بزرگنمایی اخبار غرب در صدا و سیما ۱۳۹۰/۸/۱۴

تلاش صدا و سیما بر این است که در فضا و شرایطی که تبلیغات غرب , تمدن غربی و غرب را به عنوان یگانه الگوی موفق پیشرفت و توسعه معرفی می کند , واقعیات فرهنگ و تمدن غرب را به تصویر کشیده و چهره زشت آن را که در پس ظاهر فریبنده آن پنهان گشته است را نمایان سازد . هر چند تمرکز بر ترسیم چالش ها و نارسائیهای فرهنگ غرب از سوی صدا وسیما ممکن است تصور بزرگ نمایی در این خصوص را , ایجاد کند , ولی آنچه توسط رسانه ملی به تصویر کشیده می شود بیانگر واقعیات پنهان غرب می باشد که البته این واقعیات در بسیاری از فیلم ها و سریالهای خارجی که از همین رسانه پخش می شود ، کاملاً مغفول است .
تلاش صدا و سیما بر این است که در فضا و شرایطی که تبلیغات غرب , تمدن غربی و غرب را به عنوان یگانه الگوی موفق پیشرفت و توسعه معرفی می کند , واقعیات فرهنگ و تمدن غرب را به تصویر کشیده و چهره زشت آن را که در پس ظاهر فریبنده آن پنهان گشته است را نمایان سازد . هر چند تمرکز بر ترسیم چالش ها و نارسائیهای فرهنگ غرب از سوی صدا وسیما ممکن است تصور بزرگ نمایی در این خصوص را , ایجاد کند , ولی آنچه توسط رسانه ملی به تصویر کشیده می شود بیانگر واقعیات پنهان غرب می باشد که البته این واقعیات در بسیاری از فیلم ها و سریالهای خارجی که از همین رسانه پخش می شود ، کاملاً مغفول است . فرهنگ غرب با محور قرار دادن اومانیسم و لیبرالیسم که برایند سکولاریسم و کنار نهادن دین از عرصه اجتماعی زندگی انسان بود هر چند شعار اومانیسم ( انسان محوری ) را سرلوحه کار خویش قرار داد ولی به دلیل نگاه مادی به انسان و نادیده گرفتن حقیقت او که همان روح او بود , نه تنها انسان را در جایگاه شایسته خویش قرار نداده که به دلیل همین نگاه مادی او را در حد یک حیوان تنزل داده و خواهشها و خواسته های او را تنها در امور مادی او خلاصه نمودند . در حقیقت غرب هر چند از نظر تکنولوژی و رفاه مادی پیشرفت نمود اما درکنار این پیشرفت , پس رفت و عقب گرد از نظر اخلاق و ایمان و معنویت را به دنبال داشت و از این رو نمی تواند به عنوان یک الگوی جامع و کامل پیشرفت و توسعه همه جانبه شایسته انسان مطرح گردد . انچه در غرب شاهدیم از جمله مشکلات و بحرانهای اخلاقی و اجتماعی و از هم گسیختگی بنیان خانواده ها و بحران معنویت ، بحران امنیت داخلی جوامع و جهان ، بحران های زیست محیطی ، تهدید آینده بشریت و... نمود تمدن غرب در این عرصه است البته پیشرفت و توسعه مادی غرب قابل انکار نیست ولی سخن اینجاست که غرب این پیشرفت و تمدن را به قیمت از دست دادن گوهر اخلاق و معنویت و روح انسانی از یکسو ، و غارت منابع طبیعی و استثمار سایر ملت ها از جمله کشور خودمان به دست آورده است که به هیچ وجه نمی تواند مطلوب و مقصود باشد . توسعه و پیشرفت در صورتی می تواند به نقظطه مطلوب و آرمانی نزدیک شود که به تمام ابعاد مادی و معنوی و جسمی و روحی زندگی انسان و پیشرفت کل بشریت توجه نماید و ما معتقدیم که چنین نگاه جامع و کاملی در فرهنگ اسلامی وجود دارد و بر پایه فرهنگ غنی و متعالی اسلام می توان به سعادت مادی و معنوی و نقطه آرمانی دست یافت . (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبری، کد: ۳/۱۰۰۱۲۸۲۳۲)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.