بررسی محل فرود کشتی نوح (ع) ۱۳۹۹/۰۴/۲۷ - ۴۴۹ بازدید

در روایات از ایمه امده که کشتی نوح در نجف فرود امده ولی شواهد تاریخی و باستان شناسی نشون میده که این کشتی در کوه ارارات فرود امده
و در لوحی که پیدا شده اسم پنج تن ال عبا در ان نوشته شده
کدام یک از این ۲ موضوع رو باید بپذیریم؟

یکی از مکانهایی که معروف است، کشتی نوح در آنجا قرار دارد کوه آرارات در کشور ترکیه است، اما مکانهای دیگری هم احتمال داده شده لذا به بررسی موضوع می پردازیم:قرآن می گوید: گفته شد که ای زمین آبت را فرو ببر و ای آسمان بارانت را فرو بند، و آب فروکش کرد و کار به سرانجام رسید و کشتی بر کوه جودی قرار گرفت، (مشرک)( هود/۴۴)درباره «جودی» که محل قرار گرفتن کشتی حضرت نوح علیه السلام بوده است اقوال مختلفی وجود دارد :
الف: یا مطلق کوه سخت است که در این صورت با روایات و تورات که به کوه آرارات در ترکیه اشاره دارند، هم خوانی دارد و هماهنگ است.( مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۵۳ه‍ ش، ج۹، ص۱۱۱.)
ب: اسم کوهی خاص است که در مورد محل آن در مناطق زیر اختلاف است: ۱. کوه جودی در موصل عراق است. ۲. کوه جودی در حدود شام است ۳. کوه جودی در میان موصل و الجزیره است. ۴. کوه جودی در عربستان است ۵. کوه جودی در سلسله جبال آرارات در ترکیه است که در صورت قائل شدن به قول دوم باز با معنای پنجم هماهنگ است و بین روایات و تورات که به کوه آرارات اشاره دارند با معنای پنجم که محل کوه جودی را سلسله جبال آرارات در ترکیه می‌دانند، قابل جمع است.( همان)
علامه طباطبائی در تفسیر «جودی» می‌فرمایند: «الجودیّ مطلق الجبل و الارض الصلبه»،( طباطبائی، محمد حسین، المیزان، ترجمه محمد باقر موسوی، قم، انتشارات اسلامی، ۱۳۶۳ه‍ ش، ج ۱۰، ص ۲۳۰) یعنی جودی همان مطلق کوه سخت است و در ادامه برای تایید قول خود می‌فرمایند: «چند تن از دانشمندان آمریکا، به راهنمایی عده‌ای از ارتشیان ترکیه، در قسمتی از قله‌های کوه آرارات، واقع در قسمت شرقی در ترکیه ارتفاع ۱۴۰۰ پایی به چوب‌هایی دست یافتند که طبق محاسبات و قرائن قطعات متلاشی شده‌ی یک کشتی قدیمی است که در این محل وجود داشته است. قدمت پاره‌ای از این قطعه‌ها به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد.
قرائن حاکی است که این قطعه‌ها از یک کشتی است که حجم آن معادل دو ثلث کشتی (کوئن مارس) انگلیسی است که طول آن ۱۰۱۹ پا و عرض آن ۱۱۸ پا بود. چوب‌های پیدا شده را به سانفرانسیسکو حمل کردند تا درباره‌ی آنها تحقیق کنند که آیا با اعتقادات مردم در باره کشتی نوح ـ علیه السلام ـ قابل انطباق هست؟( همان، ص۴۰۰)
بنابر این نظر کوه «جودی» می‌تواند همان کوه آرارات باشد و بین روایات و تورات که به کوه آرارات اشاره کرده‌اند با معنای مطلق «جودی» که به معنای مطلق کوه سخت را گویند قابل جمع باشد و هیچ تنافی با این دو معنا وجود نداشته باشد. پس جودی یعنی کوه و آن کوه آرارات در ترکیه است.
