برده و برده داری در عصر حاضر ۱۳۹۸/۰۴/۰۲ - ۴۳۰ بازدید

سلام ایا ممکن هست کسی رو الان به عنوان برده یا کنیز داشت؟ یعنی ادمی که ازاد بوده رو الان بخواهیم کنیز یا برده کنیم؟ از نظر قانون مد نظرم نیست به عنوان شرعی مد نظرمه

اول باید دانست اصل برده داری و کنیز داری زاییده اسلام نبوده و نیست . اسلام و اولیاء آن، آن را در جامعه مدیریت کرده و با روش هایی سعی نموده تا کم کم رخت بربندد، و ساقط شود.
دوم این که، در حال حاضر برده داری و کنیز داری در تمام دنیا علی الخصوص در کشورهای اسلامی مجاز نیست، چون حتی اگر شرایطی ایجاد شود که در جنگ با کشورهای غیر اسلامی و یا از راه های دیگر، افرادی از غیر مسلمانان به اسارت درآمده و بر اساس احکام ظاهری اسلامی، امکان نگهداری آنان به عنوان برده و کنیز وجود داشته باشد، اما با توجه به معاهدات و کنوانسیونهای بین المللی منع برده داری که کشورهای اسلامی نیز آنها را امضاء و تصویب نموده اند، و با توجه به این که طبق آیات فراوانی از قرآن کریم، وفای به عهد و پیمانها، به عنوان وظیفه ای از وظایف جامعه اسلامی اعلام شده است(۱)، هیچ یک از کشورهای اسلامی و نیز تابعان آن کشورها، نمی توانند اشخاصی را به عنوان برده و کنیز، نگهداری نموده و مقررات بین المللی موجود در این زمینه را نقض نمایند.
مأخذ: سایت اسلام کوئست

پی نوشت ها:
۱ـ اسراء ۳۴، مائده ۱، توبه ۴، نحل ۹۱ و ... .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
مشخص است که نویسنده مطلب از اطلاعات پایینی در این زمینه بهره مند بوده اند. کنیزداری در قرآن آمده است و رابطه با کنیز نیز در سوره مؤمنون، آیه ۶ ذکر شده است پس لفظ "سعی نموده تا کم کم رخت بربندد، و ساقط شود" به هیچ وجه درست نمی باشد. در مورد اینکه در کشورهای اسلامی کنیزداری رایج نیست نیز به شدت غلط میباشد زیرا در کشور های عربی به مثال عربستان سعودی، امارات و کشورهایی چون لبنان کنیزداری به شدت رواج دارد و چیزی معمول است.
پرسمان
- شاید اطلاعاتش کم باشد اما نگفته موضوع کنیز و برده در قرآن و روایت نیامده، بحث این است که در اسلام و سیره پیامبر(ص) و ائمه معصوم(ع) سعی شده موضوع مدیریت گشته و با بیان جایگاه انسان و ارزشهای الهی در مورد او ، و ذکر احکام دقیق در مورد بردگان سبب تکریم و آزادی آنها فراهم گردد. - امروزه برده داری حد اقل به لحاظ حقوقی ممنوع است و ظاهرا کشوری نیست که برده داری ( به معنای خاص) را به رسمیت بشناسد، لذا به نظر می رسد در اینجا خلطی صورت گرفته بین وجود مستخدم یا مستخدمه ها در کشورهای مذکور. - ممکن برخی در کشورهای مذکور و مانند آن از روی انحراف، تحجر و تعصب ، برده داری کنند اما این به نگاه و نظر دقیق اسلام و موضع رسمی کشورها مربوط نمی شود.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.