بخشش گناهان ۱۳۸۷/۰۶/۱۹ - ۱۲۶۸ بازدید

بهترین عبادت برای بخشش گناهان چیست؟

وقتی خداوند منان این توفیق را به بنده ای عطا کرد که، از گناهان خویش نادم شده و در صدد جبران برآید، باید کمر همت بسته و تلاش کند تا از مسیر خطا و گناه برگشته و قدم در صراط مستقیم گذارد و در این مسیر استقامت بورزد تا عنایات حق، یکی پس از دیگری نصیبش شود.
لذا در قدم اول باید نسبت به گناهان آگاهی و شناخت پیدا کنید.وقتی انسان علم به گناه بودن فعلی نداشته باشد، طبیعی است که مرتکب آن گناه شود. پس باید با مراجعه به آیاتی که از گناهان، سخن به میان آورده و مطالعه احادیث و کتب بزرگان در این مورد، آگاهی لازم را کسب نمائید.
بعد از آگاه شدن از گناهانی که انجام گرفته و لطف و عنایت خداوند در جهت برگشت از گناهان، اگر توبه، حقیقی باشد، حالت ندامت و پشیمانی حاصل میشود. انسانی که سالها سم خورده و بعد از مدتها اثرات سم را در درون خود حس کرده و ضعف و بیماری آزارش می دهد، مگر میشود پشیمان و نادم نشده و ناله و آه سر ندهد؟!
لذا امام صادق علیه السلام می فرماید: ندامت و اعتراف باید علی الدوام ادامه داشته باشد تا مبادا غفلت به تائب دست دهد و بار دیگر از خداوند دور شود(1) لذا این پشیمانی به همراه گریه و سوز و آه خواهد بود.
این دنیا مثل زمین مسابقه ای است که از زمان سن تکلیف، سوت آغاز مسابقه زده شده و همه ناچار از شرکت در آن هستند (البته این ناچار بودن، عین لطف و محبت حضرت حق، به بنده اش می باشد). حال اگر شرکت کننده ای در جهت مخالف حرکت کند و پس از مدتی متوجه خطای خود شود، پس از ندامت و پشیمانی و سوز و آه، می بایست از مسیر غلط برگشته و در جهت صحیح حرکت کند.
هر گناهی، توبه خاص خود را دارد؛مانند لباسی که چرک و کثیف گشته است؛باید دید چرک لباس از چه نوع است؛آیا فقط خاکی شده یا روغنی گشته یا لکه ای خون بر آن نشسته؟ می بینید که هر کدام از این آلودگیها باید با پاک کننده ای خاص شسته شود.
وقتی تلاش کردید و گناهان را یکی پس از دیگری از صفحه دل پاک نمودید مشمول آیه کریمه ان الله یحب التوابین و یحب المطهرین(2) می گردید.
البته در این مسیر باید از اهل بیت عصمت و طهارت کمک گرفت و از آنان یاری خواست.
باید بدانید که ان الحسنات یذهبن السیئات اعمال نیک، گناهان را می برد، پس هرعمل نیک و هرترک حرامی ،موجبات بخشش فرد گناهکار را فراهم می کند.
----------------
(1)مصباح الشریعه – باب التوبه
(2)سوره بقره – 222
(3)استاد محمد شجاعی – مقالات – جلد 2

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.