بردن آبروی مومن ۱۳۹۷/۰۵/۱۵ - ۴۶۵۲ بازدید

سلام مرجع رهبرازعصبانیت موجب گفتن خصلت بدپسربازی زنی که فامیله شدم. آیااین موضوع یعنی ریختن آبرو؟مطمئن به شنیدن فردی جزبچه هاش که درکنارم بودن نشدم .آیاتکلیفی به عهده من است؟

پرسشگر گرامی ، جهت دریافت پاسخ به نکات زیر توجه نمایید :الف ) عوارض گناه پرده دری و آبروریزی اجازه دهید ابتدا به عوارض گناه پرده دری و آبروریزی بپردازیم:
تعالیم دین مقدس اسلام به ما می آموزد که انسان ها دارای ارزش و احترام می باشند؛ به ویژه انسان مؤمن و خداترس و با تقوا دارای احترام ویژه ای است. در روایتی می خوانیم: «ارزش انسان با ایمان از حرمت و احترام کعبه بیشتر است». در روایات آمده است که آبروی مؤمن مانند مال و جان او دارای حرمت است و هر کاری که باعث ریختن آبروی او گردد از گناهان بزرگ و سنگین شمرده شده است.
به همین خاطر است که گناهانی مانند غیبت و تهمت که آبروی افراد را در معرض خطر قرار می دهد در دین اسلام و قرآن و روایات به شدت مورد نهی و سرزنش واقع شده اند و تجسس از حال مردم و کشف اسرار آنان و حتی سوءظن و بدبینی در مورد آنان ممنوع و حرام و گناه می باشد.
ممکن است از انسان در پنهان گناه و خطایی سر بزند که وقتی به خود بیاید و متوجه شود پشیمان می گردد و عذر تقصیر به پیشگاه خداوند می آورد و بدین ترتیب آثار بد و عواقب سوء آن با توبه و پشیمانی و جبران خطا برطرف می گردد و افشا و آشکارکردن آن توسط دیگران باعث ترویج و تبلیغ گناه و خدشه‌دارشدن دامان اجتماع و باعث بدبینی و ایجاد اخلال و خدشه در روابط بین افراد اجتماع می گردد و اجتماعی که از نظر اسلام افرادش باید به یکدیگر اطمینان داشته باشند و نسبت به هم خوش بین باشند، صحنه بدبینی و عدم اعتماد می گردد و نظام چنین اجتماعی از هم گسیخته می گردد و این کار بر همه جنبه های اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی و سیاسی و امنیتی اجتماع اثر بد و ناپسند دارد.
درست به همین خاطر است که در اسلام بر پنهان کردن و پوشیده داشتن گناه و تظاهر نکردن به آن و آشکار نساختن از تأکید فراوان شده و در قرآن کریم می فرماید: «ان الذین یحبون ان تشیع الفاحشه فی الذین امنوا لهم عذاب الیم فی الدنیا والاخره؛ کسانی که انتشار زشتی ها را در میان اهل ایمان دوست می دارند، در دنیا و آخرت دچار عذاب دردناک می گردند» (نور، آیه 19).
یعنی حتی میل به شیوع و انتشار گناهان و زشتی ها تا چه رسد به ترویج و نشر آن انسان را سزاوار عذاب الهی می کند و ریختن آبروی مردم و آشکار ساختن گناهان پوشیده و عیب های مخفی و پنهان آنها، اقدامی عملی در انتشار گناهان و منکرات در اجتماع است که عاقبت آن دچار شدن به عذاب خداوند است.
* مشارکت در گناهان دیگران
حضرت آیت الله بهجت رحمه الله علیه می‌فرمایند: «خدا نکند انسان معصیت کند و اگر کرد، خدا نکند معصیت اجتماعی بکند و اگر کرد خدا رحم بکند که اضلال مردم در آن باشد.»
و نیز فرمودند: «در قیامت که نامه عمل را به دست انسان می‌دهند، در نامه بعضی‌ها نوشته شده که فلان فرد را تو کشته‌ای. می‌گوید: خدایا، من کی او را کشتم؟ من کجا قاتل بودم؟ من اصلاً خبر ندارم که قاتلش چه کسی است.
