بر طرف کردن آثار خود ارضایی ۱۳۹۵/۰۶/۲۹ - ۲۹۱۲۲۳ بازدید

خواهر محترم از لطف شما تشکر می کنیم. خوبی این سایت بخاطر ارتباط افراد متدین و متعهدی همچون شماست. امیدواریم همچنان توفیق خدمت به جوانان پاک ایران اسلامی را داشته باشیم. در نامه تان نوشته اید از اینکه قبلا خودارضایی می کردم سخت پشیمانم، این پشیمانی سرمایه ای بزرگ است و می تواند رابطه شما را با خدای خودتان اصلاح نماید و با همین پشیمانی می توانید از خدای خودتان درخواست بخشش کنید و او نیز تعهد نموده است که هر توبه کننده واقعی را نه تنها می بخشد؛ بلکه همه گناهان او را تبدیل به حسنه و ثواب می کند.

خواهر محترم از لطف شما تشکر می کنیم. خوبی این سایت بخاطر ارتباط افراد متدین و متعهدی همچون شماست. امیدواریم همچنان توفیق خدمت به جوانان پاک ایران اسلامی را داشته باشیم. در نامه تان نوشته اید از اینکه قبلا خودارضایی می کردم سخت پشیمانم، این پشیمانی سرمایه ای بزرگ است و می تواند رابطه شما را با خدای خودتان اصلاح نماید و با همین پشیمانی می توانید از خدای خودتان درخواست بخشش کنید و او نیز تعهد نموده است که هر توبه کننده واقعی را نه تنها می بخشد؛ بلکه همه گناهان او را تبدیل به حسنه و ثواب می کند.
خواهر گرامی ظاهرا شما نگران عوارض احتمالی خودارضایی هایی که در گذشته انجام داده اید، نیز هستید. البته از ظاهر نامه شما بر می آید که دیگر مبادرت به انجام این کار نمی کنید و آن را برای همیشه رها کرده اید؛ بنابراین جای نگرانی نیست چرا که ترک این عمل خود بزرگترین مداوا برای عوارض ناشی از آن است؛ البته به نظر می رسد شما نیاز به آرامش روحی و تقویت جسمی دارید. بنابر این در ادامه به نکاتی در باره جبران عوارض خود ارضایی می پردازیم، که دانستن و رعایت آنها برای جبران کامل عوارض مفید می باشد.
اولا: این آسیب‌ها معمولاً مربوط به کسانی است که مدت زمان زیادی گرفتار این انحراف جنسی‌بوده‌اند و یا شدت ابتلایشان بالا بوده است. بنابراین اکنون که آن را ترک کرده اید، به هیچ عنوان نباید نگران عوارض آن باشید. چرا که اگر برخی از این عوارض ایجاد شده باشند معمولاً بعد از ترک و به مرور زمان از بین خواهند رفت. بدن انسان مخصوصاً جوان توانایی جبران این عوارض را دارد و دوباره خودش را بازسازی می‌کند و به تدریج به وضعیت عادی برمی‌گردد ؛ البته به شرطی که این عمل هرگز دوباره انجام نشود.
ثانیا: زمان جبران عوارض از یک شخص با شخص دیگر و همچنین بر اساس شدت گرفتاری متفاوت است. هر چه بدن قوی تر باشد و شدت گرفتاری قبلی نیز کمتر باشد، زمان جبران عوارض کاهش پیدا می کند.
ثالثا: برای جبران و تقویت جسمی، خوردن مواد قندی مثل خرما، کشمش و عسل، همچنین مصرف روزانه میوه و سبزیجات، حبوبات مثل عدس و مصرف هفتگی گوشتها را در برنامه غذایی خود قرار دهید. انجام ورزش روزانه، تفریح و گردش های سالم در بازگشت سلامتی شما بسیار مؤثر است.
در پایان تاکید می کنیم که بیش از حد خود را نگران آنچه قبلا اتفاق افتاده نسازید و استرس به خود راه ندهید که خود نگرانی و استرس وسیله ای برای افزایش مشکلات شما خواهد بود و بهبود عوارض را به تاخیر خواهد انداخت.
موفق باشید.
جواد ترکاشوند

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام من ۱۵ سالمه و چندماهع که دوره پریودیم شروع شده و دوساله خود ارضایی دارم البته نمیدونستم این کارم چیه دو ماه پیش بعد خود ارضایی فرداش یه لکه خون دیدم و نزدیک پریودیم بود و دیگه خونی نیومد و تا الا هنوز پریود نشدم
پرسمان
سلام علیکم، بدون تردید، خودارضایی باعث به هم خوردن تعادل هورمونی و موجب بروز مشکلاتی برای بدن و بروز انواع و اقسام آسیب های جسمی، روحی و روانی خواهد شد؛ بنابراین اگر شما موفق به ترک خودارضایی شوید و بدن تان را تقویت کنید؛ این انتظار وجود دارد که عادت ماهانه شما منظم گردد.
میهمان
سلام نسیم هستم من دوسال هست ک انجام میدم و خیلی پشیمون الان ۱۶ سالمه امروز بعد از یک هفته انجام دادم و پشمونم همه راه ها رو رفتم کلاس زبان رفتم میرم سر کار توبه کردم و نماز میخونم من خیلی کم تحریک میشم ققط تو حموم کمکم کنید
پرسمان
سلام علیکم، اگر شما به هر دلیلی مبتلا به خودارضایی شده اید، برای ترک خودارضایی هرگز نباید ناامید شوید؛ بلکه باید همچنان از همه ظرفیت خویش برای موفقیت در ترک کامل خودارضایی استفاده کنید تا به ترک کامل برسید و بتوانید آسیب ها و عوارض ناخوشایند خودارضایی را از بین ببرید.
همین که فرد مبتلا به خودارضایی بتواند با به کارگیری راهکارهای مختلفی که برای ترک خودارضایی و رهایی از آن وجود دارد، از محرِّک های جنسی فاصله بگیرد و به تدریج از شدت ابتلا به آن بکاهد و به دفعات کمتر و با فواصل زمانی بیشتری این کار را انجام دهد، مسیر خود را برای نائل شدن به ترک خودارضایی هموار نموده است.
اگر تمایل به انجام خودارضایی داشتید، بکوشید با جا به جایی مکانی، تغییر سریع موقعیت، فرار از تنهایی و حضور در جمع خانواده و سایر افراد، ایجاد مشغولیت های ذهنی و کاری، بلند شدن از رختخواب و قدم زدن فضای ذهنی تان را تغییر دهید تا از تحریک بیشتر و یا از انجام عمل خودارضایی منصرف شوید.
همچنین می توانید مدت زمان حمام کردن تان را بسیار کوتاه در نظر بگیرید و سعی کنید بیش از آن در حمام نمانید؛ مثلاً در ده دقیقه خودتان را شستشو دهید و از حمام خارج شوید.
میهمان
سلام من از ۱۲ سالگی اصلا آگاهی نسبت به این موضوع خودارضایی نداشتم بعد متاسفانه یکی از دوستان این عمل قبیح را به من پیشنهاد داد من نمی دونستم که این چیه بعد این عمل قبیح را انجام دادم وتا الان که ۱۶ سالمه به صورت شدید گرفتار این موضوع هستم و واقعا شرمنده خدای امام حسین (ع) هستم و واقعا هر چقدر زور زدم نشد که ترک کنم لطفا التماستون می کنم به من کمک کنید یا مولا یامولا حسین(ع)
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر گرامی!
اگر شما در گذشته خودارضایی کرده اید و به گناه بودن آن آگاه نبوده اید، طبیعتاً از آنجا که شما به ماهیت گناه آلود بودن این مسئله آگاهی نداشه اید؛ گناهی برای شما منظور نشده است؛ بر فرض اینکه بعدها بر اثر عادت به این کار خودارضایی کرده باشید و گناهکار باشید با توبه به درگاه الهی همه گناهان شما بخشیده می شود و باز جای نگرانی نیست.
اگر هزاران بار دیگر پای تان بلغزد و مجدداً آلوده به خودارضایی گردید این مقدار لغزش های غیراختیاری در فرایند ترک خودارضایی طبیعی است. سعی کنید در صورت لغزش‌های غیر اختیاری با آب دل‌انگیز توبه، مجدداً خود را شستشو دهید و پاک گردانید. یادتان باشد همه انسان ها به غیر از معصومین و اولیای خاص الهی در معرض گناه و آلودگی به آن قرار دارند، مهم این است که انسان بعد از خطا و اشتباه فوراً متوجه شود و توبه نماید. هرگز نباید ناامید شوید و خودتان را در فضای ناامید قرار دهید؛ بلکه باید همچنان از همه ظرفیت خویش برای موفقیت در ترک کامل خودارضایی استفاده کنید تا به ترک کامل برسید. اعتقاد و باور ما این است که اگر راهکارهایی که برای ترک خودارضایی وجود دارد به کار ببرید می توانید به تدریج از این کار زشت فاصله بگیرید و آن را برای همیشه کنار بگذارید و جای هیچ گونه نگرانی نیست.
باید توجه داشت کنترل غریزۀ جنسی و شهوت به صورتی که منطبق با فطرت انسانی باشد، امری ممکن و شدنی است. البته آنهایی که از مبانی اخلاقی و معنوی محکم و قویی برخوردارند و نیز از محرِّک های جنسی دوری می کنند و بی جهت باعث فزون یابی تمایلات جنسی شان نمی گردند، به خوبی می توانند از پیامدهای منفی آن مصون باشند و غریزۀ جنسی خود را در همه حال و به خوبی کنترل کنند و آسیبی از این ناحیه نبینند.
باور ما این است که شما به خوبی می توانید با پرهیز از محرِّک های جنسی، ایجاد مشغولیت های اختیاری، انجام ورزش و فعالیت های بدنی به تخلیۀ انرژی های منفی غریزۀ جنسی تان کمک کنید و این انرژی را در مسیر درست هدایت کنید و در امور مثبت هزینه کنید و از گناه فاصله بگیرید.
میهمان
سلام و وقت یخیر ۲۶سالمه و تا اونجایی که یادم این کار از بچگی میکردم بزرگتر شدم کمتر در ماه شاید ۱بار این عمل انجام بدم و میخوام دیگه انجام ندم از نظر شما عوارضش در بدن خیلی هست
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر عزیز و بزرگوار!
خود ارضایی عملی حرام و از گناهان کبیره است که عوارض جسمی و معنوی بسیاری دارد که به برخی از عوارض جسمی ان در اینجا اشاره می کنیم:آسیب های ناشی از خودارضایی به گونه های مختلفی تقسیم پذیر است که به اختصار به برخی از آنها اشاره می شود:
یکی از روش های شناخت پیشرفت بیماری ها در پزشکی، مرحله بندی (staging) علایم بیماری است. براین اساس، برحسب عوارض ایجاد شده در بیمار مبتلا به خودارضایی، سه مرحله (stage) بیان شده است: ) ۱. مرحله مشکل ساز (Problematic) در افرادی که مدتی است گرفتار خودارضایی شده اند، زودرس ترین عوارض ناشی از خودارضایی عبارت است از:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. عدم تمرکز حواس (Lack of concentration)،
ج. ضعف حافظه (Poor memory)،
د. استرس و اضطراب (Stress/Anxiety). ۲. مرحله گرفتاری شدید (Severe) بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله اول است و در نتیجه عوارض شدیدتری ظاهر شده است:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقی (Mood swings)،
ج. حساسیت بیش از حد و زودرنجی ( Irritability)،
د. کمردرد (Lower back pain)،
ه. نازک شدن موها (Thinning hair)،
و. ناتوانی جنسی زودرس در جوانی (Youth impotence)،
ز. بی خوابی یا بدخوابی و مشکلات مشابه (Insomnia/Sleep problem) .۳. مرحله گرفتاری بسیار شدید یا حالت اعتیاد (Addictive)
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. ریزش شدید موها (Severe hair loss)،
ج. تارشدن دید چشم ها (Blurred vision)،
د. وز وز گوش (Buzzing in the ears)،
ه. انزال زودرس و غیرارادی یا خروج منی به صورت قطره قطره ( prematurelyEjaculation)،
و. درد کشاله ران و ناحیه تناسلی (Groin/Testicular pain)،
ز. دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه ( the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in
برای نجات از شر خود ارضایی رعایت دقیق توصیه های زیر سودمند است ۱. سعی کنید به هنگام خواب، شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
۲. شب ها تا هنگامی که خوابْ کاملاً برچشمان شما مسلط نشده است، به بستر نروید و سعی کنید پیش از خواب، به نحوی خود را فعال و مشغول کنید.
۳. از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب کنید.
۴. از نگاه کردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریک کننده جدا خودداری کنید و به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.
۵. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های جنسی و تحریک کننده و فکر کردن در این امور، به جدّ بپرهیزید.
۶. از خوردن مواد غذایی محرک ـ مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب ـ در حد امکان اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.
۷. قبل از خواب مثانه خود را تخلیه کنید.
۸. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات بپرهیزید (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن.
۹. هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.
۱۰. از دست ورزی اندام جنسی خود اجتناب کنید و در هیچ شرایطی دست ورزی نکنید.
۱۱.هرگز به رو نخوابید.
۱۲. به منظور تخلیه انرژی زاید بدن، به طور منظم و زیاد ورزش کنید.
