بررسی کتاب زندگی و مبارزات حجت الاسلام سید علی اکبر ابوترابی ۱۳۹۱/۴/۱۰ - ۲۲ بازدید

معرفی جدیدترین کتب مرکز اسناد انقلاب اسلامی
از مبارزه در راه انقلاب تا اسارت در عراق
بررسی کتاب زندگی و مبارزات حجت الاسلام سید علی اکبر ابوترابی

معرفی جدیدترین کتب مرکز اسناد انقلاب اسلامی
از مبارزه در راه انقلاب تا اسارت در عراق
بررسی کتاب زندگی و مبارزات حجت الاسلام سید علی اکبر ابوترابی
آقای ابوترابی برای تکمیل شناسایی قبلی خود ماموریت یافت درمنطقه تپه های الله اکبر مجددا شناسایی انجام دهد تا نیروهای ستاد جنگ های نا منظم آماده ی یک عملیات گسترده شوند اما بر اثر اشتباه یکی از دو نفر همراه وی هفت کیلومتر از نیروهای خودی دور شد و تا فاصله ی ۲۰۰ متری دشمن پیشروی کرد و در بازگشت مورد شناسایی دشمن قرار گرفت و در حالی که خود می توانست از دام دشمن رها شود و بگریزد به دلیل تلاش برای نجات همرزمان خود که درنقطه ای دورترپنهان شده بودند، در دام دشمن اسیر گشت.
این کتاب تدوین جوادعاملی و نشرمرکزاسنادانقلاب اسلامی است. کتاب زندگی ومبارزات حجت الاسلام سید علی اکبرابوترابی از۳۳۲صفحه تشکیل شده که شامل مقدمه، پیشگفتار و پنج فصل می باشد. درمقدمه به انقلاب اسلامی-مردم- مرجعیت و مکتب تشیع اشاره شده است.در پیشگفتار ثبت و تدوین خاطرات شخصیت های موثر در پیروزی انقلاب اسلامی، شناخت علل و عوامل وقوع آن، همچنین نقش موثر امام خمینی و رهبری بی بدیل ایشان، تاثیر یاران انقلابی امام(ره) و تاثیر آنان در به ثمررسیدن انقلاب اسلامی ازجمله شخصیت انقلابی حجت الاسلام سیدعلی اکبرابوترابی و فعالیت های آن مرحوم را میتوان نام برد.فصل اول

فصل اول این کتاب شامل خانواده، تولد، جد پدری، پدر، خصوصیات اخلاقی آیت الله سیدعباس ابوترابی و مبارزات سیاسی و عکس العمل رژیم به تحصن مردم قزوین می باشد. حمله ی تانکها و نفربرها به شهر قزوین، حمله وحشیانه مامورین به ساواک به منزل آیت الله حاج سیدعباس ابوترابی، فعالیت های سیاسی آیت الله سیدعباس ابوترابی پس از پیروزی انقلاب، جدمادری، عزیمت به قم با دعوت آیت الله العظمی حائری یزدی، ارتباط معنوی حضرت امام با آیت الله علوی، مشکل مالی حوزه ی تازه تاسیس قم، رحلت شگفت انگیز، ماجرای وصیت نامه، آشنایی سیدعلی اکبر ابوترابی با شهید بهشتی و شهید مفتح در اندیشه ورود به نیروی هوایی، ورود به حوزه ی علمیه مشهد، پوشیدن لباس مقدس روحانیت، استادان ایشان از مشهد تا نجف اشرف می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج سیدعلی اکبر ابوترابی فرد در سال ۱۳۱۸درخانواده اهل علم و فقاهت در شهر مقدس قم متولد شد.جد پدری ایشان مرحوم آیت الله حاج سید ابوتراب ابوترابی هستندکه در سال ۱۳۰۶قمری(۱۲۵۷ش)به دنیا آمدند و در سال۱۳۹۰ق (۱۳۵۲ش)دارفانی را وداع گفتند. مرحوم حاج سیدعباس ابوترابی پدرسیدعلی اکبرابوترابی مردی مومن و متدین بود وی قبل از اذان بیدار می شدند و تمام ساعات روزشان را به مطالعه خاصه نوشته های فقهی و اصولی مشغول بودند. آیت الله سیدعباس ابوترابی یکی از استادانی بودند که مرجعیت حضرت امام خمینی(ره) را تایید نمودند. مرحوم سیدعباس ابوترابی را درسال ۱۳۵۵ و ۱۳۵۶دستگیر و در زندان کمیته و قصر بازداشت کردند. بعد از دستگیری ایشان تعداد زیادی از اهالی محترم قزوین دو سه شب درمسجد النبی تحصن کردند و رژیم مجبور شد ایشان را آزاد کند. وی در پیروزی انقلاب نقش بسیار مهمی داشت. پس از پیروزی انقلاب با اصرار مردم و از آنجایی که احساس می کردند وجودشان در مجلس شورای اسلامی می تواند موثر باشد، در مجلس حضور یافتند. جد مادری ایشان حاج سید محمد باقربن ابوتراب بن مرتضی الحسین علوی قزوینی نام داشت. وی در دوران نوجوانی پدر بزرگوارشان را از دست می دهند. اما با وجود مشکلات فراوان مالی و هزینه ی خانواده که بر دوش ایشان سنگینی می کرد، مسیر علم، تحصیل دانش و معرفت را در پیش گرفتند.فصل دوم

