برگرداندن انگشتر درقنوت نماز ۱۳۹۹/۰۷/۰۸ - ۲۰۱۹ بازدید

آیا برگرداندن انگشتر در قنوت نماز چه صورت دارد؟

در این باره روایتی در کتاب وسائل الشیعة وارد شده است که چنین است:حضرت امام رضا (ع) فـرمودند: "هر کس صبح کند و در دست او انگشتر عقـیقى باشد و قبل از این که کسى او را ملاقات کند و ببیند، نگین خود را به طرف کف دست بگرداند و سوره: "انا انزلنا ..." را تا به آخر تلاوت کند و بگوید: "آمَنْتُ بِاللَّهِ وَحْدَهُ لَاشَرِیکَ لَهُ وَآمَنْتُ بِسِرِّ آلِ مُحَمَّدٍ وَعَلَانِیَّتِهِمْ"، خداوند او را در آن روز از شرِّ آنچه از آسمان نازل مى شود و به سوى آسمان بالا مى رود و همچنین از شرّ آنچه در زمین فرو مى رود و از آن خارج مى شود حفـظ مى کند و در محافـظت رسول خدا (ص) به سر مى برد تا صبح را به شب برساند.[1]فقهای عظام می گویند که این کار در هنگام قنوت نماز، اگر به قصد ورود و جزء نماز باشد ترک شود، مگر این که به قصد ثواب مطلق (بدون جزئیت در نماز) باشد.
آیت الله مکارم شیرازی: در جواب سؤالی در این مورد می گوید: چنین چیزی در دستورات شرع وارده نشده است، ولی نماز را باطل نمی کند، بهتر است آن را ترک کنید.[2]
آیت الله فاضل لنکرانی (ره) می گوید: برای عمل مورد سؤال در خصوص قنوت روایتی به نظر نرسیده است.[3]. اسلام کوئست
[1] .حر عاملی،، وسائل الشیعة، ج 5، ص91، مؤسسه آل البیت، قم؛ روایتی مانند آن در مستدرک الوسائل، ج3، ص297 هم ذکر شده است.
[2] . سایت معظم له، بخش استفتائات.
[3] . جامع المسائل، سؤال 355، ص103، چاپ مهر، چاپ دوم، 1375.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
مکارم ک گفت چکار کنی ! ترکش کن بره ! اینا همش انحراف فکریه اشتغال فکریه ! هیچ ارزش دیگ ای نداره . من نمیدونم چ نوع طرز فکری ب همچین مساعلی ورود میکنه!؟
پرسمان
سلام علیکم، سلیقه ها مختلف است ،نمی شود گفت نپرس،اگر جواب داده نشود شاکی می شوند که چرا توجه نمی کنید.
میهمان
درباره تبحر پزشک گفتن غیبت است؟
پرسمان
سلام علیکم، خیر غیبت نیست. غیبت یعنی عیب گویی

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.