ادبیات عرب و دارای چندین کتب تالیف و ترجمه ، ۵ مقاله بین المللی و علمی پژوهشی ، ۱۵ مقاله همایش و ترویجی - داوری در همایش عالی ملی (۲ مورد) - استعداد درخشان - فارغ التحصیل ارشد با معدل الف ۱۸/۶۷ - رتبه اول و .... هستم.
متاسفانه بازار کار در دانشگاه هرچند زیاده ولی دادنش دست بعضیا و فقط پارتی شده و من به زور تونستم چند واحد ناچیز در دانشگاه تدریس بگیرم بعد از ۲ سال دویدن.
مطمئن باشید اگه عدالت رعایت میشد حق من چند واحد نبود ولی .....
دست بعضیا نمیذاره بازار کار دست حقدار برسه.
با سپاس
میهمان
سلام- من ارشد عربی خوندم اما می خوام دوباره ارشد روابط بین الملل بخونم لطفا مرا راهنمایی کنین نظر مشاور محترم سایت می خواستم بدونم
میهمان
با سلام خدمت بازدیدکنندگان سایت.
در مورد محدودیت های استخدام در رشته زبان و ادبیات عربی باید بگویم که مشکل اشتغال محدود به رشته عربی نیست و سایر رشته ها نیز کم و بیش با این مسأله روبه رو هستند.
البته باید اذعان کرد که تعداد فارغ التحصیلان رشته عربی و بیشتر رشته های علوم انسانی بیش از نیاز بازار کار است و این مسأله طبعا مشکلاتی را به وجود می آورد. اما این مسأله نباید باعث ایجاد ناامیدی در دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته باشد.
هر چند این رشته محدودیت استخدامی دارد اما اگر فارغ التحصیلان این رشته صرفا به قصد پاس کردن درسها وارد دانشگاه نشده باشند حتما شغلی مناسب خواهند یافت.
میهمان
منم ارشد عربی خوندم و امیدی به جذب ندارم
میهمان
این رشته واقعا کارش محدوده. اینجانب علی رغم علاقه زیاد به رشته ادبیات عرب تغییر رشته دادم و بدنبال کار آزاد هستم. نمیگم این رشته رو نخونین ولی فکر کار تو این رشته خیلی نباشین. برید قرآن حفظ کنین و بهش عمل کنین؛ واسه دنیا و آخرتتون خیلی بهتره.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید