بازخوانی رفراندوم لوایح ششگانه انقلاب سفید ۱۳۹۱/۱۱/۷ - ۲۹ بازدید

کندی اعلام کرد فقط به شرطی به حمایت از شاه ادامه خواهد داد که وی به اجرای یک برنامه اصلاحاتی دست بزند. پرداخت یک وام سی و پنج میلون دلاری امریکا مشروط بر آن شد که سیاستهای معینی به مرحله ی اجرا گذاشته شود. هدف کندی از طرح اصلاحات این بود که از غلیان ناراحتی های عمومی جلوگیری کنند. این سیاست زمینه برای «انقلاب سفید» در ایران و «اتحاد برای پیشرفت» در امریکای لاتین بود. شاه ماموریت داشت به هر طریق اصلاحات مورد نظر امریکا را در ایران اجرا کند.
20130123182450t200-6.jpgکندی اعلام کرد فقط به شرطی به حمایت از شاه ادامه خواهد داد که وی به اجرای یک برنامه اصلاحاتی دست بزند. پرداخت یک وام سی و پنج میلون دلاری امریکا مشروط بر آن شد که سیاستهای معینی به مرحله ی اجرا گذاشته شود. هدف کندی از طرح اصلاحات این بود که از غلیان ناراحتی های عمومی جلوگیری کنند. این سیاست زمینه برای «انقلاب سفید» در ایران و «اتحاد برای پیشرفت» در امریکای لاتین بود. شاه ماموریت داشت به هر طریق اصلاحات مورد نظر امریکا را در ایران اجرا کند.

قرن بیستم، قرن بیداری و آزادیخواهی ملتهای جهان بود و استعمارگران به این نتیجه رسیدند که دیگر غارت ثروت و هویت فرهنگی ملتهای عقب مانده با سرنیزه و نیروی نظامی امکانپذیر نیست. از این رو، برای حفظ منافع و نفوذ خود باید راه دیگری برگزینند. آنان بر آن شدند تا برای رسیدن به اهداف شوم خود، با سر دادن شعار اصلاحات، ترقی، آزادی، تمدن، عدالت و ...، مردم، آزادیخواهان، کارگران و دهقانان را فریب دهند و با امیدوار ساختن آنان به فردایی روشن، راه را بر عصیان و شورش آنان ببندند.در همین رابطه کندی اعلام کرد فقط به شرطی به حمایت از شاه ادامه خواهد داد که وی به اجرای یک برنامه اصلاحاتی دست بزند. پرداخت یک وام سی و پنج میلون دلاری امریکا مشروط بر آن شد که سیاستهای معینی به مرحله ی اجرا گذاشته شود. هدف کندی از طرح اصلاحات این بود که از غلیان ناراحتی های عمومی جلوگیری کنند. این سیاست زمینه برای «انقلاب سفید» در ایران و «اتحاد برای پیشرفت» در امریکای لاتین بود. شاه ماموریت داشت به هر طریق اصلاحات مورد نظر امریکا را در ایران اجرا کند به پیشنهاد امریکائیان ابتدا قرار شد مسئولیت اصلاحات به عهده نخست وزیر باشد تا وجهه ی شاه حفظ شود ولی با مبارزه سرسختانه ی مرجعیت و عالمان شیعی با اولین گام اصلاحات رژیم عقب نشینی نمود. البته نویسندگان رژیم شاه مانند فرهاد مسعودی تلاش داشتند عقب نشینی دولت را یک تاکتیک جلوه دهند.شاه در ۱۹ دی ۱۳۴۱ در اولین کنگره شرکتهای تعاونی روستایی نطقی کرد که خبر از دخالت مستقیم وی در اجرای اصلاحات مورد نظر می داد. وی در این نطق پس از اشاره به اقدامات دولت امینی و علم در جهت اجرای اصلاحات تصریح کرد که نمی توانم ناظری بی طرف باشم زیرا پرچم این مبارزه را خود به دوش گرفته­ام. وی برای اولین بار خبر داد که برای سعادت ملت ایران و به منظور استقرار اصلاحات انجام شده و پرهیز از خدشه دار کردن این اصلاحات از طرف عوامل ارتجاعی و مخرب تقاضا می کنم برای تصویب ملی این اصلاحات حرکت کنند و آرا مثبت خود را بدهند. شاه اصلاحات مورد نظرش را که به رفراندوم می گذاشت چنین شروع کرد:« اصولی که من به عنوان پادشاه مملکت و رئیس قوای سه گانه به آرا عمومی می گذارم و بدون واسطه مستقیماً رای مثبت ملت ایران را در استقرار آن تقاضا می کنم به شرح زیر است:

۱ـ الغا رژیم ارباب رعیتی با تصویب اصلاحات ارضی ایران برا اساس لایحه اصلاحی قانون اصلاحات ارضی مصوب ۱۹دی ۱۳۴۰ و ملحقات آن.

۲ـ تصویب لایحه قانون ملی کردن جنگلها در سراسر کشور

۳ـ تصویب لایحه قانون فروش سهام کارخانجات دولتی به عنوان پشتوانه اصلاحات ارضی

۴ـ تصویب لایحه قانون سهیم کردن کارگران در منافع کارگاههای تولیدی و صنعتی

۵ـ لایحه اصلاحی قانون انتخابات

۶ـ لایحه ایجاد سپاه دانش به منظور تسهیل اجرای قانون تعلیمات عمومی و اجباریبا انتشار خبر رفراندوم در روزنامه ها مراجع قم تشکیل جلسه دادند. حضرت امام در این جلسه ضمن تشریح اهداف استعماری برنامه ی انقلاب سفید لزوم مقابله و مبارزه با آن را به علما هشدار داد. علمای قم پس از چند جلسه نشست تصمیم گرفتند برای مذاکره از شاه بخواهند نماینده ای را به قم اعزام کند. از برخوردهای بعدی حضرت امام می توان نتیجه گرفت که وی از این تصمیم چندان راضی نبوده است . شاه شخصی را به نام سیلمان بهبودی به قم فرستاد که با علما مذاکره کرد اما امام با ملاقات خصوصی موافقت نکرد تا اینکه بهبودی حاضر شد مطالبق نظر امام ملاقات صورت گیرد. امام با صدور بیانیه ای شدید اللحن بدون اینکه به تحلیل ماهیت مواد ششگانه بپردازد رفراندوم را مخالف رای جامعه روحانیت اسلام اعلام کردند و افزودند که اساسا رفراندوم با تصویب ملی در قبال اسلام ارزشی ندارد . رژیم خود را برای رفرنداوم در ششم بهمن آماده می کرد و تبلیغات پردامنه توسط رسانه های گروهی فضای بسیار ملتهبی را برای نیروهای مذهبی به وجود آورده بود. رسانه های غربی به تمجید و تجلیل از انقلاب شاه پرداخته بودند در همین حال رسانه های غربی خبر از اعطای وام ۱۵میلون دلاری اداره عمران بین الملل امریکا به رژیم دادند. تلقی مردم از این خبر اعلام حمایت امریکا از شاه بود. با همه این اوضاع هیچ یک از تبلیغات رژیم و حمایتهای امریکا نتواست نیروهای مذهبی را زمین گیر کند. پس از اعلام اصول ششگانه شاه و ملت، دولتِ اسداللَّه عَلَم تصمیم گرفت تا این اصول را به رفراندوم بگذارد.سرانجام روز ششم بهمن فرارسید و عده ای به پای صندوق های رای رفتند رژیم اعلام کرد مردم با ۷۱۱/۵۹۸/۵ رای موافق و ۴۱۱۵ رای مخالف به لوایح انقلاب سفید رای داده اند. شاه در هشتم بهمن به مناسبت پایان مراجعه آرا عمومی پیامی به ملت ایران فرستاد که از رادیو پخش شد. وی در این پیام گفت در این منطقه از دنیا به خواست خداوند و با همت شما چنان مملکتی خواهیم ساخت که از هر جهت که با پیشرفته ترین ممالک جهان برابری کند. مملکتی خواهیم ساخت که کشور آزادگان و سرزمین آزاد مردان و آزاد زنان باشد.

بازخوانی رفراندوم لوایح ششگانه انقلاب سفید
حجت الله اسدی
مرکز اسناد انقلاب اسلامی
۶ بهمن ۱۳۴۱

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.