بخشش گناهان -دوست داشتن بندگان ۱۳۹۰/۱۰/۲۶ - ۱۴۱۶ بازدید

چطور بفهمم خدا منو دوست داره؟ منو بخاطرخطاهام بخشیده؟

اینکه خداوند دری به نام توبه را برای بندگان باز کرده که هر وقت با گناه از او دور شدند از این در وارد شوند ،نشانه بزرگی است بر دوست داشتن پروردگار چرا که همیشه و برای همه کس ، این در باز است، یعنی در هر حال خدا عاشق بندگانش است که به سویش می آیند. در حدیثی از حضرت امام باقر(ع) می خوانیم : « ان الله تعالی اشد فرحا بتوبه عبده من رجل اضل راحلته و زاده فی لیله ظلما فوجدها؛ خداوند از توبه بنده اش بیش از کسی که مرکب و توشه خود را در بیابان در یک شب تاریک گم کرده و سپس آن را می یابد، شاد می گردد ».در آیه 70 سوره فرقان بیان شده است: «إِلاَّ مَنْ تابَ وَ آمَنَ وَ عَمِلَ عَمَلاً صالِحاً فَأُوْلئِکَ یُبَدِّلُ اللَّهُ سَیِّئاتِهِمْ حَسَناتٍ وَ کانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحِیماً؛ مگر کسانى که توبه کنند و ایمان آوردند و عمل صالح انجام دهند که خداوند گناهان آنان را به حسنات تبدیل مى کند؛ و خداوند همواره آمرزنده و مهربان است».این آیه نشان میدهد ، بعد از توبه اگر عمل صالح و خوب داشته باشد نه تنها گناهان را می بخشد که هان را تبدیل به حسنه و نیکی می کند .
بنابراین همینکه انسان واقعا از گناهانش دست کشیده، بداندکه خداوندنگاه رحمت و محبت به او داشته چون زمینه بازگشت او را فراهم کرده است و این توفیق نصیب همه نمی شود .
البته دوست داشتن خدا مراتبی دارد و هر کس به اندازه خودش از این محبت بهره می برد . مثلا وقتی خداوند به کسی که توفیق نماز شب می دهد که در خلوت دل شب با او مناجات کند با کسی که این شیرینی و لذت عبادت را ندارد فرق می کند پس یکی دیگر از نشانه های محبت خداوند توفیق درک لذت عبادت و نماز می باشد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.