۱۳. هیچ گاه بیکار نباشید، برای اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش، زیادت عبادت و... پر کنید.
۱۴. هرگز در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید .
۱۵. هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران به سر نبرید؛ بلکه در مجالس عمومی وارد شوید و در آنجا به سر برید.
۱۶. هفته ای یکی دو روز، روزه مستحبی بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقی بگیرید؛ یعنی، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.
۱۷. با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت آمیز با آنها خودداری کرده واز نرمی و لینت در کلام با آنها اجتناب ورزید.
۱۸. هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی نمانید، (حتی برای آموزش و...).
میهمان
سلام من الان ۱۴سالو شش ماهمه ودقییقایک ساله که خودارضایی دارم و احساس میکنم که حافضم کمی ضعیف شده ومدام فکرهای بدی به ذهنم میاد وقتی کسی بهم دستور انجام ماریو میده یه کار دیگه ای انجام میدم ومدام کلافه ام و خیلی بعداز خودارضایی بی حالم ووقتی خیلی احساس دستشویی میکنم میلم به انجام این کار بیشتر میشه و چیزهایی که به تازگی یادگرفتنم کم کم دان از یادم میرن و خیلی وسواسی و بعضی اوقات خیلی افسرده ام بعضی اوقات لگن درد یا زانو درد دارم وحواس پرتم بعداز انجام خود ارضایی خود به خود خوابم میبره وصورتم گر میگیره و خیلی از اوقات نمیدونم چکار میخام بکنم اگه میشه بهم بگید راه درمان قطعی چیه ممنون
پرسمان
سلام علیکم، اگر شما بخواهید و مهمتر از آن همت و تلاش کنید ترک کامل خودارضایی و رهایی از آسیب ها و پیامدهای منفی آن دور از انتظار نیست. شما می توانید با کمی همت و تلاش خودارضایی را به تدریج کم کنید تا به صفر برسانید. خصوصاً اگر بتوانید از تنهایی بپرهیزید موفقیت شما روز افزون خواهد شد؛ چون شما در حضور افراد و در جمع جرئت انجام خودارضایی نخواهید داشت و لااقل اراده شما این مقدار توانایی را دارد که در حضور افراد و در جمع خودارضایی نکنید.
معمولاً جا به جایی مکانی، تغییر سریع موقعیت، فرار از تنهایی و حضور در جمع خانواده و سایر افراد، ایجاد مشغولیت های ذهنی و کاری، بلند شدن از رختخواب و قدم زدن و... می تواند از شدت تحریک جنسی شما بکاهد و شما را از انجام خودارضایی منصرف گرداند.
هرگز نباید در فضای ناامیدی به سر ببرید و خودتان را غیرقابل بخشش و گناهکار بدانید. تلاش های هرچند اندک شما در ترک خودارضایی ستودنی است و انگیزۀ شما را بیشتر خواهد کرد.
میهمان
سلام بنده حدودا یه چهار ماه کمتره که ترک خودارضایی کردمه من ۲۲سالمه تقریبا..متاهل هستم وحدوده یکساله ازدواج کردمه و هیچ بچه ای ندارم خیلی دلم میخواد بچه دار بشم یبارم سقط داشتم من حتی نمیدونم از کی شروع کرده بودمه به خود ارضایی فقط احتمال میدم از بچگی بوده من الان بعد ترک هم بدنم حساسیتش به دست خودم ازبین رفته و هم بدست شوهرم هیچ حس لذتی نمیکنم ...من هم الان مشکل بچه دارشدنم یطرف و هم مشکل حساسیت بدنم یطرف آخه واقعا لذت چندانی پیش شوهرم و نه خودم میتونم ببرم خواهش میکنم خواهش میکنم لطفا پاسخ بدین
پرسمان
سلام علیکم، احتمال دارد در اثر خود ارضایی دچار سرد مزاجی شده باشید . بهتر است به روانپزشک مراجعه کنید و مشکل خود را مطرح نمایید تا شما را راهنمایی نمایند.
میهمان

سلام من پسری ۱۳ ساله هستم از ۱۰ سالگی شروع به خود ارضایی کردم دیگه خسته شدم چطور باید ترکش کنم
پرسمان
سلام علیکم، برادر عزیز و بزرگوار
رعایت نکات زیر به صورت دقیق مشکل شما را برطرف می کند ۱. سعی کنید به هنگام خواب، شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
۲. شب ها تا هنگامی که خوابْ کاملاً برچشمان شما مسلط نشده است، به بستر نروید و سعی کنید پیش از خواب، به نحوی خود را فعال و مشغول کنید.
۳. از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب کنید.
۴. از نگاه کردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریک کننده جدا خودداری کنید و به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.
۵. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های جنسی و تحریک کننده و فکر کردن در این امور، به جدّ بپرهیزید.
۶. از خوردن مواد غذایی محرک ـ مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب ـ در حد امکان اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.
۷. قبل از خواب مثانه خود را تخلیه کنید.
۸. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات بپرهیزید (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن.
۹. هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.
۱۰. از دست ورزی اندام جنسی خود اجتناب کنید و در هیچ شرایطی دست ورزی نکنید.
۱۱.هرگز به رو نخوابید.
۱۲. به منظور تخلیه انرژی زاید بدن، به طور منظم و زیاد ورزش کنید.
۱۳. هیچ گاه بیکار نباشید، برای اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش، زیادت عبادت و... پر کنید.
۱۴. هرگز در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید .
۱۵. هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران به سر نبرید؛ بلکه در مجالس عمومی وارد شوید و در آنجا به سر برید.
۱۶. هفته ای یکی دو روز، روزه مستحبی بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقی بگیرید؛ یعنی، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.
۱۷. با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت آمیز با آنها خودداری کرده واز نرمی و لینت در کلام با آنها اجتناب ورزید.
۱۸. هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی نمانید، (حتی برای آموزش و...).
میهمان
سلام من۱۶سالم و۷ماه خود ارضایی کردم و الان ۱ماه ترک کردم ایا در ازدواج دچار مشکل میشوم
پرسمان
سلام علیکم، اگر برای همیشه آن را ترک کنید و به هیچ وجه سراغ آن نروید انشاء الله مشکلی برای ازدواج نخواهید داشت .
میهمان
سلام من ۱۵ سالمه اوین بار در سن ۱۴ سالگی خود ارزایی کردم و بعد در سن ۱۵ سالگی ولی بار دوم یه حسی خوبی دست داد و فردا هم همین کارو کردم وهر روز عادت کردم اصلان این معجزست که اینا یادم مونده جون حفظم خیلی ضعیف شده بود عضلات پا هم کش رفتن الان یه هفتهیی میشه ترک کردم میگم بعد ترک میشه لاغریو کش رفتن غضلات پا درمون بشه یه راهی باید باشه الان دیگه طوبه کردم کردم بهترین راهش اینه که توبه کنینو نماز بخونین که خداوند نور ایمان قوی به قلبتون بیاره الان تنها چیزی که خیلی عزابم میده که واسه درست شدنش هر کاری میکنم اینه که عضلات پا هام دوباره درست بشه چون من عاشق فوتبالم با این اندام بد نمیشه جلو دوستان رفت پیش خودم میگم کاش کرونا تا اخر عمر باشه تا که تا اخر عمرم تو خونه بمونم هر روز میگم خدا یا یا به مشکلام خاتمه بده یا به زندهگیم 😳😳
پرسمان
سلام علیکم، با عرض سلام؛ ترک خودارضایی، بهترین درمان برای رفع مشکلات و عوارض آن می باشد، و معمولا غالب عوارض آن پس از ترک کامل خود به خود برطرف می گردد. کشیدگی عضلات می تواند علل مختلفی داشته باشد که یکی از آنها خودارضایی بیش از حد می باشد، که با ترک خود ارضایی در بلند مدت بهبود بیابد اما این احتمال نیز وجود دارد که دچار عارضه ای غیر مرتبط با خود ارضایی شده باشید, که در این صورت نیاز به یک معاینه دقیق پزشک اورتوپد می باشد تا تحت درمان قرار گیرید. بنابراین چون شما خودارضایی را ترک کردید می توان گفت که دیگر جای نگرانی نیست و مشکلی نخواهید داشت. پس نگران این مشکل نباشید،
همچنین برای تقویت جسمی و تقویت بدن ، خوردن مواد قندی مثل خرما، کشمش و عسل، همچنین مصرف روزانه میوه و سبزیجات، حبوبات مثل عدس و مصرف هفتگی گوشتها را در برنامه غذایی خود قرار دهید. انجام ورزش روزانه، تفریح و گردش های سالم در بازگشت سلامتی شما بسیار مؤثر است. موفق باشید.
میهمان
سلام خسته نباشید . ۵ ساله خود ارضایی انجام میدم بار ها و بار ها تصمیم ب ترک گرفتم . بیشتر افرادی ک ب این عارضه دچار میشن از خودشون بدشون میاد منم جز همونا هستم. کاش و ای کاش شما میتونستید کمکمون کنید . من انقد ضعیف و ناتوان شدم ک فقط دلم میخواد از این سیاهی در بیام . همه راهکار هایی هم ک ارائه دادید رو از بَر هستم . ولی موفق نشدم ..! خواهش میکنم برامون دعا کنید دلم ی زندگی عادی و با آرامش رو میخواد . و در آخر خیلی ممنونم برای پاسخگویی ب سوالات دوستان ک سوال من هم بود .
پرسمان
سلام علیکم، اگر قصد ترک خودارضایی و رهایی از آسیب های آن را دارید، اما به تنهایی نمی توانید به این مهم برسید ایرادی ندارد که با مراجعه حضوری به مراکز مشاوره‌ای و خدمات روانشناختی معتبر و گفتگو با مشاوران و روانشناسان باتجربه اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهید و راهکارهای ترک خودارضایی را زیر نظر آنها تمرین کنید تا به نتیجه برسید.
اگر شدت و طول زمان خودارضایی زیاد باشد و سیستم فیزیولوژیک فرد مبتلا عادت عمیقی به این رفتار آسیب زا پیدا کرده باشد در مواردی از دارودرمانی و نیز الکتروشوک نیز برای کاهش شدت مشکل استفاده می شود.
حتی اگر شما موفق به ترک کامل خودارضایی نشوید، اما اگر شما موفق شوید خودارضایی را به فواصل زیاد انجام دهید؛ طبیعتاً آسیب های خودارضایی دیرتر سراغ شما خواهد رفت.
میهمان
سلام من مدت زیادیه به خود ارصایی دچا شدم و الان که ۱۵ سالمه شدتش خیلی زیاد شده من یه مدت کاملا انجام نمیدم و یه مدت زیاد میشه چشام لکه های سیاه میبینه و منو خیلی میترسونه واقعا از خودم بدم میاد وقتی اینکارو میکنم و الان چن وقتیه میخام ترک کنم من تا زه با عوارص خود ارصایی اشنا شدم و فکر میکردم که هیچ عوارضی نداره الان خیلی نگرانم و میترسم که چشمام خوب میشه یا نه و چقد طول میکشه
پرسمان
سلام علیکم، مسلما با کنار گذاشتن خود ارضایی عوارض ناشی از آن به تدریج از بین خواهد رفت .
برای نجات از این بلای خانمان سوز رعایت توصیه های زیر مناسب است. ۱. سعی کنید به هنگام خواب، شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
۲. شب ها تا هنگامی که خوابْ کاملاً برچشمان شما مسلط نشده است، به بستر نروید و سعی کنید پیش از خواب، به نحوی خود را فعال و مشغول کنید.
۳. از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب کنید.
۴. از نگاه کردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریک کننده جدا خودداری کنید و به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.
۵. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های جنسی و تحریک کننده و فکر کردن در این امور، به جدّ بپرهیزید.
۶. از خوردن مواد غذایی محرک ـ مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب ـ در حد امکان اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.
۷. قبل از خواب مثانه خود را تخلیه کنید.
۸. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات بپرهیزید (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن.
۹. هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.
۱۰. از دست ورزی اندام جنسی خود اجتناب کنید و در هیچ شرایطی دست ورزی نکنید.
۱۱.هرگز به رو نخوابید.
۱۲. به منظور تخلیه انرژی زاید بدن، به طور منظم و زیاد ورزش کنید.
۱۳. هیچ گاه بیکار نباشید، برای اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش، زیادت عبادت و... پر کنید.
۱۴. هرگز در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید .
۱۵. هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران به سر نبرید؛ بلکه در مجالس عمومی وارد شوید و در آنجا به سر برید.
۱۶. هفته ای یکی دو روز، روزه مستحبی بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقی بگیرید؛ یعنی، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.
۱۷. با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت آمیز با آنها خودداری کرده واز نرمی و لینت در کلام با آنها اجتناب ورزید.
۱۸. هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی نمانید، (حتی برای آموزش و...).
میهمان
سلام من پسری نوزده ساله هستم که از چهارده سالگی خود ارضایی میکنم و به حدی شدید بود الان که تصمیم دارم اینکار زشت را ترک نیاز به کمک شما دارم که بتوانم در مدت دو یا سه ماه اماده تست پزشکی برای ارگان نظامی شوم لطفا راهنماییم کنید ممنون
پرسمان
سلام علیکم، برادر عزیز و بزرگوار
از این که ما را امین خود دانسته اید خدا را سپاسگزاریم و امید واریم بتوانیم راهنمای خوبی برایتان باشیم.
