برخی از صفات یاران ۱۴۰۰/۰۵/۰۵ - ۱۱۹۸ بازدید

دختر نوجوانی هستم . خیلی دوست دارم از یاران امام زمان علیه السلام باشم . باید چه کارکنم از یاران حضرت باشم؟

برای نتیجه گرفتن از زندگی و رسیدن به اهداف والا ، انسان در تصمیم های آنی باید دقت فراوان داشته باشد . هر هدفی به اندازه ارزشمندی خود گرفتار آفت های بیشتر و سختتر خواهد شد . یاران امام زمان عجل الله فرجه الشریف منحصر به عددهای ذکر شده نیست. علاوه بر اینکه هرفردی باید تلاش کند تادر زمره خوبان قرار گیرد . ما هم باید کوشش کنیم مثل ویا شبیه آن بزرگان شویم والا خسارت کرده ایم، راه بسته نیست . انسان تا همیشه حتی تا پایان عمر فرصت دارد به مدارج عالی برسد.انقلابى بزرگ و جهانى، نیازمند رهبران و مدیرانى لایق، کارکشته، وارسته و پرتوان است که هم پیروزى اش تأمین گردد و هم اهداف و برنامه هاى فراگیر آن تحقق یابد. بستر زمان و تاریخ، دروازه ورودى انسان ها به دانشگاه مهدوى است؛ دانشگاهى که در آن ملیّت و قومیّت، مذهب، نژاد، مقطع زمانى و... مطرح نیست؛ بلکه فراتر از هر ملیت ، قوم ، نژاد و ... است. براین اساس قیام مهدوى، به حدى گسترده و فراگیر است که در قلمرو آن، همه ملیت ها و گروه ها - از گذشته تا حال و آینده - حضور دارند . ملائکه الهى نیز در آن به ایفاى نقش مى پردازند. پیامبران و اولیاى الهى ( عیسى، یوشع، خضر، اصحاب کهف تا سلمان و مالکاشتر ، ابوذر و...) حضور دارند، مى توان گفت آنان عصاره تاریخ خواهند بود. حضرت مهدى عجل الله تعالی فرجه الشریف ادامه دهنده راه همه پیامبران و اوصیا ، دارنده همه سنن و مواریث آنان علیهم السلام است . به طور طبیعى یارانش نیز باید در بردارنده و نگاهدار این میراث گران بها باشند.برخی از اوصاف یاران :

شناخت عمیق نسبت به خدا :
امام صادق علیه السلام فرموده اند:
«در قلوب آنان (یاران مهدى)، نسبت به ذات خدا شکى نیست» ، «آنان به وحدانیت خداوند آن چنان که حق وحدانیت اوست، اعتقاد دارند»
بشارة الاسلام، ص 220.
معرفت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف :
امام سجاد علیه السلام فرموده اند: «آنان کسانى اند که به امامت مهدى عجل الله تعالی فرجه الشریف اعتقاد دارند» کمال الدین، ح 1، باب 31، ح 2.
اخلاص :
امام جواد علیه السلام فرموده اند : «هنگامى که براى مهدى، 313 تن از اهل اخلاص جمع شد، خداوند امر او را ظاهر خواهد کرد»
همان، ح 2، ص 378-377.
.اطاعت و فرمانبرى :
امام صادق علیه السلام فرموده اند : «اطاعت آنان از امام، بیشتر از فرمانبرى کنیز در برابر مولایش است»
بحارالانوار، ج 52، ص 308.
استقامت :
امام صادق علیه السلام فرموده اند : «... گویا قلب هاى آنان مانند تکه هاى آهن است... محکم تر از سنگ است»
همان، ص 307، ح 82.
جان نثارى :
امام صادق علیه السلام فرموده اند : «آنان پروانه وار شمع وجود امام را در میان گرفته و او را با جانشان محافظت میدارند . (یحفون به)»
همان، ص 308.
برخوردارى از تأییدات الهى:
امام على علیه السلام فرموده اند : «... خداوند مردى (مهدى) را در آخرالزمان مى انگیزاند... او را به ملائکه اش تأیید کرده و انصارش را حفظ خواهد نمود»
همان، ص 280،ح 6.
شهادت طلبى :
امام صادق علیه السلام فرموده اند : «یاران مهدى، آرزو مى کنند که در راه خدا به شهادت برسند»
همان، ص 307، ح 82.
صبر و بردبارى :
امام على علیه السلام فرموده اند : «یاران مهدى، گروهى اند که به خاطر صبر و بردبارى در راه خدا، بر او منت نمى گذارند و از این که جان خویش را تقدیم حضرت حق مى کنند، به خود نمى بالند و تکبر نمى کنند»
یوم الخلاص، ص 224.
شیران روز و زاهدان شب :
امام صادق علیه السلام فرموده اند : «گویا من نظر مى کنم به قائم و اصحاب او در نجف و کوفه، سجده ها به پیشانى هاى آنها اثر گذاشته است؛ شیران در روز و راهبان در شب اند...»
بحارالانوار، ج 52، ص 386.
همدلى :
امام على علیه السلام فرموده اند : «ایشان یکدل و هماهنگ هستند»
یوم الخلاص، ص 224.
خواستار برکت :
امام صادق علیه السلام فرموده اند : «آنان بر فراز اسب هاى خود دست بر زین امام مى کشند و تبرک مى جویند»
بحارالانوار، ج 52، ص 308.
عبادت الهى :
امام صادق علیه السلام فرموده اند : «در دل شب، از خشیت خداوند، ناله هایى دارند مانند ناله مادران پسر مرده» و «شب ها را با عبادت به صبح مى رسانند و روزها را با روزه به پایان مى برند»
یوم الخلاص، ص 224.
شجاعت :
امام على علیه السلام فرموده اند : «همه شیرانى اند که از بیشه ها خارج شده اند و اگر اراده کنند کوه ها را از جا بر مى کنند»
همان.
علم و بصیرت:
امام على علیه السلام فرموده اند : «پس گروهى در آن فتنه ها صیقلى مى شوند، مانند صیقل دادن آهنگر، شمشیر را. دیده هاى آنان به نور قرآن جلا داده و تفسیر در گوش هایشان جا گرفته است. در شب جام حکمت را به آنها مى نوشانند، بعد از این که در بامداد هم نوشیده باشند»
بحارالانوار، ج 52، ص 334، ح 64.
حق یاورى :
امام صادق علیه السلام فرموده اند : «خداوند به وسیله آنها، امام حق را یارى مى کند»
همان، ص 308.
حکمت نورانى :
از امام صادق علیه السلام فرموده اند : «گویى دل هاى آنان مشعل نورانى است (کان قلوبهم القنادیل)»
همان.
یاران حضرت مهدى عجل الله تعالی فرجه الشریف داراى چنان ویژگى ها و اوصاف برتر و کم نظیرى هستند که به حق در این مقام و موقعیت قرار گرفته اند و بدین جهت نقش مهمى در پیروزى آن قیام جهانى خواهند داشت.
برای مطالعه بیشتر ر.ک : مهدویت ( پس از ظهور ) ، رحیم کارگر

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.