بستن آب در جنگ بدر ۱۳۹۵/۰۹/۱۶ - ۹۰۳ بازدید

روز رحلت پیامبر فیلم محمدرسول اله پخش شد در غزوه بدر مسلمانان چاه های آب را به روی مشرکان بستند و مانع اب نوشیدن آنها شدند می خواهم بدانم این قضیه واقعیت دارد و اگر واقعیت دارد با توجه به شخصیت پیامبر(ص) چگونه می توان این مساله را توجیه کرد و چگونه می توان بستن آب به روی امام حسین (ع)از سوی یزیدیان ظلم محسوب می شود؟

علامه سید جعفر مرتضی عاملی پس از کنار هم قرار دادن شواهد متعدد تاریخی (با استفاده از منابع) در توضیح این فراز تاریخی نکاتی دارند که کاملا مطابق با سوال شما است. ایشان در کتاب الصحیح من سیره النبی الاعظم , ج5, ص 29 می فرمایند:1- ما شیعیان قبول داریم که پیامبر حتی در امور دنیایی کاری را که اشتباه باشد مرتکب نمی شود و ارتکاب اشتباه در تمام زمینه ها(دنیوی و اخروی ) از ایشان برداشته شده (زیرا وی قرار است حامل دینی باشد که تا قیامت راه سعادت را به بشر بیاموزد و مانع شقاوت وی گردد رسولی که خود خطا کار باشد شایسته چنین مقامی نخواهد بود). نتیجه آن که پیامبر در مورد امور دنیایی نیز باید از سایرین برتر باشد از جمله در امور مربوط به جنگ و تاکتیک های آن. 2- منطقه ای که از آن به «عدوه قصوی» تعبیر می شود, محل استقرار مشرکان بوده .پس از بررسی های جغرافیایی و مراجعه به منابع تاریخی و جغرافیایی مربوط به زمان قدیم مشخص می‌شود که چاه های آب بدر در این منطقه یعنی «عدوه قصوی» قرار داشته که محل استقرار مشرکین بوده است. (زندگانى محمد(ص) پیامبر اسلام، ابن هشام (م 218)، ترجمه سید هاشم رسولى، تهران، انتشارات کتابچى، چ پنجم ، 1375ش، ج2، ص 18). و بر عکس قرارگاه مسلمانان در منطقه ای به نام «عدوه دنیا» بوده که محل چاه های بدر نیست. با توجه به این مطلب روشن می‌شود که: عدم آگاهی برخی از سیره نویسان به موقعیت منطقه باعث اشتباه سایرین نیز شده اما با توجه به پیشرفت علم و امکانات امروزی اشتباه این دسته مسلم شده است.3- به تصریحِ تاریخ، مشرکان قبل از مسلمانان به منطقه بدر رسیدند لذا اصلا معقول نیست مشرکان در محلی قرارگاه زده باشند که با آب فاصله داشته و یا راحت به آب دسترسی نداشته نباشد. (پیشین)
4- ابن اسحاق از که از اولین نویسندگان تاریخ و سیره پیامبر است می نویسد: مشرکان به سمت حوض هایی که مسلمانان درست کرده بودند شتافتند تا از آب آن بیاشامند, پیامبر به اصحابش دستور داد تا مانع آب خوردن آنان نشوند.( زندگانى محمد(ص) پیامبر اسلام، ابن هشام (م 218)، ترجمه سید هاشم رسولى، ج2، ص20-21)
اکنون این سوال پیش می‌آید که اگر پیامبر بر عکس مشرکان در کنار چاه‌های بدر نبودند پس قضیه هجوم مشرکان به سمت حوض آبی که مسلمانان درست کرده بودند چیست؟ مگر آنان خود در کنار چاه‌های آب نبودند. پس چرا باید به سمت چاه آب مسلمانان هجوم آورند؟
در پاسخ به این سوال باید به این نکات (که از بررسی و کنار هم گذاشتن گزارشات معتدد تاریخی به دست آمده است) اشاره کرد:
الف - همه چاه‌های بدر دارای آبی گوارا و شیرین نبوده اند.( طبقات، محمد بن سعد کاتب واقدى (م 230)، ترجمه محمود مهدوى دامغانى، تهران، انتشارات فرهنگ و اندیشه، 1374ش، ج2، ص13) و آب چاه‌های گوارا نیز به تصریح تاریخ محدود بوده به گونه‌ای که تامین کننده تمام لشکر نبوده است.
ب- در کتاب‌های تاریخ و همچنین قرآن کریم (انفال/11) اشاره شده است که در شبِ‌ جنگ بدر، خداوند بارانی را فرو فرستاد. مسلمانان بدلیل دسترسی نداشتن به چاه‌ آب شیرین به زخیره سازی آب باران در حوض‌هایی پرداختند که خود ساخته بودند. و از آب باران نوشیدند، شستشو کردند، چهارپایان‌شان را سیراب کردند و ...(ر.ک: زمخشری، الکشاف، ج2، ص203و204؛ تفسیر ابن کثیر، ج2، ص292 البته ابن کثیر به ساختن حوض‌ اشاره‌ای نکرده است)
ج - این حوض‌ها و آبِ شیرین درون آن‌ها باعث جلب توجه مشرکانی شد که به دلیل کثرتشان به آب شیرین چاه دسترسی پیدا نکرده بودند. لذا به هنگام رویارویی دو لشکر، به سمت حوض‌ها هجوم بردند و بر خلاف سوال شما و به تصریحِ تاریخ، پیامبر هرگز جلوی آب نوشیدنِ آنان را نگرفت و به اصحاب نیز دستور داد مانع آنان نشوند اما به مسلمانان که سرمایه آبشان را از دست می‌دادند این بشارت را داد که هر مشرکی که از آب آن حوض بنوشد (مگر یک نفرشان) به هنگام جنگ کشته خواهد شد.( زندگانى محمد(ص) پیامبر اسلام، ابن هشام (م 218)، ترجمه سید هاشم رسولى، تهران، انتشارات کتابچى، چ پنجم ، 1375ش،ج2،ص20.)
به استناد کتب تاریخی برخی دیگر از مشرکان نیز برای در آوردن لج مسلمانان به سمت حوض آب آنان هجوم آوردند تا از آن بنوشند.( پیشین، ص24)
نتیجه آن که پیامبر خدا هرگز آب را بر روی کفار نبست. ایشان حتی مانع آن نشد که کفار از آب باران جمع آوری شده در حوض بیاشامند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.