مبارزات انقلابی: در واقع ورود سید به مبارزات انقلابی به زمانی باز می گردد که ایشان مانند بسیاری دیگر از طلاب جوان با آوازه ی مرجعیت حضرت امام خمینی (ره) متوجه ایشان گردیدند.

علل و ریشه های قیام ۱۵ خرداد به مرحله ی اول انقلاب: میتوان یکی از دلایل اصلی را قیام امام و واقعه ی پانزده خرداد، اقدام اسد اله علم در تصویب لایحه ی انجمنهای ایالتی و ولایتی دانست. موضوع دومی که باعث کینه توزی شاه با مراجع به ویژه امام گردید، مخالفت امام با فرمان شش ماده ای اصلاحات شاه بود. در این دوره که مرحوم ابوترابی جوان ۲۴ ساله و پرشور بود و فعالانه در مسایل انقلاب نقش بزرگی داشت، جریان دستگیری حضرت امام را ایشان به نقل از یکی از کماندوهای شاه اینچنین نقل می کنند: در شب دستگیری حضرت امام ما از شهامت و جسارت امام متحیر ماندیم قبل از اینکه ما وارد عمل شویم بدون هیچ اضطرابی لباسشان را پوشیدند و عمامه شان را هم به سر گذاشتند و عبایشان را به دوش و بدون هیچ ترس و نگرانی تشریف آوردند بیرون و به سمت حیاط آمدند.

تلاش علما برای آزادی امام : حرکت هوشمند انه علما از قبیل آیت اله میلانی، آیات عظام گلپایگانی مرعشی و خوانساری و بسیاری از علمای صاحب نام دیگر باعث شد امام چند روز بیشتر در زندان نماند.

مهاجرت علما به تهران، راهکار فشار به رژیم طاغوت، برگزاری مجلس ختم برای شهدای فیضیه لایحه ی کاپیتولاسیون و مرحله دوم قیام امام خمینی، هجرت به نجف اشرف، چند خاطره از امام در نجف، تهدید به قتل امام در نجف اشرف از سوی رژیم پهلوی، دستگیری سید علی اکبر ابوترابی به جرم حمل اعلامیه امام، خاطره ای از شهید آیت اله سعیدی، موتلفه ی اسلامی ادامه راه فداییان اسلام ،همکاری با شهید اندرزگو، جمع آوری کمک برای ادامه ی مبارزه، مبارزه با انحراف مجاهدین، طرح اعدام انقلابی شاه، پروازبه سوی ملکوت، رویای آرامبخش خواب دکترداروساز، دومبارزه هم نام –مبارزه با صهیونیسم ازفصل دوم می باشد.فصل سوم

پیروزی انقلاب اسلامی-سال ۱۳۵۶را باید سال تحولات بزرگ وحرکت های عظیم و سرنوشت ساز نام نهاد. در این فصل اشاره به شهادت حاج مصطفی، چاپ مقاله ی توهین آمیزدر روزنامه اطلاعات، قیام ۱۹دی قم درآستانه پیروزی، حفاظت ازمجموعه کاخ های سعدآباد، لشگر۱۶زرهی قزوین شده است.

یکی از موضوعات مهم حفاظت ازاموال واسناد موجود درمجموعه ی کاخ های سعدآباد بود که بر عهده ی سید ابوترابی گذاشته شد با وجود اینکه انقلاب به پیروزی رسیده بود و بیشتر پادگانهای تهران به تصرف نیروهای انقلابی در آمده بود اما هنوز برخی شهرستان ها وپادگان ها کاملا تسلیم نشده بودند و در روز۲۲بهمن ۱۳۵۷ بودکه لشگ رزرهی، شهربانی و ژاندارمری با انتشار اعلامیه هایی همبستگی خود را با ملت مبارز ایران اعلام نمودند. پس از تثبیت انقلاب اسلامی درسال ۱۳۵۸ به فرمان امام خمینی موضوع شورای شهر مطرح شد و دربعضی شهرهای بزرگ با رای مردم شورای شهر به منظور ساماندهی و خدمت رسانی به مردم تشکیل شد.فصل چهارم

این فصل شامل:آغاز جنگ تحمیلی، آقای ابوترابی همراه شهید چمران در جنگ های نامنظم، تلاشی برای آزادسازی سوسنگرد، آزادسازی دب حردان، امانت پیرمرد حردانی، عملیات شناسایی و اسارت روز۲۶ آذر سال ۱۳۵۹است.

