بسته شدن بخت ۱۳۹۶/۰۳/۲۴ - ۳۶۹۰ بازدید

سلام . من دختری ۲۱ ساله هستم . موقعیت های خوب بسیاری برای ازدواج برایم فراهم می شود اما منجر به خواستگاری حضوری نمی شود ، من گمان می کنم که بختم را بسته اند ؟ آیا این گمان درست است ؟ خاله ی بنده نیز حدود ۴۵ سال سن دارد کا ازدواج نکرده و طبق یک سری از امور معتقدند که زنعمویش بخت او را بسته و من نیز می ترسم که برای من نیز چنین اتفاقی بیفتد

از این که به ما اعتماد کرده و مشکل خود را با کارشناسان این دفتر در میان گذاشتید، تشکر و قدردانى مى کنیم. امید است پاسخ ما بتواند گره اى از مشکلات شما جوانان محترم و مشتاق پاکى و پاکدامنى را حل کند که این بهترین پاداش به حسن اعتمادتان خواهد بود.همانطور که می دانید یکی از مهمترین ارکان مشاوره مخصوصاً در زمینه راهنمایی که باعث می گردد نتیجه مطلوبی از آن حاصل گردد میزان اطلاعاتی است که شما باید در اختیار مشاور قرار دهید؛ زیرا به هر حال تفاوت های فردی افراد در وضعیت و شرایط خانوادگی، محیطی، شخصیتی، و ... ایجاب می کند که مشاوره ها با فرد مورد نظر و شرایط وی مطابقت داشته باشد. مثلا ای کاش شما اشاره ای به خصوصیات و ویژگیهای شخصیتی و اخلاقی خود و خانواده تان می کردید شاید کمکی به یافتن دلیل به هم خوردن خواستگاریهایتان می کرد. با این حال با توجه به کلی بودن سوال سعی می کنیم تا راهنمای خوبی برای شما باشیم.در ابتدا نظرتان را به این مطلب جلب می کنم که اصل این مطلب در کلیت خود درست و بجاست که اتفاقی به عنوان سحر و جادو و بستن بخت نیز وجود دارد. اما تعیین مصداق اینکه آیا مشکلی که از آن صحبت کردید هم از این دلیل، حاصل شده باشد قابل اثبات نیست و یافتن فردی امین و ماهر در این زمینه که بتواند سحر احتمالی را باطل نماید، دور از امکان است. اما نوید بخش است که بدانید این مسائل بیشتر جنبه ارتباطی دارد که باعث چنین مشکلاتی می شود. هرچند در عرف، معمول است که اولین چیزی که به ذهن می آید همان سحر باشد.
در ادامه پاسخ، توجه به نکات زیر لازم و ضرورى است که مطالعه و دقت در مطالب آن، مى تواند بخش زیادى از دغدغه هاى ذهنى تان را بکاهد.
الف) هر چند دختران جوان و دم بخت و نیز والدین آنها علاقه مندند تا هر چه زودتر ازدواج کرده، زندگى آینده شان را روشن کنند و به اصطلاح از بلاتکلیفى بیرون آیند و...؛ ولى چه خوب است به شرایط و موقعیت هاى اجتماعى، فرهنگى، خانوادگى و... جامعه و فرد توجه کافى شود. ازدواج تنها اتفاقی فردی نیست؛ بلکه به طرفهای دیگری غیر از دختر نیز مربوط است: پسر، خانوادۀ دختر، خانوادۀ پسر، باورهای اجتماعی و دولت و ... . وضعیت اجتماعى ـ فرهنگى و اقتصادى جامعه باعث شده است سن ازدواج دختران و پسران بالا برود بعضى توقعات و انتظارات خانواده ها و دامن زدن به فرهنگ تشریفات و نظیر آن، مشکل بیکارى پسران و عدم توانایى آنها براى تأمین نیازمندیهاى زندگى مستقل عواملى است که باعث این مشکل شده بنابراین در چنین فضایى زمینه ازدواج دختران نیز فراهم نمى شود در نتیجه دخترانى نظیر شما گمان مى کنند اشکال و ایراد در وجود آنهاست. پس یکى از عوامل پدید آمدن این مشکل عاملى است که از اختیار شما و هر کس دیگرى خارج است.