در جواب می‌گویند: در فلان مجلس فلان کلمه را گفتی، این کلمه نقل شد به مجلس دیگری و از آن‌جا دوباره به مجلس دیگر که قاتل در آن مجلس بود، رسید و او این را شنید و رفت او را کشت و تو سبب این قتل شدی. این جور سببیت است که انسان باید احتیاط کند و حواسش را جمع کند. آیا کسی می‌تواند متوجه باشد که این کلمه‌اش به ده واسطه خرابکاری نکند؟ قهرا باید هر کاری که بالفعل برای خودش جایز می‌داند با طلب توفیق از خدا و طلب نجات از خدا آن را انجام دهد تا عواقبش چیزی نشود که برایش مسئولیت بیاورد.»
باری تقوای در رفتار و گفتار، تقوای در خانواده و جامعه، تقوای علمی و عملی، اخلاقی و معنوی حد و مرز ندارد و رعایت تقوا و ترک گناه در هیچ مرحله‌ای از انسان ساقط نیست بلکه برای هر کسی در شأن و مرتبه خودش لازم است و چنین است که آیت الله بهجت می‌فرمایند: «ترک معصیت در اعتقادات و اعمال و نماز اول وقت کافی و وافی است برای وصول به مقامات عالیه اگر چه هزار سال باشد.»
ب ) راه جبران
برای جبران گناهی که مرتکب شده‌اید، راهکارهای زیر به شما توصیه می‌شود:
1 . به درگاه خداوند توبه کنید و تصمیم بگیرید دیگر آبروی کسی را نبرید.
2. نزد هر کس که آبروی فرد مورد نظر را بردید، از محاسن و خوبی‌های او بگویید و از کار خود ابراز پشیمانی کنید.
3. در صورتی که فتنه به پا نشود، از فرد مورد نظر حلالیت بگیرید.
4. اگر دیدید حلالیت گرفتن موجبات فتنه را فراهم می‌کند و یا فرد مورد نظر دیگر در قید حیات نیست، بخشی از اعمال خیر خود را به او هدیه کنید.
5. سعی کنید همیشه عیوب خود را بزرگتر از عیب دیگران ببینید، تا هیچگاه زبان به عیوب دیگران باز نکنید.
6. با دیگران آنگونه رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود!
7. با تلاوت قرآن کریم و نماز و شرکت در جلسات اهل بیت (علیهم السلام) انس بیشتری بگیرید.
برای شما آرزوی موفقیت داریم.


ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام من در دوران بچگیم کلاس ۵یا۴ دبستان که بودم مادر و پدرم داشتن صحبت می‌کردند در مورد دوستم که پدرش معتاده و ... من هم نمیدونستم گناهه و رفتم اینو به دوستام هم گفتم غیبت هم شد یعنی 😞بعد این حرف من نمیدونم درست بود یا نه به گوش ایشون هم رسید خیلی ناراحت شدن گریه کردن ابروشون رفت الان که فهمیدم این گناه بوده اونا از محل ما رفتن امکانش نیس همو ببینیم یا اینکه حلالیت بطلبم الان من باید چی کار کنم توبه کردم ولی حلالیت نمیتونم بگیرم 😞
پرسمان
سلام علیکم، جبران غیبت
جبران غیبت دو مرحله دارد که اگر انجام مرحله اول ممکن نبود نوبت به مرحله دوم می رسد :
مرحله اول : اگر افرادی که پیش آنها غیبت کرده اید می شناسید، به نحوی از غیبت شده اعاده حیثیت نمایید و به طور مثال به اطلاع آنها برسانید که در مورد آن مطلب اشتباه کرده اید و با یادآوری نکات قوت شخصیت آن فرد به جبران آن بپردازید و دیگر اینکه از خود شخصی که غیبت او انجام شده حلالیت طلبیده و رضایت بگیرید .
مرحله دوم : در صورتی که انجام مرحله اول باعث مفسده می شود و امکان برخورد هست و یا این که به شخص غیبت شده دسترسی ندارید ، طلب بخشش از خداوند و انجام خیرات از طرف او کافی است و لازم نیست حتما کسب حلالیت صورت گیرد. * درفرض سؤال( غیبت ) ، که جبران آن حقوق ذکر شده از راه طلب حلالیت از خود صاحب حق ممکن نباشد، راههای دیگری که ممکن است ما را به نتیجه برساند طی می کنیم :
۱. برای صاحبان حق دعا کنید، طلب مغفرت وآمرزش گناهان ایشان را داشته باشید.
۲. ازطرف ایشان صدقه بدهید وانفاق مالی کنید.