البته باز هم علی رغم مطالبی که گفته شد باید گفت که هیچگونه تضمینی وجود ندارد که ثابت کند که حتما آن کوهی که کشتی نوح بر آن فرود آمده همین کوه آرارات باشد با این وجود مشهورترین قول همین قول است گو اینکه بودن یا نبودن این کوه و باقیمانده های کشتی نوح دردی را دوا نمی کند بلکه آنچه مهم است این است که با درس عبرت گرفتن از سرنوشت قوم نوح راه درست را در زندگی مان برگزینیم.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
! البته ک این موضوع بسیار مهم است و باید ثابت شود ک آیا حقیقت دارد یا نه ! البته آنهایی ک معنی ارزش واقعی زندگانی بشر در سیاره زمین را درک نموده اند رفته اند و ب نتایج خوبی نیز رسیده اند ! البته در کتیبه های بابلی نیز اشاره ب فردی میکند ک در آن روزگار سیلی عظیم قسمتهایی از مناطق تحت حاکمیت ایلامیان را فرا میگیرد و شخصی با کلکی ک ساخته بود مردم و حیوانات را نجات داد و بعدها این داستان طبق معمول عوام یک کلاغ و چل کلاغ شد و تبدیل ب داستان نوح شد
پرسمان
ما چون برای داستان کشتی نوح مستند قرانی داریم دیگر به داستانهای دیگر مثل کتیبه های بابل بی نیازیم تا بخواهیم آنرا اثبات کنیم . و بحث یک کلاغ و چهل کلاغ در آن را ندارد . جریان کشتی نوح، بخشی از داستان زندگی و پیامبری حضرت نوح(ع) است. وقتی نوح به پیامبری برگزیده شد مامور شد تا قومش را که بت پرست و مشرک بودند به خداپرستی دعوت کند.[۱] به روایت بسیاری از مفسرین بر اساس آیه ۱۴ سوره عنکبوت «وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا نُوحًا إِلَی قَوْمِهِ فَلَبِثَ فِیهِمْ أَلْفَ سَنَةٍ إِلَّا خَمْسِینَ عَامًا» حضرت نوح ۹۵۰ سال در میان قوم خود مردم را به خداپرستی دعوت کرد.[۲] او در این مدت با مشقت و تلاش شب و روز قومش را هدایت کرد.[۳] اما قومش دعوتش را قبول نمی‌کردند و در تمام این مدت افراد اندکی به او ایمان آوردند.[۴] سرانجام نوح بعد از سال‌ها دعوت و عدم ایمان قومش، به خدا شکایت می‌کرد.[۵] خداوند نیز به نوح وحی کرد که هیچ فرد دیگری از قومش به او ایمان نخواهد آورد.[۶] اینگونه بود که نوح قومش را نفرین کرد و گفت «پروردگارا هیچ کس از کافرین را بر روی زمین باقی مگذار»[۷] و خداوند نیز عذابی سخت به صورت طوفان برای آنها مقرر کرد تا همه کافرین از روی زمین از بین بروند.[۸] خداوند برای نجات نوح، مومنان و همچنین حیوانات به او دستور داد کشتیی بسازد.[۹] حضرت نوح که به روایت برخی نجار بود[۱۰] با هدایت خداوند توسط جبرئیل توانست کشتیی با چوب و میخ بسازد[۱۱] کشتیی بزرگی که نه قبل از آن مثلش ساخته شده بود و نه بعد از آن مثلش ساخته شد.[۱۲] این کشتی قرار بود مومنان حضرت نوح(ع) و همچنین دو جفت از همه حیوانات را از عذاب الهی حفظ کند.[۱۳] برگرفته از پایگاه ویکی شیعه برای مطالعه بیشتر به کتاب تاریخ انبیاء و تفاسیر مربوط به آیات مرتبط مراجعه شود. پی نوشت: 1. سوره نوح، آیه ۱. 2. طباطبایی، ترجمه تفسیر المیزان، ۱۳۷۴ش، ج ۱۰، ص۴۰۱؛ ابن کثیر، قصص الانبیاء، ۱۴۱۱ق، ص۷۴. 3. سوره نوح، آیه ۵؛قطب راوندی، قصص الانبیاء(ع)، ۱۴۳۰ق، ج۱، ص۲۵۲؛ جاد المولی، قصه‌های قرآنی،، ۱۳۸۰ش، ص۳۷. 4. ابن کثیر، قصص الانبیاء، ۱۴۱۱ق، ص۷۲؛ بیومی مهرام، بررسی تاریخی قصص قرآن، ۱۳۸۹، ج۴، ۱۶. 5. سوره نوح، آیه ۶ و ۷. 6. سوره هود، آیه ۳۶. 7. سوره نوح، آیه ۲۶. 8. سوره قمر، آیه ۱۴؛ سوره هود، آیه ۲۵-۴۹؛ سوره نوح، آیه ۱-۲۵. 9. سوره هود، آیه ۳۷؛ سوره مومنون آیه ۲۷. 10. جزایری، النور المبین، ۱۳۸۱ق، ص۱۱۹؛ مکارم شیرازی، قصه‌های قرآن، ۱۳۸۰ش. ص۱۴۹؛ قطب راوندی، قصص الانبیاء(ع)، ۱۴۳۰ق، ج۱، ص۲۵۷؛ مجلسی، . تاریخ پیامبران، ۱۳۸۰ش، ج۱، ص۲۵۵. 11. سوره قمر، آیه ۱۳. 12. ابن کثیر، تفسیر القرآن العظیم، ۱۴۱۲ق، ج۲، ص۴۶۰. 13. سوره هود، آیه ۴۰.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.