ب)به توافق نرسیدن خانواده ها یا دختر و پسر و به عبارت دیگر جور نشدن ازدواج، یک امر طبیعى است و هرگز نشانه بخت بد یا بسته شدن بخت فرد نیست و همان طور که براى شما به عنوان یک دختر، این مشکل وجود دارد و هنوز نتوانسته اید با فرد مناسب و دلخواه خود ازدواج کنید، براى پسرها نیز این مشکل وجود دارد. علاوه بر این، شما بین دختران تنها فردى نیستید که دچار این مشکل هستید و دختران زیاد دیگرى نیز هستند که مدت ها و گاهى سال ها با این مسئله روبه رو هستند؛ امّا سرانجام همسر مناسب و متناسب با روحیات خود را پیدا مى کنند؛ ولى با اندکى تأخیر از نظر زمانى. پس زود ازدواج کردن آن هم با اوّلین یا دومین خواستگار، نشانه موفقیت در امر ازدواج و تأمین خوشبختى و سعادت همیشگى نیست. با کمى دقت و تفحص در بین همسایگان، فامیل و دیگران، مى توانید مشاهده کنید که فرآیند خواستگارى و ازدواج، معمولاً یک فرآیند طولانى مدت است و نیازمند زمان و دقت کافى است و چه بسا همین تجربه ها و به تأخیر افتادن ها، شناخت و آگاهى خانواده و شما را از موضوعات و معیارهاى ازدواج بیشتر و عمیق تر کند و موفقیت در این امر مهم و حیاتى را چندین برابر کند که در نتیجه به صلاح شما خواهد بود.
ج) در فرآیند خواستگارى، همان طور که خانواده دختر از ویژگى هاى خانوادگى، اخلاقى و... پسر تحقیق مى کنند تا با شناخت کامل و دقیقى کار انجام گیرد، خانواده پسر نیز در مراحل خواستگارى و پس از آن از خانواده دختر و خصوصیات اخلاقى و رفتارى دختر تحقیق و تفحص مى کنند و این امرى لازم و ضرورى است و چه بسا خانواده پسر پس از خواستگارى، در تحقیقاتشان به نقطه ضعف هایى در وجود شما یا خانواده محترمتان رسیده اند و متناسب با وضعیت خانوادگى خود نیافته اند و در نتیجه، امر را پى گیرى نکرده اند. البته لزوما این نقاط ضعف، واقعی نیست بلکه نوع نگاه آنهاست که نکته ای را نقطۀ ضعف به حساب می آورد یا نقطۀ مثبت. بنابراین تلاش کنید این نکات و موانع را شناسایی کرده و در صدد رفع آنها برآیید.
به طور خلاصه برخی از دلایلی که ممکن است باعث تاخیر در ازدواج شوند عبارتند از:
1. قصور و یا تقصیر اعضای خانواده، 2. مشکل جسمی، نقص عضو و یا نقص جدّی در زیبایی دختر، 3. مشکل اخلاق دختر یا خانواده اش 4. محل زندگی نامناسب نظیر محلّه بدنام و یا جرم خیز، 5. ضعف در روابط اجتماعی نظیر انزواجویی دختر، 6. نداشتن کفویت و تناسب، 7. خصوصیات شخصیتی مانند درونگرایی، 8. کمالگرایی و یا سخت گیری دختر یا خانواده اش. (در صورت تمایل می توانید نکات کاملتر و مفصلتر را در مکاتبات بعدی از ما بخواهید.)
