برای فرزند نام خوب بگذارید ۱۳۹۲/۸/۱۹ - ۱۸ بازدید

برای فرزند نام خوب بگذارید

پیشوایان دین فرمودند: برای فرزند نام خوب بگذارید تا در بزرگی از نام خود شرمنده نباشد.
برای فرزند نام خوب بگذارید

پیشوایان دین فرمودند: برای فرزند نام خوب بگذارید تا در بزرگی از نام خود شرمنده نباشد.
وصی بلا فصل، امام کلّ علیه السّلام فرمود: إِنَّ لِلوَلَدِ عَلَی الوَالِدِ حَقّاً وَ إِنَّ لِلوَالِدِ عَلَی الوَلَدِ حَقّاً. فَحَقُّ الوَالِدِ عَلَی الوَلَدِ أَن یُطِیعَهُ فِی کُلِّ شَیءٍ إِلاَّ فِی مَعصِیَهِ اللهِ سُبحَانَهُ وَ حَقُّ الوَلَدِ عَلَی الوَالِدِ أَن یُحَسِّنَ اسمُهُ وَ یُحَسِّنَ اَدَبَهُ وَ یُعَلِّمَهُ القُرآنَ.
فرمود: فرزند بر پدر حقّی و پدر بر فرزند حقّی دارد: حقّ پدر بر فرزند این است که پدر را در هر چیز جز در نافرمانی خداوند سبحان فرمان برد. و حقّ فرزند بر پدر این است که نام نیکو بر وی گذارد و نیکو ادبش کند و قرآن یادش دهد.(نهج البلاغه، حکمت۳۹۹)


و بحمدالله خوشنام هم هستی و خوشنام بودن در اجتماع خود سعادتی است یَا مَن أظهَرَ الجَمِیل. و امیدوارم که در «یَومَ تُبلَی السَّرَآئِر» که باطن عین ظاهر می شود، هم نیکنام بوده باشی که بسیار رسوایی دارد انسان بدنام محشور شود.

و کاسب هم حبیب الله است. امام باقر علیه السّلام فرمود که رسول الله صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: العِبَادَهُ سَبعُونَ جُزءً أفضَلُهَا طَلَب الحَلاَل (وافی،ج۲،ص۲)؛ یعنی عبادت هفتاد جزء است، برترین جزء آن طلب حلال است.

ابوعمرو شیبانی گوید: امام صادق علیه السّلام را دیدم که بیلی در دست داشت و جامه ای درشت در بر، در باغی که از آن حضرتش بود، به کار بود و عرق از پشت وی می چکید. گفتم: فدای تو گردم، بیل به من ده تا کفایتت کنم. گفت: دوست دارم که مرد در طلب معیشت به گرمای خورشید رنج بیند.(وافی،ج۲،ص۸)
...
(کتاب شریف نامه ها برنامه ها / ابوالفضائل حضرت علاّمه حسن زاده ی آملی حفظه الله/ ص۱۴۳و۱۴۴)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.