برخورد با مخالف- راهکار مواجهه با فامیل شبهه افکن ۱۳۹۶/۱۰/۱۸ - ۲۰۲ بازدید

عده ای از دوستان و اشنایان با من دائم از ملت و دولت و بیت رهبری بد گویی می کنند من خسته شدم و نمی دانم با این افراد چطور رفتار کنم؟ واقعا بهم میریزم. و در این موضوع ها اطلاعات خیلی کمی دارم .چه کنم ؟ آیا کتابها و منابعی هست که در مورد این موضوع ها اطلاعات زیادی داشته باشم و حرف بزنم ؟یا اصلا باید سکوت کنم؟

مهم ترین راهکار در برابر شبهه افکنی ها این است که برای دریافت پاسخ های مناسب نسبت به شبهات به کسانی مراجعه فرمایید که تخصص لازم را در این زمینه دارند چرا که بر اساس آموزه های دینی کسانی که نسبت به مساله ای علم ندارند باید به سراغ آگاهان رفته و از آنها سوال کنند کما اینکه خداوند متعال در قرآن کریم به کسانی که علم ندارند فرمان می دهد از اهل ذکر یا همان آگاهان بپرسید و می فرماید : «ْ فَسْئَلُوا أَهْلَ الذِّکْرِ إِنْ کُنْتُمْ لا تَعْلَمُون »(انبیاء/۷) و بر این اساس وظیفه کسانی هم که علم دارند این است که به کسانی که علم ندارند و از آنها سوالی می کنند پاسخ مطلوب را بدهند و لو اینکه احساس کنند این مساله خیلی کم اهمیت باشد و یا چیزی باشد که معمولا دیگران آن را می دانند چرا که دستور به پرسشگری و اهتمام به پرسشگری مستلزم لزوم پاسخگویی توسط مراجعه شوندگان می باشد و به همین دلیل است که در روایت از پیامبر اکرم ص وارد شده است : « العلم خزائن و مفاتیحه السؤال فاسألوا رحمکم الله فإنه تؤجر أربعة السائل و المتکلم و المستمع و المحب له » یعنی دانش گنجینه هایی است که کلید آن پرسشگری است . پس بپرسید . خداوند شما را رحمت کند که چهارگروه پاداش می برند : سوال کننده ، پاسخ دهنده ، شنونده و دوستدار آنان . (تحف العقول ، ص ۴۱)همچنین لازم است به اطلاع شما برسانیم که خوشبختانه در حال حاضر دهها مرکز پاسخگویی با دهها مشاور متخصّص و ذی صلاح برای انجام وظیفه پاسخگویی نسبت به مسائل شرعی و اعتقادی و به طور کلی شبهاتی که در زمینه معارف دینی به وجود می آید ، وجود دارد که شما می توانید به هر کدام ازآنها مراجعه کرده و پاسخ مطلوب خویش را دریافت نمایید و در صورتی که قانع نشدید به مرکز دیگر مراجعه نمایید که یکی از این مراکز ، همین مرکزی است که شما با آن تماس گرفته اید و در آن متخصصان هر رشته آمادگی کامل دارند که تا حدی که در توانشان باشد به پرسش های شما پاسخ دهند. لذا در همینجا از شما دعوت می نماییم تا هر زمان که با سوال و شبهه ای مواجه شدید که ذهن شما را به خود مشغول ساخت با این مرکز مکاتبه نموده و پرسش خویش را مطرح نمایید تا متخصصان مربوطه به آنها پاسخ دهند و شما نیز این پاسخ ها را در اختیار دوستان و آشنایان شبهه افکن خویش قرار دهید .
در این میان در صورتی که خود متخصص در پاسخگویی به شبهات نیستید و یا فضا به گونه ای نیست که فرد مقابلتان حاضر به شنیدن پاسخ گردد اصلا وارد مباحث سیاسی نشوید و اگر وی خود وارد مباحث سیاسی شد سعی کنید با عوض کردن فضا و موضوع صحبت ، از ادامه طرح موضوعات وشبهات و نیز اهانت جلوگیری نمایید به ویژه اینکه یکی از شرایط امر به معروف و نهی از منکر احتمال تاثیر است و اگر شما یقین دارید که طرف مقابلتان حاضر به شنیدن سخنان شما نیست و یا با وجود بیان مطالب منطقی ، هیچ تاثیری در وی نخواهد داشت لذا تکلیف از شما ساقط خواهد شد و باید تا فراهم شدن شرایط تاثیر صبر نمایید ، در هر صورت اگر فامیلی که چنین روحیه ای دارد فامیل نزدیک محسوب می شود ارتباط خود را با وی حفظ کنید و نمونه اعلای اخلاق یک مسلمان متعهد و واقعی را به او نشان دهید تا به تدریج او نیز متوجه گردد که تا چه اندازه منطقی ، متخلق به اخلاق حسنه و مودب به آداب نیکو می باشید تا به تدریج دید وی نسبت به شما و به تبع آن نسبت به اعتقاداتتان تغییر کند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.