د) حل نشدن مشکل ازدواج مى تواند ریشه در عوامل و علل فوق داشته باشد. گرچه نمى خواهیم بگوییم سحر و جادو و بستن بخت، هیچ گونه واقعیتى ندارد، ولى از طرف دیگر نمى توان مطمئن بود که مورد و مشکل شما ریشه در همین مسئله دارد. وجود نیروهایى نظیر آن چه از سحر و جادو ناشى مى شود، به مقتضاى نظام دنیا مى باشد. در این نظام، تزاحم بین زشتى ها و پلیدى ها وجود دارد و همچنان که انسان هاى شیطان صفت و زشت کار وجود دارد، جن هاى پلید و آزار دهنده نیز وجود دارد؛ ولى باید توجه داشت که غالب آن چه امروزه در میان مردم در مورد سحر و جادو شایع است، بى اساس است و بیشتر به افکار روانى، تخیلات، سوءظن ها، توهمات و مشکلات واقعى موجود در رفتار و اعمال آنها مربوط است. واقعیت این است که شما به هر علتی که ازدواج نکرده اید و سن تان رو به افزایش است، نه نیاز به درست کردن معجون دارید و نه هزینه ای برای خرید مهره ای از مهره های مار، نه لازم است وقتی از دعانویس بگیرید. شما نیاز به کمی تأمل، واقع نگری و پذیرش دارید. آمد و رفت خواستگارهای متعدد و به نتیجه نرسیدن آنها باید شما را به تفکری دقیقتر و موشکافی موضوع وادارد. از شما می خواهم برای دقایقی صادقانه با خود بیندیشید. تمام ابعاد رفتار، گفتار و منش خود و خانواده تان را در تماسهایی که برای خواستگاری می گیرند در نظر بگیرید. دقیق باشید... . اگر در میان تفکرات خود به مورد یا مواردی رسیدید که حدس میزنید عامل پاپس کشیدن خانواده پسرانی است که به خواستگاریتان آمده اند، سعی در اصلاح آنها داشته باشید تا انشاءالله در موارد بعدی جلسات خواستگاری رفع شده باشند.
نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که گرچه سحر، جادو و بسته شدن بخت واقعیت دارد اما بسیاری از افرادی که در این دوره زمانه زندگی می کنند قادر به بستن یا باز کردن بخت نیستند و تنها افرادی شیاد و سودجو هستند که بسیاری از آنها دارای پرونده های سنگین فساد اخلاقی هستند و به صورت کاملا تخصصی مانند سپردن افرادی در پوشش مُراجع با هدف صحبت با افرادی که واقعا مشکل در زندگی خود دارند و تعریف و تمجید از دعانویس مورد نظر خودشان در صدد جذب و رسیدن به اهداف پلید خودشان هستند. بنابراین
اولا : نباید موضوعاتی مانند افزایش سن ازدواج، بالارفتن توقعات و انتظارات دختر و پسر و مشکلات فرهنگی را نادیده گرفت؛
ثانیاً : بستن بخت کار هر کسی نیست و افرادی هم که خداوند به آن ها واقعا توانایی ها و قدرت هایی این چنینی می دهد در راه باز کردن عقود و حل مشکلات استفاده می کنند نه در جهت خشنودی شیطان و ایجاد مشکل.
بنابراین ما باید با این عقاید خرافی و باورهای نادرست بجنگیم و با رفتارها و تعاملات اجتماعی و پرهیز از ناامیدی زمینه ازدواج خود را با توکل بر خدا و صدقات و دعاهای وارده فراهم کنیم. گذشته از آن سرنوشت انسان در دست خدا و در گرو عمل او است و این که بخت کسى را بسته اند، اعتقادى عوامانه و مردود است. انسان ها به دلایل خاص و بعضاً نامعلوم، در طول زندگى خود دچار تحوّلاتى مى شوند که در عالم خلقت امرى طبیعى و متداول به نظر مى رسد. بعضى داراى همسر خوب و زندگى مرفه مى شوند و بعضى کاملاً برعکس ، بعضى بسیار زود ازدواج مى کنند و بعضى دیگر چنین موقعیتى را پیدا نخواهند کرد. همه این موارد دارای علل و عوامل خاص خود است. ما اگر بتوانیم علت حوادث و پیش آمدها را شناسایی کنیم و آنها را به خوبی در زندگی به کار گیریم، زندگی خوبی خواهیم داشت.
