برتری زیارت کربلا ۱۳۹۳/۰۹/۲۷ - ۶۸۸ بازدید

فضیلت زیارت اربعین بیشتر است یا حج عمره ؟

1. به طور کلی از روایات استفاده می شود که اجر و پاداش و فضیلت زیارت امام حسین و کربلا نه تنها از عمره که از حج هم بیشتر است .
2. روایاتی که فضیلت زیارت امام حسین علیه السلام را بیان داشته‌اند، هرچند در بیان ثواب با هم متفاوت‌اند، اما در یک نقطه اشتراک دارند و آن، این که آن را برتر از حج و یا عمره دانسته‌اند، و برخی از آنها ثواب چندین حج را برای زیارت امام حسین علیه السلام برشمرده‌اند.
در برخی از روایات، فضیلت زیارت امام حسین علیه السلام، با فضیلت هاى حج و عمره گزاردن، مورد سنجش و ارزشیابى قرار گرفته است. برخى از این احادیث، ثواب زیارت آن امام را برابر با ثواب حج و عمره پس از انجام دادن حج واجب مى دانند و برخى، آن را برابر با حج مى دانند، براى کسى که نتوانسته حج بگزارد؛ ولى شمارى از روایات، فضیلت زیارت امام حسین علیه السلام را بیشتر از حج گزاردن، بلکه فضیلت آن را برابر با یک‌هزار حج، مطرح کرده اند؛ روایاتی مانند: عن أبی عبد الله [الصادق] علیه السلام: زِیارَةُ قَبرِ الحُسَینِ علیه السلام حَجَّةٌ، و مِن بَعدِ الحَجَّةِ حَجَّةٌ و عُمرَةٌ بَعدَ حَجَّةِ الإِسلامِ؛ ۱ زیارت قبر حسین علیه السلام، [ برابر با ] یک حج است و [بلکه برابر با] حج و عمره ای است که پس از حَجَّةالإسلام، به جا آورده می‌شود. عن إبراهیم بن عقبة: کتَبتُ إلَى العَبدِ الصّالِحِ علیه السلام: إن رَأى سَیدُنا أن یخبِرَنی بِأَفضَلِ ما جاءَ بِهِ فی زِیارَةِ الحُسَینِ علیه السلام، و هَل تَعدِلُ ثَوابَ الحَجِّ لِمَن فاتَهُ؟ فَکتَبَ علیه السلام : تَعدِلُ الحَجَّ لِمَن فاتَهُ الحَجُّ؛ ۲
1.. کامل الزیارات، ص۲۹۸، ح ۴۹۵؛ بحار الأنوار، ج۱۰۱، ص۳۹، ح ۵۹.
2.. کامل الزیارات، ص۲۹۶، ح ۴۹۰؛ بحار الأنوار، ج۱۰۱، ص۳۲، ح ۲۶.

ممکن است این مطلب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.