آقای ابوترابی برای تکمیل شناسایی قبلی خود ماموریت یافت درمنطقه تپه های الله اکبر مجددا شناسایی انجام دهد تا نیروهای ستاد جنگ های نا منظم آماده ی یک عملیات گسترده شوند اما بر اثر اشتباه یکی از دو نفر همراه وی هفت کیلومتر از نیروهای خودی دور شد و تا فاصله ی ۲۰۰ متری دشمن پیشروی کرد و در بازگشت مورد شناسایی دشمن قرار گرفت و در حالی که خود می توانست از دام دشمن رها شود و بگریزد به دلیل تلاش برای نجات همرزمان خود که درنقطه ای دورترپنهان شده بودند، در دام دشمن اسیر گشت.فصل پنجم

دوران اسارت، شایعه ی به شهادت رسیدن مرحوم ابوترابی، بازجویی در استخبارات عراق، سلول های وزارت دفاع عراق،خاطرات شنیدنی از زندان وزارت دفاع ، تحمل رنج اسارت در اردوگا های عراق، انتقال به اردوگاه عنبر، اردوگاه موصل یک، رمضان در اسارت، انتقال مجدد به زندان وزارت دفاع، اردوگاه موصل۳، عنایات امیرالمومنین به اسرا، عظمت و شخصیت امام خمینی(ره) و یاس و ناامیدی افسران بعثی، روش و منش سید در اسارت از مطالب این بخش است. در ادامه به صورت گذرا به برخی الگوهای رفتاری سید در دوران اسارت اشاره شده: ۱-پرهیز از ایجاد حساسیت و هرگونه درگیری مدارا با ضعیفان ۲- توجه به نیازهای اسرا و تلاش برای رفع آن ها ۳-توجه جدی به ورزش ۴-بزرگداشت مناسبت های اسلامی و ملی مطالب این فصل است.

الف) ماه رجب وشعبان: حجت الاسلام ابوترابی دو ماه رجب و شعبان را روزه می گرفت و می گفت ماه رجب و شعبان مقدمه و زمینه سازی ماه رمضان و مهمانی خداست.

ب) محرم و صفر: وی بر عزاداری امام حسین (ع) تاکید زیادی داشتند و می گفت چیزی که در این تنگنا می تواند دست ما را بگیرد، این عزاداریهاست.

ج) ماه رمضان: ماه رمضان در اسارت حال و هوای دیگری داشت. عراقی ها کاری به ماه رمضان نداشتند. صبحانه و نهار توزیع می کردند و بچه ها هر دو وعده را برای افطار و سحر نگه می داشتند و سید هم چند برنامه در ایام ماه رمضان داشت.

د)عید نوروز درسال جدید فرصت مناسبی برای تجمعات فرهنگی بود.

ه)دهه فجر انقلاب اسلامی: از مناسبت های ملی و مذهبی که بزرگداشت آن مورد توجه ویژه ی سید بود مراسم دهه ی فجر انقلاب اسلامی بود. ایشان نسبت به پیران لطف وتوجه خاصی داشتند. انتقال به اردوگاه تکریت: وی حدود سه سال در این اردوگاه بودند. رحلت امام خمینی تلخ ترین خاطره ی همه ی آزادگان در اردوگاههای اسارت بود.

آزادی از بند اسارت: ایشان یک ماه قبل از آزادی گفتند حضرت امام را در خواب زیارت کردم که فرمودند ابوترابی دوران اسارت تمام شد.

در سنگر مجلس شورای اسلامی: سال ۱۳۷۰ مصادف بود با برگزاری انتخابات چهارمین دوره ی مجلس شورای اسلامی. ازسوی دوستان به ایشان پیشنهاد نامزدی نمایندگی شده بود اما ایشان در قبول این امر مردد بود ولی مقام معظم رهبری فرمودند برای شما وظیفه است .

رحلت شهادت گونه: سرانجام این روحانی مجاهد و وارسته پس از سال ها تحمل رنج و اسارت وحدود ده سال تلاش شبانه روزی و ایفای مسئولیت های مختلف به همراه پدر بزرگوارشان برای زیارت حضرت علی بن موسی الرضا راهی مشهد بودند در یک سانحه ی رانندگی و پس ازبرخورد با خودروی مقابل به لقای پروردگار پیوستند.
برش هایی از کتاب


مردم انقلابی قم پس از اطلاع از دستگیری امام بی تاب و نگران به منازل مراجع تقلید هجوم آوردندتا با کسب خبروصلاحدید علما در دفاع از مقتدای خویش جان نثاری کنند. ص۶۶


سال ۱۳۷۰ مصادف بود با برگزاری انتخابات چهارمین دوره ی مجلس شورای اسلامی و از سوی دوستان به حجت الاسلام ابوترابی پیشنهاد نامزدی نماینده شده بود، اما ایشان در قبول این امر مردد بودند.http://www.irdc.ir/fa/content/۲۰۱۸۷/default.aspx

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.