برای نجات از شر این بلای خانمان سوز رعایت توصیه های زیر سودمند است. ۱. سعی کنید به هنگام خواب، شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
۲. شب ها تا هنگامی که خوابْ کاملاً برچشمان شما مسلط نشده است، به بستر نروید و سعی کنید پیش از خواب، به نحوی خود را فعال و مشغول کنید.
۳. از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب کنید.
۴. از نگاه کردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریک کننده جدا خودداری کنید و به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.
۵. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های جنسی و تحریک کننده و فکر کردن در این امور، به جدّ بپرهیزید.
۶. از خوردن مواد غذایی محرک ـ مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب ـ در حد امکان اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.
۷. قبل از خواب مثانه خود را تخلیه کنید.
۸. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات بپرهیزید (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن.
۹. هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.
۱۰. از دست ورزی اندام جنسی خود اجتناب کنید و در هیچ شرایطی دست ورزی نکنید.
۱۱.هرگز به رو نخوابید.
۱۲. به منظور تخلیه انرژی زاید بدن، به طور منظم و زیاد ورزش کنید.
۱۳. هیچ گاه بیکار نباشید، برای اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش، زیادت عبادت و... پر کنید.
۱۴. هرگز در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید .
۱۵. هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران به سر نبرید؛ بلکه در مجالس عمومی وارد شوید و در آنجا به سر برید.
۱۶. هفته ای یکی دو روز، روزه مستحبی بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقی بگیرید؛ یعنی، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.
۱۷. با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت آمیز با آنها خودداری کرده واز نرمی و لینت در کلام با آنها اجتناب ورزید.
۱۸. هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی نمانید، (حتی برای آموزش و...).

امیدواریم به تریج و آهسته آهسته و با رعایت دقیق همه نکات فوق بتوانید سلامت خود را باز یابید. موفق باشید.
میهمان
سلام خود ارضایی باعث کم خونی هم میشه و اگر بعد ارتباط جنسی با همسر دوباره دچار علائم دوران خود ارضایی میشه یا ن لطفا کامل و حساب شده جواب بدین؟
پرسمان
سلام علیکم، بستگی به شدت خود ارضایی دارد. اگر خود ارضایی شدید باشد به علت کاهش ذخایر پروتئینی بدن و کاهش انرژی در درازمدت احتمالا کم خونی نیز ایجاد خواهد شد.
در ارتباط جنسی با همسر چون یک رابطه فیزیولوژیک و طبیعی است بسیاری از عوارضی که در خود ارضایی دیده می شود وجود ندارد. البته اینجا نیز اگر ارتباط جنسی با همسر در حد افراط و طولانی مدت باشد کاهش توان بدنی و کاهش انرژی بدنی ، لاغری و... مشهود خواهد بود. ولی رابطه جنسی متعادل با همسر عارضه ای به دنبال ندارد. وحتی گاهی مقوی نیز خواهد بود.
میهمان
سلام من چهار ده ساله بدنسازی کار میکنم دوماه خود نکردم وبعد دو ماه یک بار خود ارضاییارضاییارضاییآیا عوارض دارد
پرسمان
سلام علیکم، در اینکه خودارضایی عوارض بسیار ناخوشایند و پیامدهای منفی فراوان و بعضاً جبران‌ناپذیری دارد شکی نیست؛ آنچه مسلّم است این است که با ترک خودارضایی، دیگر در آینده عوارض خودارضایی سراغ شما نخواهد آمد و حتی اگر در حال حاضر به عوارضی مبتلا گشته‌اید، این اطمینان را به شما می‌دهیم که بسیاری از عوارض ناشی از خودارضایی با ترک کامل آن به تدریج و رفته رفته، کم شده و در نهایت نابود می‌شود و از بین می‌روند و جای هیچ گونه نگرانی برای شما نیست. البته باید صبور باشید و تمام تلاش تان را برای ترک خودارضایی برای همیشه به کار گیرید.
میهمان
سلام.من حدودا از ۷ سالگی تا ۱۵ سالگی درگیر این عمل زشت بودم .الان بیش از دو ماه پاکم .بع از چه مدت عوارضش از بین میره
پرسمان
سلام علیکم، در اینکه خودارضایی عوارض بسیار ناخوشایند و پیامدهای منفی فراوان و بعضاً جبران‌ناپذیری دارد شکی نیست؛ آنچه مسلّم است این است که با ترک خودارضایی، دیگر در آینده عوارض خودارضایی سراغ شما نخواهد آمد و حتی اگر در حال حاضر به عوارضی مبتلا گشته‌اید، این اطمینان را به شما می‌دهیم که بسیاری از عوارض ناشی از خودارضایی با ترک کامل آن به تدریج و رفته رفته، کم شده و در نهایت نابود می‌شود و از بین می‌روند و جای هیچ گونه نگرانی برای شما نیست. البته باید صبور باشید و تمام تلاش تان را برای ترک خودارضایی برای همیشه به کار گیرید.
میهمان
سلامسایت خیلی خوبی دارید.
من دخترم و از ۱۲.۵ سالگی این کارو انجام میدادم و الان ۱۷ سالمه (البته هفته یا دو هفته ای یکبار) که اونم به دلیل دوستای خیلی بدی بود که در دوران راهنمایی داشتم.
چندین و چند بار تصمیم به ترک گرفتم اما هر بار شکست خوردم. اما این بار جدی شروع کردم( این ماه فقط یکبار انجام دادم)
این که میگفتین عوارض خودارضایی با ترک از بین میره، برای دختران هم شامل میشه، یعنی اگه الان من دچار آنرارگاسمی شده باشم. و اگه همین الان ترک کنم تا سن ازدواجم مشکل حل میشه؟؟؟؟
پرسمان
سلام علیکم، بله . اگر جدا ترک کنید حتما عوارض ایجاد شده به تدریج از بین خواهد رفت. عمل به توصیه های زیر برای ترک خود ارضایی راه گشا است. ۱. سعی کنید به هنگام خواب، شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
۲. شب ها تا هنگامی که خوابْ کاملاً برچشمان شما مسلط نشده است، به بستر نروید و سعی کنید پیش از خواب، به نحوی خود را فعال و مشغول کنید.
۳. از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب کنید.
۴. از نگاه کردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریک کننده جدا خودداری کنید و به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.
۵. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های جنسی و تحریک کننده و فکر کردن در این امور، به جدّ بپرهیزید.
۶. از خوردن مواد غذایی محرک ـ مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب ـ در حد امکان اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.
۷. قبل از خواب مثانه خود را تخلیه کنید.
۸. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات بپرهیزید (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن.
۹. هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.
۱۰. از دست ورزی اندام جنسی خود اجتناب کنید و در هیچ شرایطی دست ورزی نکنید.
۱۱.هرگز به رو نخوابید.
۱۲. به منظور تخلیه انرژی زاید بدن، به طور منظم و زیاد ورزش کنید.
۱۳. هیچ گاه بیکار نباشید، برای اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش، زیادت عبادت و... پر کنید.
۱۴. هرگز در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید .
۱۵. هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران به سر نبرید؛ بلکه در مجالس عمومی وارد شوید و در آنجا به سر برید.
۱۶. هفته ای یکی دو روز، روزه مستحبی بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقی بگیرید؛ یعنی، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.
۱۷. با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت آمیز با آنها خودداری کرده واز نرمی و لینت در کلام با آنها اجتناب ورزید.
۱۸. هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی نمانید، (حتی برای آموزش و...).
میهمان
سلام بعد ار ترک اینکار سیاهی صورت و گودی زیر چشم درست میشه
پرسمان
سلام علیکم، بستگی به شدت و مدت گرفتاری به خود ارضایی و همچنین شرایط بدنی شما دارد. هر چه شدت گرفتاری کم باشد سرعت جبران عوارض بیشتر است.
میهمان
سلام ببخشید من الان تقریباً از ۹سالگی این کار زشت را انجام تا الان که ۱۳سالمه نمیدونم چگونه ترک کنم شب ها تا خودارضایی نکنم خوابم نمیبره
صورتم خیلی جوش کوچولو زده
زیر چشمم سیاه شده
اگر ترک کنم زیر چشمم خوب میشه
و صورتم به حالت قبل برمی‌گردد
با تشکر فراوان
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر عزیز و بزرگوار!
خود ارضایی عملی حرام و از گناهان کبیره است که عوارض جسمی و معنوی بسیاری دارد که به برخی از عوارض جسمی ان در اینجا اشاره می کنیم:آسیب های ناشی از خودارضایی به گونه های مختلفی تقسیم پذیر است که به اختصار به برخی از آنها اشاره می شود: یکی از روش های شناخت پیشرفت بیماری ها در پزشکی، مرحله بندی (staging) علایم بیماری است. براین اساس، برحسب عوارض ایجاد شده در بیمار مبتلا به خودارضایی، سه مرحله (stage) بیان شده است: ) ۱. مرحله مشکل ساز (Problematic) در افرادی که مدتی است گرفتار خودارضایی شده اند، زودرس ترین عوارض ناشی از خودارضایی عبارت است از:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. عدم تمرکز حواس (Lack of concentration)،
ج. ضعف حافظه (Poor memory)،
د. استرس و اضطراب (Stress/Anxiety). ۲. مرحله گرفتاری شدید (Severe) بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله اول است و در نتیجه عوارض شدیدتری ظاهر شده است:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقی (Mood swings)،
ج. حساسیت بیش از حد و زودرنجی ( Irritability)،
د. کمردرد (Lower back pain)،
ه. نازک شدن موها (Thinning hair)،
و. ناتوانی جنسی زودرس در جوانی (Youth impotence)،
ز. بی خوابی یا بدخوابی و مشکلات مشابه (Insomnia/Sleep problem) .۳. مرحله گرفتاری بسیار شدید یا حالت اعتیاد (Addictive)
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. ریزش شدید موها (Severe hair loss)،
ج. تارشدن دید چشم ها (Blurred vision)،
د. وز وز گوش (Buzzing in the ears)،
ه. انزال زودرس و غیرارادی یا خروج منی به صورت قطره قطره ( prematurelyEjaculation)،
و. درد کشاله ران و ناحیه تناسلی (Groin/Testicular pain)،
ز. دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه ( the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in

.
برای نجات از شر خود ارضایی رعایت دقیق توصیه های زیر سودمند است ۱. سعی کنید به هنگام خواب، شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
۲. شب ها تا هنگامی که خوابْ کاملاً برچشمان شما مسلط نشده است، به بستر نروید و سعی کنید پیش از خواب، به نحوی خود را فعال و مشغول کنید.
۳. از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب کنید.
۴. از نگاه کردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریک کننده جدا خودداری کنید و به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.
۵. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های جنسی و تحریک کننده و فکر کردن در این امور، به جدّ بپرهیزید.
۶. از خوردن مواد غذایی محرک ـ مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب ـ در حد امکان اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.
۷. قبل از خواب مثانه خود را تخلیه کنید.
۸. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات بپرهیزید (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن.
۹. هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.
۱۰. از دست ورزی اندام جنسی خود اجتناب کنید و در هیچ شرایطی دست ورزی نکنید.
۱۱.هرگز به رو نخوابید.
۱۲. به منظور تخلیه انرژی زاید بدن، به طور منظم و زیاد ورزش کنید.
۱۳. هیچ گاه بیکار نباشید، برای اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش، زیادت عبادت و... پر کنید.
۱۴. هرگز در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید .
۱۵. هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران به سر نبرید؛ بلکه در مجالس عمومی وارد شوید و در آنجا به سر برید.
۱۶. هفته ای یکی دو روز، روزه مستحبی بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقی بگیرید؛ یعنی، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.
۱۷. با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت آمیز با آنها خودداری کرده واز نرمی و لینت در کلام با آنها اجتناب ورزید.
۱۸. هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی نمانید، (حتی برای آموزش و...). و نکته اخر این که بدانید عوارض خود ارضایی قابل بازگشت و بهبودی است به شرط آن که به طور کامل آن را کنار بگذارید و برای همیشه از آن فاصله بگیرید.
میهمان
سلام. من ۱۳سالمه و به خودارضایی مبتلا شدم اونم دقیقا اوایل کرونا روزها و هفته ها ترک کردم ولی دوباره به این کار ادامه دادم توبه کردم ولی شکستم من پسری مذهبی و از نظر دیگران دارای اخلاق هستم ولی حالا نمیدانم خدا من را میبخشه؟همین خودارضایی باعث شد برنامه خواب م بهم بریزه و شب ها باتکرر ادرار نتوانستم بخوابم آیا این شب بیداری از بین میرود؟؟
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. اگر ترک کلی خودارضایی امکان پذیر نبود و یا همراه با سختی طاقت فرسا بود سعی کنید به تدریج تعداد تکرار آنرا کم کنید مثلا به هفته ای یک بار و ده روز یک بار برسانید تا به تدریج زمینه ترک فراهم شود. این راهکار باعث می شود که هم تخلیه فشار صورت بگیرد و هم از اسیب های فراوان خودارضایی در امان باشید و در امور زندگی به تعادل برسید. شما جوان پاک و متدینی هستید و توبه شما همین است که در مسیر ترک باشید و نگذارید این گناه به سست شدن در انجام واجبات و امور دینی دیگر بیانجامد. موفق باشید.
میهمان
سلام ،من ۲۱سالمه ،و از این کارزشت واقعا پشیمانم، دارم ترک میکنم و بعضی وقتی چشام. لکه سفید و سیاه میاد، آیا خوب میشیم و آسیب های قبل برمیگرده به سلامت
پرسمان
سلام علیکم، بله . تمام عوارض خود ارضایی با ترک کامل آن به تدریج و بر حسب شدت و مدت گرفتاری از بین میرود و شخص سلامتی خود را باز خواهد یافت به شرط این که واقعا ترک نماید.
میهمان
با سلام من ۹ ماه است که این کار را انجام می دهم الان سوزش ادرار ودرد مثانه و گرفتگی لوله مثانه دارم اگر من این کار را ترک کنم سلامتی بر می گردد
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. اگر این گناه را ترک کنید به تدریج عوارض آن جبران می شود انشاالله البته برخی عوارض مانند ضعف بینایی ممکن است جبران نشود.
میهمان
سلام خوبین من تقریبا دوسال خودارضایی دارم، فقط خیلی سردرد دارم و چشمم لکه سفید سیاه میاد ولی وقتی نمی‌زنم کم تر میشه
دارم ترک میکنم ،آیا چشمم خوب میشه ،حتی دکترم رفتم گفت چیزی نیست،روشد مو قد تأثیری میزار یا اعصاب
پرسمان
سلام علیکم، . آسیب های ناشی از خودارضایی به گونه های مختلفی تقسیم پذیر است که به اختصار به برخی از آنها اشاره می شود: یکی از روش های شناخت پیشرفت بیماری ها در پزشکی، مرحله بندی (staging) علایم بیماری است. براین اساس، برحسب عوارض ایجاد شده در بیمار مبتلا به خودارضایی، سه مرحله (stage) بیان شده است: ) ۱. مرحله مشکل ساز (Problematic) در افرادی که مدتی است گرفتار خودارضایی شده اند، زودرس ترین عوارض ناشی از خودارضایی عبارت است از:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. عدم تمرکز حواس (Lack of concentration)،
ج. ضعف حافظه (Poor memory)،
د. استرس و اضطراب (Stress/Anxiety). ۲. مرحله گرفتاری شدید (Severe) بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله اول است و در نتیجه عوارض شدیدتری ظاهر شده است:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقی (Mood swings)،
ج. حساسیت بیش از حد و زودرنجی ( Irritability)،
د. کمردرد (Lower back pain)،
ه. نازک شدن موها (Thinning hair)،
و. ناتوانی جنسی زودرس در جوانی (Youth impotence)،
ز. بی خوابی یا بدخوابی و مشکلات مشابه (Insomnia/Sleep problem) .۳. مرحله گرفتاری بسیار شدید یا حالت اعتیاد (Addictive)
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. ریزش شدید موها (Severe hair loss)،
ج. تارشدن دید چشم ها (Blurred vision)،
د. وز وز گوش (Buzzing in the ears)،
ه. انزال زودرس و غیرارادی یا خروج منی به صورت قطره قطره ( prematurelyEjaculation)،
و. درد کشاله ران و ناحیه تناسلی (Groin/Testicular pain)،
ز. دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه ( the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in
اگر به فکر سلامت آینده خود هستید و می خواهید از لذت های زندگی زناشویی بهره ببرید به تدریج خود را از این بلای خانمان سوز نجات دهید. توصیه های زیر راهگشای شما ست. تأکید می شود عمل به بعضی از دستورالعمل ها کافی نیست و باید به تمام آنها به صورت دقیق و کامل و همیشگی عمل کنید؛ و نه تنها نتیجه بخش نخواهد بود،؛ بلکه موجب خستگی شده و شما را دلسرد می کند. با تأکید بر این مقدمه، به بیان دستورالعمل هایی در مورد کنترل نیروی شهوت و فرار از گناه خودارضایی می پردازیم: ۱. سعی کنید به هنگام خواب، شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
۲. شب ها تا هنگامی که خوابْ کاملاً برچشمان شما مسلط نشده است، به بستر نروید و سعی کنید پیش از خواب، به نحوی خود را فعال و مشغول کنید.
۳. از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب کنید.
۴. از نگاه کردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریک کننده جدا خودداری کنید و به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.
۵. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های جنسی و تحریک کننده و فکر کردن در این امور، به جدّ بپرهیزید.
۶. از خوردن مواد غذایی محرک ـ مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب ـ در حد امکان اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.
۷. قبل از خواب مثانه خود را تخلیه کنید.
۸. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات بپرهیزید (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن.
۹. هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.
۱۰. از دست ورزی اندام جنسی خود اجتناب کنید و در هیچ شرایطی دست ورزی نکنید.
۱۱.هرگز به رو نخوابید.
۱۲. به منظور تخلیه انرژی زاید بدن، به طور منظم و زیاد ورزش کنید.
۱۳. هیچ گاه بیکار نباشید، برای اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش، زیادت عبادت و... پر کنید.
۱۴. هرگز در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید .
۱۵. هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران به سر نبرید؛ بلکه در مجالس عمومی وارد شوید و در آنجا به سر برید.
۱۶. هفته ای یکی دو روز، روزه مستحبی بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقی بگیرید؛ یعنی، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.
۱۷. با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت آمیز با آنها خودداری کرده واز نرمی و لینت در کلام با آنها اجتناب ورزید.
۱۸. هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی نمانید، (حتی برای آموزش و...).
میهمان
سلام و درود خسته نباشین خواستم بپرسم ایا ضعیف شدن چشم بعد از خود ارضایی از بین میره ؟
پرسمان
سلام علیکم، در صورتی که خود ارضایی ترک شود به تدریج عوارض آن از جمله ضعیف شدن چشم از بین می رود. سعی کنید آب هویج بیشتر بخورید که در قدرت بخشیدن به چشم موثر است.
میهمان
سلام من چند سالی هست خودارضایی میکنم و ۱۷ سالمه و تازگیا هم تصمیم به ترک گرفتم و موفق بودم میخواستم بدونم بعد از ترک زودانزالی برطرف میشه یا نه؟
پرسمان
سلام علیکم، بستگی به مدت گرفتاری به خود ارضایی دارد . هر چه مدت گرفتاری بیشتر باشد ، زود انزالی دیرتر از بین می رود. برای ترک خود ارضایی و از بین رفتن عوارض آن عمل به توصیه های زیر سود مند است. ۱. سعی کنید به هنگام خواب، شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
۲. شب ها تا هنگامی که خوابْ کاملاً برچشمان شما مسلط نشده است، به بستر نروید و سعی کنید پیش از خواب، به نحوی خود را فعال و مشغول کنید.
۳. از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب کنید.
۴. از نگاه کردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریک کننده جدا خودداری کنید و به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.
۵. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های جنسی و تحریک کننده و فکر کردن در این امور، به جدّ بپرهیزید.
۶. از خوردن مواد غذایی محرک ـ مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب ـ در حد امکان اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.
۷. قبل از خواب مثانه خود را تخلیه کنید.
۸. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات بپرهیزید (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن.
۹. هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.
۱۰. از دست ورزی اندام جنسی خود اجتناب کنید و در هیچ شرایطی دست ورزی نکنید.
۱۱.هرگز به رو نخوابید.
۱۲. به منظور تخلیه انرژی زاید بدن، به طور منظم و زیاد ورزش کنید.
۱۳. هیچ گاه بیکار نباشید، برای اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش، زیادت عبادت و... پر کنید.
۱۴. هرگز در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید .
۱۵. هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران به سر نبرید؛ بلکه در مجالس عمومی وارد شوید و در آنجا به سر برید.
۱۶. هفته ای یکی دو روز، روزه مستحبی بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقی بگیرید؛ یعنی، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.
۱۷. با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت آمیز با آنها خودداری کرده واز نرمی و لینت در کلام با آنها اجتناب ورزید.
۱۸. هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی نمانید، (حتی برای آموزش و...).
میهمان
ایا با گذاشتن بالش بین پاها و فشار اون رو به بالا خود ارضایی میشه؟
پرسمان
سلام علیکم، بله. خود ارضایی عبارت است از اینکه انسان با خود کاری کند که به اوج شهوت و لذت جنسی برسد. این کار عملی است حرام و از گناهان کبیره که عوارض متعددی دارد که به برخی از آنها اشاره می کنیم: آسیب های ناشی از خودارضایی به گونه های مختلفی تقسیم پذیر است که به اختصار به برخی از آنها اشاره می شود: یکی از روش های شناخت پیشرفت بیماری ها در پزشکی، مرحله بندی (staging) علایم بیماری است. براین اساس، برحسب عوارض ایجاد شده در بیمار مبتلا به خودارضایی، سه مرحله (stage) بیان شده است: ) ۱. مرحله مشکل ساز (Problematic) در افرادی که مدتی است گرفتار خودارضایی شده اند، زودرس ترین عوارض ناشی از خودارضایی عبارت است از:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. عدم تمرکز حواس (Lack of concentration)،
ج. ضعف حافظه (Poor memory)،
د. استرس و اضطراب (Stress/Anxiety). ۲. مرحله گرفتاری شدید (Severe) بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله اول است و در نتیجه عوارض شدیدتری ظاهر شده است:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقی (Mood swings)،
ج. حساسیت بیش از حد و زودرنجی ( Irritability)،
د. کمردرد (Lower back pain)،
ه. نازک شدن موها (Thinning hair)،
و. ناتوانی جنسی زودرس در جوانی (Youth impotence)،
ز. بی خوابی یا بدخوابی و مشکلات مشابه (Insomnia/Sleep problem) .۳. مرحله گرفتاری بسیار شدید یا حالت اعتیاد (Addictive)
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. ریزش شدید موها (Severe hair loss)،
ج. تارشدن دید چشم ها (Blurred vision)،
د. وز وز گوش (Buzzing in the ears)،
ه. انزال زودرس و غیرارادی یا خروج منی به صورت قطره قطره ( prematurelyEjaculation)،
و. درد کشاله ران و ناحیه تناسلی (Groin/Testicular pain)،
ز. دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه ( the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in
میهمان
من فقط از گناه کردنم میترسم چکار کنم خدا منو میبخشه
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر گرامی ؛ بدان که خدای مهربان دری به نام توبه برای همه بندگانش گشوده و با آغوشی باز بندگان گنهکارش را که رو به سوی توبه آورده اند، می پذیرد. لذا باید آستین همت را بالا زده و با عزمی راسخ توبه ای کنیم متناسب به گناه خویش.ابتدا متذکر می شویم که خداوند هر گناهی ( صغیره و کبیره ) را می بخشد «ان الله یغفر الذنوب جمیعا؛ خداوند همه گناهان را می آمرزد». پس در هیچ حالتی نباید از توبه و بخشش گناهان و رحمت الهی ناامید شد، چرا که گناه ناامیدی از خداوند حتی از قتل انسان نیز بزرگتر است. اگر انسان هر روز گناه کند و توبه خود را بشکند و باز واقعا پشیمان شود و توبه نماید، توبه او پذیرفتنی است و نباید از رحمت خداوند ناامید گردد.امام رضا (ع) مى فرمایند: (التائب من الذنب کمن لاذنب له) توبه کننده از گناه مانند کسى است که هیچ گناهى ندارد، (میزان الحکمه ج، ۱ باب التوبه ر، ۲۱۱۶).
الف ) حقیقت توبهتوبه در حقیقت پشیمان شدن از گناه و بازگشتن از راهی است که انسان در گذشته بر خلاف رضای پروردگار رفته است . توبه حقیقی نیز همان توبه نصوح است؛ یعنی توبه و پشیمانی بدون بازگشت. اگر کسی احساس کند که واقعا از گذشته خود نادم و پشیمان گشته و راه خود را به سوی خداوند عوض کرده، باید بداند که اهل توبه واقعی است و اینچنین توبه ای هرگز رد نمی شود. به عبارت دیگر مشکل و نگرانی ای که در زمینه قبول توبه وجود دارد، از طرف خداوند- یعنی پذیرنده توبه- نیست؛ بلکه مشکل از جانب خود توبه کننده است که آیا موفق می شود راه خود را به سوی خداوند تغیر دهد یا نه.
البته هر گناهی علاوه بر شرایط عمومی توبه راهکار خاص خود را نیز می طلبد. ب ) توبه از خود ارضائی
پرسشگر محترم نگرانی و بیزاری شما از این عمل، نشان از این دارد که روحیة تقوا و ایمان در شما زنده است و این روحیه را باید قدر بدانید. یکی از نشانه‌های ایمان مؤمن این است که وقتی کار خوبی انجام می‌دهد، خوشحال می‌شود و در صورت انجام دادن کار زشت و گناه ناراحت می‌شود.
هستند کسانی که چشم‌‌چرانی، خود‌ارضایی و بسیاری از گناهان دیگر برایشان عادی شده و اصلاً هیچ احساس گناه هم نمی‌کنند. این را هم بدانید فردی که حفظ و تقویت ایمان برایش مهم است، قطعاً شیطان برایش برنامه دارد و او را راحت نمی‌گذارد و هر لحظه می‌خواهد فریبش دهد. حفظ ایمان کاری سخت و مشکل است و نیاز به برنامه‌ریزی و تلاش و کوشش دارد.باید خدا را شاکر باشید که متوجه اشتباهتان شده اید و از انجام این کار پشیمان هستید.
همین پشیمانی و پی بردن به اشتباه است که شما را به سمت درمان این مشکل می کشاند. ؛ این نشان از طینت پاک شما دارد که با وجود این گرفتاری توانسته‌اید این احساس را در خودتان حفظ کنید. قدر این روحیه را بدانید و در جهت حفظ و تقویت آن تلاش کنید که حتماً موفق خواهید شد.
متاسفانه خود ارضایی علاوه بر ایجاد عوارض و اختلالات روانی، سبب دوری از خداوند می گردد. البته این مشکل نیز به سادگی قابل حل می باشد؛ چرا که فردی که از گناه توبه می کند و به سوی خدا باز می گردد مانند فردی است که اصلا گناهی انجام نداده است و شاید بتوان گفت بزرگترین امید و مژده ای که خداوند به بنده اش داده است همین راه برگشت می باشد.
اما به نظر می رسد که برای شما ترک کلی عادتا ممکن نیست بنابراین نیروی خود را صرف ترک کلی نکنید و روی زمان دار کردن دفعات خودارضایی کار کنید یعنی سعی کنید تا تکرار آن را به هفته ای و ده روز یکبار برسانید تا هم کمتر گناه کنید هم از آسیب های فراوان آن بکاهید. توضیح بیشتر:
اکنون پس از این مقدمه کوتاه به راهکارهای عملی درمان خود ارضایی می پردازیم. لطفا آنها را به د قت مطالعه نمایید و همچنین با دقت به کار ببندید تا انشاءالله هرچه زودتر به خواسته خود دست بیابید.
۱. نخستین گام برای درمان این عادت ناپسند، این است که فرد باور داشته باشد که این مشکل درمان پذیر است. نورمن وینسنت پیل روان‌شناس آمریکایی چنین می‌گوید: « هرگز کلمه نمی‌شود را به کار نبرید؛ زیرا کاربرد آن یعنی قبول آن»(۱). بسیاری از کسانی که مدت های طولانی گرفتار خود ارضایی بوده اند، با توکل بر خدا و تلاش و جدیت خودشان توانسته اند این عادت زشت را کنار بگذارند. حتی کسانی را می شناسیم که بیش از ده سال به این عادت مبتلا بوده اند ولی موفق به ترک شده اند. پس فرد مبتلا به هیچ عنوان نباید ناامید و مأیوس شود و دست از تلاش خودش بردارد.
۲. نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد تدریجی بودن درمان‌است. فردی که چند ماه و یا چند سال گرفتار این مشکل بوده، نباید از خودش انتظار داشته باشد که در عرض چند روز یا چند هفته بتواند این کار را ترک کند؛ همین که به تدریج بتواند از تعداد دفعات آن بکاهد، پیشرفت خوبی کرده است. کسی که به خود‌ارضایی عادت کرده باشد، برای درمانش نیاز به زمان دارد؛ درست مثل کسی که معتاد به مواد مخدر شده باشد. چنین شخصی نباید در درمان عجله کند و اگر بعد از مدتی دید هنوز مشکلش حل نشده، نباید ناامید گردد. درمان مشکلی که به صورت عادت درآمده است، در زمان کوتاه، معمولاً خیلی مشکل است. گاهی اوقات درمان خود‌ارضایی، حداقل به همان میزانی که فرد مبتلا به این کار بوده، نیازمند زمان است. البته گاهی اوقات هم فرد با ارادة قوی خودش، پس از سال‌ها ابتلا به خود‌ارضایی، در عرض مدت کوتاهی این کار را ترک می‌کند. پس فردی که گرفتار خود ارضایی است، نباید عجله کند و از میدان مبارزه بیرون برود. به هر میزان که بتواند تعداد دفعات این عمل را کم کند، خودش موفقیت به شمار می‌رود.
۳. برخی از روان‌شناسان، خود ارضایی را «مرض تنهایی» نام نهاده‌اند.(۱) این مطلب به خوبی نشان می‌دهد که تنهایی یکی از زمینه‌‌های ابتلای فرد به خود ارضایی است. پس نباید به هیچ عنوان تنها بماند. به هر طریق ممکن از تنهایی چه در خانه و چه در بقیه مکان ها فرار کند. چون معمولاً افراد در حضور دیگران دست به خودارضایی نمی‌زنند، پس بر فرد مبتلا لازم است که زمینه تنها بودن خودش را از بین ببرد و بدین وسیله گامی بلند در جهت درمان مشکل بردارد.
۴. نکته دیگری که برای درمان این مشکل باید مورد توجه قرار گیرد، کنترل حواس پنج گانه است. دیدن، شنیدن، لمس کردن، ... و هرگونه ارتباط با مسائل جنسی، انسان را دائما در حال تحریک نگه می دارد. تصاویر و خیالاتی که به ذهن فرد می‌آید به سبب دیدن فیلم‌ها، عکس‌ها و شنیدن و خواندن مطالب جنسی است که قبلا دیده است. اگر در گذشته خیلی به این مطالب پایبند نبوده‌، از همین الآن تصمیم جدی بگیرد که چشم، گوش، زبان و اعضای بدن را کنترل کند. او باید سعی نماید با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشد و از سخنان عاشقانه خوددارى کرده و از نرمى در کلام با آنها اجتناب ورزد و هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقى نماند، حتى براى آموزش و.... بنابراین برای خودش قانونی وضع کند که اگر این موارد را رعایت نکرد و مثلا به نامحرم نگاه شهوانی و غیرعادی کرد و یا فیلم و تصویری را دید و یا یک مطلب جنسی را خواند یا شنید و یا گفت، فلان تنبیه را در مورد خودش انجام دهد. اگر چند وقت این برنامه را اجرا کند، می‌بیند که موفق خواهد شد. (در زمینه کنترل نگاه به مقالة جناب آقای علم خواه با عنوان «چشم چرانی، آثار و راهکارهای درمان» در سایت پرسمان(۲) رجوع شود)
۵. . همان طور که حواس ظاهری نقش مهمی‌در تحریک میل جنسی دارند، فکر و خیال پردازی نیز سهم بسزایی در این زمینه به خود اختصاص می‌دهد. بعضی از افراد در کنترل حواس ظاهری خود موفقند؛ ولی کنترل فکر و خیال را خیلی جدی نمی‌گیرند و از همین‌جا ضربه می‌خورند. دائماً در خیال خود صحنه‌های غیر اخلاقی را تجسم می‌کنند و همین امر ممکن است آن‌ها را به سمت گناه سوق دهد. امام علی (ع) در این زمینه می‌فرماید:« هرکس زیاد به فکر گناهان باشد، عاقبت به سمت گناه کشیده می‌شود.»(۳)
قبل از بیان راهکارهاى عملى جهت کنترل افکار مزاحم توجهتان را به چند نکته جلب مى کنیم:
اولاً، کنترل چنین افکار مزاحم نیازمند تلاش مستمر و مداوم شماست و نباید پنداشت که با بیان یکى دو نکته همه چیز درست مى شود.
ثانیا خطور این گونه افکار مزاحم در ذهنتان که بدون اختیار به شما هجوم مى آورند، گناه محسوب نمى شود. بنابراین نگران آن نباشید. اما جهت مقابله با چنین افکار مزاحم مى توانید از دستورالعملهاى زیر بهره گیرید و امیدواریم به تدریج از شر آن رهایى یابید:
الف) از آنجا که معمولاً این افکار به هنگام بیکارى به سراغ فرد مى آید، سعى کنید با یک برنامه ریزى دقیق و حساب شده تمام اوقات شبانه روزى خود را پر کنید و هیچ گاه بیکار نباشید. به مطالعه، نظافت اتاق، کمک به دوستان، ورزش و... مشغول باشید. و هر گاه بیکار شدید خود را به کارى مشغول سازید.
ب) مطمئن باشید و بدانید که وقتى به چیزى فکر مى کنید به این معنا نیست که آن کار را انجام خواهید داد مثلاً اگر در ذهن و قلبتان به فردى فحش مى دهید، به این معنا نیست که آن جمله و کلام زشت و فحش را به زبان جارى خواهید کرد. یعنى فکر کردن در باره موضوعى الزاما به فعل و انجام آن منتهى نمى شود. این مطلب را خودتان مى توانید در طول روز چندین بار مشاهده و لمس کنید و به آن باور کنید.
ج) در صورتى که به چنین افکارى اهمیت ندهید مطمئن باشید اگر تحمل کنید پس از چندى نهایتا آن را رها خواهید کرد.
د) هرگاه افکار مزاحم به سراغ شما آمد خود را مشغول کار دیگرى کنید و با ایجاد حواس پرتى از آن افکار مزاحم دورى کنید.
ه) هرگاه این افکار به سراغتان آمد و متوجه شدید، وسط افکار به خود بگویید: «بس است دیگر» و بدین وسیله رشته افکار مزاحم را قطع کرده و به سراغ مطلبى دیگر خواهید رفت.
و) منابع ایجاد کننده این افکار در ذهنتان را کنترل نمایید، به عنوان نمونه اگر با دیدن تصاویری خاص این افکار به ذهنتان خطور می کند، پس از این باید دیدن این تصاویر را برای خود کاملا ممنوع نمایید.
در پایان ذکر این نکته لازم است که غالبا افکار مشوش و آلوده از بازى هاى شیطان و وسوسه هاى نفس است که هدف از آن سرگرم کردن انسان و باز داشتن او از توجه به عبادت خدا و انجام اعمال نیک است و انسان باید در برابر این نوع افکار و هجوم آن بى اعتنا باشد و با پرکردن فضاى قلب و سینه از یاد خداوند و ذکر او و تفکر در شگفتى هاى خلقت او جایى خالى براى شیطنت شیطان در قلب خود باقى نگذارد.
کنترل افکار (خواطر) راه های متعددی دارد ولی نباید پنداشت که با اولین گام همه چیز درست می شود. بلکه کسی که می خواهد زمام افکار خویش را به کف گیرد باید با تمام توان به خودسازی بپردازد و با جدیت این راه را دنبال نموده تا تدریجا به هدف نزدیک گردد.خوب است، کسی که گرفتار خود‌ارضایی است همیشه موضوعاتی برای فکر کردن در ذهنش داشته باشد ، موضوعاتی علمی، اجتماعی، سیاسی، اعتقادی و مذهبی و ... و هر زمان که افکار و تخیلات جنسی به ذهنش هجوم آوردند، با پرداختن به آن موضوعات خودش را از شر افکار و وسوسه‌های شیطانی نجات بخشد.
۶. معمولاً کسانی که گرفتار خود ارضایی می شوند، اراده شان ضعیف می شود و همین مسأله آنها را در درمان با مشکل مواجه می سازد. البته قطعاً اراده آنها به طور کلی از بین نرفته است؛ نشانه‌اش هم این است که این کار را در جلوی دیگران انجام نمی‌دهند و یا این که گاهی اوقات برای مدتی کوتاه یا طولانی این عمل را ترک کرده‌اند. پس اراده‌شان به طور کلی از بین نرفته است، منتهی ممکن است کمی ضعیف شده باشد. در اینجا به برخی از راهکارهای تقویت اراده اشاره می کنیم:
ا) یکی از کارهای اساسی برای تقویت اراده، تلقین جملاتی است که به فرد نیرو و انرژی روانی می دهد. یعنی هر روز جملاتی که انرژی مثبت دارند در ذهنش مرور کند و حتی به زبان بیاورد. جملاتی مانند: « من اراده لازم برای انجام کارهایم را دارم» ، « هیچ چیز نمی تواند اراده ام را متزلزل کند» ، « اراده ام هر روز محکم تر می شود» ، « من باید موفق شوم؛ زیرا موفقیت از آن نیرومندان است» (۴) و ... . همچنین در کارهای سخت و دشوار هم تلقین را فراموش نکند. ویکتور پوشه ـ روان شناس فرانسوی ـ در مورد خود ارضایی می گوید: افراد مبتلا به این عادت شوم، ‌هر روز به دفعات مختلف با تمرکز فکر به خود بگویند: « من به خوبی قادرم این عادت بد را از خود دور کنم، من قادرم».(۵) این عبارت ساده، اثر عجیبی در تقویت اراده و روحیه دارد.
ب) برای تقویت اراده، باید از پراکنده کاری و آشفتگی در کارها پرهیز کند. کارهای متنوع و مختلف علاوه بر این که انرِِژی فرد را پراکنده می سازند، موجب به هم ریختگی فکری هم می شوند. پس تلاش کند به کارها و فعالیت هایش تمرکز و انسجام بخشد.
پ) سعی کند کارهایی را که بر عهده می گیرد، ناتمام رها نکند و آن ها را تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه دهد. کارهای نیمه تمام باعث می شوند، فرد خودش را انسانی بی اراده و یا دارای ضعف اراده تصور کند و دیگر قدرت برعهده گرفتن فعالیت ها و مسؤولیت های مختلف را نداشته باشد. قبل از انجام هر کاری کمی درباره آن کار و توانایی ها و استعدادهای خودش بیاندیشد و اگر توانایی اتمام آن کار را ندارد، از اول آن را بر عهده نگیرد.
ت) هرگز در کارها نا امید نشود و تا جایی که می تواند تلاش کند.
ث) هر روز صبح حداقل بیست دقیقه، به طور مرتب و در ساعتی معین ورزش کند.