۳. ازطرف ایشان به زیارت بروید.
۴. در غیاب ویا حضور از آبروی ایشان دفاع کنید .
۵. هرکار خیری که ممکن است برای ایشان سود دنیوی ویا اُخروی داشته باشد انجام دهید.
مقدار استغفار در اینجا مشخص نشده ، بلکه انسان باید مطمئن شود که طرف مقابل اورا بخشیده است .
*** نظر مراجع
نظر مراجع (به جز بهجت): کسب رضایت او واجب نیست ؛ ولى باید از این گناه توبه کند. [امام، استفتاءات، ج ۲ گناهان کبیره، س ۱۶ و ۲۱ ؛ فاضل، جامع المسائل، ج ۱، س ۹۸۲ ؛ سیستانى، Sistani.org، غیبت ؛ تبریزى، استفتاءات، س ۱۰۰۴ و ۱۰۰۶ و دفتر: بهجت، نورى، وحید، صافى، خامنه اى، مکارم.]
آیةاللَّه بهجت: باید رضایت او را جلب کند، مگر اینکه عزت و آبروى او را نزد کسانى که پیش آنان غیبت کرده، اعاده نماید و اگر امکان رضایت و یا دسترسى به او نباشد، باید براى او استغفار کرد. [ استفتاءات، ج ۴، س ۶۴۶۹ و ۶۴۷۵. ]
میهمان
سلام من در دوران بچگیم کلاس ۵یا۴ دبستان که بودم مادر و پدرم داشتن صحبت می‌کردند در مورد دوستم که پدرش معتاده و ... من هم نمیدونستم گناهه و رفتم اینو به دوستام هم گفتم غیبت هم شد یعنی 😞بعد این حرف من نمیدونم درست بود یا نه به گوش ایشون هم رسید خیلی ناراحت شدن گریه کردن ابروشون رفت الان که فهمیدم این گناه بوده اونا از محل ما رفتن امکانش نیس همو ببینیم یا اینکه حلالیت بطلبم الان من باید چی کار کنم توبه کردم ولی حلالیت نمیتونم بگیرم 😞
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. در آن زمان اگر تکلیف نبوده اید که گناهی بر شما نیست و اگر تکلیف بوده اید استغفار کنید و از طرف کسی که غیبت او را کرده اید کار خیر انجام دهید مانند زیارت و صدقه یا هر کار خیری. موفق باشید.
میهمان
آیا کسی شوهرش مرتب دنبال زنان مردم بوده و زن به خاطر اعتراض با شوهرش درگیرند ودعوای فامیلی شده ابرو ریزی حساب میشود
پرسمان
سلام علیکم، خواهر گرامی. بهتر بود به نحوی اعتراض می کردید که باعث آبرو ریزی همسرتان نشود چون این طوری جری تر خواهد شد و چیزی برای از دست دادن ندارد و لذا احساس آزادی بیشتری خواهد نمود.
میهمان
سلام من طلاق گرفتم الان باپسرمجردی صیغه کردم خانوادش میخان آبروموببرن میگن پسرمونوول کن وگرنه میایم درخونتون چکارکنم اونامیتونن چنین کاری روبکنن
پرسمان
سلام علیکم، بر فرض اینکه شما و پسر مورد نظر از لحاظ شرعی درست باهم ازدواج موقت کرده باشید و به احکام و شرایط آن کاملاً آگاه و ملتزم باشید؛ در این فرض ازدواج موقت شما تنها مشروعیت دارد، اما تا زمانی که ثبت قانونی نشده باشد، از لحاظ قانونی کارتان لنگ خواهد بود و دیگران می توانند به شما متعرض شوند.
از سوی دیگر از آنجا که دید مردمان جامعه به ازدواج موقت مثبت نیست؛ معمولاً کسانی که قصد ازدواج موقت دارند به صوت پنهانی این کار را می کنند؛ افشای آن در بین خانواده ها، بستگان و همسایه های جلوه خوبی ندارد و آبروی افراد را خدشه دار می سازد؛ بنابراین اگر ازدواج موقت شما باعث ایجاد تنش در زندگی تان می شود؛ بهتر است آن را خاتمه دهید و اگر شرایط ازدواج دائم را دارید با فرد مطمئن دیگری ازدواج دائم کنید تا چنین مشکلاتی برای شما و دیگران ایجاد نشود.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.