برترین عبادت ۱۳۹۳/۱۰/۲۸ - ۲۴۱۰ بازدید

برترین اعمال مومن از نظر اسلام و روایات چیست؟

در مورد این که در اسلام بهترین عمل کدام است، به طور قاطع نمی توان اظهار نظر کرد، چون در این باره روایات مختلفی از معصومین نقل شده است. به برخی از این معیارها اشاره می کنیم: ذکر و یاد خدا:
پیامبر اکرم (ص) فرمود: بهترین و پاکیزه ترین و بلندترین اعمال، که شما را به عالی ترین و بالا ترین درجه قرب الهی می رساند و بهترین چیزی است که خورشید بر آن می تابد، ذکر و یاد خدا است.(بحار الانوار، ج ۹۰، ص ۱۶۳)
پیامبر اکرم (ص) در جای دیگر فرمود: خیر اعمالکم الصلاه - بهترین اعمال شما، نماز است، (همان، ج ۷، ص ۹۷.) که نماز ذکر و یاد خدا است.
امام صادق(ع) می فرماید: هیچ عملی نیکی نیست مگر این که ثواب روشنی در قرآن برای آن بیان شده، مگر نماز شب که خداوند بزرگ، ثواب آن را به خاطر اهمیت آن روشن نساخته و فرموده : هیچ کسی نمی داند ثواب هایی که مایه روشنایی چشمان است، برای آن ها نهفته شده است.(تفسیر نمونه، ج ۱۷، ص ۱۶۷)
۲- انتظار فرج:
امیرالم?منین علی (ع) می فرماید: فَانَّ احَبَّ الْاعْمالِ الى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ انْتِظارُ الْفَرَجِ - محبوب ترین اعمال نزد خدای با عزت و جلال انتظار فرج است.
حضرت على (ع) در یک جلسه چهارصد موضوع به یارانش تعلیم داد که براى دین و دنیاى آن ها مفید بود (یکى از آن موضوعات این بود): منتظر فرج باشید. از رحمت الهى مأیوس نشوید، چون محبوب ترین اعمال نزد خداوند متعال انتظار فرج است. (بحارالانوار، ج ۱۰، ص ۹۴)
۳- بهترین عمل، آن است که مورد قبول خدا باشد:
در قرآن کریم یکی از ویژگی هایی که از زبان بزرگان بیان شده و ما را غیر مستقیم هدایت می کند برای قدم برداشتن ، به آن سمت و سو حرکت کنیم این است که باید آن عمل ، جوری باشد که مورد پذیرش خداوند واقع شود ؛ به عبارتی اگر آن کس که کار انجام مى دهد، ابراهیم و همکارش اسماعیل و محل کارش مسجدالحرام و نوع کارش ساختن کعبه باشد؛ امّا قبول نشود، ارزشى ندارد؛ لذا حضرت ابراهیم هنگام ساختن کعبه تمام فکر و ذهنش این است که کارش مورد قبول خداوند واقع شود و می فرماید  «ربّنا تقبّل منّا؛ خداوندا! این عمل را از ما قبول فرما. »(بقره، ۱۲۷)
در جای دیگر می بینیم که اگر نذر کننده مادر مریم و مورد نذر، فرزندى باشد که سالها انتظارش را داشته و فرزندش را وقف مسجد کند، باز هم باید به فکر قبولى آن باشد، همان گونه که مادر حضرت مریم پس از نذرش گفت: فتقبّل منّى؛ خداوندا! این عمل را از من پذیرا باش. (آل عمران، ۳۵)
۴- ولایت و محبت اهل بیت، بهترین عمل:
از امام صادق(ع) سوال شد: معنای «حی علی خیر العمل» چیست و کدام عمل است؟ فرمود: خیر العمل، الولایة؛ بهترین عمل، ولایت ما اهل بیت است. (مستدرک الوسائل ، ج ۴ ، ص ۷۰)
همچنین برترین عبادت مومن در کلام امام صادق و ائمه (ع) حبّ اهل بیت می باشد. به نقل از کتاب «محاسن برقی» حفص دهّان می گوید: امام صادق (ع) فرمود: إنّ فوق کلّ عبادة عبادة، وحبّنا أهل البیت أفضل عبادة. همانا بالاتر از هر عبادتى، عبادت دیگرى است و محبّت ما خاندان بهترین و برترین عبادت است.
و در روایت دیگرى آمده است: حبّ علیّ (ع) سیّد الأعمال. مهر و دوستى على (ع) سرور همه اعمال است. در حدیث دیگرى آمده که پیامبر گرامى (ص) فرمود: مهر و دوستى من و علىّ بن ابى طالب سرور همه اعمال است.
۵- سخت ترین کارها، بهترین است!
افضل الأعمال، احمزها؛ بهترین اعمال مشکل ترین آنها است. (بحارالانوار، ج ۷، ص ۱۹۱)
بهترین عمل از نگاه شیخ بهایی:
همه روز روزه بودن همـه شب نماز کردن
همه ساله حج نمودن سفر حجاز کردن
ز مدینـه تا بــه کعبه سر و پـا برهنه رفتن
دو لـب از بـرای لبیک به وظیفه باز کردن
به مساجد و معابد همه اعتکاف جستن
ز ملاهی و مناهــی همه احتراز کردن
شب جمعه ها نخفتن به خدای راز گفتن
ز وجــود بـی نیــازش طلــب نیــاز کردن
بـه خدا که هیچ کس را ثمر آنقدر نباشد
کــه بروی ناامیـدی در بسته باز کردن
نتیجه گیری: این که بشود یک عمل را به صورت کلی به عنوان بهترین عمل قلمداد کرد، دشوار است. اما در یک جمع بندی کلی می توان گفت که: شناخت و عمل به وظیفه می تواند در یک کلام بهترین اعمال باشد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.