ج) ترک گناه و مخالفت با وسوسه های شیطان، نقش بسیار مؤثری در تقویت اراده دارد. ویلیام جیمز روان شناس معروف آمریکایی چنین می گوید: « یک نه گفتن به یک عادت بد، موجب می شود شخص برای مدتی تجدید قوا کند و بدین وسیله ضعف اراده خود را به تدریج برطرف سازد.»(۶)
چ) مقید باشد هر روز تعدادی معین از آیات قرآن را تلاوت کرده و ترجمه آنها را هم بخواند.
ح) پس از تدبیر و مشورت از عواقب تصمیم های خود هراسناک نباشد و به خدا توکل کند و در تمام امور از او کمک بخواهد.
خ) باور کند همانند دیگر انسان ها از توانمندی های بسیار برخوردار است و از دیگران کمتر نیست. فراموش نکند نقاط قوت انسان از نقاط ضعفش بیشتر است و نباید خود را دست کم بگیرد. تصمیم خوب در پرتو تکیه بر قوت ها، جبران ضعف ها و احساس توانمندی ها شکل می گیرد.
د) هر کاری را آسان تلقی کند؛ زیرا در برابر اراده پولادین انسان، همه سختی ها آسان می گردد. به استقبال کارهای به ظاهر دشوار برود و به خود تلقین کند می تواند در این امور درست تصمیم بگیرد و افتخار موفقیت در انجام آن ها را به دست آورد.
ذ) مدتی برنامه ریزی و تصمیمات خود را با فردی ذی صلاح در میان بگذارد و از وی بخواهد مراقب باشد تا در او دودلی پیش نیاید و همچنین اجرای تصمیماتش را به تأخیر نیاندازد.
ر) از خواب زیاد، پرخوری و دیگر اسباب تنبلی و سستی اراده بپرهیزد.
ز) با کسانی که روحیه و اراده ای قوی دارند دوست شود تا اراده او نیز قوی گردد.
ژ) تصمیمات به جا و پر ارزش گذشته خودش را به یاد آورد و توجّه کند که چون گذشته برای انجام دادن کارهای مهم آمادگی دارد.
س) با تصمیم های آسان در کارهای ساده، به تدریج خود باوری و توانمندی را در خویش پدید آورد و راه را برای تصمیم گیری در امور پیچیده و مشکل هموار سازد.
ش) از شکست خوردن نهراسد و بداند که شکست ها پلی هستند به سوی موفقیت و کامیابی.
ص) سرگذشت افراد سخت کوش و با اراده را مطالعه کند و از آنها درس بگیرد.
۷. شستن بدن به خصوص اعضای تناسلی با آب سرد، برای خنثی نمودن تحریکات جنسی مؤثر است. هر وقت افکار جنسی به ذهن فرد آمد و تحریک شد، اگر می‌تواند با آب سرد دوش بگیرد و یا اعضای تناسلی‌اش را با آب سرد بشوید تا شهوتش تعدیل گردد. البته این کار در صورتی توصیه می‌شود که موجب بیماری و عوارض منفی در فرد نشود. (۷) همچنین اگر قرار گرفتن در محیطی مانند دستشویی یا حمام برای شستشوی با آب سرد، سبب انجام خودارضایی شود، بهتر است این کار ترک شود.
۸. یکی دیگر از روش‌های درمانی، این است که فرد مبتلا، در فاصلة زمانی که برای خودش در نظر می‌گیرد، اگر موفق به ترک این عمل شد خودش را تشویق کند و به خودش جایزه بدهد. ولی چنانچه در فاصله مشخص شده باز هم مرتکب خود‌ارضایی شد، جریمه و تنبیهی برای خودش در نظر بگیرد. تشویق باید چیزی باشد که به فرد انگیزه بدهد و او را در تصمیمش استوار گرداند. همچنین تنبیه و جریمه باید قدرت بازدارندگی بالایی داشته باشد؛ به طوری که فرد هر وقت اراده کرد خود‌ارضایی کند، تلخی تنبیه و جریمه به ذهنش بیاید و همین امر مانعی در برابر خود‌ارضایی باشد. البته تنبیه و جریمه نباید به گونه‌ای باشد که فرد مبتلا از انجام آن ناتوان شود وکم کم از کارآیی بیفتد. نوع تشویق و جریمه هم برای افراد مختلف فرق می‌کند. هر فردی باید خودش جایزه و جریمة خودش را تعیین کند. (۸) به سخنان این جوان دقت کنید: « عهد و پیمانی که با خودم بستم و الآن حدوداً هشت سال از عمرش می‌گذرد و تا کنون نیز بدان پایبند بوده‌ام چنین است: هرگاه در مبارزه با عمل خودارضایی شکست خوردم بر من واجب است که هفت روز روزه بگیرم. سه روز آن باید بلافاصله پس از شکست و پشت سر هم باشد و چهار روز دیگر در طی یک ماه پس از روز شکست به جا آورده شود. این جریمه‌ای که برای خودم گذاشته‌ام بسیار کمکم کرده است.»
۹. یکی از زمانهایی که بیشترین آسیب را از لحاظ تحریک جنسی برای افراد دارد، زمان خواب است. فرد باید زمانی به رختخواب برود که از فرط خستگی، در عرض چند ثانیه به خواب برود و زمانی برای دست وزی و یا تخیل پیدا نکند. فرد مبتلا باید از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات و پر خوری به خصوص شب ها و قبل از خواب پرهیز کند. همچنین قبل از خواب حتما مثانه خود را تخلیه نماید، هرگز به رو نخوابد و هنگام خواب نیز سر و دست هایش از زیر پتو ولحاف بیرون باشد.
۱۰. یکی از راهکارهای اساسی برای درمان این مشکل، ازدواج است. ازدواج به طور ریشه ای و اساسی این مشکل را برطرف می کند. شاید الآن آمادگی و شرایط ازدواج را نداشته باشد؛ اما باید در فکر ازدواج باشد، این کار سبب می شود که هرگاه از لحاظ جنسی تحریک شد، به خود وعده ازدواج را بدهد و همچنین در فکر فراهم کرن مقدمات ازدواج نیز باشد؛ البته از هر گونه خیالپردازی در رابطه با ازدواج باید خودداری نماید که این ممکن است خود محرک باشد. ضمنا در اولین زمان ممکن که شرایط اجازه می‌دهد، حتماً به این کار اقدام کند.
۱۱. برنامه ریزی در هر کاری می تواند سبب موفقیت و پیشرفت باشد و ترک خودارضایی از این قاعده مستثنا نیست، پس فرد مبتلا هیچ گاه بیکار نباشد و براى اوقات فراغت خود برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش, عبادت و... پر کند. در نوشتن برنامه دقت کند که حتما زمان مناسبی را به ورزش اختصاص دهد، زیرا به منظور تخلیه انرژى زاید بدن، ورزش منظم روزانه نقش بسزایی دارد.
۱۲. میزان و نحوه تغذیه در تحریک نیروی جنسی نقشی مستقیم دارد. بنابراین شخصی که می خواهد این غریزه را کنترل نماید بهتر است هفته اى یکى دو روز روزه مستحبى بگیرد و اگر توان آن را ندارد و یا شرایط روزه‌گرفتن مهیا نیست، حداقل میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهد و به حداقل خوراک اکتفا کند. همچنین از خوردن مواد غذایى که محرک است مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهاى پرچرب، حتى المقدور اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کند.
۱۳. به آسیب ها و عوارضی که ممکن است بر اثر خود ارضایی گریبان گیرش شود فکر کند.(۱۲)
۱۴. هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکند و از دست ورزى با اندام جنسى خود اجتناب کند و در هیچ شرایطى با خود دست ورزى نکند.
۱۵. بلند نگه داشتن موهای بدن، یکی دیگر از مواردی که شهوت را کم می‌کند، بلند نگه داشتن موهای بدن است. در برخی از احادیث هم به این مطلب اشاره شده است. یکی از توصیه‌هایی که پیامبر عزیزمان به فردی که به خاطر بی‌پولی، توانایی ازدواج نداشت فرمودند، این بود که موهای بدنت را بلند کن.(۹) البته دقت کنید که در این صورت بهداشت را باید بهتر و بیشتر رعایت کنید تا مبتلا به بیماری پوستی نشوید.
۱۶. به آسیب ها و عوارضی که ممکن است بر اثر خود ارضایی گریبان گیرش شود فکر کند.
۱۷. استفاده نکردن از لباس های زیر پلاستیکی.
۱۸. شستن هر روزه پاها از مچ به پایین، با آب سرد.
۱۹. قرآن زیاد بخواند و درباره معانى آیات آن فکر کند.
۲۰. زیاد صلوات بر محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله بفرستد.
مدتی با دقت به این دستورات عمل کنید تا شاهد نتایج شیرینش باشید. ما هم برایتان آرزوی موفقیت می‌کنیم و به شما اطمینان می دهیم تا هر وقت که لازم باشد همراه و مشاور شما خواهیم بود.
منتظر مکاتبات بعدی شما هستیم.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
(۱) دیانت مقدم، سید مصطفی؛ آرامش طوفانی؛ قم: مؤسسه امام خمینی(ره)، ص۷۰.
(۱) دبس، موریس؛ بلوغ (چه می‌دانم؟) ، ص۶۲.
(۲) www.porseman.org
(۳) غررالحکم؛ ص۱۸۶، ح۳۵۴۳.
(۴) شاکرین، حمید رضا؛ پرسش‌ها و پاسخ‌های برگزیده (دفتر هفتم)، ص۲۴۶.
(۵) بشیری، ابوالقاسم؛ اختلالات رفتاری، ص۲۲۰.
(۶) حسینی، داود و ... ؛ شکفتن سهم توست، ص۲۸۸.
(۷) دیانت مقدم، سید مصطفی؛ آرامش طوفانی؛ قم: مؤسسه امام خمینی(ره)، ص۸۱.
(۸) همان، ص۸۲.
(۹) همان، ص۸۳.
(۱۰) سورة نور/۳۲.
(۱۱) وسائل الشیعه، ج۲۰، ص۴۳.
میهمان
سلام خوبید خسته نیاشید واقعا بهترین سایت هست کا دیدم خیلی ممنون که به درد مردم میرسید من یه ۶ساله بود که خودارضایی میکردم الان ۱۵ روزی ترک کردم کردم حالا عوارض ثل لاغری و زود انزالی دارم اولا ایا زودانزالی اصلا از بین میره یا نه و ثانین ی طرف راست صورتم لاغرتر از چپ هست ایا از خوداررضایی هست یا نه چیز دیگه بغصی ها میگن سه ماه اثارش از بین میره میشه یه زمان بگیر هر چند ادم به ادم فرق میکنه ولی یه دوره زمانی بگید ممنون میشم یاعلی
پرسمان
سلام علیکم، عدم تقارن صورتتان ربطی به خود ارضایی ندارد و شاید ناشی از حساسیت بیش از حد در این زمینه باشد.
و اما بازگشت و بهبودی عوارض خود ارضایی از جمله لاغری و زود انزالی حتمی است منتها به هیچ وجه نمی توان زمان دقیقی به شما دوست عزیز اعلام کرد. زمان باز گشت عوارض به چند عامل مهم بستگی دارد:
۱. مدت زمان خود ارضایی که متاسفانه در شما این زمان نسبتا طولانی بوده است.
۲. ترک قطعی خود ارضایی به طور کامل
۳. نوع تغذیه : لازم است از مواد غذایی پنج گانه شامل پروتئینهاو گوشتها، نان و شیرینی جات، میوه جات تازه، سبزی جات تازه، و مغزه جات ( پسته ، فندق، گردو، بادام و....)به تناسب در رژیم غذایی خود استفاده کنید.
۴. ورزش منظم روزانه به مدت حد اقل نیم ساعت در روز در فضای آزاد و طبیعت به خصوص شنا و پیاده روی
۵. دوری کامل از خود ارضایی با رعایت دقیق دستورالعمل های زیر: ۱. سعی کنید به هنگام خواب، شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
۲. شب ها تا هنگامی که خوابْ کاملاً برچشمان شما مسلط نشده است، به بستر نروید و سعی کنید پیش از خواب، به نحوی خود را فعال و مشغول کنید.
۳. از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب کنید.
۴. از نگاه کردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریک کننده جدا خودداری کنید و به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.
۵. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های جنسی و تحریک کننده و فکر کردن در این امور، به جدّ بپرهیزید.
۶. از خوردن مواد غذایی محرک ـ مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب ـ در حد امکان اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.
۷. قبل از خواب مثانه خود را تخلیه کنید.
۸. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات بپرهیزید (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن.
۹. هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.
۱۰. از دست ورزی اندام جنسی خود اجتناب کنید و در هیچ شرایطی دست ورزی نکنید.
۱۱.هرگز به رو نخوابید.
۱۲. به منظور تخلیه انرژی زاید بدن، به طور منظم و زیاد ورزش کنید.
۱۳. هیچ گاه بیکار نباشید، برای اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش، زیادت عبادت و... پر کنید.
۱۴. هرگز در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید .
۱۵. هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران به سر نبرید؛ بلکه در مجالس عمومی وارد شوید و در آنجا به سر برید.
۱۶. هفته ای یکی دو روز، روزه مستحبی بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقی بگیرید؛ یعنی، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.
