برترین صفت انسانی ۱۳۹۰/۰۹/۰۸ - ۳۲۶۸ بازدید

سلام بالاترین و بهترین صفتی که انسان میتواند داشته باشد و یا میتواند به ان برسد چه نام دارد؟

پرسش گر گرامی در پاسخ به پرسش شما نوع دیدگاهی که در جواب در نظر گرفته می‌شود بسیار مهم است و این که برترین صفت انسانی را در چه بعدی از ابعاد انسان جستجو می‌نمایید؛ اخلاق فردی، اخلاق اجتماعی؛ سیاسی؛ اقتصادی و یا دیگر ابعاد انسانی؛ در هر حال در نظر گرفتن این دو مطلب در پاسخ بسیار مهم است. در این‌جا با استفاده از مبانی عرفانی و جستجویی که در آیات و روایات انجام شده است پاسخی کوتاه در این باره ارائه می‌دهیم. در عرفان اسلامی انسان‌ها، مظهر صفات پروردگار عالم می‌باشند و تنها موجود حقیقی خداوند است. اگر به صفات الهی نیک بنگریم خواهیم دید نمی‌توان برتری بین صفات پروردگار قائل شد. بله اسم «الله» را جامع همه اسماء و صفات الهی می‌دانند اما بین صفات برتری وجود نداشته و همه در عرض یکدیگر می‌باشند. انسان نیز که خود مظهر صفات الهی بوده و البته صفات خداوند در او بسته به ظرفیت او تحقق پیدا کرده است نیز از این قائده مستثنی نبوده و تنها انسان‌های کامل که در دیدگاه شیعه پیامیر و ائمه معصومین صلوات الله علیهم اجمعین هستند جامع همه صفات الهی بوده و در آن ها هم نمیتوان افضلیتی برای صفتی قائل شد زیرا تمام صفات الهی نور بوده و همه زیبا هستند.
به همین خاطر هم در روایات صفات گوناگونی را به عنوان صفت برتر معرفی کرده اند از جمله: حیا، ایثار، شرح صدر، گذشت و ...
اما اگر بخواهیم گرامی‌ترین انسان را نزد پروردگار بشناسیم می‌توان به آیه ای از قرآن کریم اشاره نمود که می‌فرماید: «إنّ أکرمکم عند الله اتقاکم» ( گرامی ترین شما نزد پروردگار، با تقواترین شماست).
بر این اساس می‌توان گفت که انسان متقی در همه ابعاد زندگی خود، به معنای شخصی که از محرمات الهی دوری گزیده و واجبات الهی را گردن نهد، در شمار گرامی‌ترین افراد نزد پروردگار خود می‌باشد و این چیزی نیست جز همان بندگی انسان در محضر پروردگار. اگر شخصی بتواند به چنین مقامی آن هم به صورت کامل آن دست پیدا کند در حقیقت جامع صفات پروردگار گردیده و «کلّ اسمائک جمیل» ( همه اسمهایت زیبایند) ( دعای سحر).
نتیجه این که اگر در صدد یافتن برترین صفت انسانی بر آییم می توان گفت صفت بندگی بهترین صفت انسان است که خاص او بوده و به وسیله آن می‌تواند از صفات پروردگار خود کسب فیض نماید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
من یه چیز دیگه خواستم شما چی جواب مبدی¿¿😡😡😡😠
پرسمان
مخاطب گرامی متوجه منظورتان نشدیم. در صورتی که نقدی بر پاسخی دارید، لطفا شماره نامه و شماره سوال آن را مشخص کنید. در صورتیکه به مطلبی از سایت انتقاد دارید، لطفا آدرس دقیق مطلب را ذکرکنید.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.