پس موفقیت یا عدم موفقیت ما در زندگی در گرو شناخت صحیح و عمل بر طبق آن است.
با این حال اگر بر فرض موردى پیدا شد که سحرى در کار بود، روش درست و شرعی باطل کردن آن، استفاده از آیات قرآنی و اذکار نبوی و امور دیگری است که معصومین و بزرگان برای باطل کردن سحر به آن اشاره و ارشاد فرموده اند. از جمله موارد زیر:
1- استعاذه به خداوند و خواندن سوره هاى فلق و ناس. در روایت آمده که این دو سوره را در نماز وتر بخواند و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به امام علی علیه السلام سفارش نمود که اینگونه بخواند.
2- خواندن و نوشتن آیات 75 تا 82 سوره یونس.
3- خواندن آیه 102 سوره بقره «واتبعوا ما تتلوا الشیاطین...» تا آخر آیه.
4- خواندن آیه 100 سوره نسا «و من یهاجر فی سبیل الله...» تا آخر آیه.
5- خواندن آیات 54 تا 56 سوره اعراف.
6- دعا و تضرع به درگاه خداوند.
7- درخواست دعا از اولیاى واقعى خداوند و توسل به اهل بیت علیهم السلام.
8- صدقه دادن. تداوم صدقه و خواندن سوره«یس» و آیه «و ان یکاد» و «چهار قل» موثراست.
9- این دعا را بنویسید و همراه داشته باشید :« بِسمِ الله وَ بِالله، بِسمِ الله وَ ما شاءَالله، بِسم الله لاحَولَ ولاقُوّه الا بالله، قالَ موسی ما جِئتُم بِه السِّحرُ اِنَّ اللهَ سَیُبطِلُهُ اِنَّ اللهَ لا یُصلِحُ عَملَ المُفسِدینَ، فَوَقَعَ الحَقُّ و بَطَلَ ما کانُوا یَعمَلونَ فَغُلِبوا هُنالِکَ وَانقَلَبُوا صاغِرینَ» ( این دعا از امیرالمومنین علیه السلام نقل شده است).
10- سعی کنید از ذکر یونسیه (لا اِلهَ اِلّا اَنتَ سُبحانَکَ اِنّی کُنتُ مِنَ الظالِمین) که قرآن، آن را مایه نجات حضرت یونس(ع) معرفی نموده است، غفلت نورزید.
11- مرحوم شیخ عباس قمى(رحمه الله) در کتاب «باقیات صالحات » (حاشیه کتاب مفاتیح الجنان ) مى گوید : جهت باز کردن بسته شده ، اول سوره إنّا فتحنا تا مستقیماً بنویسد(فتح ،1ـ2) ، و سوره «إِذَا جَآءَ نَصْرُ اللَّهِ» و این آیات را : «وَ مِنْ ءَایَـتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ أَزْواجًا لِّتَسْکُنُواْ إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِى ذَلِکَ لاََیَـات لِّقَوْم یَتَفَکَّرُونَ» (روم ،21) ; «ادْخُلُواْ عَلَیْهِمُ الْبَابَ فَإِذَا دَخَلْتُمُوهُ فَإِنَّکُمْ غَــالِبُونَ» (مائده ،23) ; «فَفَتَحْنَآ أَبْوَابَ السَّمَآءِ بِمَآء مُّنْهَمِر * وَ فَجَّرْنَا الاَْرْضَ عُیُونًا فَالْتَقَى الْمَآءُ عَلَى أَمْر قَدْ قُدِرَ» (قمر ،11ـ12) ; «قَالَ رَبِّ اشْرَحْ لِى صَدْرِى * وَ یَسِّرْ لِى أَمْرِى * وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِى * یَفْقَهُواْ قَوْلِى » (طه ،25ـ28) ; «وَ تَرَکْنَا بَعْضَهُمْ یَوْمَـئِذ یَمُوجُ فِى بَعْض وَ نُفِخَ فِى الصُّورِ فَجَمَعْنَاهُمْ جَمْعًا» (کهف ،99) ; «کذلک حللت فلان بن فلان عن بنت فلانة»»؛( به جای فلان بن فلان اسم کسی را که گمان می کنید برایتان جادو کرده و اسم پدرش را و به جای