۱۷. با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت آمیز با آنها خودداری کرده واز نرمی و لینت در کلام با آنها اجتناب ورزید.
۱۸. هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی نمانید، (حتی برای آموزش و...).

میهمان
ب سلام من حدود چند ماهی میشه که این کار رو انجام میدم و حالا برای رفتن به کلاس بعدی باید تست بدیم بهمون قرص میدن اگه قرص رو بالا بیاریم یعنی این کار رو نکردیم ولی اگه بالا نیاد میفهمن که این کاره ایم میشه لطفا یه کمکی کنین که این اثرات از بین بره خواهش میکنم
پرسمان
سلام علیکم، متاسفانه هن تنها ما که از هیچ کس کاری ساخته نیست . تنها ترک این عمل می تواند موثر باشد.
میهمان
سلام من ۱۶ سالمه و بعضی وقت ها به انجام خود ارض... دچار میشم، یه عوارضی روی بدنم گذاشته که نمیتونم بهش فکر نکنم،راستش شاید از لاغری هم که دارم باشه. من حس میکنم استخوان بندیم تغییر کرده، مثلا:استخوان آرنجم از کناره ها زده بیرون همینطور زانو هام و لگن هام.
من این عمل رو هی ترک میکنم و باز نمیشه اما این دفعه تصمیمم جدیه،سوال من اینکه شما گفتید بعد از ترک این عمل بدن خودش رو باز سازی میکنه پس بدنه من میتونه به حالت اول خودش برگرده
پرسمان
سلام علیکم، بله . اگر خود ارضایی را ترک کنید بدانید قطعا و حتما عوارض ناشی از ان به تدریج و در طول زمان از بین خواهد رفت.
میهمان
سلام من از ۱۱ سالگی شروع به جق کردم الانم ریزش مو دارم و آیا با ترک حق درست میشه چون خودم میدونم که ریزش مو خودم از حق هستش آیا با ترک مشکلم حل میشود
پرسمان
سلام علیکم، بله . اگر خود ارضایی را ترک کنید به تدریج عوارض ایجاد شده از بین خواهد رفت.
جهت اطلاع شما برخی از عوارض خود ارضایی یاد آوری می گردد تا با اراده ای قوی تر جهت ترک آن اقدام کنید. آسیب های ناشی از خودارضایی به گونه های مختلفی تقسیم پذیر است که به اختصار به برخی از آنها اشاره می شود: یکی از روش های شناخت پیشرفت بیماری ها در پزشکی، مرحله بندی (staging) علایم بیماری است. براین اساس، برحسب عوارض ایجاد شده در بیمار مبتلا به خودارضایی، سه مرحله (stage) بیان شده است: ) ۱. مرحله مشکل ساز (Problematic) در افرادی که مدتی است گرفتار خودارضایی شده اند، زودرس ترین عوارض ناشی از خودارضایی عبارت است از: الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. عدم تمرکز حواس (Lack of concentration)،
ج. ضعف حافظه (Poor memory)،
د. استرس و اضطراب (Stress/Anxiety). ۲. مرحله گرفتاری شدید (Severe) بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله اول است و در نتیجه عوارض شدیدتری ظاهر شده است: الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقی (Mood swings)،
ج. حساسیت بیش از حد و زودرنجی ( Irritability)،
د. کمردرد (Lower back pain)،
ه. نازک شدن موها (Thinning hair)،
و. ناتوانی جنسی زودرس در جوانی (Youth impotence)،
ز. بی خوابی یا بدخوابی و مشکلات مشابه (Insomnia/Sleep problem) .۳. مرحله گرفتاری بسیار شدید یا حالت اعتیاد (Addictive) الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. ریزش شدید موها (Severe hair loss)،
ج. تارشدن دید چشم ها (Blurred vision)،
د. وز وز گوش (Buzzing in the ears)،
ه. انزال زودرس و غیرارادی یا خروج منی به صورت قطره قطره ( prematurelyEjaculation)،
و. درد کشاله ران و ناحیه تناسلی (Groin/Testicular pain)،
ز. دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه ( the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in

با تکیه بر توفیق خداوند و استعانت از درگاه الهی، به توصیه هایی که در ذیل بیان می گردد به صورت کامل، دقیق و مستمر عمل کنید تا به امید حضرت دوست هدف به دست آید. تأکید می شود عمل به بعضی از دستورالعمل ها کافی نیست و باید به تمام آنها به صورت دقیق و کامل و همیشگی عمل کنید؛ و نه تنها نتیجه بخش نخواهد بود،؛ بلکه موجب خستگی شده و شما را دلسرد می کند. با تأکید بر این مقدمه، به بیان دستورالعمل هایی در مورد کنترل نیروی شهوت و فرار از گناه خودارضایی می پردازیم: ۱. سعی کنید به هنگام خواب، شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
۲. شب ها تا هنگامی که خوابْ کاملاً برچشمان شما مسلط نشده است، به بستر نروید و سعی کنید پیش از خواب، به نحوی خود را فعال و مشغول کنید.
۳. از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب کنید.
۴. از نگاه کردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریک کننده جدا خودداری کنید و به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.
۵. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های جنسی و تحریک کننده و فکر کردن در این امور، به جدّ بپرهیزید.
۶. از خوردن مواد غذایی محرک ـ مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب ـ در حد امکان اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.
۷. قبل از خواب مثانه خود را تخلیه کنید.
۸. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات بپرهیزید (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن.
۹. هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.
۱۰. از دست ورزی اندام جنسی خود اجتناب کنید و در هیچ شرایطی دست ورزی نکنید.
۱۱.هرگز به رو نخوابید.
۱۲. به منظور تخلیه انرژی زاید بدن، به طور منظم و زیاد ورزش کنید.
۱۳. هیچ گاه بیکار نباشید، برای اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش، زیادت عبادت و... پر کنید.
۱۴. هرگز در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید .
۱۵. هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران به سر نبرید؛ بلکه در مجالس عمومی وارد شوید و در آنجا به سر برید.
۱۶. هفته ای یکی دو روز، روزه مستحبی بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقی بگیرید؛ یعنی، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.
۱۷. با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت آمیز با آنها خودداری کرده واز نرمی و لینت در کلام با آنها اجتناب ورزید.
۱۸. هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی نمانید، (حتی برای آموزش و...).
میهمان
سلام من تا زمانی که ارزش خودمو در نظر نمیگرفتم مشکلی نمیدیدم این کارو ادامه بدم اما
روزی چشمامو بازکردم
ارزش های خودم و خانوادم رو در نظر گرفتم موفق به ترک شدم
بعد از مدتی یک لغزش باعث شد
فکر کنم که هر چقدر هم تلاش کنم فایده ای نداره تا همون روز طی ۲ ساعت به حال اولیه خودم برگشتم ( خودتون میدونید چی میگم ).
طی اون ۲ ساعت که خواب بودم
خوابی رو دیدم که فکر نمیکردم میتونم انقدر ادم تاثیر گذار در جامعه باشم .انقدر خواب واقعی بود که همه چیز رو برام تغییر داد.
به نظر من ارزش های خودمون بهترین انگیزه ترک این عمل ناشایسته ما جوانان و نوجوانانه است.
ممنون از سایت خوبتون.
میهمان
سلامخسته نباسید ایا کجی صورت از عوارض خود ارضایی است
پرسمان
سلام علیکم، خیر ربطی به خود ارضایی ندارد.
میهمان
سلام خدمت شما من بیست سه سال سن دارم تقریبا از هفده سالگی شروع به خود ارضایی کردم حتی روز های شده چندین بار اما گاهی ترک کدیم بعد چندین ماه دوباره شروع کدیم آیا من میتوانم زیبایی قبل که داشتم دوباره بدست بیارم
پرسمان
سلام علیکم، از آنجا که مدت نسبتا زیادی یعنی حدود ۶ سال به صورت شدید خود ارضایی داشته اید برای بازگشت عوارض آن لازم است به صورت جدی اقدام کنید و خود را از این لجن زار نجات دهید . زیرا غیر از موردی که ذکر کرده اید عوارض دیگری نیز در انتظار شماست. آسیب های ناشی از خودارضایی به گونه های مختلفی تقسیم پذیر است که به اختصار به برخی از آنها اشاره می شود: یکی از روش های شناخت پیشرفت بیماری ها در پزشکی، مرحله بندی (staging) علایم بیماری است. براین اساس، برحسب عوارض ایجاد شده در بیمار مبتلا به خودارضایی، سه مرحله (stage) بیان شده است: ) ۱. مرحله مشکل ساز (Problematic) در افرادی که مدتی است گرفتار خودارضایی شده اند، زودرس ترین عوارض ناشی از خودارضایی عبارت است از:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. عدم تمرکز حواس (Lack of concentration)،
ج. ضعف حافظه (Poor memory)،
د. استرس و اضطراب (Stress/Anxiety). ۲. مرحله گرفتاری شدید (Severe) بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله اول است و در نتیجه عوارض شدیدتری ظاهر شده است:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقی (Mood swings)،
ج. حساسیت بیش از حد و زودرنجی ( Irritability)،
د. کمردرد (Lower back pain)،
ه. نازک شدن موها (Thinning hair)،
و. ناتوانی جنسی زودرس در جوانی (Youth impotence)،
ز. بی خوابی یا بدخوابی و مشکلات مشابه (Insomnia/Sleep problem) .۳. مرحله گرفتاری بسیار شدید یا حالت اعتیاد (Addictive)
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. ریزش شدید موها (Severe hair loss)،
ج. تارشدن دید چشم ها (Blurred vision)،
د. وز وز گوش (Buzzing in the ears)،
ه. انزال زودرس و غیرارادی یا خروج منی به صورت قطره قطره ( prematurelyEjaculation)،
و. درد کشاله ران و ناحیه تناسلی (Groin/Testicular pain)،
ز. دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه ( the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in

با تکیه بر توفیق خداوند و استعانت از درگاه الهی، به توصیه هایی که در ذیل بیان می گردد به صورت کامل، دقیق و مستمر عمل کنید تا به امید حضرت دوست هدف به دست آید. تأکید می شود عمل به بعضی از دستورالعمل ها کافی نیست و باید به تمام آنها به صورت دقیق و کامل و همیشگی عمل کنید؛ و نه تنها نتیجه بخش نخواهد بود،؛ بلکه موجب خستگی شده و شما را دلسرد می کند. با تأکید بر این مقدمه، به بیان دستورالعمل هایی در مورد کنترل نیروی شهوت و فرار از گناه خودارضایی می پردازیم: ۱. سعی کنید به هنگام خواب، شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
۲. شب ها تا هنگامی که خوابْ کاملاً برچشمان شما مسلط نشده است، به بستر نروید و سعی کنید پیش از خواب، به نحوی خود را فعال و مشغول کنید.
۳. از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب کنید.
۴. از نگاه کردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریک کننده جدا خودداری کنید و به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.
۵. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های جنسی و تحریک کننده و فکر کردن در این امور، به جدّ بپرهیزید.
۶. از خوردن مواد غذایی محرک ـ مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب ـ در حد امکان اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.
۷. قبل از خواب مثانه خود را تخلیه کنید.
۸. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات بپرهیزید (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن.
۹. هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.
۱۰. از دست ورزی اندام جنسی خود اجتناب کنید و در هیچ شرایطی دست ورزی نکنید.
۱۱.هرگز به رو نخوابید.
۱۲. به منظور تخلیه انرژی زاید بدن، به طور منظم و زیاد ورزش کنید.
۱۳. هیچ گاه بیکار نباشید، برای اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش، زیادت عبادت و... پر کنید.
۱۴. هرگز در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید .
۱۵. هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران به سر نبرید؛ بلکه در مجالس عمومی وارد شوید و در آنجا به سر برید.
۱۶. هفته ای یکی دو روز، روزه مستحبی بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقی بگیرید؛ یعنی، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.
۱۷. با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت آمیز با آنها خودداری کرده واز نرمی و لینت در کلام با آنها اجتناب ورزید.
۱۸. هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی نمانید، (حتی برای آموزش و...).
