برده داری ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ - ۳۸۰ بازدید

محمد بن سلمان اگر این مطلب را بخواند حتما از شما تشکر می‌کند. اما من یک سوال دارم: اگر اولین حرف اسلام برابری و برادری بوده و تاریخ صدر اسلام سرتاسر پر است از نام افرادی که در جامعه عرب جاهلی برده بودند و با اسلام آوردن تبدیل به مبارزی برای اسلام (پیامبر) شدند. چرا سال‌ها بعد در حالی که اسلام همه عربستان را گرفته و به امپراتوری اطراف مانند روم و ایران حمله می‌کند، باید اصلا صحبتی از اینکه فلان شخص کنیز بوده یا نبوده به میان بیاید. من نتیجه گیری می‌کنم که جهالت عرب از بین نرفته و نمی‌رود. همین امروز هم در کشورهای عربی برده‌داری وجود دارد. خود پیامبر هم کنیزها و غلام‌هایی داشته که حتما نام آن‌ها را بهتر از من می‌دانید. کسی که با شعارهای ضدبرده‌داری قدرت می‌گیرد ولی خودش هم برده‌داری می‌کند!

در آن زمان که اسلام ظهور کرد بر سراسر جهان بردگی حاکم بود ودر آن زمان کسی به این نمی اندیشید که بردگی از بین برود و خود برده ها هم در این فکر نبودند. اگر صاحبان برده ها آنان را یک مرتبه آزاد می کردند برده ها از گرسنگی از بین می رفتند چون همه چیز در اختیار دیگران بود . آنچه مهم است این است که در آن زمان که کسی به آزادی برده ها نمی اندیشید , ناگهان از زبان پیامبر اسلام صدای آزادی برده ها به گوش رسید و خود برده ها هم از این صدا استقبال کردند و عده ای به پیامبر ایمان آوردند.این قرآن است که در زمانی که بردگی بر جهان حاکم بود فریاد برآورد:لیس البر ان تولوا وجوهکم قبل المشرق و المغرب و لکن البر من آمن بالله و الیوم الآخر و الملائکه و الکتاب و النبیین و آتی المال علی حبه ذوی القربی و الیتامی و المساکین و ابن السبیل و السائلین و فی الرقاب و اقام الصلوه و آتی الزکوه و الموفون بعهدهم اذا عاهدو و الصابرین فی الباساء و الضراء و حین الباس اولئک الذین صدقوا و اولئک هم الصادقون (آیه ۱۷۷ سوره بقره )نیکی آن نیست که روی خود را به سوی مشرق و مغرب کنید, نیک آن کس است که به خدا, روز قیامت , فرشتگان , کتاب خدا وپیامبران ایمان بیاورد واز مال خویش که به آن علاقه مند است به خویشان , یتیمان , بینوایان , درراه ماندگان ,درخواست کنندگان نیازمند و آزادی برده بدهد و نماز به پا دارد, و زکات بدهد و هنگامی که پیمانی بستند به آن وفادار باشند و در سختی و تنگدستی و هنگام جنگ پایدار باشند.انسانهای درستکار و تقوا پیشه این افراد هستند.این , آیه قرآن است و به روشنی انسانها را به آزادسازی برده ها فرا می خواند و نه تنها دعوت به آزادی برده ها می کند بلکه یکی از نشانه های انسان درست و تقوا پیشه را , آزاد سازی برده معرفی می کند. برای همین است که پیامبر خدا و صحابه آن حضرت برده های بسیاری را خریدند و آزاد کردند . از این آیه و آیات زیادی در قرآن بر می آید که قانون اصلی و فراگیر اسلام آزادسازی برده است نه برده داری و پیامبر و امامان برده ها می خریدند و آزاد می کردند .در آن عصر, امپراتوری ایران و روم که دو ابر قدرت جهان بودند هیچکدام به فکر آزادی برده ها نبودند و این پیامبر اسلام بود که سخن از آزادی برده به میان آورد ، عملا برده آزاد می کرد و دیگران را تشویق به آزاد سازی برده می کرد .
شما فعلا روی این موضوع تمرکز کنید و آن را درست بررسی کنید تا ببینید که قانون اسلام آزاد سازی برده است نه برده گیری و توسعه برده داری .
در سایت پرسمان مطالب خوبی در باره این موضوع آمده است .
به این نکته هم توجه داشته باشیم که در باره اسلام چنین می گوییم و عمل مسلمانان را به حساب اسلام نمی گذاریم .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.