فلانه اسم مادر خودتان را بنویسید); «لَقَدْ جَآءَکُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِکُمْ عَزِیزٌ عَلَیْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِیصٌ عَلَیْکُم بِالْمُؤْمِنِینَ رَءُوفٌ رَّحِیمٌ * فَإِن تَوَلَّوْاْ فَقُلْ حَسْبِىَ اللَّهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ وَ هُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِیمِ» (توبه ، 128 و 129) ; پس این نوشته را همراه او نموده و بر او آویزان کنند .[1]
12- سعی کنید قبل از اذان صبح بیدار شوید و نماز جعفر طیار را که از آن به اکسیر اعظم یاد شده است و در اوائل کتاب مفاتیح الجنان ذکر شده بخوانید و سپس دعای بعد از آن را نیز بخوانید و در سجده تلاش کنید که حتما گریه کنید، گرچه به مقدار کم، همینکه چشمتان را اشک گرفت بعد از استغفار واقعی و ذکر صلوات چند مرتبه از صمیم دل بگوئید « اَللهُمَّ ارزُقنی مِن فَضلِکَ وَ اَغنِنی بِحَلالِکَ عَن حَرامِک» و هنگام گفتن این جمله رسیدن به آن نیتی که دارید را در نظر بگیرید، در صورتی که آن کار به صلاح شما باشد انشاءالله به مقصد خواهید رسید. آیت الله بهجت (ره) نیز خواندن این نماز را به منظور باز شدن بخت و ازدواج مفید دانسته و به آن سفارش می کردند. همچنین ایشان در جای دیگری سفارش فرموده اند آیه 74 سوره مبارکه فرقان یعنی: «رَبَّنا هَب لَنا مِن اَزواجِنا و ذُرّیاتِنا قُرَّه اَعیُن و اجعَلنا لِلمُتقینَ اِماما » را برای این منظور بخوانید.[2]
در پایان باز هم تاکید میکنیم نود و نه درصد مواردی که تصور میشود سحری در کار است فی الواقع این گونه نیست و صرف تصور ذهنی ماست و بهتر است در این گونه موارد با ریشه یابی مشکل و تلاش برای حل آن و در کنار آن خواندن دعا و توسل به ائمه طاهرین مشکل را برطرف نمود.
انشاءالله با تداوم صدقه، تغییر محل زندگی (در صورت امکان)، و تکرار سوره «یس» و آیات فوق، مشکلات و نفوس بد از اطراف شما دور خواهد شد. و در هر صورت به خداوند و حاکمیت اراده الهی همچنان معتقد باشید چه بسا همین فراز و نشیب ها دامی از سوی شیطان باشد که ایمان شما را متزلزل کند. لذا با پایداری و استقامت ایمان خود را حفظ کنید تا در نتیجه آن شیطان ناامید شود و درهای رحمت الهی به سوی شما باز گردد.
در پایان شاخه گلی از گستان سخنان نبوی تقدیمتان می کنیم:
رسول اکرم صلی الله علیه و آله می فرماید: «هر کس زیاد ذکر «اَستغفِرُاللهَ رَبّی وَ اَتوبُ اِلَیه» گوید، خداوند گره غمهای او را بگشاید، و از هر تنگنایی بیرونش برد، و از آن جا که گمانش را هم نمی برد، روزیش رساند.»
باز هم با ما مکاتبه کنید.
پی نوشت:
1 - ر .ک کلیات مفاتیح الجنان ، مرحوم حاج شیخ عباس قمى ، باب سوم (در ضمن این باب تعویذ بطلان سحر، و باز کردن بسته شده ذکر شده است).
2- پرسش های شما و پاسخ های آیت الله بهجت (ره) ، حامد اسلام جو ، انتشارات طوبای محبت ، ص 28.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.