میهمان
من یه سوالی داشتم من تقریبا ۵ یا ۶ سال این کارو انجام میدم و الان ۱۶ سالمه و ریزش مو و کم شدن حافظه و کمر درد دارم من این کار رو تبه صورت قطعی قطع کردم و الان استرس دارم که در آینده دچار بیماری نشم یا سرطان نگیرم و آیا این عوارض خود به خود درست میشه؟
پرسمان
سلام علیکم، خود ارضایی دارای عوارض خاصی است که بعضی از آن ها در شما بروز کرده و احتمالا عوارض دیگری نیز دارید که خودتان متوجه نشده اید. عوارض خود ارضایی بر اساس تقسیم بندی مراکز پزشکی به شرح زیر است آسیب های ناشی از خودارضایی به گونه های مختلفی تقسیم پذیر است که به اختصار به برخی از آنها اشاره می شود: یکی از روش های شناخت پیشرفت بیماری ها در پزشکی، مرحله بندی (staging) علایم بیماری است. براین اساس، برحسب عوارض ایجاد شده در بیمار مبتلا به خودارضایی، سه مرحله (stage) بیان شده است: ) ۱. مرحله مشکل ساز (Problematic) در افرادی که مدتی است گرفتار خودارضایی شده اند، زودرس ترین عوارض ناشی از خودارضایی عبارت است از:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. عدم تمرکز حواس (Lack of concentration)،
ج. ضعف حافظه (Poor memory)،
د. استرس و اضطراب (Stress/Anxiety). ۲. مرحله گرفتاری شدید (Severe) بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله اول است و در نتیجه عوارض شدیدتری ظاهر شده است:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقی (Mood swings)،
ج. حساسیت بیش از حد و زودرنجی ( Irritability)،
د. کمردرد (Lower back pain)،
ه. نازک شدن موها (Thinning hair)،
و. ناتوانی جنسی زودرس در جوانی (Youth impotence)،
ز. بی خوابی یا بدخوابی و مشکلات مشابه (Insomnia/Sleep problem) .۳. مرحله گرفتاری بسیار شدید یا حالت اعتیاد (Addictive)
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. ریزش شدید موها (Severe hair loss)،
ج. تارشدن دید چشم ها (Blurred vision)،
د. وز وز گوش (Buzzing in the ears)،
ه. انزال زودرس و غیرارادی یا خروج منی به صورت قطره قطره ( prematurelyEjaculation)،
و. درد کشاله ران و ناحیه تناسلی (Groin/Testicular pain)،
ز. دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه ( the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in

ولی ارتباطی بین سرطان و خود ارضایی گزارش نشده است. اگر با اراده ای قوی و برای همیشه خود ارضایی را کنار بگذارید عوارض به وجود آمده به تدریج و به مرور زمان از بین خواهد رفت . توصیه های لازم
با تکیه بر توفیق خداوند و استعانت از درگاه الهی، به توصیه هایی که در ذیل بیان می گردد به صورت کامل، دقیق و مستمر عمل کنید تا به امید حضرت دوست هدف به دست آید. تأکید می شود عمل به بعضی از دستورالعمل ها کافی نیست و باید به تمام آنها به صورت دقیق و کامل و همیشگی عمل کنید؛ و نه تنها نتیجه بخش نخواهد بود،؛ بلکه موجب خستگی شده و شما را دلسرد می کند. با تأکید بر این مقدمه، به بیان دستورالعمل هایی در مورد کنترل نیروی شهوت و فرار از گناه خودارضایی می پردازیم: ۱. سعی کنید به هنگام خواب، شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
۲. شب ها تا هنگامی که خوابْ کاملاً برچشمان شما مسلط نشده است، به بستر نروید و سعی کنید پیش از خواب، به نحوی خود را فعال و مشغول کنید.
۳. از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب کنید.
۴. از نگاه کردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریک کننده جدا خودداری کنید و به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.
۵. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های جنسی و تحریک کننده و فکر کردن در این امور، به جدّ بپرهیزید.
۶. از خوردن مواد غذایی محرک ـ مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب ـ در حد امکان اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.
۷. قبل از خواب مثانه خود را تخلیه کنید.
۸. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات بپرهیزید (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن.
۹. هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.
۱۰. از دست ورزی اندام جنسی خود اجتناب کنید و در هیچ شرایطی دست ورزی نکنید.
۱۱.هرگز به رو نخوابید.
۱۲. به منظور تخلیه انرژی زاید بدن، به طور منظم و زیاد ورزش کنید.
۱۳. هیچ گاه بیکار نباشید، برای اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش، زیادت عبادت و... پر کنید.
۱۴. هرگز در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید .
۱۵. هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران به سر نبرید؛ بلکه در مجالس عمومی وارد شوید و در آنجا به سر برید.
۱۶. هفته ای یکی دو روز، روزه مستحبی بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقی بگیرید؛ یعنی، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.
۱۷. با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت آمیز با آنها خودداری کرده واز نرمی و لینت در کلام با آنها اجتناب ورزید.
۱۸. هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی نمانید، (حتی برای آموزش و...).
میهمان
سلام من قبلاً خودارضایی میکردم دقیقاً ۱۳/۵شروع کرده بودم تا الان که ۱۶سالمه ولی بخاطر اینکه اخرا صورتم جوش میزد کم کردم واخر ترک الان حدود سی روزی میشه کاملاً ترک کردم ولی وقتی ادرارم میاد ی مایه گلوله گلوله باهاش بعضی وقتا مشاهده میشه راهنمایی کنید
پرسمان
سلام علیکم، اگر درد و سوزش ادرار و تب ندارید و فقط ترشحات مذبور وجود دارد احتمال دارد ترشحات مربوط به غده پروستات باشد یا غدد منی . یعنی در اثر خود ارضایی بیش از حد به ریزش منی یا ترشحات غدد مربوطه مبتلا شده اید که با کنار گذاشتن کامل خود ارضایی به تدریج برطرف می شود .
یک احتمال دیگر این است که هر وقت یبوست دارید این اتفاق رخ می دهد که امری طبیعی است و برطرف میشود.
اگر هیچکدام از این موارد نیست بهتر است به پزشک متخصص کلیه و مجاری ادرار مراجعه کنید.
میهمان
من ۱۵ سال سن دارم و از ۱۳.۵ سالگی خود ارضایی شروع کردم اما تا این چند وقت زیاد عوارض نداشت الان چند هفته هست که وقتی خود ارضایی میکنم خسته میشم اینگار از صبح دارم کار میکنم و این خستگی و خواب آلودگی تا هفته ها موندگاره و الان من چند روزه شروع به ترک کردم و سوال من اینه که بعد ترک کی این خستگی و ضعف حافضه از بین میره
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر گرامی! ابتدا باید دقت داشته باشید که ترک خودارضایی، بهترین درمان برای رفع مشکلات و عوارض احتمالی آن می باشد، معمولاً عوارض آن پس از ترک کامل خود به خود برطرف می گردد.
اگر شما خودارضایی را به طور کامل ترک کنید به هیچ عنوان نباید نگران عوارض آن باشید؛ چرا که اگر برخی از این عوارض ایجاد شده باشند معمولاً بعد از ترک و به مرور زمان از بین خواهند رفت. بدن انسان مخصوصاً جوان توانایی جبران این عوارض را دارد و دوباره خودش را بازسازی می کند و به تدریج به وضعیت عادی برمی گردد؛ به شرطی که در تصمیم تان بر ترک خودارضایی مصمم و جدی باشید و خدای ناکرده دوباره گرفتار خودارضایی نشوید.
البته زمان جبران عوارض از یک شخص با شخص دیگر و همچنین بر اساس شدت گرفتاری مقداری متفاوت است. هر چه بدن قوی تر باشد و شدت گرفتاری قبلی نیز کمتر باشد، زمان جبران عوارض کاهش پیدا می کند، البته باید صبور باشید و اجازه دهید این فرایند به تدریج بهبود یابد. استرس و اضطراب بیش از حد در این زمینه خودتان را بیشتر در معرض آسیب قرار می دهد و حتی ممکن است شما را مجدداً به خودارضایی متمایل سازد، پس صبور باشید و به خودتان زمان دهید تا مشکل تان حل شود.
میهمان
سلام سایتتون خیلی خوبه بهم کمک کرده من روزی سه تا چهار بار خوداض... میکردم اما ترک کردم ولی مشکلی که دارم هر یه هفته یک بار وسوسه میشم وسراغ چیزای بد میرم شده هریک هفته یک بار چکار کنم اصل نمیتونم ........
پرسمان
سلام علیکم، اگر شما تلاش کنید ترک کامل خودارضایی دور از انتظار نیست و شما می توانید با کمی همت و تلاش خودارضایی را به تدریج کم کنید تا به صفر برسانید. خصوصاً اگر بتوانید از تنهایی بپرهیزید موفقیت شما روز افزون خواهد شد؛ چون شما در حضور افراد و در جمع جرئت انجام خودارضایی نخواهید داشت و لااقل اراده شما این مقدار توانایی را دارد که در حضور افراد و در جمع خودارضایی نکنید.
معمولاً جا به جایی مکانی، تغییر سریع موقعیت، فرار از تنهایی و حضور در جمع خانواده و سایر افراد، ایجاد مشغولیت های ذهنی و کاری، بلند شدن از رختخواب و قدم زدن و... می تواند از شدت تحریک جنسی شما بکاهد و شما را از انجام خودارضایی منصرف گرداند.
هرگز نباید در فضای ناامیدی به سر ببرید و خودتان را غیرقابل بخشش و گناهکار بدانید. تلاش های هرچند اندک شما در ترک خودارضایی ستودنی است و انگیزۀ شما را بیشتر خواهد کرد.
میهمان
بهترین راه برای جلوگیری ازاین کار این است که اگر مجردهستید ازدواج کنید ازتنهایی دوری کنید وباخدا عهد کنیدکه اگر این کار رادوباره کردید یه جریمه بدهید .این کار باعث میشود که بخاطر جریمه هم که شده انجام ندهید تازه اینوهم بدانید که شکستن عهد که بصورت شرعی انجام گیرد شکستنش کفاره ۶۰ روز روزه هست.
پرسمان
سلام علیکم، تردیدی در این نیست که از روش تنبیه و تشویق بجا نیز می توان برای تقویت رفتار درست و حذف رفتار نادرست استفاده کرد.
میهمان
من این دوسه باره میپرسم ببخشید اخ خیلی مهمه بدونم حتما تا موقع که ۲۲ سالم بشه انزالم درست میشه الان ۱۷ سالمه چهارساله این... . البته بعضی موقع تحریک میشم اب منی روی لباس زیرم هستن خودارضاییی حساب میشه یا خودم بعضی موقع تحریک کردم چی اما دوباره جلوی خودمو گرفتم نزاشتم ارضاشم این خودازیی حساب میشه
پرسمان
سلام علیکم، اگر شما مبتلا به خودارضایی بوده اید باید آن را ترک کنید تا به ترک آن به تدریج عوارض آن نیز از بین برود. خودارضایی به عملی گفته می‌شود که فرد عالماً و عامداً، آگاهانه و با اختیار خود با خودش کاری کند که به اوج لذت جنسی(ارگاسم) برسد و مایع منی از او خارج شود.
گاهی علت این حالت ممکن است بر اثر دست‌ورزی و بازی با آلت تناسلی، گاهی مشاهده و دیدن صحنه‌های تحریک آمیز و صحبت دربارۀ مسائل جنسی و گاهی تصور صحنه‌های شهوت‌انگیز، فکر و خیال دربارۀ مسائل جنسی و... است. این تعریف از خودارضایی، همان تعریفی است که در اسلام و آموزه‌های دینی بیان شده است و کاری حرام و از گناهان بزرگ شمرده شده است؛ بنابراین اگر فردی چه دختر و چه پسر به غیر از ازدواج و ارتباط جنسی با همسر شرعی، به گونه دیگر خود را از لحاظ جنسی ارضا کند و باعث رسیدن به اوج لذت جنسی(ارگاسم) گردد، تعریف خودارضایی شامل حال او می‌شود و وی مرتکب گناه شده است. البته طبق این تعریف، هر نوع تحریک جنسی به صورت مطلق حرام نیست، بلکه آن تحریکی حرام است که منجر به خروج منی و سیلان منی و یا باعث رسیدن به ارگاسم و اوج لذت جنسی گردد. البته برخی از فقها این کار را نیز از باب مقدمه فعل حرام، حرام می‌دانند و معتقدند که باید انسان از هر گونه تحریک و تهییج جنسی از غیر راه صحیح آن خودداری کند چون اگر جلوی خود را نگیرد ممکن است در ادامه باعث خروج منی از خود و رسیدن به اوج لذت جنسی نیز گردد.
این نکته را نیز بدانید اگر آب و رطوبتی که از آلت تناسلی شما به هنگام تحریک جنسی خارج شده علایم و نشانگان مایع منی را داشته باشید، تنها در این صورت نجس بوده و نیاز به غسل دارد.
علائم منی عبارتنداز:
۱- مایعی که خارج می شود از روی شهوت و همراه با ارضاء کامل و رسیدن به اوج لذت جنسی(ارگاسم) و شهوت باشد.
۲- با فشار و جُستن بیرون می ریزد.
۳- بدن پس از آن بیرون آمدن آن کمی سست می شود و آلت تناسلی انسان حالت نعوظ (سفتی) خود را از دست می‌دهد.
در غیر این صورت، مایع خارج شده مذی بوده و نیاز به غسل و شستشو ندارد.
میهمان
سلام من خوداریی نمیکنم این دوهفتس ترکم اما بعضی موقع عکس تحریکی میاد جلود چشمم ناخداگاه دست به التم میر اما بعد چند ذقیقه مخوام خود ارضایی کنم پشیمون میشم باید چکار کنم این خوداریایی نوعشه یا اما اب خالی نمیکنم ولی بعضی موقع یکی دوقطره منی روی لباس زیرم افتاد الان به نظر شما خوارضاییی این چکار کنم
پرسمان
سلام علیکم، این را بدانید، صرف تحریک جنسی و نعوظ (بلند شدن) آلت تناسلی مادامی که باعث خروج مایع منی نگردد حرام نیست و گناهی را متوجه فرد نمی سازد، بنابراین اگر گاهی هنگام مواجهه با جنس مخالف یا اندیشیدن به مسائل جنسی دچار نعوظ آلت تناسلی می شوید و مایع مذی از شما خارج می شود جای نگرانی نیست. مهم این است که از تحریک اختیاری خود بپرهیزید تا منجر به خودارضایی و خروج مایع منی نشود.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.