برهان عقلی و برهان نقلی در اثبات قیامت ۱۳۹۱/۱/۱۷


اعتقاد به قیامت، از اعتقاد به خداوند قابل انفکاک نیست و اصل مسأله‌ی قیامت و مسأله‌ی آخرت این است که برهان عقلی و برهان نقلی هم دارد. اما برای جزئیات و تفاصیلش ما از عقل دلیلی نداریم، ولذا بایستی نقل به ما بفهماند چه جزئیاتی در آخرت وجود خواهد داشت و قیامت چگونه است؟ اینها را قرآن برای ما تصویر می‌کند که حساب انسان چگونه انجام می‌گیرد؟ و اگر قرآن نگوید، عقل ما راهی برای شناخت اینها ندارد، که بهشت چه جورجائی است؟ جهنم چگونه جائی است؟ انسانها در قیامت چه وضعیتی دارند؟ انسانها در قیامت چه می‌کنند؟ آنها را عقل نمی‌تواند بفهمد اما صحنه‌های زنده‌ی آنها را قرآن بیان کرده یکی از نویسندگان معروف مصری (سید قطب) در همین زمینه‌ها دو کتاب نوشته که یکی مشاهده‌القیامه است، یعنی منظره‌‌های قیامت. و او می‌گوید: قرآن اینجا از بیان عادی فراتر رفته و صحنه‌نگاری می‌کند (ترسی‌می‌کند) واقعیت هم همینطور است! انشاءالله با قرآن که یک قددری انس بگیرد، آیات قیامت خیلی آیات عجیبی است! و قتی انسانها آنها را باتدبر می‌خواند کانّه دارد صحنه‌ی قیامت را در مقابل چشم خودش از نزدیک مشاهده می‌کند و از طریق نقل می‌شود به این جزئیات رسید. این هم خصوصیات آخر، و وقتی این خصوصیات تمام شد می‌فرماید: اولئک علی هداً من ربهم‌ (۵ – بقره) این کسانی که این شش خصوصیت را دارند از سوی پروردگارشنا بر هدایتند و علاوه بر اینکه خود این خصوصیات نشانه‌ی هدایت الهی است خود اینها کمک می‌کند به هدایت یافتن انسان و مراتب راههای جدید و منطقه‌ای ناشناخته و حقایق تازه‌ای را به برکت این تقوایی که از اینها حادث شده از قرآن استنباط می‌کند و همانطور که گفتیم: این قرآن مایه‌ی هدایت متقین است این هدایت را از چه کسی و از کجا می‌آورند؟

از قرآن. اولئک هم‌المفلحون (۵ – بقره) و همانانند رستگار و کامیاب شوندگان.

پس، اول سوره بقره گفت: این قرآن وسیله‌ای برای هدایت است، هدایت چه کسی؟ هدایت مؤمنین، و یک تصور اجمالی از مؤمن (یعنی از متقین) در این آیات چند گانه‌ی اول سوره‌ی بقره بما داد. از اینجا که فراغت پیدا کردیم، دو تصویر دیگر را دنباله‌ی همین آیات به ما نشان می‌دهد: اول: تصویر کافر، دوم تصویر منافق که دو سه آیه درباره‌ی کفار است. بعد ده، دوازده آیه درباره‌ی منافقین است، که انشاءالله در جلسات بعدی به آنها خواهیم رسید.
درسهایی از قرآن مقام معظم رهبری
--------
منبع:http://quran.iribtv.ir/web/quran

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
هنوز دیدگاه خاصی ندارم ولی بد نیست.
با تشکر

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.